سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

مزوتراپی برای ریزش سکه ای

برای این که بتوانید روش مناسبی برای اتخاذ کنید، باید بدانید که اصلاً این ریزش مو چه معنی دارد و درمان ریزش مو سکه ای به چه صورت است؟ به چه نوع ریزش مویی ریزش سکه ای گفته می شود؟ ریزش مو سکه ای که در پزشکی از آن با نام آلوپسی آره آتا نیز یاد می شود، باعث ریزش مو در نواحی مختلف سر یا بخش های دیگر بدن می شود. افراد مبتلا به این بیماری، هیچ مشکلی از نظر جسمی ندارند و تمام نگرانی آن ها بابت ریزش مو است.

  1. در مواقعی که میزان ریزش مو بسیار کم است یا تنها علائمی مانند نازک شدن مو در فرد دیده می شود، می توان این مشکل را با روشی مثل برطرف کرد.
  2. برخی مواقع این امکان وجود دارد که ریزش مو سکه ای در تمام نواحی بدن به وجود بیاید و فقط محدود به سر نمی شود. در این صورت، باید به دنبال روشی جدی و تخصصی برای درمان ریزش مو سکه ای باشید تا از روند پیشروی آن جلوگیری کنید.
  3. شاید برخی از افراد فکر کنند که مو در نواحی که دچار ریزش شده اند، مجدداً رشد می کند. این در حالی است که باید بدانید حتی در صورت رشد موهای ریخته شده در نواحی سکه ای، این موها به هیچ عنوان تراکم و ضخامت قبل را نخواهند داشت.
  4. علاوه بر این، بسیاری مواقع همزمان با رشد موها در این نواحی، موها در نواحی دیگر بدن می ریزند و ریزش سکه ای مو همچنان ادامه پیدا میکند. از این رو، به هیچ عنوان نباید از درمان ریزش مو سکه ای غافل شد و هر چه سریع تر برای یافتن روشی مناسب، اقدام کرد.

انواع ریزش سکه ای مو

موضوع مهمی که تأثیر زیادی در درمان ریزش مو سکه ای دارد، انواع آن است. بسته به ناحیه ای از بدن که دچار ریزش مو سکه ای می شود، این بیماری انواع مختلفی دارد. شاید شما در نواحی مختلف سر خود دچار ریزش مو سکه ای شوید و شاید هم در بخش هایی از ریش و یا حتی بدن خود این عارضه را مشاهده کنید. در اینجا برخی از مهم ترین و رایج ترین انواع ریزش سکه ای مو (آلوپسی آره آتا) را مشاهده می کنید.

انواع ریزش سکه ای موتوتالیس ، یونیورسالیس × منتشر ، مواوفیازیس
راه درمان لیزر ، دارو
علت اصلی عارضه استرس
علائم ریزش نقطه ای

ریزش سکه ای موتوتالیس در این نوع ریزش سکه ای مو، بعد از این که موهای تمام نواحی به صورت مجزا ریختند، تمامی بخش های سر بعد از گذشت مدتی به طرف ریزش می شود. ریزش سکه ای مو یونیورسالیس در این عارضه، تمام مو های تمام نقاط بدن دچار ریزش می شوند. این یعنی ریزش سکه ای مو علاوه بر سر، برای ریش، بدن و حتی ابرو به وجود می آید. ریزش سکه ای منتشر در این نمونه، موها بعد از گذشت مدتی دیگر ضخامت قبل را ندارند و بعد از نازک شدن، به صورت ناگهانی می ریزند. ریزش سکه ای مو اوفیازیس در ریزش سکه ای مو از نوع اوفیازیس، قسمتی از پشت و اطراف سر به صورت نواری دچار ریزش مو می شود.

اصلی ترین علامت ریزش سکه ای مو

گاهی اوقات ریزش موی سکه ای به شکل قسمتهای دایره ای شکل روی پوست سر رخ می دهد و در برخی موارد نیز میزان ریزش مو شدت پیدا می کند. گاهی اوقات شدت ریزش مو سکه ای به شکلی است که تمام موهای سر، مژه و ریش های فرد دچار ریزش می شوند. اصلی ترین علامت ریزش سکه ای مو، ریزش مو به صورت دایره ای یا بیضی شکل در قسمتهای مختلف سر، ریش، مژه است. در مواردی که این عارضه در مراحل اولیه درمان نشود و ریزش مو گسترش پیدا کند، روش های دیگر مانند به مراجعه کنندگان توصیه می شود.

انواع روش های درمان ریزش سکه ای مو

برخی از روشهای درمانی وجود دارد که به درمان ریزش سکه ای مو کمک می کنند. این نوع روشهای درمانی به تحریک رشد مو یا تقویت سیستم دفاعی بدن کمک می کنند. انواع روشهای درمانی مانند تزریق کورتیکواستروئید می تواند به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی، سیستم ایمنی را تقویت کند. استعمال موضعی کرم و تزریق آمپول جزو روشهای درمان ریزش سکه ای مو است. نور درمانی می تواند جایگزین روشهای درمانی تهاجمی و سیستمیک ‏باشد و موها را تقویت کند. روشهای درمان ریزش سکه ای مو عبارتند از:

  • تزریق کورتیکواستروئید
  • مصرف کورتون
  • مصرف ماینوکسیدیل
  • نور درمانی
  • درمان موضعی با متوکسالن

ریزش سکه ای مو یکی از مهم ترین عارضه هایی است که تاثیر زیادی در اعتماد به نفس و ظاهر افراد دارد. به همین دلیل هم اگر شما نیز به این عارضه مبتلا هستید، بهتر از هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان ریزش مو سکه ای باشید. متاسفانه در حال حاضر، هیچ روش قطعی و دائمی برای درمان این بیماری وجود ندارد. به همین دلیل هم برای جلوگیری از این عارضه، می توانید از داروهای مخصوصی استفاده کنید که باید تحت نظر پزشک مصرف شوند. راهوارطب ، بهترین پزشکان پوست و مو را دارد که می توانید تا حد زیادی از روند پیشروی مو سکه ای خود جلوگیری کنید. در این مقاله به بررسی عوامل ریزش مو سکه ای می پردازیم وهمچنین به معرفی روش های درمانی این عارضه خواهیم پرداخت.

ریزش مو سکه ای چیست؟

ریزش موی سکه ای با نام علمی آلوپسی آره آتا یک بیماری شایع خود ایمنی پوست است که باعث ریزش مو می شود که ممکن است در هر ناحیه از سر یا بدن اتفاق بیفتد. احتمال ابتلا به این بیماری در بین کل مردم جهان حدودا 20 تا 25 درصد می باشد.  در چه گروهی از افرادی ظاهر می شود؟ ریزش مو سکه ای در هر سنی و برای هر دو گروه خانم ها و آقایان اتفاق می افتد. اغلب نشانه های آلوپسی آره آتا در دوران کودکی نمایان می شود و در هر کسی متفاوت است.

چه عواملی در ریزش مو سکه ای موثر است؟

هنگامی که فرد به هر نوعی از آلوپسی آره آتا مبتلا شود، سیستم ایمنی بدن خود فرد به های سالم مو حمله می کند و باعث می شود آن ها کوچکتر شوند و از بین بروند. بسته به نوع و شدت این بیماری مناطق ریزش مو مختلف، غیرقابل پیش بینی و دوره ای خواهد بود. در برخی افراد ممکن است بعد از چند ماه موها دوباره رشد کنند. در بروز بیماری های خود ایمنی که بدن با سلول های سالم خود مبارزه می کند عوامل متعددی دخالت دارند. اما محققان هنوز علت اصلی آن را شناسایی نکرده اند. زیرا عوامل درونی و بیرونی هردو در تشدید این حالت نقش دارند

. به همین علت درمان های پزشکی، ترکیبی از داروهای خوراکی و موضعی می باشد. تاثیر ژنتیک ریزش موی سکه ای آلوپسی آره آتا تنها از طریقی به کودک انتقال پیدا می کند که ژن آن در پدر و مادر وجود داشته باشد. اگر فقط یکی از آن ها ژن را داشته باشد انتقال پیدا نمی کند. حتی اگر پدر و مادر ژن را انتقال دهند و بچه ها دو قلو باشند احتمال بروز ریزش موی سکه ای در بچه ها 50-50 است. به همین جهت پزشکان معتقد هستند که تنها ژنتیک در این بیماری موثر نمی باشد و عوامل محیطی نیز دخیل هستند.

علائم ریزش مو سکه ای

با مشاهده اولین علائم ریزش موها حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا علت و نوع ریزش موها شناسایی و مشخص گردد. اگر در لا به لای موها و یا ریش بخش های کوچکی خالی شده باشند حتما ریزش موی سکه ای است و فورا به پزشک اطلاع دهید. همچنین در این حالت ممکن است متوجه شوید که در یک سمت بیشتر از سمت دیگر است. برخلاف دیگر بیماری های پوستی ریزش مو سکه ای در ناحیه ی ایجاد شده هیچ گونه اثری مانند قرمزی، التهاب، جوش و یا کهیر بر جای نمی گذارد. آیا این نوع از ریزش موها مادام العمر خواهد بود؟ در ریزش موی سکه ای تمامی فولیکول های ناحیه مورد نظر از بین نخواهند رفت و با درمان مناسب می توانند مجددا رشد کنند.

درمان ریزش مو سکه ای

از روش ها درمانی ریزش موی سکه ای می توان به تزریق کورتیکواستروئید اشاره کرد. این دارو مانند مزوتراپی با سوزن های بسیار ریز به پوست سر تزریق می شود و معمولا در طی چهار یا شش هفته اثرگذاری آن مشخص می گردد. این تزریق از ریزش مو در نواحی دیگر جلوگیری نمی کند و فقط همان ناحیه تزریق شده را تحت درمان قرار می دهد. مانند دیگر الگوهای ریزش مو، استفاده از محلول ماینوکسیدیل موضعی یک یا دو بار در روز در کنار کورتیکواستروئید بسیار نتیجه بخش خواهد بود. مزوتراپی و پی آر پی به تقویت رشد موها کمک می کند و به عنوان درمان مکمل به کار می روند.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.