استانیمعرفی کسب و کار

بهترین لوکیشن های ماسال

هتل های شهر همیشه سرسبز

یکی از الزامات سفر اقامت در یک مکان عالی خواهد بود اما خب یکی از سوالاتی که همیشه مسافران می پرسند؛ ماسال چندتا هتل یا جا برای اسکان دارد، برای اجاره کلبه در ماسال چکار کنیم؟ در ادامه تمام هتل  و مهمانسراهای شهر ماسال را برای شما می گوییم.

  • هتل معصومی ماسال
  • هتل اولسبلنگاه ماسال
  • هتل خانی در ییلاقات ماسال
  • هتل آپارتمان مرزبانی
  • هتل شاندرمن
  • اقامتگاه توریستی ملل شاندرمن

اگر در گرمای تابستان و زل آفتاب، هوس یک هوای خنک و هندوانه‌ای کرده‌اید که در آب رودخانه خنک شده، بهترین انتخاب است. این شهر باورنکردنی‌ترین ییلاق‌ها را دارد و از مهم‌ترین به‌حساب می‌آید. آب‌وهوایی پاک و پُر از اکسیژن، فضایی مه‌آلود با ابرهای متراکم، آرامشی بی‌انتها، دشت‌ها و مراتع سرسبز و آبشارهای فراوان از شگفتی‌های این شهر است. ماسال را همه مردم ایران می‌شناسند و این نشان‌دهنده اهمیت و جذابیت گردشگری جاهای دیدنی ماسال است.

این همه قصه گفتم تا به اینجا برسیم که در این مقاله از می‌خواهم شما را با دیدنی های ماسال آشنا کنم. اگر تابحال فقط به می‌رفتید پس باید تا آخر همراهیم کنید.ماسال یکی از شهرستان‌های گیلان است که به‌خاطر ییلاق‌های رویایی‌اش معروف است.

بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در ماسال کدام است؟

بهترین جاذبه های گردشگری ماسال شامل ییلا‌ق‌ها، جاهای تاریخی و مکان‌های مذهبی هستند.

بهترین جاهای دیدنی ماسال کدام‌ است؟

بهترین جاهای دیدنی ماسال شامل ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق سوئه چاله، ییلاق شالما، بام سبز ماسال و دشت آلنزه هستند.

معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی ماسال کدام است؟

پارک ساحلی ماسال، پارک جنگلی ریزه مندان و باغ پرندگان ماسال از جمله معروف‌ترین پارک‌ها و مراکز تفریحی این شهر هستند.

بهترین جاهای تاریخی و دیدنی ماسال کدام است؟

از بهترین جاهای تاریخی و دیدنی ماسال می‌توانم به محوطه شهرگاه ماسوله خونی، قلعه کول، منطقه باستانی اسبه ریسه و میرزا کوچک خان اشاره کنم.

جاهای دیدنی ماسال: طبیعت‌گردی

خیلی از گردشگرها، ماسال را با ییلاق اولسبلنگاه می‌شناسند. اما نباید در حق بقیه جاهای دیدنی ماسال کم‌لطفی کرد. ماسال مثل یک انگشتری الماس است که هر زاویه نگین آن یکی از زیبایی‌های این شهرستان را نشان می‌دهد.

اگر این تراش‌ها و زاویه‌ها روی الماس نباشد، ظاهر این سنگ ‌گرانقیمت مثل دیگر سنگ‌هاست. پس اگر چند روزی وقت آزاد دارید و یک‌جورهایی بعد از یک سال و اندی بالاخره مرخصی گرفته‌اید، حیف است که فقط یک‌جا را ببینید. بیایید که می‌خواهم غیر از جاهای طبیعی و عروس ماسال، جاهای تاریخی و مذهبی این شهر را هم نشانتان دهم.

ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله یکی از جاذبه های گردشگری ماسال است که در جنوب این شهرستان قرار گرفته. ییلاق‌های ماسال انگار رقیب قدیمی هم هستند، یک‌جوری عشوه می‌آیند و در طلوع و غروب نازه و کرشمه حواله چشم‌ها می‌کنند که آدم می‌ماند برود به دیدن آن یکی ییلاق یا همین‌جا اتراق کند.

ییلاق سوئه‌ چاله بعد از اولسبلنگاه، معروف‌ترین جاذبه های گردشگری ماسال است. این ییلاق در فاصله ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آب‌وهوایی حداقل ۱۲ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر است. کوه‌های مه‌آلود و پُر از درخت‌های سبز، باعث بوجود آمدن هاله‌ای از نور بی‌جان روز به رنگی عجیب می‌شود. مسیر این ییلاق کمی سخت است و همیشه برای من سوال بوده چطور از این جاده خاکی و پُرپیچ با خودشان مصالح برای ساخت خانه‌ها برده‌اند.

ییلاق سوئه چاله به‌عنوان یکی از زیبایی‌های خدادادی و جاهای دیدنی گیلان، از دور شبیه زین اسب است. از یک طرف هم این منطقه پُر از گیاه گلپر است که در زبان محلی به آن، «سو» می‌گویند. حالا می‌دانید چرا اسم این ییلاق را سوئه چاله گذاشته‌اند، یعنی جایی که در آن گیاه گلپر و خنجری می‌روید.

جاده پُرپیچ‌وخم این ییلاق، وسایل روشنایی ندارد، پس صبح زود بروید و قبل از غروب برگردید یا اینکه شب را در کلبه‌ها بمانید. طلوع و غروب آغشته به خون، آسمانی پُر از ستاره و پدیده اقیانوس ابر شما را وسوسه می‌کند شبانه‌روز پلک‌روی‌پلک نگذارید.

آدرس ییلاق سوئه چاله

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۴ کیلومتری ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق سوئه چاله

ییلاق خشکه دریا

ییلاق خشکه دریا یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ماسال است که در دره قرار گرفته. این منطقه محل ملاقات چند رود پُرآب است و برای همین طبیعی شاداب و سرسبز دارد. این ییلاق در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا جا خوش کرده و دمای آن حداقل ۱۰ درجه پایین‌تر از جاهای دیگر است. فقط برای رفتن به خشکه دریا باید بعد از کمی رانندگی (۲ ساعت)، حدود ۴ کیلومتر پیاده‌روی کنید. یعنی نمی‌شود تا پیش ییلاق را با ماشین رفت.

خوشبختانه همین مسیر سخت باعث شده تا این منطقه از دست افرادی که با طبیعت سر جنگ دارند، در امان باشد. البته غیر از عشایری که تابستان گرم خودشان را در ییلاق خشکه دریا می‌گذرانند و آسیب زیادی به چهره ییلاق نمی‌زنند.

وقتی به میان دره برسید، می‌شود جاپای یک دریاچه قدیمی را دید که حالا خشک شده. اما خب به لطف رودهای کناری، این ییلاق هنوز هم سرپاست و جانی برای ادامه حیات دارد.

تپه‌های دل‌انگیز، درخت‌هایی که از دور مثل نوک مداد رنگی سبز به‌نظر می‌رسند، گل‌های وحشی و خودرو و نسیم خنکی که راه خودش را از لابلای کوه‌ها پیدا می‌کند تا به صورت شما بخورد، یک تکه از بهشت را به نمایش می‌گذارد.

آدرس ییلاق خشکه دریا

استان گیلان، شهرستان ماسال، ییلاقات غربی ماسال، منطقه خشکه دریا

ییلاق شالما

کوه‌های البرز، ییلاق شالما را مثل یک گروه نظامی، محاصره کرده‌اند. پس اینجا هم مثل ییلاق‌های دیگر و جاهای دیدنی ماسال ترکیبی از کوه و تپه و دره دارد. از دل مهربان و بخشنده این ییلاق، ۵ چشمه می‌جوشد و همین باعث شده تا مردم محلی به شالما، «سرچشمه آب‌ها» بگویند.

اینجا غیر از طبیعتی زیبا و آب‌وهوایی خنک و دلچسب، یک بقعه دارد که مردم برای زیارت به آن می‌روند. بقعه آقا سید مهرعلی و سیدرضاعلی همان جایی است که دل محلی‌ها آرام می‌گیرد و بعد از چند ساعتی انگار سبک می‌شوند.

در شالما، خانه‌ها را طوری ساخته‌اند که میزبانِ اولین بارقه‌های نور خورشید از همان دم‌دم‌های صبح باشد. سقف‌های شیروانی می‌گویند که اینجا پاییز و زمستان سختی دارد و باید با خودتان لباس گرم ببرید. البته نباید به هوای خنک و مطبوع روزهای تابستان هم اعتماد کرد. شب که از راه برسد، هوا جوری تغییر می‌کند که مجبور می‌شوید لباس گرم بپوشید.

ابنجا جادو می‌شوید چون تلفیقی از هوای خوش و خنک، مناظر زیبا و مه، صدای پرنده‌ها و آوای کوه نمی‌گذارد لحظه‌ای به چیز دیگری فکر کنید.

آدرس ییلاق شالما

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۱۲ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق شالما

اولسبلنگاه از جاهای دیدنی ماسال

گلِ‌سرسبدِ ییلاق‌ها و جاهای دیدنی ماسال است. هر چیزی از زیبایی و طبیعتی بکر را که تابحال دیده‌اید، بگذارید کنار. اینجا جای دیگری از داستانِ بازی زمین و آسمان است.

اولین‌بار در ییلاق اولسبلنگاه بود که با اقیانوس ابر ملاقات کردم. تا قبل از آن اصلا نمی‌دانستم چطور ابرها با هم جمع می‌شوند و اقیانوس تشکیل می‌دهند. اولسبلنگاه در بین ارتفاعات کوه‌های تالش جا خوش کرده و حدود ۱۴۸۹ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

آب‌وهوای گرم در زِل آفتاب تابستان تهران را نبینید که مستقیم می‌زند به فرق سر آدم. اولسبلنگاه با این ارتفاعی که از سطح دریا دارد حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از جایی مثل تهران است. اینجا زمستانش هم فریبنده است و شاید بتوانید حیواناتی دوست‌داشتنی مانند روباه را ببینید. اما خب بگویم که سرمای زمستانش تا مغر استخوان پیشروی می‌کند. اگر دلتان یک هوای خنک در منظره‌ای سرسبز و زیبا می‌خواهد، بهار و تابستان بهترین انتخاب است.

گل‌های لاله صورتی و گل‌های وحشی زرد و نارنجی در زمینۀ سبز سبزه‌های دشت یک جوری چشم را خیره می‌کنند که یادتان می‌رود جلوی پایتان را ببینید. من خودم چند بار اینجوری زمین خورده‌ام، البته نگاهم بیشتر بین زمین و آسمان می‌دوید، چون آسمانش هم چیز دیگری است.

خورشید که آخرای کارش باشد و می‌رود طرف دیگر زمین را روشن کند، رنگی نارنجی و قرمز را در هوا پخش می‌کند که در برخورد با ابرهای به‌هم‌پیوسته تصویری از تابلوهای آبرنگی را نمایش می‌دهند. کلا اینجا همه چیز طبیعت با هم هماهنگ هستند و یک جوری کارشان را خوب انجام می‌دهند که فکر می‌کنی برنامه روزانه دارند.

آدرس ییلاق اولسبلنگاه

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۲۵ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق اولسبلنگاه

غار آویشو

جاهای دیدنی ماسال در ییلاق‌های باصفای آن خلاصه نمی‌شود. اینجا غاری دارد که به آن آویشو می‌گویند. غار آویشو در روستای سیاهمرد از دهستان شاندرمن قرار گرفته و ورودی آن را خزه‌ها کم‌وبیش پوشانده‌اند. غار از همان اولش هم ورودی تاریکی دارد و شاید به نظرتان مثل این فیلم و سریال‌هایی که می‌بینیم، ترسناک باشد و صدایی عجیب در آن بپیچد.

در ماسال حدود ۱۷ غار بزرگ و کوچک هست که آویشو از همه آن‌ها بزرگ‌تر است و یک‌جورهایی با آن قدمتی که دارد مثل پدربزرگ‌هاست. آویشو در زبان تالشی به معنای «محل فرورفتن آب» است و غار نامش را از چشمه‌ای در همین نزدیکی‌ها گرفته است.

از عمر آویشو حدود ۷۵ میلیون سال می‌گذرد و در این غار می‌توانید سنگ‌های دگرگونی کمپلکس شاندرمن و بقایایی از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس را ببینید. کسی چه می‌داند شاید قبل از جابجا شدن قاره‌ها در کره زمین، یا قبل از تغییرات اقلیمی در مدت ۷۵ میلیون سال، از اینجا دریایی اقیانوسی چیزی رد می‌شده است.

در میان غار، ۷ چشمه هست که خودشان با هم یک رودخانه را تشکیل داده‌اند. قندیل‌های آهکی آویزان از سقف یکی از زیبایی‌های طبیعی آویشو است. اگر قصد دیدن غار را دارید با خودتان چکمه، لباس ضدآب و وسایل و ابزار صعود را ببرید.

آدرس غار آویشو

استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش شاندرمن، دهستان شاندرمن، روستای سیاهمرد

آبشار رامینه

آبشار رامینه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ماسال است که به‌خاطر طبیعت زیبا، درخت‌های متنوع و سربه‌فلک‌کشیده، وجود آبشار و بارش قطرات آب، حیات‌وحش و گونه‌های گیاهی متنوع، مثل بهشت است. آبشار رامینه در ارتفاع ۶۲۹ متری از سطح دریا قرار گرفته و به‌خاطر این فاصله و وجود آبشار و درخت‌های زیاد، این منطقه آب‌وهوایی مطبوع و دلنشین دارد. طبیعت اطراف آبشار بکر و دست‌نخورده باقی مانده و همین هم شما را سر ذوق می‌آورد.

مسیر آبشار رامینه سربالایی است و شیب زیادی دارد، پس فقط می‌شود با پیاده‌روی به آن رسید. اگر زانودرد یا مشکلات حرکتی دارید، بهتر است این آبشار را برای تفریح انتخاب نکنید. یکی از خوبی‌های آبشار رامینه که یکی از جاهای دیدنی ماسال است، وجود هتل رامینه در همان نزدیکی‌هاست. پس اگر می‌خواهید چند روزی را همین اطراف اقامت کنید، به هتل رامینه بروید.

آب که از آن بالابالاها روی صخره‌های خاکستری سرازیر می‌شود، صدایی مثل نت موسیقی می‌سازد. وقتی نور خورشید از لابلای قطره‌های آب رد می‌شود، رنگین‌کمانی کوچک را می‌بینید که با چرخش آفتاب، کم‌جان می‌شود. آب آبشار به حوضچه‌ای می‌ریزد که دورش را سنگ گرفته است. آب خیلی خنک است پس برای نیم ساعت هم که شده پاهایتان را داخل آب کنید تا روحی تازه به وجودتان دمیده شود.

آدرس آبشار رامینه

استان گیلان، شهرستان ماسال

لوکیشن آبشار تولی نسا روی گوگل‌مپ

موقعیت آبشار تولی نسا مثل خیلی از آبشارهای ماسال روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، برای همین نمی‌توانم به شما آدرس دقیق بدهم. به ماسال که رسیدید از محلی‌ها آدرس آبشار را بپرسید تا راهنمایی‌تان کنند.

بام سبز ماسال

اسم بام سبز را برای مناطق بلندی می‌گذارند که می‌توانید از بالای آن قشنگی‌های شهر را ببینید. بام ماسال که در ۱ کیلومتری شهرستان ماسال قرار گرفته یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ماسال و مقاصد گردشگری گیلان است. از بالای بام می‌توانید جلگه شهر ماسال و حتی بخش‌هایی از بندرانزلی و صومعه‌سرا را ببینید.

جاده‌ای که به بام سبز می‌رسد از خود بام هم قشنگ‌تر است. دو طرف مسیر درخت‌هایی با تنه باریک و شاخه‌های پُر از برگ در زمینه‌ای از سبزه روییده‌اند. وقتی به بالای بام رسیدید، نسیم خنکی از بالای این منطقه کوهستان صورتتان را نوازش می‌کند. از همان بالا می‌توانید ویلاهای ریز و درشتی را ببینید که سقف شیروانی قرمز رنگ دارند. غروب اینجا رویایی است و می‌توانید مرگ خورشید و خون سرخش را از نزدیک ببینید.

کوه‌های مه‌گرفته تالش، تمام‌کننده زیبایی بام سبز ماسال از جاهای دیدنی گیلان است. این مه را می‌توانید همان اول‌های صبح که هنوز خورشید سر نزده ببینید. همه‌چیز در هاله‌ای از نور قرار می‌گیرد و بام را زیباتر می‌کند.

آدرس بام سبز ماسال

استان گیلان، ۱ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ماسال