استانی

۳۸۲ نفر کار پایش مزارع لرستان را انجام می دهند

به گزارش ماه نیوز لرستان، کامران پیرزادی با اشاره به اهمیت مرحله داشت گندم، جو و کلزا و ضرورت پایش این محصولات، بیان کرد: عوامل خسارت زا، آفات و بیماری های گیاهی در محصولات زراعی و باغی استان پایش شده اند .

وی ادامه داد: ۶۹ شبکه مراقبت در سطح استان با ۳۸۲ نفر کار پایش مزارع را انجام می دهند و کارشناسان و مدیران مجموعه تولیدات گیاهی مستقر در ستاد و شهرستان ها برای پایش عوامل خسارت زا، آفات و بیماری های گیاهی در حال آماده باش هستند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه عوامل خسارتزا ،علف های هرز، بیماری ها و آفات هستند، گفت: با توجه به دمای مناسب و بارندگی های صورت گرفته، مهمترین بیماری در مزارع گندم و جو، زنگ غلات است که کارشناسان به محض مشاهده علائم، اطلاع رسانی های لازم را انجام می دهند.
وی افزود: اما انتظار بر این است که کشاورزان به محض اطلاع از این موضوع و اینکه مزرعه دچار بیماری شده است اقدام به سم پاشی کنند چون این بیماری خیلی سریع اپیدمی و گسترش پیدا می کند توصیه های سازمان جهاد کشاورزی و حفظ نباتات را جدی بگیرند

پیرزادی تصریح کرد: علف های هرز هر ساله چیزی در حدود ۴۰ درصد می تواند باعث افت عملکرد شود زیرا هم سفره و میزبان اصلی محصول است و با مبارزه با علف های هرز می توانیم میزان خسارت ها را کاهش دهیم.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: مهمترین آفات گندم ، سن غلات است که در استان سن غلات مشاهده شده است و در صورتی که میزان آن به نرم مبارزه برسد توسط کارشناسان اطلاع رسانی می شود تا با مبارزه به موقع شاهد خسارت نباشیم.
پیرزادی گفت: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی قراراست روزهای ۱۱ و ۱۲ فروردین توده سرما به استان وارد شود و احتمال دماهای زیر صفر را داریم و احتمال خسارت به باغات و مزارع وجود دارد.
وی ادامه داد: انشاالله باغداران، گلخانه داران و کشاورزان سعی کنند با به کار بردن توصیه های لازم از خسارت جلوگیری کنند.

پیزادی اظهار کرد : شناخت درست آفات و بیماری های گیاهی وعلف های هرز، انتخاب سم مناسب و توصیه های صحیح به بهره برداران همراه با استفاده ازادوات مناسب، باعث افزایش کیفیت و عملکرد محصول می شود.یکی از این توصیه ها مبارزه به موقع با عوامل خسارت زا است.

46