عمومیمعرفی کسب و کار

اندازه گیری انگشت برای انگشتر

راهنمای دقیق تعیین سایز انگشتر با 4 روش تصویری و جدول

برای تعیین و مشخص نمودن سایز انگشتر یاقوت کبود طلا و نقره مردانه و زنانه، از چند روش زیر که با جدول توضیح داده شده است می توان استفاده نمود. برای پیدا کردن و تعیین سایز در ایران و اکثر کشورها از روش های زیر استفاده می شود.

۱-جدول راهنمای سایز انگشتر طلا و نقره در ایران

در کشور های مختلف نوع خاصی از سایز بندی مرسوم است. در ایران سایز بندی محیطی داخلی انگشتر ( سایز انگشتر طلا ) متداول است. حال بعضی از محصولات وارداتی بوده و سایزبندی متفاوتی نیز دارند. در جدول زیر می توانید سایز انگشتر خود را تبدیل نمایید. تبدیل سایز انگشتر امریکا و کانادا به ایران ( قطر و محیط داخلی انگشتر ) را در جدول زیر مشاهده فرمایید.

در ادامه ۳ روش تعیین سایز انگشتر به صورت دقیق ذکر می شود، اگر تمایل دارید جدول سایز حدودی و معمول دست مردانه و زنانه را مشاهده کنید را کلیک کرده و به قسمت توضیحات مراجعه نمایید.

۲- روش تشخیص سایز دوم: پیدا کردن سایز با استفاده از برگه تعیین سایز و انگشتر سایز دست

دقت نمایید قسمت داخلی بدنه انگشتر (رکاب انگشتر) دقیقا دایره را پوشش دهد.

همچنین دایره نباید قسمت خارجی انگشتر را پوشش دهد ، بلکه باید  قطر داخلی انگشتر سطح دایره را بپوشاند.

۳-روش فهمیدن سایز با استفاده از انگشتر یا حلقه دیگر ( مردانه و زنانه )

این روش بسیار ساده و دقیق است، اندازه گیری با استفاده از قطر داخلی یکی از انگشترهایی که هم اکنون سایز انگشتتان است  ، از جدول زیر می توانید سایز مناسب خود را مشخص نمایید.

دقت کنید بزرگترین قطر داخلی قسمت را در نظر بگیرید.

برای مثال در تصویر زیر با استفاده از خط کش بزرگترین قطر داخلی اندازه گرفته شده است که دو سانت می باشد سایز مناسب برای طول دو سانت با توجه به جدول زیر برابر ۱۰٫۵ است.

قطر انگشتر به میلی متر سایز انگشتر، حلقه (مردانه و زنانه)
۱۴٫۹   (حدود ۱٫۵ سانت) ۴
۱۵٫۳  (کمی بیش از ۱٫۵ سانت) ۴½
۱۵٫۷  (کمی کمتر از ۱٫۶ سانت) ۵
۱۶٫۱  (حدود ۱٫۶ سانت) ۵½
۱۶٫۵  (حدود ۱٫۶۵ سانت) ۶
۱۶٫۹  (حدود ۱٫۷ سانت) ۶½
۱۷٫۳  (کمی بیش از ۱٫۷ سانت) ۷
۱۷٫۷  (کمی کمتر از ۱٫۸ سانت) ۷½
۱۸٫۱  (حدود ۱٫۸ سانت) ۸
۱۸٫۵  (حدود ۱٫۸۵ سانت) ۸½
۱۹٫۰  (حدود ۱٫۹ سانت) ۹
۱۹٫۴  (حدود ۱٫۹۵ سانت) ۹½
۱۹٫۸  (کمی کمتر از ۲ سانت) ۱۰
۲۰٫۲  (کمی بیش از ۲ سانت) ۱۰½
۲۰٫۶  (حدود ۲٫۶ سانت) ۱۱
۲۱٫۰  (حدود ۲٫۱ سانت) ۱۱½
۲۱٫۴  (حدود ۲٫۱۵ سانت) ۱۲
۲۲٫۲ ۱۳

چند نکته به منظور بهتر بدست آوردن سایز انگشتر و حلقه زنانه و مردانه :

۱- بعضی از انگشتر ها در طول مدت استفاده تغییر شکل می دهند ، برای اندازه گیری این انگشتر ها می بایست بزگترین قطر داخلی را در نظر گرفت.

۲- ممکن است بند دوم انگشت دست کمی قطور تر از خود انگشت باشد ، برای اندازه گیری این نوع انگشت از روش دوم استفاده می شود.

۳- در این روش اندازه گیری قطر داخلی ، بدون در نظر گرفتن بدنه انگشتر است.

به منظور اینکه سایز انگشتر خود را دقیقتر اندازه گیری کنیم به روش دوم رجوع می کنیم.

۴-تشخیص سایز انگشتر زنانه و مردانه با استفاده از خط کش و کاغذ

 با اندازه گیری سایزِ دور انگشت خود ( با استفاده از یک نوار کاغذی یا پارچه ای و اندازه گیری آن با سانتی متر یا خط کش ) و مطابقت دادن آن با جدول زیر سایز خود را بدست آورید.

مراحل:

۱-نوار را دور انگشت خود بپیچید. ۲-طول نوار پیچیده شده را پیدا کنید ( یک دور پیچیده شده کامل ) ۳-طول نوار را با خط کش و یا هر وسیله اندازه گیری دیگر اندازگیری نمایید.

۴-طول اندازه گیری شده را با جدول زیر تطابق دهید و سایز حلقه خود را پیدا کنید.

طول نوار دور انگشت سایز انگشتر طلا و نقره
۴۹ تا ۵۰ میلی متر

(۴٫۹ _ ۵ cm)

۵
۵۱٫۵ تا ۵۲٫۵ میلی متر

(۵٫۱ _ ۵٫۲ cm)

۶
۵۴ تا ۵۵ میلیمتر

(۵٫۴ _ ۵٫۵ cm)

۷
۵۶٫۵ تا ۵۷٫۵ میلیمتر

(۵٫۶ _ ۵٫۷ cm)

۸
۵۹ تا ۶۰ میلیمتر

(۵٫۹ _ ۶ cm)

۹
۶۲ تا ۶۲٫۵ میلیمتر

(۶٫۲ _ ۶٫۳ cm)

۱۰
۶۴ تا ۶۵ میلیمتر

(۶٫۴ _ ۶٫۵ cm)

۱۱
۶۷ تا ۶۷٫۵ میلیمتر

(۶٫۷ _ ۶٫۸ cm)

۱۲
۶۹ تا ۷۰ میلیمتر

(۶٫۹ _ ۷ cm)

۱۳
۷۱ تا ۷۲ میلیمتر

(۷٫۱ الی ۷٫۲ cm)

۱۴

چند نکته مهم

  1. همواره سعی کنید بعد از ظهر و زمانی که دستان شما سرد نیست اقدام به تعیین سایز انگشتر و حلقه ( طلا و نقره ) نمایید.
  2. ممکن است بند دوم انگشتان دست قطور تر از خود انگشت باشد ، برای اندازه گیری دقیق تر می بایست اندازه طولی دور انگشت و اندازه طولی بند انگشت ، اندازه گیری شود ، برای انتخاب سایز خود عددی ما بین دو اندازه بدست آمده را در نظر بگیرید.

اندازه گیری با هر دو روش بالا باعثِ دقت در بدست آوردن سایز می شود و رفع خطا های احتمالی می گردد ، پس بهتر است از هر دو روش فوق برای اندازه گیری سایز خود اقدام نمایید.

در صورتی گه قصد خرید انگشتر به عنوان هدیه را دارید و اندازه گیری از هر دو روش بالا برای شما امکان پذیر نیست ، روش در دسترس را دو یا سه بار با دقت اندازه گیری نمایید.

به طور متداول انگشترهای نقره و طلا در محدوده سایز بندی ۶ الی ۱۲ قرار دارند ، سایزهای کمتر از ۶ و یا بیشتر از ۱۲ به طور سفارشی ِ و پرداخته می شوند.

انگشترهایی که وارداتی هستند و در خارج از ایران ساخته می شوند به طور کلی سایز بیش از ۱۲ ندارند ، اما در صورتی که رکاب حلقه اجازه افزایش سایز و اضافه کردن تکه کوچکی از فلز با جنس انگشتر را بدهد بزرگتر شدن انگشتر تا سایز ۱۴ و یا ۱۴٫۵ امکان پذیر است. تعیین سایز انگشت برای انگشتر ،در ذهن ما  همواره مشکل بوده. از یکتا نبودن استاندارد سایز های انگشتر؛ تا تشخیص درست انگشتری که به دستمان نه بزرگ و نه کوچک باشد. اما با چند روش ساده شما میتوانید سایز مناسب انگشتر خود را بدست بیاورید.

چند نکته جالب:

  • سایزبندی زنان بین 3 تا 9 است. سایز های 5 تا 7 بیشتر خریداری می شوند. اما عمدتا عمومی ترین سایز انگشتر برای زنان 6 است.
  • همچنین سایزبندی انگشتر مردان بین 8 تا 14 است. از بین این سایز ها، سایز های 8 تا 10 بیشترین متقاضی را دارند. عمومی ترین سایز برای مردان 9 است

حالا به راحتی میتوانیم سایز انگشت خود را بدست آوریم . با روش های بالا میتوانید به راحتی سایز دقیق انگشت خود را تعیین کنیم. و دیگر هنگام خرید اینترنتی نگران کوچک یا بزرگ بودن سایز انگشتر نباشیم.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.