بین المللیمعرفی کسب و کار

هزینه تحصیل پزشکی در قبرس

طی چند دهه گذشته تحصیل داروسازی در قبرس و تحصیل تخصص پزشکی در قبرس از محبوبیت بالایی در میان دانشجویان بین المللی برخوردار شده است. حضور دانشگاه های معتبر قبرس شمالی و وجود مزایای متنوعی نظیر هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی، عدم نیاز به دریافت ویزای تحصیلی و نبود الزام به ارائه مدرک زبان انگلیسی، این مقصد مدیترانه‌ای را به یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا بدل کرده است.در حال حاضر 4 دانشگاه قبرس شمالی و جنوبی رشته‌های تخصصی کارشناسی و ارشد (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و سایر موارد) را به زبان انگلیسی به دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌دهند. در همین زمینه خواندن مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

The cost of studying medicine in Cyprus

کیفیت بالای سیستم آموزشی، دوره های تحصیلی بین المللی، ارزش و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، محیطی امن، دوستانه و چند فرهنگی، شهریه و هزینه های اقتصادی، ارائه دروس به زبان انگلیسی، آب و هوای مطبوع مدیترانه ای، موقعیت جغرافیایی اروسیایی و وجود مزایای بیشمار دیگر، همگی خبر از برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری سنگین دولت قبرس برای جذب دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا می‌دهد.

ممکن است در قیاس با سایر مقاصد تحصیلی دنیا همچون انگلیس و کانادا، دانشگاه های پزشکی و داروسازی قبرس کم تجربه بوده و از سابقه زیادی برخوردار نباشد، اما به لطف همکاری های متعدد میان دانشگاهی نظیر همکاری دانشکده پزشکی نیکوزیا با دانشگاه سنت جورج، رشد سریع علمی و تجربی در دانشگاه‌های برتر قبرس در جریان است. اگر قصد دارید تا در مورد تحصیل پزشکی در قبرس شمالی، مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در قبرس و سایر اطلاعات مهم در زمینه تحصیل در قبرس در مقطع پزشکی اطلاعات کسب کنید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تحصیل پزشکی در قبرس شمالی

آن دسته از دانشجویانی که فاز پیش بالینی را با موفقیت گذرانده باشند، امکان استفاده از بورسیه 50 درصدی را در فاز بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران خواهند داشت. این دوره پزشکی مشترک علوم آموزشی پایه، دستورالعمل‌های بالینی و یادگیری مبتنی بر جامعه را با یکدیگر ادغام کرده و فرصت مشارکت در تحقیقات پزشکی پیشرفته را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کند.

در طول این دوره پزشکی، تمرکز اصلی بر روی گروه های کوچک آموزشی و یادگیری بر مبنای شرکت در سمینارهای مختلف است و دانشجویان دوره های عملی و تئوری پزشکی را شانه به شانه متخصصان این حوزه دنبال خواهند کرد.مقطع کارشناسی پزشکی MD دیگر دانشگاه EMU با همکاری مشترک دانشگاه مرمره ترکیه در 6 سال تحصیلی ارائه می‌شود. 3 سال اول پزشکی به استثنای سال مقدماتی در دانشگاه EMU قبرس ارائه می‌شود و 3 سال دیگر دوره در دانشکده پزشکی دانشگاه مرمره دنبال خواهد شد.

دروس پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و طول دوره آماده سازی زبان انگلیسی به مدت یکسال است. همچنین طی 3 سال اول تحصیلی، دانشجو امکان شرکت در دوره های زبان ترکی استانبولی را نیز خواهد داشت.

در 3 سال اول تحصیل دوره پیش بالینی پزشکی، دروس دانشجو شامل علوم پایه، اصول اخلاق، اصول پزشکی مبتنی بر شواهد، توسعه مهارت های حرفه ای و واحدهای مخصوص علوم انسانی، علوم رفتاری، فلسفه، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، علوم ارتباطات و کلاسهای انتخابی هنر و IT می‌شود.همچنین دانشجویان امکان شرکت در کارآموزی بیمارستان‌ها و دوره‌های آکادمیک اتحادیه اروپا و استفاده از برنامه انتقال دانشجو به سایر دانشگاه های پزشکی معتبر دنیا را خواهند داشت. در نهایت به آن دسته از دانشجویانی که با موفقیت دوره 6 ساله کارشناسی پزشکی MD دانشگاه EMU را بگذرانند، به طور مستقیم پذیرش دوره دکترا داده می‌شود.

مدرک تحصیلی پزشکی این دانشگاه دارای مهر و امضای هر دو دانشکده قبرس و ایران بوده و به دانشجو امکان فعالیت کاری در ترکیه و قبرس را خواهد داد. این مدرک پزشکی در سایر کشورهای دنیا نیز معتبر بوده و فرد می تواند تخصص خود را درمقطع دکترا ادامه داده، به یک محقق تبدیل شود و یا به جمع اعضای آکادمیک دانشگاه بپیوندد.البته به غیر از دوره پزشکی در قبرس، دوره های تحصیلی بیومدیکال و بیماری‌های عفونی نیز در یک بازه 4 ساله و 18 ماهه توسط سایر دانشگاه‌ها از جمله موسسه آموزش عالی EUC ارائه می‌گردد.

تحصیل داروسازی در قبرس

تحصیل در قبرس در مقطع پزشکی تنها مختص دوره MD نبوده و شامل دوره های 5 و 6 ساله تحصیل داروسازی در قبرس شمالی نیز می شود. عموم دوره های داروسازی در قبرس در مقطع کارشناسی ارائه شده و در برخی مواقع همچون دانشگاه EMU با همکار مشترک با دانشگاه علوم پزشکی کرمان به دانشجویان در ایران ارائه می گردد.بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت دانشگاه EMU قبرس شمالی، شهریه سالانه تحصیل داروسازی در قبرس معادل 15.772 دلار است که شامل بورسیه تحصیلی قبرس و تخفیف 25 درصدی و 50 درصدی دانشگاه نیز می‌گردد.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در قبرس

بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت دانشگاه پزشکی EMU قبرس شمالی،به طور معمول پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی دوبار در سال بوده و مدارک لازم و شرایط پذیرش مقطع پزشکی قبرس شامل موارد زیر می‌شود:

 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی متقاضی (دیپلم،کاردانی و یا کارشناسی)
 • ریزنمرات 3 سال سطح متوسطه
 • یک قطعه عکس رنگی جدید
 • فتوکپی پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان آیلتس و تافل (در صورت وجود)
 • انگیزه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی
 • رزومه و سوابق تحصیلی
 • توصیه نامه اساتید دانشگاه (برای مقاطع ارشد)
 • مقالات علمی و سوابق کاری مرتبط (در صورت وجود)
 • انجام موفق مصاحبه تصویری اینترنتی و حضوری
 • رسید پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه

به طور معمول دانشجویان ورودی که به تازگی تحصیلات متوسطه خود را تمام کرده اند و از مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در قبرس در مقطع پزشکی برخوردار نیستند، سال اول خود را در دانشگاه EMU به تحصیل دوره های آماده سازی زبان می‌گذرانند.اما آن دسته از دانشجویانی که از مهارت کافی زبان انگلیسی برخوردار بوده و دارای مدرک زبان آیلتس و تافل هستند، بدون نیاز به شرکت در دوره آماده سازی یکساله زبان به طور مستقیم دوره پزشکی خود را در قبرس شمالی شروع خواهند کرد.

برای اقدام دوره های ارشد مقطع پزشکی در قبرس، این امکان را دارید تا یک ماه قبل از شروع هر ترم تحصیلی در دانشگاه درخواست پذیرش خود را ارسال کرده و در صورت موافقت برای ثبت نام دانشگاه اقدام کنید.به طور معمول پیشنهاد می شود که درخواست های پذیرش این مقطع تحصیلی تا قبل از پایان ماه دسامبر و یا آگوست برای ترم های تحصیلی بهار و یا پاییز به دانشگاه مورد نظر در قبرس ارسال شود.

دانشگاه های معتبر قبرس شمالی

در حالت کلی، 4 دانشگاه نیکوزیا، EMU، NEU و EUC جزو موسسات آموزشی برتر قبرس برای تحصیل در مقطع پزشکی محسوب می شوند.لازم به ذکر است که دانشگاه نیکوزیا و دانشگاه اروپایی قبرس یا همان EUC در قبرس جنوبی قرار دارند و برای حضور در این دانشگاه ها علاوه بر نامه پذیرش تحصیلی نیاز به ویزای تحصیلی قبرس خواهید داشت.

دانشگاه پزشکی قبرس مورد تائید ایران

در حال حاضر تنها مدارک پزشکی دانشگاه قبرس University of Cyprus که دارد هم مورد تائید وزارت علوم قبرس شمالی و وزارت بهداشت ایران است. البته مدارک تحصیلی سایر دانشگاه های قبرس شمالی و یا جنوبی نیز از اعتبار کافی در کشورهای مختلف دنیا برخوردار است، اما در داخل ایران تنها دانشگاه قبرس مورد تائید قرار گرفته است.

هزینه های تحصیل پزشکی در قبرس

به طور تقریبی هزینه تحصیل پزشکی در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی برابر با 20.161 هزار دلار در سال است، این مبلغ برای رشته تخصصی داروسازی معادل 15.772 هزار دلار است که بنابر شرایط و رزومه تحصیلی دانشجو مشمول بورسیه تحصیلی 50 و 25 درصدی از همان سال اول ورود می‌شود.

این موضوع تنها به دانشگاه emu قبرس شمالی اختصاص دارد. به بیانی دیگر، دانشجو با استفاده از بورسیه 50 درصدی تنها نیاز به پرداخت 8.086 دلار در هر سال برای رشته داروسازی در مقطع کارشناسی خواهد داشت. البته با محاسبه تخفیف و بورسیه 25 درصدی این مبلغ معادل 11.929 هزار دلار در هر سال خواهد بود.البته شهریه و هزینه تحصیل پزشکی در برخی دیگر از دانشگاه‌های قبرس متفاوت است، برای مثال شهریه دوره پزشکی 6ساله دانشگاه نیکوزیا در 3 سال اول تحصیلی برابر با 18 هزار یورو و برای 3 سال بعدی معادل 22 هزار یورو در هر سال است. در همین رابطه خواندن مطلبرا به شما پیشنهاد می‌کنیم.

هزینه های زندگی در قبرس

به طور کلی هزینه های زندگی در حین تحصیل پزشکی در قبرس شمالی در قیاس با کشورهای حوزه شنگن، انگلیس، استرالیا و یا کانادا بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و به طور میانگین هزینه زندگی در قبرس برای هر ماه بین 600 تا 1000 دلار آمریکا است.البته این مقدارهزینه بستگی زیادی به سبک زندگی دانشجو و میزان صرفه جویی وی در هزینه‌ها دارد. برای مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 582 یورو در ماه و در خارج از شهر 450 یورو در ماه است.

دانشجو می تواند یک آپارتمان را به صورت اشتراکی با دوستان خود اجاره کند و بدین صورت در هزینه های ماهانه اقامتگاه مسکونی در قبرس صرفه جویی کند. البته گزینه خوابگاه دانشجویی داخل دانشگاه نیز وجود دارد که در اغلب موارد هزینه آن بیشتر است.

هزینه یک وعده غذای معمولی در رستوران نیز به طور تقریبی معادل 12 یورو است. در صورتی که به رستوران‌های فست فودی زنجیره ای نظیر مک دونالد مراجعه کنید، امکان تهیه غذا با پرداخت 5 تا 6 یورو برای شما وجود دارد.هزینه بلیط وسایل نقلیه عمومی 1.50 یورو و هزینه بلیط رفت و آمد ماهانه 40 یورو است. این در حالی است که استفاده از تاکسی در هر مسیر برای شما حداقل 5 یورو هزینه خواهد داشت. در عین حال مبلغ تقریبی 120 یورو را نیز باید برای هزینه ماهانه قبوض آب و برق و گاز کنار گذاشته و برای استفاده ماهانه از اینترنت، عضویت باشگاه و یا خرید بلیط سینما به ترتیب مبالغ 40، 50 و 9 یورو را در هر ماه پرداخت نمایید.

کار دانشجویی در قبرس

بنابر قوانین سازمان کار قبرس، دانشجویان بین‌المللی تمام وقت دانشگاه های قبرس این امکان را دارند تا در خلال تحصیل برای حداکثر 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی در این کشور مشغول شده و از این طریق به پوشش بخشی از هزینه‌های خود بپردازند.

از این رو دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در زمینه های تجارت، تعمیرات، سلامت و خدمات اجتماعی، کار خانه، تولید و ساخت، کشاورزی و زمینه‌های مرتبط، صنایع غذایی، هتلداری، رستوران‌ها و مراکز سرگرمی به کار دانشجویی پاره وقت مشغول شوند.شما می‌توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در قبرس در مقطع پزشکی و یا سایر رشته‌های تحصیلی مراجعه کرده و یا از خدمات ارزیابی هوشمند تحصیلی و مشاوره تخصصی ما برخوردار شوید.