سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

کاندوم بارداری چیست

درباره کاندوم

پوشش در جلوگیری از بارداری و بیماری­های جنسی مؤثر است؛ اما تأثیر این پوشش به روش استفاده شما بستگی دارد. مطالعات نشان می­دهد خطاهای اساسی در استفاده از خیلی رایج است. این خطاها شامل قراردادن کاندوم بعد از شروع رابطه جنسی یا خارج کردن آن قبل از پایان رابطه، تنظیم نکردن کاندوم روی نوک آلت تناسلی مرد، بررسی نکردن آسیب و پارگی روی کاندوم قبل از استفاده است که در این صورت احتمال نشتی کاندوم وجود دارد. بنابراین برای دانستن مسئله احتمال بارداری با کاندوم با ما همراه باشید.

کاندوم چیست؟

کاندوم پوششی نازک عمدتاً از جنس لاتکس است. این ماده از زیر پوست درخت کائوچو تهیه می­شود. کاندوم لاتکس تنها روش جلوگیری از بارداری است که علاوه بر آن از انتقال عفونت­های مقاربتی به دستگاه تناسلی مردانه، واژینال، دهان و مقعد پیشگیری می­کند. همچنین کاندوم در پیشگیری از بیماری التهابی لگن، دهانه رحم و اختلال تأثیرگذار است. نوع دیگری از کاندوم هم با عنوان در دسترس است که در یک اندازه وجود دارد و باید در داخل واژن قرار بگیرد. ما در این مقاله با کاندوم موضعی یا مردانه سروکار داریم.

اگر کاندوم به شکل صحیح روی آلت مرد قرار بگیرد، می­توان تا احتمال ۹۸ درصد از بارداری پیشگیری کرد. اما در واقعیت کاندوم ۸۵ درصد مؤثر است؛ زیرا وقتی به­‌عنوان تنها روش جلوگیری از بارداری استفاده شود ممکن است در کاربرد آن خطاهایی پیش بیاید که در این صورت بارداری بعد از جلوگیری با کاندوم هم ممکن می­شود.

روش های پیشگیری از بارداری

سطح تأثیر یکسان نیست و برخی از آن­ها کارآمدتر هست. اما همه شیوه­ ها مثل کاندوم باید درست استفاده شود تا تأثیر داشته باشد. اگر شما یا همسرتان نمی­خواهید بچه ­دار شوید، بهتر است در کنار کاندوم از وسایل پیشگیری دیگرمثل یا هم استفاده کنید تا ریسک بارداری کاهش یابد.

آیا استفاده نکردن از کاندوم باعث حاملگی می‌شود؟

اگر در مراحل خاصی از چرخه قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنید به احتمال زیاد باردار می­شوید! زیرا حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از زمان در بدن زن تخمک آزاد می­شود و شرایط بارداری مهیا است. این فرایند در نیمه سیکل قاعدگی رخ می­دهد؛ مثلاً فردی که دوره ۲۸ روزه دارد احتمالاً ۱۴روز بعد از شروع قائدگی تخمک آزاد می­کند. اسپرم تا ۵ روز در بدن زنده است و اگر زن طی زمان تخمک­ گذاری با پارتنر خود رابطه جنسی تناسلی (PIV) برقرار کند بارداری همچنان امکان­پذیر است. بنابراین جهت احتیاط، ترجیحاً در رابطه جنسی PIV حتی در سنین بالا از کاندوم استفاده کنید.

آیا استفاده از کاندوم باعث نازایی می‌­شود؟

استفاده از کاندوم نه ­­تنها باعث نازایی و ناباروری نمی­شود بلکه تا ۳۰ درصد میزان ناباروری ناشی از عفونت­های مقاربتی را کاهش می­دهد.

در چه شرایطی احتمال بارداری با کاندوم کاهش می‌­یابد؟

احتمال بارداری با کاندوم خیلی کاهش می­یابد؛ البته به شرط استفاده بهینه و اصولی که کوچکترین خراش و پارگی در پوشش آن ایجاد نشود. رعایت موارد زیر در کاربرد صحیح کاندوم ضروری است:

دقت به اندازه مناسب کاندوم خیلی مهم است. اکثر کاندوم­های خارجی با اندازه استاندارد، مناسب تمام سایزهای آلت تناسلی مردانه است. کاندوم به دلیل خاصیت ارتجاعی و کشیده شدن معمولاً طول بیشتری نسبت به آلت تناسلی متوسط دارد.

گرچه نگهداری کاندوم در محفظه­ای مثل کیف پول راحت است اما برای مدت طولانی ایده خوبی نیست. گرمای بدن و اصطکاک ناشی از تماس دست با کیف می­تواند به آن آسیب بزند. حتی نگه­داشتن آن در اتومبیل، حمام یا جیب هم برای زمان زیاد مناسب نیست. کاندوم باید در جایی خشک مثل دراور یا کمد نگهداری شود.

اگر قرار است در مکان دیگری رابطه جنسی برقرار ­کنید و مجبور به حمل کاندوم هستید بهتر است آن را در یک کیسه تمیز و بهداشتی، جیب خالی کنار کیف یا در کیف پول خالی قرار دهید؛ یعنی جایی که اصطکاک نداشته باشد و گرم نشود. برای ایمنی ترجیحاً چند ساعت قبل از استفاده کاندوم را در این فضاها بگذارید.

کاندوم تاریخ انقضا دارد! اگر منقضی شده باشد احتمال پاره شدن آن بیشتر است. قبل از بازکردن بسته کاندوم تاریخ را جستجو کرده و اطمینان حاصل کنید منقضی نشده باشد. در صورتی که متوجه شدید قابل استفاده است مرحله بعد بررسی دقیق آسیب یا سوراخ در بسته ­بندی است. با این شرایط می‌توانید بسته را باز کنید و کاندوم بردارید. حتی اگر در حین استفاده از کاندوم متوجه شدید سوراخ است، آن را دور انداخته و یکی دیگر استفاده کنید زیرا ممکن است نشت کند و احتمال بارداری با کاندوم را افزایش دهد!

نحوه استفاده از کاندوم

کاندوم درست بعد از برآمدن آلت تناسلی مرد و قبل از شروع فعالیت جنسی روی آن قرار می­گیرد. بعد از قراردهی باید کل آلت تناسلی را از سر تا پایه بپوشاند و هیچ هوایی در آن وجود نداشته باشد. انتهای کاندوم روی نوک آلت نباید هوا داشته باشد؛ زیرا این فضا برای خروج منی لازم است.

کاندوم­های واژینال باید حداکثر ۸ ساعت قبل از فعالیت جنسی در کانال واژن قرار بگیرند. حلقه خارجی این کاندوم باید حدود ۱ اینچ در خارج از دهانه واژن آویزان شود. برای اطمینان از جای­گیری درست این کاندوم می­توان آلت مرد را قبل از این که به حالت عمودی درآید داخل یا نزدیک واژن قرار داد.

زمان مناسب برای برداشتن کاندوم از آلت تناسلی

بعد از انزال منی، کاندوم را بردارید. اگر قصد دارید پس از انزال با شریک جنسی خود رابطه را ادامه دهیدکاندوم را بردارید و از یک کاندوم دیگراستفاده کنید. مراقب باشید و انتهای کاندوم را گره بزنید تا از نشت منی جلوگیری کند و منی بیرون نریزد؛ زیرا در این صورت احتمال شکل­ گرفتن نطفه وجود دارد. کاندوم یک بار مصرف است؛ بعد از استفاده آن را شستشو ندهید و دور بیندازید.

چگونه می­توان کاندوم را از بسته درآورد؟

بسته کاندوم را با دقت باز کنید. به هیچ وجه از دندان­های خود برای پاره کردن بسته استفاده نکنید زیرا ممکن است خود کاندوم هم آسیب ببیند.

نحوه قراردهی کاندوم روی آلت تناسلی

همانطور که گفتیم، بعد از راست شدن آلت تناسلی مرد کاندوم باید روی آن قرار بگیرد. شکل گذاشتن کاندوم روی آلت خیلی مهم است؛ به این صورت که باید یک شکل لوبیایی روی آلت داشته باشد نه مثلاً شکل کلاهک دوش حمام. اگر کشیدن روکش کاندوم روی آلت تناسلی سخت و اذیت­ کننده باشد پس معلوم می­شود اشتباه عمل کرده ­اید. در صورتی که کاندوم را برعکس روی آلت قرار دادید آن را دور انداخته و از یک کاندوم جدید استفاده کنید.

ابتدا کمی کاندوم را باز کنید (حدود ۱ سانتی­متر) بعد آن را روی سر آلت تناسلی قرار دهید. سپس نوک کاندوم (قسمت شبیه پستانک) را فشار دهید و با دست دیگر خود کاندوم را روی آلت تناسلی بچرخانید. آن را تا انتها پایین آورده و هوا را کامل خارج کنید. در صورت تمایل می­توانید از روان­ کننده­ ها و ژل­های لوبریکانت استفاده کنید.

روان ­کننده ­های مناسب برای جلوگیری از آسیب کاندوم

به‌­طور کلی عمل روان­کاری به شما کمک می­کند تا از جلوگیری کنید. شما به سه طریق می­توانید عمل روان­کاری را انجام دهید:

 1. با کمک ترشحات طبیعی واژن زن
 2. با کمک روان­ کننده ­های
 3. با کمک کاندوم­های بسته ­بندی دارای روان­ کننده

روان­ کننده های گلیسرینی یا سیلیکونی در کنار کاندوم­های لاتکس بی­ خطرند ولی روان ­کننده ­های پایه روغنی توصیه نمی­شود؛ زیرا به کاندوم لاتکس آسیب می­زند و کیفیت آن را پایین می­ آورد. همچنین برای مرطوب کردن آلت می­توانید از آب تمیز یا بزاق دهان استفاده کنید.

نحوه برداشت کاندوم از روی آلت تناسلی

پس از انزال، باید سریع آلت مرد از واژن خارج شود. اگر کاندوم را نزدیک دهانه واژن نگه دارید (در قائده آلت تناسلی مرد) این نکته باعث می­شود کاندوم نتواند روی آلت تناسلی حرکت کرده و یا در واژن گیر می­کند. وقتی آلت تناسلی مرد از واژن خارج شد کاندوم را باید به آرامی از آلت جدا کرد و مراقب باشید منی بیرون نریزد.

چگونه می­توان کاندوم داخلی را وارد یا خارج کرد؟

بسته کاندوم را با دقت باز کنید. آن را تا اندازه­­­ای که جا دارد داخل واژن کنید (درنهایت به دهانه بالای رحم می­رسد). اگر مایل باشید می­توانید از روان­ کننده در خارج یا داخل کاندوم جهت کاهش اصطکاک استفاده کنید. حلقه داخلی دور گردنه رحم و حلقه خارجی، بیرون واژن قرار می­گیرد. وقتی آلت تناسلی مرد به واژن وارد می­شود نباید مستقیم با قسمت داخلی واژن تماس پیدا کند.

درآوردن کاندوم داخلی

بعد از رابطه جنسی، از بیرون کاندوم را آرام بپیچانید و از واژن خارج کنید. مراقب باشید تا نطفه بیرون نریزد. سپس آن را گره زده و دور بیندازید.

اگر از هردو کاندوم استفاده کنید چه اتفاقی می­افتد؟

استفاده همزمان از دو کاندوم خطرناک است و منجر به پارگی یک یا هردوی آن­ها می­شود. برای داشتن ایمنی بیشتراز یک کاندوم استفاده کنید. در غیر این صورت می­توانید از روش­های دیگر پیشگیری بارداری مثل ، ایمپلنت یا قرص بهره­ مند شوید.

اگر همه اصول ایمنی استفاده از کاندوم را رعایت کردید اما باز آسیب دیدید چه باید بکنید؟

حتی اگر خیلی درست و اصولی از کاندوم استفاده کنید باز هم احتمال پارگی آن وجود دارد! در صورت وجود پارگی بلافاصله باید رابطه متوقف شده و آلت تناسلی مرد از واژن خارج شود سپس کاندوم را تعویض کنید. فقط در روش­های پیشگیری مثل IUD یا قرص احتمال بارداری وجود ندارد. می­توانید قرص EC ر ا بدون نسخه پزشک از داروخانه دریافت کنید. مصرف قرص­های EC 3 تا ۵ روز اول بعد از رابطه جنسی مهم است؛ استفاده از آن در ۲۴ ساعت بعد از رابطه، ۹۵ درصد و ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه، ۶۱ درصد تأثیر دارد.

پرسش و پاسخ بارداری با کاندوم

استفاده نادرست و احتمال بارداری با کاندوم

تا الان اشاره­هایی به استفاده­های نادرست از کاندوم شده است؛ اما در این بخش قصد داریم تا کامل­تر این بی­ دقتی­ ها و آسیب­ها را برایتان تشریح کنیم. این خطاها ریسک بارداری را افزایش می­دهد و می­تواند عفونت­های مقاربتی را منتقل کند:

با قراردادن کاندوم بعد از شروع رابطه جنسی ریسک بارداری به شدت افزایش می­یابد.

یکی از راه­های افزایش ریسک بارداری، برداشت کاندوم قبل از پایان رابطه جنسی است. و احتمال بارداری با کاندوم سالم را افزایش دهد.

 • بازکردن کاندوم قبل از گذاشتن آن

باید قبل از استفاده از کاندوم و قبل از شروع رابطه پوشش آن کامل باز شود. و احتمال بارداری با کاندوم سالم را افزایش دهد.

 • خالی بودن فضای کاندوم در نوک آلت تناسلی

وجود فضای خالی برای خروج مایع منی در نوک کاندوم لازم است. و احتمال بارداری با کاندوم سالم را افزایش دهد.

پشت و روکردن کاندوم به جای این که جلوی ورود ترشحات به واژن را بگیرد، پارتنر را بالقوه در معرض مایع منی قرار می­دهد. و احتمال بارداری با کاندوم سالم را افزایش دهد.

 • خطای بازکردن کاندوم در طول رابطه

برقرار کردن رابطه قبل از این که کاندوم کامل باز شود، یک عامل در احتمال بارداری است. و احتمال بارداری با کاندوم سالم را افزایش دهد.

 • قرارگرفتن کاندوم در معرض اشیای نوک­تیز

بازکردن بسته­ های کاندوم با اشیای تیز می­تواند منجر به پارگی کاندوم لاتکس شود.

 • عدم بررسی خسارت در کاندوم

چک نکردن کاندوم قبل از استفاده ریسک بارداری ناخواسته را زیاد می­کند. و احتمال بارداری با کاندوم را افزایش می‌دهد.

استفاده از کاندوم با ژل روان­ کننده می­تواند از پارگی کاندوم بکاهد. احتمال بارداری با کاندوم را کاهش دهد.

برداشت نادرست کاندوم، خارج نشدن سریع و صحیح مایع منی بعد از انزال را به دنبال دارد.و احتمال بارداری با کاندوم را افزایش می دهد.

استفاده مجدد از کاندوم حتی ۲ بار خیلی اشتباه است احتمال بارداری با کاندوم را افزایش می‌دهد.

نگهداری کاندوم خارج از شرایط درج­ شده روی بسته ریسک بارداری یاحتمال بارداری با کاندوم را افزایش می­دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در زمینه مشاوره بارداری و تنظیم خانواده، امروزه متخصصان زیادی از جمله و زنان و زایمان آموزش­ های لازم را دیدند و تجربه کافی برای ارائه خدمات مطمئن در پیشگیری از بارداری برای هر شخص متناسب با شرایط او را دارند. هر زمان در انتخاب روش­کاندوم چیست؟

همان‌طور که می‌­دانید، امروزه برای کنترل و روش­‌های مختلفی وجود دارد. از میان روش‌­های معروف کنترل مثل استفاده از قرص و ، می‌­توانیم به پوشش نرم و انعطاف­پذیر اشاره کنیم که خیلی طرف‌دار دارد و افراد زیادی در سطح جامعه جهت جلوگیری از بارداری از آن استفاده می­‌کنند. همچنین کاندوم در پیشگیری از ابتلا به ویروس‌­های جنسی هم نقش مهمی ایفا می­‌کند. کاندوم بر ۲ نوع است: موضعی یا مردانه و کاندوم داخلی یا زنانه. نحوه استفاده از کاندوم زنانه خیلی آسان است. در این مقاله قصد داریم تا به شما کاندوم زنانه، مزایا و معایب آن را معرفی کنیم؛ برای آشنایی بیشتر، با ما همراه باشید. می توانید با گفت و گو کنید.

کاندوم زنانه چیست و برای چه کاری استفاده می‌­شود؟

یکی از روش‌­های جلوگیری از بارداری استفاده از کاندوم زنانه است که علاوه‌برآن شما را از ابتلا به بیماری­‌های مقاربتی مثل و ویروسی در امان نگه می‌­دارد! کاندوم زنانه که “کاندوم داخلی” نامیده می­‌شود، لوله­‌ای نازک از جنس لاستیک نیتریل یا پلی­اورتان است که قبل از انجام رابطه جنسی، آن را داخل واژن قرار داده سپس خارج می­‌کنید. این وسیله ویژگی­‌ها و مزایای مشابه کاندوم­‌های مردانه را دارد.

کاربرد کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم زنانه با دورنگه داشتن اسپرم از رحم مانع باردارشدن می­‌شود. به‌علاوه، کاندوم شما و همسرتان را از ابتلا به محافظت می‌­کند زیرا هیچ‌یک از شما با مایعات جنسی دیگری تماس ندارید. اگر از کاندوم زنانه استفاده کنید، همسرتان نیازی به کاندوم مردانه ندارد. زیرا اگر از دو کاندوم هم‌زمان استفاده کنید، بین آن­ها اصطکاک ایجاد شده و منجر به پارگی می­‌شود.

نحوه استفاده از کاندوم زنانه

۱) ابتدا باید روش استفاده از کاندوم زنانه را یاد بگیرید؛ برای این کار دستورالعمل روی بسته را بادقت بخوانید. بسته کاندوم را باز کرده و یک کاندوم از داخل آن بردارید. حلقه بسته داخلی را به هم نزدیک کنید.

۲) در هر دو انتهای کاندوم زنانه یک حلقه لاستیکی انعطاف‌­پذیر وجود دارد. انتهای حلقه بسته را تا جایی که می‌­توانید با انگشت داخل عمق کانال واژن قرار دهید؛ این حلقه بالا و روبه‌­روی دهانه رحم قرار می‌­گیرد. حلقه خارجی یا انتهای باز قسمت جلوی واژن را می‌­پوشاند و مانع ورود دهانه کاندوم به داخل واژن می­‌شود.

۳) درنهایت انگشت خود را بردارید. لبه دهانه کاندوم باید دقیقاً خارج از دهانه واژن باشد.

۴) کاندوم را باید ۸ ساعت قبل از شروع رابطه داخل مجرای تناسلی قرار دهید. هنگام ، آلت تناسلی شریک شما از طریق لوله کاندوم به داخل مجرای تناسلی راه پیدا می­‌کند به‌نحوی که تماس مستقیم با واژن ندارد.

۵) بعد از رابطه جنسی، برخلاف کاندوم مردانه نیاز نیست کاندوم فوراً از واژن برداشته شود؛ مگر این‌که شریک شما همچنان انزال منی داشته باشد که در این صورت ممکن است داخل واژن بریزد. توصیه می­‌شود در حالت خوابیده کاندوم را از بدن خارج سازید. شما باید را به‌آرامی حلقه بیرونی کاندوم را گرفته، بچرخانید و از واژن بیرون بیاورید؛ در حالی که باید مراقب باشید منی را درون آن نگه دارید تا بیرون نریزد. فقط یک بار باید از کاندوم زنانه استفاده کنید و پس از اتمام کار آن را در سطل آشغال بیندازید. احتیاط کنید هنگام قرارگیری کاندوم آن را پیچ نداده یا پاره نکنید.

کاندوم خاردار مانند سایر انواع کاندوم ابزاری بهداشتی است که از انتقال عفونت و بارداری جلوگیری می‌کند. همچنین منجر به لذت بیشتر در رابطه جنسی برای زوج‌ها می‌شود، اما باید به صورت منطقی از آن استفاده کرد. با وجود مزایای این محصول؛ استفاده زیاد از آن نیز عوارضی را به همراه دارد. از بین رفتن نرمی واژن، تخریب روحی و روانی و ایجاد خراش در دهانه رحم نمونه‌هایی از مضرات استفاده زیاد از کاندوم خاردار است. بنابراین بهتر است زوج‌های جوان بیش از حد از این محصول استفاده نکنند تا طراوت واژن حفظ شود و قدرت جنسی آنها در دراز مدت تحلیل نرود.

دقت در استفاده از کاندوم زنانه

طریقه گذاشتن کاندوم زنانه خیلی مهم است؛ زیرا اگر از آن به‌درستی استفاده نکنید یا کاندوم سالم نباشد، از و در امان نیستید. هنگام استفاده شما باید درباره موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • بسته کاندوم قبل از استفاده از آسیب‌ندیده باشد.
 • تاریخ مصرف کاندوم منقضی نشده باشد.
 • کاندوم شما در تمام مدت رابطه جنسی سالم بماند.
 • کاندوم حین استفاده پاره نشود.
 • هنگام رابطه آلت تناسلی شریک شما در کاندوم بماند و از آن خارج نشود.
 • کاندوم حین رابطه جنسی از واژن خارج نشود.
 • قسمت خارجی کاندوم به داخل واژن نفوذ نکند.
 • هرگز از یک کاندوم مصرف­‌شده استفاده مجدد نکنید.
 • کاندوم­‌های زنانه برای جای­گیری صحیح در واژن به کمی تمرین نیاز دارند.

برخی از افراد معتقدند که پس از این‌که کاندوم در مجرای واژینال زنانه جای­گذاری شد، هنگام رابطه جنسی وقتی آلت تناسلی مرد روی زن قرار گرفت تحریک مختل شده و روحیه مرد از بین می‌­رود؛ اما این تفکر درباره کاندوم زنانه اشتباه است و نقض می‌­شود! زیرا از هشت ساعت قبل از رابطه جنسی وارد بدن شده و هیچ اثر منفی در تحریک مرد ایجاد نمی­‌کند. می‌­توانید هنگام قرار دادن کاندوم در بدن از شریک خود بخواهید تا بر این عمل را نظارت کند؛ این یک شروع جدی برای مقدمه رابطه محسوب می‌­شود.

فایده استفاده از کاندوم زنانه

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از کاندوم زنانه پیشگیری از بارداری ناخواسته و ابتلا به عفونت­‌های ویروسی موجود در جنسی می­‌باشد.

 1. یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای کاندوم زنانه این است که می‌­توانید آن­ها را بدون نسخه یا مراجعه به پزشک برای معاینه خریداری کنید.
 2. کاندوم­‌های زنانه آماده شدن برای رابطه جنسی را آسان می­‌کنند.
 3. شریک شما ممکن است تجربه راحت­‌تر و لذت­‌بخش ­تری داشته باشد زیرا کاندوم‌­های زنانه متناسب با اندازه­‌های مختلف آلت تناسلی مرد هستند.
 4. با گذاشتن کاندوم زنانه ممکن است از تحریک اضافی کلیتوریس در حلقه بیرونی کاندوم لذت ببرید. به‌علاوه، می­‌توانید از هر نوع محلول روان­ کننده برای مرطوب کردن آن استفاده کنید.
 5. کاندوم زنانه بلافاصله هنگام سکس تأثیر خود را ایفا می­‌کند.
 6. نیازی نیست شریک شما به‌محض انزال آلت تناسلی خود را بیرون آورد.
 7. برای افرادی که به کاندوم لاتکس حساسیت دارند گزینه مناسبی هست.
 8. احتیاجی نیست تا آلت تناسلی مرد ابتدا تحریک شده و به حالت عمود درآید سپس استفاده شود.
 9. عوارض جانبی کمی دارد یا اصلاً ندارد.

با این‌که کاندوم‌­های زنانه برای طراحی و تأیید شدند، اما برای هم گزینه مناسبی محسوب می­‌شود.

تهیه آن مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است.

کاندوم زنانه چقدر مؤثر هست؟

مانند کاندوم مردانه، کاندوم زنانه در صورت استفاده صحیح و مداوم خیلی مؤثر می‌­باشد. نتایج تحقیقات در مورد میزان موفقیت کاربرد روش‌­های جلوگیری از به دو دسته تقسیم می‌­شود:

۱) استفاده کامل

۲) استفاده معمول. در حقیقت، افراد کمی هر بار از کاندوم زنانه به‌طور کامل استفاده می‌­کنند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده آمریکا، عدم موفقیت در استفاده معمول از کاندوم زنانه آمار ۲۱ درصد را نشان می­‌دهد. این بدان معناست که بین هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم داخلی به­ عنوان تنها وسیله کنترل حاملگی استفاده می کنند، ۲۱ بارداری ناخواسته در هر سال وجود دارد. میزان تخریب این کاندوم ۱۸ درصد است.

کاندوم زنانه بیکینی چیست؟

نوع کمتر شناخته ­شده و در دسترس کاندوم زنانه، کاندوم بیکینی است. فرم کاندوم بیکینی به شکل لباس زیر است که در فاق شکاف دارد و از اتصال­‌دهنده­‌هایی برخوردار است که کاندوم زنانه می­‌تواند به آن متصل شود؛ به‌طوری که کاندوم کامل به داخل واژن رانده نمی‌­شود. نوع دیگر کاندوم بیکینی، شکل لباس زیر است که دارای کاندوم وابسته در محفظه ­ای محکم جلوی بخش خارجی دستگاه تناسلی می­‌باشد و قبل از رابطه جنسی باز می­‌شود.

آیا کاندوم زنانه لذت ارگاسم را کاهش می­دهد؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، استفاده از کاندوم زنانه مزایای دیگری مثل امکان افزایش میزان لذت جنسی و را در پی دارد. کاندوم زنانه کنترل کاملی از محافظت واژن را هنگام رابطه جنسی فراهم می‌­کند. خیلی از افرادی که از کاندوم زنانه استفاده می‌­کنند، رابطه جنسی را لذت­‌بخش­ تر می‌­دانند؛ به این دلیل که می­‌توانند محافظت بیشتری در برابر عفونت­‌های جنسی و بارداری داشته باشند. خیلی از زنان دلیل ترجیح کاندوم زنانه را این‌گونه عنوان کردند که نمی‌­توانند به همسر یا شریک جنسی خود کامل اعتماد کنند و این موضوع باعث غلبه نگرانی ناشی از عواقب رابطه جنسی محافظت‌ ­نشده بر کسب لذت کامل تجربه جنسی می‌­شود.

برخی محققان فکر می‌­کنند دلیل لذت بیشتر رابطه جنسی با کاندوم زنانه ممکن است به‌خاطر اثر ماده روان‌­کننده روی کاندوم باشد. مانند اکثر کاندوم‌­­های مردانه، کاندوم‌­های زنانه معمولاً با مایعات حاوی سیلیکون یا روان­ کننده­ های پایه آب چرب و مرطوب می­‌شوند.

حلقه­ های کاندوم زنانه نیز ممکن است لذت بیشتری ایجاد کنند. حلقه بیرونی کاندوم زنانه احتمال دارد تحریک اضافی در کلیتوریس برخی افراد ایجاد کند همچنین برخی از افراد هنگام نفوذ عمیق کاندوم در مجرای تناسلی تحریک اضافی ناشی از حلقه داخلی را احساس می­‌کنند.

از آنجا که آلت تناسلی مرد توسط کاندوم تنگ مردانه منقبض نشده است، ممکن است شریک جنسی افراد احساس لذت بیشتر و قوی­تری را تجربه کنند.

به­‌طور کلی، هر کاندومی را برای رابطه جنسی به کار گیرید، استفاده از آن در مرحله اولیه و مقدماتی سکس که شامل:

 • معاشقه
 • پیش­نوازی
 • لمس و برانگیختگی احساسی دو طرف است.

نقش مهم و کلیدی دارد و به‌جای منع لذت جنسی، باعث تحریک می­‌شود.

ضرر کاندوم زنانه

همان‌طور که کاندوم زنانه وسیله‌­ای مناسب برای جلوگیری از بارداری و تأمین سلامت جسم و روان به شمار می­‌آید، اما چند نکته منفی در مورد آن وجود دارد که همه این نکات را خوشایند نمی‌­دانند. این نکات عبارت است از:

یکی از بزرگ‌ترین اشکال­‌های کاندوم زنانه این است که برای قرارگیری صحیح آن به تمرین نیاز است؛ اما با استفاده اصولی مکرر طی گذر زمان این کار آسان­تر می‌­شود. قبل از استفاده از کاندوم زنانه برای رابطه جنسی، دو بار جهت تمرین آن را وارد واژن کنید تا از نحوه جای­گیری آن مطمئن شوید.

الزام قرار دادن کاندوم زنانه قبل از شروع هرگونه تماس جنسی یا تحریک ­آمیز می‌­تواند هم به‌عنوان یک مزیت و هم یک ضرر تلقی شود؛ از یک طرف، نباید جلوی تحریک میل جنسی را بگیرید و خود را کنترل کنید اما از طرف دیگر، باید پیش­بینی کنید که چه زمانی قرار است رابطه جنسی برقرار کنید. قرار دادن کاندوم قبل از هرگونه عمل مقدماتی جنسی آسان­تر از زمان شروع پیش­نوازی و تحریک کردن می­باشد، زیرا هنوز واژن و لگن آرام هستند و منقبض نشدند.

تولید سروصدا هم می­‌تواند یک مشکل ناخوشایند دیگر تلقی شود. درواقع، این کاندوم­‌ها گاهی اوقات می­‌توانند در حین رابطه جنسی صداهای غیرمنتظره ایجاد کنند. برای پیشگیری از این مشکل سعی کنید مقدار بیشتری روان­‌کننده روغنی اضافه کنید و حتماً کاندوم را ۲۰ دقیقه قبل از شروع رابطه جنسی داخل کانال مجرای تناسلی بگذارید تا کاندوم به دیواره­‌های واژن متصل شود. مهیا کردن این زمان اضافه می‌­تواند به سکس احساس طبیعی‌­تر و قوی­‌تری ببخشد و آن را پرهیجان‌­تر و شیرین­‌تر کند.

کاندوم­‌های زنانه در جلوگیری از بارداری ناخواسته نیز مؤثر هستند، اما در این زمینه کاندوم‌­های مردانه تأثیر بیشتری دارند. در صورت استفاده صحیح از کاندوم زنانه، طبق یک میانگین آماری از هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم زنانه استفاده می‌کنند فقط ۵ نفر در سال باردار می‌شوند. این رقم قابل‌مقایسه با کاربرد کاندوم مردانه است که بر اساس میزان محافظت آن رخداد حدود ۲ بارداری در هر ۱۰۰ زن در طول مدت یک سال در صورت استفاده صحیح و اصولی از این کاندوم می‌­باشد.

در صورت استفاده نادرست، از هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم زنانه استفاده می‌کنند، ۲۱ نفر در یک سال باردار می‌­شوند. برای تمرین نحوه صحیح قرار دادن و استفاده از کاندوم زنانه لازم است مدتی وقت بگذارید و روش درست استفاده از آن را یاد بگیرید تا بتوانید به نتیجه مطلوب و قابل‌اطمینان در رابطه جنسی دست پیدا کنید.

کاندوم‌­های زنانه به‌اندازه کاندوم‌­های مردانه محبوب نیستند؛ این موضوع می‌­تواند به دلیل عدم دسترسی به آن، قیمت بالاتر و یا ترجیح و تمایل بیشتر افراد به کاندوم مردانه باشد. کاندوم زنانه به‌طور کلی در فروشگاه­ های مواد غذایی، مراکز پخش دارو و داروخانه ها فروخته نمی‌­شود. فروش آن­ها به برخی فروشگاه­ های خاص، برخی داروخانه­ های ویژه و مراکز بهداشت باروری یا خرده­ فروشی‌­های آنلاین محدود شده است.

همانطور که در ابتدای متن هم عنوان کردیم، کاندوم­‌های زنانه مانند کاندوم‌­های مردانه قابل‌استفاده مجدد نیستند. از کاندوم‌­های زنانه نباید به همراه کاندوم‌­های مردانه استفاده شود؛ چون این کار می‌­تواند احتمال پاره شدن، تخریب و لغزش کاندوم‌­ها را افزایش دهد. ممکن است چند سال طول بکشد تا بدنتان به کاندوم‌­های زنانه عادت کند، اما تمرین مداوم این عمل را کاملاً برایتان ساده می­‌کند.

فروشگاه اینترنتی کاندوم بازار بسته بندی کاملا محرمانه و ارسال فوری به سراسر کشور دارد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در این مقاله بیان کردیم که برای تهیه و استفاده از کاندوم زنانه نیاز نیست که به پزشک مراجعه کنید اما اگر زمانی در انتخاب بین کاندوم زنانه و مردانه به مشکل خوردید بهتر است با یک و تنظیم خانواده مشورت کنید. پزشک راهنمایی­‌های لازم از جمله نحوه استفاده، فواید و عوارض جانبی هر دو کاندوم را به شما ارائه می­دهد و کمکتان می­کند تا در این زمینه با آگاهی بیشتر تصمیم بگیرید.

اما ما برای شما یک پیشنهاد بهتر داریم؛ پزشکان و متخصصان مامایی بهترین و روش‌­های کنترل آن، چگونگی استفاده از وسایل جلوگیری، روابط جنسی ایمن و لذت­‌بخش را عرضه می­‌کنند. کافی است با ورود به سایت پذیرش ۲۴، وقت یا آنلاین گرفته و هر زمان بخواهید با پزشکان ما صحبت کنید.

مناسب برای پیشگیری از بارداری و داشتن یک رابطه ایمن با همسر خود دچار تردید شدید، می­توانید به یک متخصص مراجعه کرده یا با سایت ما مکالمه داشته باشید.

منبع : amazon