سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

طریقه مصرف سنای مکی برای کبد چرب

سنا که به نام سنای اسکندریه هم شناخته می شود، گیاهی دارویی بومی مناطق گرمسیری است که بیشتر از گل، برگ ها و میوه های آن برای درمان بیماری ها استفاده می شود. پکیج چاقی به دلیل دارا بودن کربوهیدرات و کالری بالا می‌تواند باعث افزایش وزن و به خصوص چاقی صورت شود. دمنوش سنا بیشتر به عنوان یک ملین طبیعی برای درمان یبوست و گاهی بواسیر شناخته می شود، همچنین در طب سنتی از این دمنوش برای لاغری و کاهش وزن هم استفاده می شود.

طریقه مصرف سنای مکی برای کبد چرب

سنا” گیاهی است که بیشتر به شکل بوته‌‌ای بوده، برگ آن خواص دارویی فراوانی دارد. این گیاه بومی آفریقا و هندوستان بوده و به صورت وحشی و کشت شده یافت می‌شود، گونه‌‌ای از گیاه سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس می‌روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده آن وارداتی است. سنا گیاهی است که خاصیت ملین کنندگی دارد و برای درمان یبوست توصیه می شود. این گیاه توسط سازمان غذایی و دارویی آمریکا به عنوان ملینی خانگی و گیاهی تایید شده است. با این حال چای سنا برای لاغری و عاملی برای پاک سازی سموم از بدن بکار می رود. چای سنا بوسیله ی دم کردن برگ گیاه سنا تهیه می شود.

گیاه سنا دارای گل ها و غلاف زرد رنگ است. این گیاه در مناطق بیابانی رشد می کند. در کشور های مختلفی این گیاه برای درمان مشکلات گوارشی، بیماری های پوستی و بیماری های تنفسی قدمت چندین ساله دارد. طرفداران سنا اعتقاد دارند که این گیاه تاثیر بسزایی در روان کنندگی دارد که دفع سموم را از بدن تسریع می کند. خیلی از مردم از برگ های این درخت مستقیما دمنوش کرده و می نوشند. بهتر است چای سنا را از فروشگاه های معتبر تهیه بفرمایید. چای کیسه ای و یا چای سنا عاری از رزین ها و ترکیبات آلاینده است. خواص سنا مکی و گل محمدی : از ترکیب سنا مکی و گل محمدی یک دمنوش خوشمزه و بسیار مفید ایجاد می شود.

طبق نظر پزشکان طب سنتی و طبیعت درمانگران، برای برطرف کردن چاقی شکم، اولین درمانش سنای مکی و گل سرخ است، به این منظور بایستی، برگ سنا و گل سرخ را مخلوط کرده، مانند چای معمولی دم کرده و مصرف شود. سنای مکی این خاصیت را دارد که چربی بدن اعم از چربی خون، چربی دور شکم و کبد چرب را درمان و از بدن خارج می کند. البته همه مسهل‌ها این خاصیت را دارند ولی سنا این خاصیت را بیشتر دارد و اثر گذارتر است. خواص سنا برای لاغری : سنا با تاثیرات متقابلی که بر باکتری‌های مجاری گوارشی دارد، منجر به بروز انقباضات روده‌ای می‌شود. این انقباضات در اثر آنتراکینونها به وجود می‌آید که در سنا وجود دارند.

همچنین برگ سنا حاوی گلیکوزیدها (گروهی از ترکیبات ارگانیک) می‌باشد، این ترکیبات با نرم کردن ماهیچه‌ها به هنگام عبور غذاهای هضم شده از روده‌ها، در قالب ملین عمل می‌کنند و بدین ترتیب به افزایش حجم مدفوع و خروج آن از روده کمک می کنند. پروسه مذکور بواسطه زنجیره‌ای از اسیدهای چرب انجام می‌گیرد که باعث بهتر شدن عمل گوارش، تخمیر و نیز تبدیل موفقیت آمیز گلیکوزیدها به عوامل ملینی می‌شود و از این طریق به کاهش وزن و لاغر شدن کمک می‌کند. برای امنیت خاطر شما ممکن است دمنوش سنا را برای تقویت فرآیند کاهش وزن استفاده کنید. شما باید از نحوه ی استفاده ی صحیح از این گیاه اطمینان حاصل نمایید.

امروزه تنوع زیادی از برگ سنا در بازار موجود است. اطمینان حاصل نمایید که دمنوش شما بدون کافئین باشد تا بر روی الگوی خواب شما تاثیری نگذارد. در حالیکه شکل کپسولی سنا هم در دسترس است اما توجه داشته باشید . بهترین پکیج ترک اعتیاد در ایران متشکل از چهار داروی گیاهی است که همگی توسط شرکت های معتبر داروسازی کشورمان تولید شده و موفق به اخذ پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی شده اند . که دمنوش سنا با سرعت بیشتری جذب بدن شما می شود. در ابتدا آب را بجوش آورید. چای سنا را در در آب جوش ریخته و بگذارید بمدت حداقل ۵ دقیقه دم بکشد. بعضی از افراد از آب لیمو هم به عنوان یک طمع دهنده استفاده می کنند.

شما بهتر است از غذاهایی نظیر مرغ، ماهی، سالاد سبز و میوه جات تغذیه کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز ضروری است. این کار باعث بهبود فرآیند گوارشی شما می شود. ورزش همراه با چای سنا توصیه می شود. هیچ گونه قانون و فرمول ثابتی وجود ندارد، اما روزانه ۳۰ دقیقه ورزش مناسب می باشد. شما ممکن است فرمی از ورزش را در نظر بگیرید که با آن راحت تر هستید. سنا با تاثیرات متقابلی که بر باکتری‌های مجاری گوارشی دارد، منجر به بروز انقباضات روده‌ای می‌شود. این انقباضات در اثر آنتراکینونها به وجود می‌آید که در سنا وجود دارند. همچنین برگ سنا حاوی گلیکوزیدها (گروهی از ترکیبات ارگانیک) می‌باشد،

این ترکیبات با نرم کردن ماهیچه‌ها به هنگام عبور غذاهای هضم شده از روده‌ها، در قالب ملین عمل می‌کنند و بدین ترتیب به افزایش حجم مدفوع و خروج آن از روده کمک می کنند. پروسه مذکور بواسطه زنجیره‌ای از اسیدهای چرب انجام می‌گیرد که باعث بهتر شدن عمل گوارش، تخمیر و نیز تبدیل موفقیت آمیز گلیکوزیدها به عوامل ملینی می‌شود و از این طریق به کاهش وزن و لاغر شدن کمک می‌کند. خواص سنا برای معده و روده : سنا به دلیل خواص ملین که دارد باعث انقباض روده بزرگ شده و می تواند نفخ، معده درد و گرفتگی روده در بیماری سندروم روده تحریک پذیر را کاهش دهد. برگ این گیاه برای سوزش سر دل ، تهوع و التهاب ناشی از اختلالات گوارشی مفید است.

این گیاه را می توانید به همراه گیاهان معطر دیگر نظیر هل ، رازیانه ، زنجبیل و نعناع فلفلی مصرف کنید. گیاه سنا از تشکیل گاز در معده پیشگیری می کند. خواص سنا برای پوست : چای سنا به دلیل مقادیر بالای تانن و رزین که دارد و همچنین به دلیل خواص ضد میکروبی . قوی به درمان سریع تر زخم‌ ها، سوختگی‌ ها و قارچ های پوستی کمک می کند. برگ سنا دارای خواص ضد باکتری می باشد که به درمان بیماری های پوستی کمک می کند . خمیر تهیه شده از برگ های سنا باعث درمان بیماری های پوستی مانند آکنه می شود . و برای درمان اگزما کاربرد دارد. استون و اتانول موجود در این برگ برای درمان آکنه بسیار موثر است.

خواص سنا برای کبد

کسانی که دارای بیماری های کبدی هستند نباید از این دمنوش مصرف کنند چرا که برای انها مضر می باشد. مصرف چای سنا در بلندمدت باعث مسمویت‌های کبد می‌شود. برای کبد چرب مصرف گل سرخ و سنای مکی طی دو هفته توصیه می‌شود؛ محصول لاغری دکتر بیز با داشتن گیاهان ارگانیک، باعث اکسید شدن چربی می‌شود و به همین دلیل اثر فعالیت آنتی‌اکسیدانت پلاسما افزایش می‌یابد و به کاهش کلسترول بدن کمک می‌کند. البته مناسب است افراد صبح ناشتا سه قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق کاسنی و شاتره و آب‌جوش مخلوط و میل کنند، سپس دو قاشق غذاخوری از نیم‌کوب سنا و گل سرخ را یک ساعت قبل از ناهار دَم و مصرف کنند .

پیامبر ص از اسما پرسید از چه ملینی استفاده می‌کنید؟ عرض کرد با شبرم فرمود شدیدا گرم است و سپس از سناء استفاده کردم. یعنی از شبر استفاده نکنید زیرا گرم است و برشما باد سناء مکی و خود را با سنا درمان کنید اگر چیزی مرگ را دفع کند آن سنا است. یعنی با سنا درمان کنید اگر چیزی مرگ را دفع کند آن سنای مکی است. طبرشما باد سنا با آن درمان کنید چراکه اگر چیزی مرگ را دفع می‌کرد هرآینه آن چیز سنا بود. روایات متعدد به بیان‌های متعدد برای سنا آمده است که بعد از دعا بهترین درمان است. چه بسا میان این تعداد روایت روایات معتبری هم باشد. دمنوش سنا به عنوان یک ملین و مسهل ملایم شناخته شده و یک روش درمانی طبیعی برای یبوست محسوب می شود.

از آنجا که چای سنا می تواند یبوست را درمان کند، ممکن است برای درمان بواسیر هم مفید باشد. این گیاه عضلات روده بزرگ را تحریک کرده و انقباضاتی روی دیواره روده ایجاد می‌کند که منجر به حرکت روده می‌شود. این گیاه به روده بزرگ کمک می‌کند تا آب بیشتری به خود جذب کند. در این صورت عملکرد سیستم گوارشی بهبود پیدا می‌کند. خوردن برگ سنا یا نوشیدن چای برگ سنا موجب تحریک حرکات روده می شود. برگ سنا باعث انقباض دیواره های روده بزرگ می شود و این باعث ایجاد مدفوع در سیستم گوارشی شما می شود. به دلیل این توانایی، برگ سنا در تسکین یبوست پشتیبان شما است، که اغلب در طی شش تا ۱۲ ساعت پس از مصرف منجر به حرکات روده می شود.

در طب سنتی چینی، برگ سنا گرما را از روده بزرگ شما خارج می کند و به خلاص شدن از مواد غذایی قدیمی که با گذشت زمان در آنجا ساخته شده کمک می کند. در طب سنتی، برگ سنا برای زنانی که قاعدگی یا باردار هستند توصیه نمی شود. میزان توصیه شده برگ سنا برای کودکان ۸٫۵ میلی گرم در روز توصیه می شود. برای درمان یبوست های شدید می توان از این گیاه کمک گرفت. برگ سنا به عنوان یک داروی بدون نسخه در بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال می باشد. کودکان می توانند به مقدار کم از میوه سنا که اثری ملایم تر از برگ دارد ، استفاده کنند. سنا برای دفع سودا ، سنا دارای خاصیت ضد سودایی است و مواد سودایی را از بدن دفع می کند.