علائم اوتیسم در دوران جنینی

آیا اتیسم قابل پیشگیری است ؟

پزشکان نمی دانند چه عواملی باعث ایجاد می شوند ، اما آنها معتقدند که ژن ها بیشترین سهم را در این مسئله دارند و می توانند باعث شوند یک کودک با اتیسم متولد شود.در موارد نادر ، پزشکان همچنین می گویند ، اگر مادر در حین بارداری در معرض مواد شیمیایی خاصی قرار گیرد ، ممکن است نوزادی با نقص مادرزادی متولد شود. اما پزشکان در طول بارداری شما نمی توانند بفهمند که آیا کودک شما اتیسم دارد یا خیر.اگرچه نمی توانید از داشتن فرزند مبتلا به اختلال اوتیسم جلوگیری کنید ، اما می توانید با انجام این تغییرات در سبک زندگی خود احتمال داشتن یک کودک سالم را افزایش دهید .

سالم زندگی کنید. چک اپ های منظم داشته باشید ، وعده های غذایی متعادل بخورید و ورزش کنید. مطمئن شوید که از مراقبت های دوران بارداری خوبی برخوردار شوید و تمام ویتامین ها و مکمل های توصیه شده را مصرف کنید.در دوران بارداری دارو مصرف نکنید. قبل از مصرف هرگونه دارو از پزشک خود سوال کنید. این امر خصوصاً در مورد برخی از داروهای ضد تشنج بسیار مهم است.از مصرف الکل خودداری کنید. هنگام بارداری به لیوان شراب – و هر نوع نوشیدنی الکلی دیگر – “نه” بگویید.به دنبال درمان مشکلات سلامتی موجود باشید. اگر مبتلا به بیماری سلیاک یا PKU شده اید ، به توصیه های پزشک خود برای کنترل آنها توجه کنید.واکسن بزنید. قبل از بارداری حتماً واکسن سرخک آلمانی (سرخچه) را دریافت کرده باشید. این کارمی تواند از اتیسم مرتبط با سرخچه جلوگیری کند.

دلایل اتیسم در بارداری

متخصصان هنوز در حال تلاش برای جمع آوری عوامل موثر در ایجاد اوتیسم هستند. لباس کارتون گروه شب نقاب که می‌بینیم، برای جذب توجه و خلق احساس جوانی و شادابی طراحی شده است و اغلب دارای نقاب های جذابی میباشد.  تحقیقات اخیر نشان می دهد که تغییراتی که در دوران لقاح ، باردار بودن جنین و حتی زایمان رخ می دهد ممکن است خطر ابتلا به اتیسم را در کودکانی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این اختلال هستند ، افزایش دهد.دانیل فالین، دكتر و مدير وندي كلاگ، مرکز اتیسم و اختلالات رشدی در دانشگاه بهداشت جان هاپکینز بلومبرگ مي گويد

“شواهد در مورد خطرات محيطي در دوران بارداري واقعاً در حد مراحل اوليه است ، بنابراين هر فرضيه اي كه با داده ها پشتيباني شود بايد بيشتر مورد بررسي قرار گيرد زيرا هنوز هيچ علت مشخصي در نظر گرفته نشده است”. نکته اصلی این است که زنان باردار برخی اقدامات ایمن و پیشگیرانه مانند این موارد که به طور بالقوه می تواند از نوزادان آنها محافظت کند را انجام دهند.آیا افزایش مصرف آهن می تواند از اوتیسم جلوگیری کند؟مطالعه ای که در سال 2014 در مجله اپیدمیولوژی آمریکا انجام شد نشان داد کودکانی که از مادران مبتلا به فقر آهن متولد می شوند پنج برابر بیشتر در معرض ابتلا به اتیسم قرار دارند.

این خطر زمانی افزایش می یابد که مادر 35 ساله یا بزرگتر باشد یا دارای مشکلات متابولیک مانند چاقی ، فشار خون بالا یا دیابت باشد..محققان میزان آهن را در نزدیک به 900 زن در مراحل حیاتی مورد بررسی قرار دادند: شاید بتوانید در این  مجموعه لباس سگ های نگهبان پسرانه با تصاویر جذابی برای کودکانتان پیدا کنید و آن را خریداری کنید.سه ماه قبل از بارداری ، در دوران بارداری و بعد از زایمان در دوران شیردهی. مادران کودکان مبتلا به اتیسم در قبل ، حین و/یا بعد از بارداری خود به طور قابل توجهی کمتر از مادرانی که فرزندان با رشد نرمال داشتند، مکمل آهن مصرف می کردند.

این اولین مطالعه‌ای است که رابطه بین دریافت آهن مادر و خطر ابتلا به اتیسم را بررسی می کند. برای تأیید ارتباط و اعتبار مطالعه ، محققان بیشتری باید یافته ها را در گروه های تحقیقاتی بزرگتر تکرار کنند.رافائل برنیر ، دکترای بالینی مرکز اوتیسم کودکان در سیاتل می گوید: “در حالی که هیچ نشانه واضحی وجود ندارد که نشان دهد کمبود آهن در دوران بارداری باعث اتیسم می شود ، اما ما می دانیم که آهن برای رشد سیستم عصبی نوزاد در درون رحم بسیار مهم است.”به همین دلیل مهم است که از طریق غذاهایی ، مانند گوشت ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ و نان و غلات غنی شده از آهن ، مقدار کافی آهن در رژیم غذایی خود دریافت کنید و هنگام تلاش برای باردار شدن و نیز در هنگام بارداری از مکمل های پیش از بارداری دارای آهن استفاده کنید.

آیا کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند کمک کننده باشد؟دکتر فالین می گوید: “شاید تا به امروز، قانع کننده‌ترین و پایدارترین ارتباط زیست محیطی و خطر ابتلا به اتیسم قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوران بارداری باشد.” مطالعات متعددی این ارتباط را نشان داده اند: یکی از محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان داد که این خطر در کودکانی که از زنان در معرض سطوح بالای آلودگی به ویژه در سه ماهه سوم بارداری، متولد می شوند ، دو برابر می شود. هرچه سطح مواجهه بیشتر باشد ، خطر بیشتر است.

با این حال ، این فقط بخشی از داستان است.دکتر فالین توضیح می دهد: من از کیفیت  لباس سوپرمن دخترانه بسیار راضی بودم و برای پسرم هم سفارش دادم . حال مشکل این است که کدام مولفه از آلودگی هوا می تواند مرتبط باشد ، چرا که صدها ماده شیمیایی از منابع متعدد را شامل می شود.” به طور کلی ، انجمن ریه آمریکا چندین راه را برای محافظت از خود در برابر آلودگی هوا توصیه می کند: به عنوان مثال ، مخزن گاز خود را بعد از تاریکی هوا پر کنید ، در مناطق دور از تردد ورزش کنید و هنگامی که سطح آلودگی بالا است ، تمرینات خود را در داخل خانه انجام دهید.

آیا اپیدورال می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد؟یک مطالعه فرانسوی در سال 2014 روی موش ها انجام شده و در مجله Science منتشر شد نشان می دهد که استفاده از بی حسی نخاعی در حین زایمان باعث افزایش غلظت کلرید یا نمک در مغز موش های تازه متولد شده می شود. فرضیه نویسندگان این است که این امر ممکن است خطر ابتلا به اتیسم را در انسان افزایش دهد.سطوح بالای کلرید برای رشد مغز نوزاد در دوران بارداری ضروری است. در هنگام زایمان ، نوزاد در معرض اکسی توسین ، هورمونی که باعث انقباضات می شود ، قرار می گیرد. اکسی توسین به عنوان یک ادرارآور عمل می کند و به طور طبیعی سطح کلرید نوزاد را کاهش می دهد. محققان معتقدند اپیدورال ممکن است با انتشار اکسی توسین تداخل ایجاد کند و سطح کلرید پس از تولد بالا بماند.

به نظر می رسد این مطالعه از یافته های اولیه یک آزمایش بالینی در سال 2012 بر روی 60 کودک مبتلا به اوتیسم پشتیبانی می کند که پس از مصرف یک دیورتیک که سطح کلرید آنها را کاهش می داد ، رفتار آنها پیشرفت هایی داشته بود. با این حال ، مطالعه Science بر روی اپیدورال و کلرید فقط بر روی موش ها انجام شد. در حالی که مطالعات روی حیوانات مهم است ، اما یافته ها همیشه در انسان ها اتفاق نمی افتد.سوزان هیمن ، مدیر بخش اعصاب و رفتار اطفال در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در نیویورک می گوید: “پ علائم اتیسم در حیوانات مانند انسان ها نیست.”

آیا وزن مادر بر ریسک اتیسم کودک تأثیر می گذارد؟مطالعات قبلی نشان دهنده ارتباط احتمالی شاخص توده بدنی زنان قبل از بارداری (BMI) ، افزایش وزن بارداری و خطر ابتلا به اتیسم در کودک است. یک نظریه این است که چربی اضافی بدن ممکن است سطح هورمون های زن را تغییر دهد یا باعث التهاب شود که بر رشد مغز جنین تأثیر می گذارد. آنا ماریا ویلمز فلوت ، پزشک متخصص رشد و رفتار اطفال در مرکز اوتیسم و اختلالات مرتبط در بالتیمور می گوید: “میزان چاقی و میزان اوتیسم هر دو در دهه های گذشته افزایش یافته است ، اما این بدان معنا نیست که این دو به هم مرتبط هستند.” دکتر ویلمز فلوت می گوید: “زنان باید مراقب افزایش وزن خود در دوران بارداری باشند تا از مشکلاتی مانند دیابت و فشار خون جلوگیری کنند.”

به عنوان مثال ، استفاده از داروهای ضد افسردگی (به طور خاص SSRIs) در مطالعات متعدد ارتباطی را با اتیسم نشان داده است ، اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این ارتباط به طور خاص به داروها مربوط می شود یا به خود افسردگی مادر. همچنین ، مطالعه ای در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان داده است که والپروات ، دارویی که برای درمان صرع و سایر اختلالات عصبی استفاده می شود ، می تواند خطر ابتلا به اتیسم را افزایش دهد. بسیار مهم است که با پزشک مشورت کنید که آیا مزایای هرگونه دارویی که مصرف می کنید از خطرات آن بیشتر است یا خیر. در بسیاری از موارد ، آنها می گویند: “اگر مادری مبتلا به صرع باشد ، بسیار مهم است که بیماری او در دوران بارداری کنترل شود ، حتی اگر این امر نیاز به والپروات داشته باشد. ”

آیا باید بین بارداری های خود فاصله انداخت؟مطالعه ای در مجله آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا نشان داد که بارداری با فاصله بین 2 تا 5 سال کمترین خطر ابتلا به اتیسم در کودکان را دارد. محققان دریافتند کودکان متولد شده از مادرانی که در کمتر از 12 ماه از زایمان قبل باردار شده بودند در مقایسه با بچه هایی که در تلقیح آنها پس از بازه زمانی 2 تا 5 ساله بود بیشتر دچار تشخیص اتیسم می شدند ، هرچند علت آن مشخص نیست.در عین حال ، افرادی که بعد از بیش از 60 ماه باردار شده بودند 30 درصد بیشتر در معرض تشخیص قرار داشتند. با این حال ، به خاطر داشته باشید که خطر اوتیسم با افزایش سن هر دو والدین در دوران بارداری افزایش یافته و باروری زنان با افزایش سن کاهش می یابد.

آیا اسید فولیک می تواند خطر ابتلا به اتیسم را کاهش دهد؟یک مطالعه اپیدمیولوژی در سال 2011 نشان داد که مصرف ویتامین های دوران بارداری در سه ماه قبل از بارداری و حداقل ماه اول بارداری خطر ابتلا به اتیسم را در کودکان به نصف می رساند. زنانی که ارتباط ژنتیکی قوی با این اختلال دارند و ویتامین مصرف نمی کنند ، تا هفت برابر بیشتر احتمال دارد که صاحب فرزند مبتلا به اتیسم شوند. مطالعات دیگر نشان می دهد که سطح بالای اسید فولیک ، یک ویتامین B مهم برای رشد مغز ، عنصری کلیدی است.همه زنان در سنین باروری (حتی آنهایی که قصد بارداری ندارند) باید روزانه بین 400 تا 800 میکروگرم (میکروگرم) فولیک اسید دریافت کنند. اکثر زنان روزانه حدود 150 میکروگرم اسید فولیک از غذاهای غنی شده مانند نان و غلات دریافت می کنند.