اقتصادی

مبادلات تجاری ایران و نیکاراگوئه افزایش می‌یابد

ماه نیوز/بوشهر استاندار بوشهر با بیان اینکه نیکاراگوئه خریدار محصولات پتروشیمی استان بوشهر است، گفت: امیدواریم در سفر هیات تجاری و اقتصادی نیکاراگوئه به ایران، قراردادهای جدیدی برای افزایش مناسبات تجاری بوشهر با نیکاراگوئه امضا شود.

احمد محمدی زاده یکشنبه ۱۷ اردیبهشت  در نشست با سفیر نیکاراگوئه در ایران اظهار کرد:بوشهر آمادگی کاملی برای افزایش مبادلات تجاری با کشور نیکاراگوئه را دارد و سرمایه گذاران این کشور نیز می‌توانند در بخش‌های کشاورزی و انرژی و آبزی‌پروری در استان بوشهر سرمایه گذاری کنند.

وی بیان کرد: با توجه به تولید گوشت باکیفیت در نیکاراگوئه و قیمت مناسب، آمادگی داریم در صورت فراهم شدن شرایط، نسبت به واردات گوشت از این کشور تحت مراقبت‌های بهداشتی اقدام کنیم.

استاندار بوشهر اضافه کرد: بیش از ۷۰۰ کیلومتر از طول استان بوشهر در امتداد و هم‌مرز با خلیج فارس است و با پنج کشور حاشیه خلیج فارس نیز همسایه هستیم.

محمدی‌زاده با بیان اینکه حدود صد سال پیش، بوشهر مرکز تجارت ایران بوده است، افزود: در ان زمان ۱۴ کنسولگری کشورهای خارجی در بوشهر مستقر بودند. اکنون نیز با کشورهای خلیج فارس مبادلات تجاری قوی داریم و حجم بالایی از صادرات ما به کشورهای همسایه است.

وی بیان کرد: بوشهر قطب بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی است و ۷۴ درصد گاز کشور از بوشهر تامین می‌شود و ۹۰ درصد صادرات نفت از استان بوشهر است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه ۵۰ درصد تولیدات پتروشیمی کشور متعلق به استان بوشهر است ابراز کرد: با راه‌اندازی واحدهای در حال ساخت پتروشیمی، ظرفیت تولید پتروشیمی استان بوشهر افزایش می‌یابد.

محمدی‌زاده به مزیت‌های اقتصادی و تولیدی استان بوشهر اشاره کرد و گفت: بوشهر ۱۵ درصد خرمای کشور را تولید و بیش از ۴۰ نوع خرما در استان داریم که تنوع زیادی دارد.

وی خاطر نشان کرد: در تولید میگو نیز بوشهر ۵۰ درصد میگوی پرورشی کشور را تولید می‌کند که امسال افزایش می‌یابد.

انتهای پیام