اقتصادیمعرفی کسب و کار

فولادسازی شادگان امسال افتتاح می شود

شرکت صنعت فولاد شادگان که بیشترین سهام آن متعلق به فولاد خوزستان و دانیال زاده نمین است، جزو ۷ طرح فولادی به شمار می‌رود که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد. این واحد که در استان خوزستان واقع‌شده است، واحد احیای مستقیم و تولید آهن‌اسفنجی آن در سال ۱۳۹۶ وارد مدار تولید شد. یکی از برنامه‌های توسعه‌ای فولاد شادگان، واحد فولادسازی است که راه‌اندازی آن قرار بود به سال آینده موکول شود. ۶۵ درصد سهام فولاد شادگان به فولاد خوزستان و ۳۵ درصد نیز به سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) و شرکت ملی فولاد تعلق دارد.

سعید قاسم‌زاده، مدیرعامل فولاد شادگان چندی پیش در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» به طرح توسعه‌ای فولاد شادگان اشاره‌کرده و گفت: در طرح توسعه‌ای فولاد شادگان واحد فولادسازی ۸۰۰ هزار تنی بیلت‌سازی در نظر گرفته ‌شده که با توجه به اقدام‌های انجام‌شده ۵۰ درصد این طرح ‌پیش رفته است و بر اساس برنامه‌های در دست اقدام این واحد نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ افتتاح خواهد شد.

قاسم‌زاده با تاکید بر این موضوع که فولاد شادگان باید چندی پیش افتتاح می‌شد، درباره این تاخیر عنوان کرد: یکی از دلایل تاخیر در راه‌اندازی طرح فولاد شادگان، تاخیر در تمدید فاینانس از سوی کشور چین بوده است. البته گفتنی است که فاینانس چین به ۷ طرح فولادی اختصاص‌ یافته و دو بار نیز تمدید شده است، اما هم‌اکنون به دلایل مختلف ازجمله تحریم‌ها و مشکلات داخلی اجرایی تمدید نشده و امیدوار هستیم که دوباره تمدید شود که در این صورت جریان نقدینگی در واحد روان شده و طرح توسعه‌ای نیز با سرعت بیشتری ‌پیش خواهد رفت.

 تشکیل کمیته سه‌جانبه برای راه‌اندازی فولاد شادگان

برای راه‌اندازی طرح فولاد شادگان قرار است کمیته‌ سه‌جانبه‌ای بین شرکت‌های ملی فولاد، فولاد خوزستان و فولاد شادگان تشکیل شود. این خبر را معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات‌عامل ایمیدرو اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی فولاد خوزستان، خداداد غریب‌پور در بازدید از شرکت صنعت فولاد شادگان با حضور مدیران‌عامل شرکت‌های ملی فولاد و فولاد خوزستان، فولاد شادگان و حجت‌الاسلام ناصری‌نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شادگان با بیان این مطلب عنوان کرد: از سال گذشته روند اجرای پروژه سرعت بیشتری داشته و امیدوار هستیم با برنامه زمان‌‌بندی انجام‌شده در سال ۱۴۰۱ بخش فولاد‌سازی به بهره‌‌برداری برسد.

غریب‌پور در این جلسه عنوان کرد‌: جلسه‌های کمیته سه‌جانبه به‌صورت هفتگی با محوریت شرکت ملی فولاد برگزار شود تا «تمدید ال‌سی» و «تامین ماشین ریخته‌‌گری»، به‌عنوان دو مساله اساسی طرح برطرف شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه تصریح کرد: تمدید ال‌سی جزو وظایف بخش دولتی به شمار می‌رود که تلاش می‌شود، این چالش برطرف شود.

 کمک ۱۶۰۰ میلیارد ریالی فولاد خوزستان

غریب‌پور با اشاره به همکاری‌‌های فولاد خوزستان در تامین مالی پروژه گفت: این شرکت از سال گذشته ۱۶۰۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی این طرح تزریق کرده و بر اساس هماهنگی به ‌عمل ‌آمده این تامین مالی ادامه خواهد یافت.

وی در ادامه تاکید کرد: فولاد خوزستان، تزریق منابع مالی را تا مشخص شدن تمدید ال‌سی ادامه دهد، به‌صورتی که اگر ال‌سی هم تمدید نشد، روند اجرای طرح متوقف نشود و البته سهم فولاد خوزستان نیز در این طرح افزایش یابد. رئیس هیات‌عامل ادامه داد: سهم دولت (سهام عدالت) در این طرح ۳۵درصد است، ولی در نظر داریم در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی این میزان سهم را هم در آینده واگذار کنیم. غریب‌پور پیشرفت کلی بخش فولادسازی را بیش از ۵۰ درصد اعلام و عنوان کرد: میزان پیشرفت از سال ۱۳۹۸ و به‌ویژه از ابتدای امسال فراوان بوده، البته نیاز است که وضعیت کنونی پیشرفت با همکاری فولاد خوزستان ارتقا یابد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی طرح فولادسازی شادگان ۳۳۰ نفر به‌صورت مستقیم و بیش از ۲ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

وی با تاکید برجذب نیروی بومی اظهار کرد: در راستای سیاست‌های کلان دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکید داریم که نیازهای طرح تا حد امکان از شهرستان شادگان تامین شود، این امر به وضعیت اقتصادی و اشتغال منطقه کمک می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با ابراز رضایت از اقدامات شرکت فولاد شادگان در حوزه مسوولیت اجتماعی گفت: کمک به تجهیز بیمارستان و مدارس این شهرستان و توسعه فضای سبز ازجمله اقدام‌های انجام‌شده از سوی شرکت فولاد شادگان است که جای تقدیر و تشکر دارد.

غریب پور با اشاره به مسائل زیست‌محیطی گفت: رعایت اصول و استانداردهای محیط‌زیست همواره از اولویت‌های سازمان ایمیدرو است و مورد تاکید قرار دارد.

مدیرعامل فولاد خوزستان در این بازدید اظهار کرد: با وجود تمامی مشکلات موجود ازجمله تحریم‌ها، با تمام توان به دنبال سرعت بخشیدن به اجرای طرح و همچنین برطرف کردن مشکلات فولاد شادگان هستیم.

محمدی با تاکید بر اینکه اولویت ما تامین نیروی انسانی بومی است، گفت: درصورتی‌که چالش‌های طرح به‌موقع برطرف شود، این طرح در سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی خواهد شد و نیروهای فولاد شادگان را از افراد بومی منطقه به کار می‌گیریم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث مسوولیت‌‌های اجتماعی گام‌های خوبی برداشته‌شده است و قول می‌دهیم با برنامه‌ریزی‌‌هایی که انجام دادیم در سال‌جاری پررنگ‌تر نسبت به گذشته انجام شود.

وی همچنین ضمن تشکر از حمایت‌های نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی و مقامات محلی در پشتیبانی از احداث پروژه، خواستار ادامه همکاری‌‌ها تا راه‌اندازی این طرح فولادسازی شد.

حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد، نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از حمایت همه‌جانبه فولاد خوزستان در راه‌اندازی طرح فولادسازی شادگان، اظهار کرد: توسعه و افزایش تولید منجر به اشتغال‌زایی جوانان خواهد شد و بهره‌گیری از نیروهای بومی از نیازهای اصلی این شهرستان است.

 تلاش برای راه‌اندازی ال‌سی

همچنین امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران در این نشست عنوان کرد: باوجود برخی چالش‌های داخلی و بین‌المللی، تلاش‌ها برای تمدید ال‌سی در جریان است.

وی در ادامه افزود: با تمام توان برای راه‌اندازی طرح فولادسازی شادگان در کنار مجموعه فولاد خوزستان و فولاد شادگان هستیم.همچنین مدیرعامل شرکت صنعت فولاد شادگان در این جلسه عنوان کرد: این شرکت در دوره ۶ ماه نخست سال‌جاری توانسته است ۳۷۰ هزار و ۸۲۴  تن آهن‌اسفنجی تولید کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود ۲۲ درصد افزایش ‌یافته است.

قاسم‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ظرفیت معمول سالانه این واحد تولیدی ٨٠٠ هزار تن است از همین رو این شرکت در ۶ ماه سال‌جاری به ظرفیت اسمی خود نزدیک شده است. در نتیجه انتظار داریم شرکت همچون رشد سال‌‌های گذشته با بهره‌‌گیری بیشتری از ظرفیت تولیدی، برنامه بودجه‌بندی خود را تکمیل کند تا به درآمد و به‌تبع آن حاشیه سود بیشتری دست پیدا کند.

وی تاکید کرد: تمام تلاش خود را به‌کارخواهیم گرفت تا طرح فولادسازی هرچه سریع‌تر به مرحله بهره‌برداری برسد و شاهد توسعه، افزایش تولید و به‌تبع آن اشتغال‌زایسارا اصغری : شرکت صنعت فولاد شادگان به عنوان یکی از طرح‌های هشت‌گانه فولاد (البته بعدها این طرح‌ها به هفت طرح تقلیل یافت) در سال ۱۳۸۶ احداث شد. این واحد فولادی واقع در استان خوزستان، واحد احیای مستقیم به‌شمار می‌رود که آهن اسفنجی تولید می‌کند و از واحدهایی است که با فناوری پرد با ظرفیت۸۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به صورت رسمی افتتاح و وارد مدار تولید شد.

۶۵ درصد سهام فولاد شادگان متعلق به فولاد خوزستان و ۳۵ درصد باقی‌مانده نیز متعلق به سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) و شرکت ملی فولاد است. «دنیای‌اقتصاد» با سعید قاسم‌زاده، مدیر عامل فولاد شادگان به گفت‌وگو نشسته است؛ قاسم‌زاده با اشاره به میزان تولید این واحد فولادسازی از زمان راه‌اندازی و چندسال گذشته، عنوان کرد: فولاد شادگان در سال ۹۶ به مدت ۶ ماه وارد مدار تولید شد و در سال ۹۷ به میزان ۶۰۲ هزار تن و در سال ۹۸ به میزان ۶۶۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید کرد. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تلاش می‌کنیم در سال ۹۹ به ظرفیت اسمی کارخانه یعنی ۸۰۰هزار تن دست یابیم.

 طرح توسعه‌ای فولاد شادگان

مدیر عامل فولاد شادگان با اشاره به طرح توسعه‌ای فولاد شادگان اظهار کرد: در طرح توسعه‌ای فولاد شادگان یک واحد فولادسازی نیز در نظر گرفته شده است که قرار است، در این واحد 800هزار تن بیلت تولید شود. باتوجه به برنامه‌ریزی‌ها  50درصد این طرح انجام شده و مطابق پیشرفت انجام شده واحد فولادسازی شادگان در  اسفند ماه 1400 راه‌اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به این موضوع که طرح توسعه‌ای فولاد شادگان باید زودتر راه‌اندازی می‌شد، گفت: یکی از دلایل تاخیر راه‌اندازی طرح توسعه‌ای فولاد شادگان، تاخیر در تمدید فاینانس از سوی کشور چین است. البته این فاینانس چین به هفت طرح فولادی اختصاص یافته و دو بار نیز تمدید شده است، اما هم‌اکنون به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها و مشکلات داخلی اجرایی تمدید نشده و امید داریم تا اواخر شهریور ماه دوباره تمدید شود که در این صورت جریان نقدینگی روان خواهد شد و طرح توسعه‌ای با سرعت بیشتری به پیش خواهد رفت.

 مدیرعامل فولاد شادگان در پاسخ به این پرسش که همواره هفت طرح فولادی به دلیل موقعیت جانمایی نامناسب زیر سوال برده شده‌اند، این موضوع تا چه اندازه در مورد فولاد شادگان صادق است، عنوان کرد: زمین‌های این منطقه باتلاقی است و برای  واحد احیای مستقیم آن زمین آن سفت‌کوبی شده است. البته اگر طرح توسعه‌ای فولادسازی شادگان راه‌اندازی شود و به تولید شمش برسیم، به دلیل نزدیکی این واحد به دریا و مهیا بودن صادرات، یکی از بهترین طرح‌های هفت‌گانه خواهد بود که در این صورت، سودآوری شرکت متحول خواهد شد.

قاسم‌زاده در ادامه با اشاره به میزان اشتغال‌زایی مجموعه فولاد شادگان خاطرنشان کرد: در کل مجموعه و با احتساب پیمانکاران برای 1300نفر به صورت مستقیم و 10برابر این میزان نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است. از این میزان نیروی انسانی، 70 درصد از خود شهرستان شادگان و مابقی نیز به‌دلیل تخصص‌های مورد نیاز برای واحد تقریبا همه از استان خوزستان به کار گمارده شده‌اند.

 تامین مواداولیه از سناباد تا شادگان

مدیرعامل فولاد شادگان در خصوص تهیه مواد اولیه تصریح کرد: در زمینه تامین مواد اولیه با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، از این رو انتظار داریم ایمیدرو برای ما سهمیه‌ای را در نظر بگیرد. البته با افتتاح واحد صنعتی و معدنی سناباد در خراسان‌جنوبی بخشی از مواد اولیه ما قابل تامین است. این در حالی است که هزینه حمل‌ونقل این جابه‌جایی برای ما بسیار بالاست و تامین مواداولیه ما بدون شک از استان کرمان که در مرکز ایران واقع شده  بهتر خواهد بود، اما مساله این است که معدن‌کاران در مرکز ایران همگی به گندله‌سازی و حتی فولادسازی ورود پیدا کرده‌اند و سنگ‌آهن آنجا را استفاده می‌کنند و به جای دیگری نمی‌دهند. در حقیقت یکی از مشکلات صنعت فولاد این موضوع است که معدن‌کاران به حوزه فولاد سازی ورود کرده‌اند و با این اقدام تامین مواد اولیه واحدهای بزرگ فولادسازی را با مشکل روبه‌رو کرده‌اند.

قاسم‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: این در حالی است که در برنامه جامع فولاد قرار بر این بوده است که طرح‌های کلان فولادسازی برای تامین آب موردنیاز خود و همچنین صادرات راحت‌تر در حاشیه خلیج‌فارس احداث شوند، اما هم‌اکنون معدن‌کاران، فولادساز شده‌اند و خوراک فولادسازان را تامین نمی‌کنند و برای حل این موضوع بهتر است سازمان ایمیدرو ورود پیدا کند.

وی همچنین با اشاره به راهکار پیشنهادی برای تامین مواد اولیه تاکید کرد: راهکار بهتر آن است که واحد سناباد خوراک فولاد خراسان را تامین کند و فولاد خراسان که از مرکز ایران مواداولیه خود را تامین می‌کند، واحد ما را تامین کند و این موضوع می‌تواند به نفع کل زنجیره فولاد باشد.

 نتایج فناوری پرد قابل قبول است

فولاد شادگان نخستین واحدی بود که با فناوری پرد راه‌اندازی شد؛ مدیرعامل فولاد شادگان در خصوص مزایای این روش  عنوان کرد: تولید آهن اسفنجی به روش‌های مختلف قابل تولید است؛ یکی از روش‌هایی که طی دهه‌ها در واحدهای احیای مستقیم به کار گرفته شده، فناوری میدرکس تحت لیسانس آمریکا بوده است. فناوری پرد تا حدی شبیه فناوری میدرکس است، با این تفاوت که تمام ایرادات این فناوری را برطرف کرده و به عملکرد میدرکس بهبود بخشیده است. در همین حال فناوری پرد از سوی شرکت MME ابداع و در برخی از هفت طرح فولادی از جمله فولاد شادگان به کار گرفته شد. فناوری پرد اتلاف انرژی حرارتی را کمتر کرده است و در کل اپراتورها بسیار راحت‌تر با این فناوری کار می‌کنند و در مجموع این فناوری ایرانی، نتایج قابل قبولی به همراه داشته است.

 مصرف آهن‌اسفنجی فولاد شادگان در فولاد خوزستان

مدیرعامل فولاد شادگان ادامه داد: تمام محصولات فولاد شادگان متعلق به فولاد خوزستان است. از آنجا که فولاد خوزستان محصولات میانی مانند بیلت، بلوم و اسلب تولید می‌کند، نیازمند آهن اسفنجی است که تمام محصولات ما به آنجا فرستاده می‌شود، مگر در شرایطی که در فصل اوج گرما که با محدودیت مصرف برق روبه‌رو هستند که قسمتی از خط تولید آنها به صورت موقت تعطیل شود و از آنجا که آهن اسفنجی پس از سه روز اکسید می‌شود، امکان دارد ما نیز آهن اسفنجی خود را به واحدهای دیگری ارسال کنیم.