تندرستی و نشاطسلامت و دانشمعرفی کسب و کار

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی نی نی سایت

آشنایی با روش تهاجمی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا (Tummy tuck) یک عمل جراحی زیبایی است که شکم را لاغرتر و محکمتر می کند برخلاف تزریق چربی به باسن که باعث حجم دهی به باسن می شود. در عمل جراحی، پوست و چربی اضافی در قسمت میانی و پایین شکم برداشته می شود تا منجر به محکم شن عضلات دیواره شکم شود. این عمل برای افرادی ک بعد از بارداری و یا کاهش وزن شدید دچار افتادگی و ضعف بافت های بدن خود شده اند، توصیه می شود

روش های ابدومینوپلاستی

Recovery-period-after-abdominoplasty-surgeryدیواره شکم جدا می شود تا ماهیچه ها را آزاد کند که سفت شوند. دیواره عضله توسط بخیه ها سفت می شود.

اغلب از لیپوساکشن برای ترمیم نواحی جراحی ابدومینو استفاده می شود.

پانسمان و فشرده سازی انحام می شود و مایعات اضافی خشک می شوند.

-مینی ابدومینوپلاستی در چهار مرحله انجام میشود :

یک برش نسبتا کوچک ریر سپشکمی ایجاد میشود.

چربی های زیر پوستی ان تخلیه میشود وسپس پوست اضافه ان بریده شده وحذف میگردد،وپوست به سمت بالا لیفت میشود

معمولا از این روش  برای بهبود ناحیه جراحی شده هم  استفاده می شود.

در انتها دوقسمت به هم با بخیه متصل میشود

– ابدومینوپلاستی ترمیمی

همان ابدومینوپلاستی کامل است به همراه جراحی قسمت جانبی ران

جراحی تمام مراحل ابدومینوپلاستی کامل را انجام می دهد. همچنین میتوانید بعد از آن عمل های ترمیم را انجام دهید.

– ابدومینوپلاستی با فشار قسمت های جانبی بالایی

این جراحی بیش از چهار ساعت زمان می برد. در روش های ابدومینوپلاستی متداول، ماهیچه ها در خطوط عمودی سفت می شوند. در روش های نوین، علاوه بر آن از فشار قسمت های جانبی بالایی نیز استفاده می شود.

در این روش جدید، اجازه حالت دادن و سفت کردن برش های کوچکی که اطراف ناف نیستن را داریم. در حین ایجاد برش های کوچک، پوست های اضافی برداشته و ناف به طور موقت برداشته می شود. ماهیچه ها اجازه فرم دهی و سفت شدن دارند. سپس ناف به سرجای خودش و یا حتی کمی پایین تر باز می گردد. از لیپوساکشن برای بهبود استفاده می شود.

– ابدومینوپلاستی پیرامونی

همان ابدومینوپلاستی جانبی علاوه برقسمت کفل است. این روش برای کسانی کاربرد دارد که کاهش وزن شدیدی را انجام داده اند.

– روش های ترکیبی

ابدومینوپلاسی می تواند با جراحی هایی مانند لیپوساکشن، کاهش حجم سینه و بیرون آوردن رحم همراه باشد.

اقدامات قبل از عمل جراحی زیبایی شکم

برای عمل جراحی محدود و زیر ناف باید از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشیدولی برای جراحی کامل، حداقل سه الی چهار هفته قبل از مصرف دخانیات پرهیزشود.وحتی  کشیدن قلیان وحضور در بین افراد سیگاری نیز جلوگیری شود..مهمترین نکته برای ترمیم زخم این است که مصرف سیگار باید حتما صفر شود. هرگونه رژیم غذایی شدید، از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل جراحی ممنوع است. داروهای فشار خون و تیروئید با اطلاع پزشک باید ادامه یابد. مصرف داروهای غیرضروری مثل ویتامین ها، مکمل غذایی و تقویت کننده ها بهتر است از چند روز قبل تا چند روز بعد از جراحی قطع شود.

چه کسانی نباید این عمل را انجام دهند:

1-   بیماری های دیابتی

2-  عدم مصرف دخانیات

3-    رژیم غذایی مناسب

4-   بیماری های ایمنی

5-  کسانی  که داروهای ضد انعقاد خون مصرف میکنند

6-    تاریخچه قابل توجه لخته شدن در وریدهای عمقی پا یا ریه

7-    اختلال عملکرد روده یا مثانه

8-   لنفادم اندام تحتانی

10-مشکلات طبی قابل توجه شامل بیماری های انسدادی مزمن ریه، نارسایی کلیه، کم خونی

قبل از انجام عمل آبدومینوپلاستی ، چه توصیه هایی به بیمار می شود؟

1-   عدم استعمال دخانیات 4تا6 هفته قبل از عمل( استعمال مواد دخانی باعث تاخیر در ترمیم زخم و ایجاد نکروز پوست می شود)

2-  استفاده از مولتی ویتامین برای تقویت

3- عدم مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون با نظر پزشک معالج

4-    انجام آزمایش های روتین قبل از عمل مانند CBC ، قند خون، اوره، کراتینین ، تست های انعقادی و سایر آزمایش ها طبق نظر جراح

5-    استفاده از شکم بند به مدت 2 هفته قبل از عمل، توسط بعضی از جراحان توصیه می شود.

جراحی زیبایی شکم

آبدومینو پلاستی پروسه ای به شدت خصوصی و فردی است. بیماران باید آبدومینو پلاستی برای خودشان و به دلایل شخصی خودشان انجام دهند و هرگز برخی از تصاویر ایده آن یا انتظارات فردی دیگران را انجام ندهند. اگرچه نتایج آبدومینو پلاستی دائمی است.

یک بیمار ممکن است تحت تأثیر نتایج نقص پروسه قرار گیرد و نوسانات چشمگیری در وزن اش نشان دهد. به افرادی که عمل آبدومینو پلاستی شکم را انجام می دهند توصیه می گردد پس از عمل وزن خود را حفظ کنند و از حاملگی در آینده بپرهیزند. این عمل جراحی، بسته به میزان و محل پوست اضافی و وضعیت عضلات جدار شکم و میزان و محل چربی اضافی ممکن است از یک جراحی کوچک سرپایی به مدت زیر ۲ ساعت، تا یک عمل جراحی وسیع با بیش از ۵ ساعت به طول بیانجامد. علاوه بر وضعیت شکم، توقع بیمار و سلامت عمومی و سابقه کشیدن سیگار می‌تواند در تصمیم گیری نوع عمل جراحی موثر باشد. در هر حالت، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. به علاوه، در موارد مینی آبدومینوپلاستی (عمل زیر ناف) شما ممکن است به فاصله کوتاهی مرخص شوید.

مشاوره برای عمل جراحی  :

قبل از آبدومینو پلاستی ، بطور اکید توصیه می گردد که بیمار با تیم جراحان مشورت کند و در مورد موضوعات گوناگون سلامتی و ملاحظات صحبت نماید. جراح نیز می خواهد که در مورد تاریخ و سابقه ی پزشکی بیمار صحبت کند که شامل موارد زیر می باشد:

  •       جراحی های قبلی

شرایط پزشکی

داروها و ویتامین هایی که در حال حاضر مصرف می کند.

همه ی مکمل هایی که مصرف می شود.

هرگونه حساسیت بیمار

تیم جراحی فاکتورهای متعددی را قبل انتخاب پروسه ی مناسب و مراحل عمل ارزیابی می کنند. ابتدا اضافه ی پوست بیمار و کیفیت آن بعنوان تعیین کننده های طول و الگوی قطع و برش پوست استفاده می شود. قبل از عمل از شما سوال می شود که آیا تست آزمایشگاهی داده اید که اگر بیماری  داشته باشید جراح از آن مطلع گردد. همچنین ممکن است از شما بپرسند که دارو یا درمان معینی را استفاده کردید تا و یا از آسپرین و دیگر داروهای دیگر استفاده کرده اید زیرا آنها می توانند خونریزی را طی جراحی افزایش دهند.

تیم جراحی اطلاعات ضروری در مورد روز جراحی، استفاده از بیهوشی و مراقبت پس از عمل را در اختیارتان قرار می دهند.

این پروسه چه چیزهایی را در بر می گیرد؟ پروسه جراحی باید با نیازهای بیمار و ویژگی های فیزیکی او متناسب باشد. دو نوع پروسه ی آبدومینو پلاستی موجود است. تغییر شکل شکمی کامل و تغییر شکل شکمی کم. هر دو پروسه  روندهای جراحی هستند که نیازمند بیهوشی اند و به زمان بهبود چشمگیری نیاز است.

معایب  عمل آبدومینوپلاستی چیست؟

1-    در این روش میزان عوارض مانند سروما و نکروز فلپ پوستی به ویژه در افراد سیگاری زیادتر است.

2-    میزان کبودی و ورم بیشتر و دوران نقاهت طولانی تر است.

3-    در بسیاری از موارد در روش آبدومینوپلاستی کلاسیک قسمت فوقانی شکم و پهلوها به مقدار کافی صاف نمی شود و هنوز مقداری چربی در فلپ باقی می ماند ، در صورت لزوم این چربی اضافی باید شش ماه بعد با لیپوساکشن خارج شود. انجام ساکشن ممکن است باعث شلی پوست شده و کشیدگی و صاف شدن پوست که در اثر عمل ایجاد شده است را از بین ببرد. در روش معکوس یعنی حالتی که ابتدا لیپوساکشن و چند ماه بعد آبدومینوپلاستی انجام می شود، آزاد کردن فلپ ممکن است به خاطر ایجاد فیبروز بسیار سخت و توام با خونریزی باشد.

اقدامات پس از عمل:

1-     شما پس از جراحی آبدومینو پلاستی به کمک اطرافیان نیاز دراید. یکی از دوستان یا افراد خانواده را به کمک بخواهید تا پس از عمل شما را به خانه ببرد. و در صورت امکان در طول روز و طی عمل با شما بماند.خانه ی خود را آماده سازید. پس از عمل جراحی تحرک شما محدود می گردد. کیسه ی یخ آماده کنید، لباس راحت و کم بپوشید که به آسانی عوض شود برای حمام از صندلی و دوش متحرک استفاده کنید،

2-    پرهیز از کشیدن سیگار و انجام تنفس عمیق به طور متناوب

3-      بیمار باید به طور منظم راه برود و در حین استراحت هم، پاها را مرتب حرکت دهد.

4-     نوشیدن مقدار فراوان مایعات در طول روز

5-       مصرف مولتی ویتامین روزانه

6-      مراقبت دقیق از محل درنها

7-       معمولا بیماران قادرند بعد از 15 روز، فعالیت های حرفه ای خود را شروع کنند. اگر دوختن عضلات شکم انجام شده باشد، بیماران باید به مدت 2تا3 ماه ، از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های شدید خودداری کنند واگر دوختن عضلات انجام نشده باشد، بیماران می توانند، اکثر فعالیت های خود را بعد از 3 هفته از سر بگیرند.