سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی باید بدانید

بوتاکس چگونه به زیبایی شما کمک می‌کند؟

زیبایی و برطرف کردن مشکلات چهره همواره از دغدغه‌های زنان و مردان بسیاری بوده است. با افزایش سن پوست حالت الاستیکی خود را از دست می‌دهد و چروک می‌شود. برای افرادی که به زیبایی ظاهر اهمیت زیادی می‌دهند از بین بردن این چروک‌ها بسیار مهم است. در ادامه با مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس آشنا می شویم.

بوتاکس راهی برای از بین بردن چروک‌های پوست و جوان‌سازی آن است. بسیاری از افراد از عوارض بوتاکس می‌ترسند و با وجود این که نیاز به انجام این جراحی زیبایی دارند از انجام آن خودداری می‌کنند. بوتاکس جراحی پیچیده‌ای نیست و به‌سادگی انجام می‌شود‌. بوتاکس در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که بسیار رقیق شده است.

این سم به قسمت‌هایی از پوست که چروک شده است، مانند پیشانی یا اطراف چشم، تزریق می‌شود و عضلات آن ناحیه را فلج می‌کند. این کار باعث باز شدن چروک‌های پوست می‌شود. اثر بوتاکس دائمی نیست و متناسب با کیفیت ماده استفاده شده بین ۳ تا ۶ ماه و حتی گاهی تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. مراقبت بعد از بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثر آن خواهد شد و زمان نیاز به ترمیم را افزایش می‌دهد.

بوتاکس چه تاثیری بر پوست می گذارد؟

چین و چروک پوست بر اثر انقباض ماهیچه‌های پوست به وجود می‌آید. انقباض ماهیچه پس از آزاد شدن ماده شیمیایی استیل کولین رخ می‌دهد.‌ در واقع این ماده شیمیایی دستور انقباض را از عصب به ماهیچه منتقل می‌کند. با تزریق بوتاکس ترشح این ماده متوقف می‌شود در نتیجه ماهیچه قادر به انقباض نیست و چروکی روی پوست شکل نمی‌گیرد. البته تاثیر بوتاکس دائمی نیست و با رعایت نکات مراقبت بوتاکس دو الی شش ماه پس از تزریق، ماهیچه با ترشح استیل کولین به حالت قبل از تزریق در می‌آید.

عوارض بوتاکس

زمان زیادی از ورود بوتاکس به فهرست جراحی‌های زیبایی گذشته و در این مدت عوارض قابل توجه یا خطرناکی از بوتاکس مشاهده نشده است. می‌توان گفت در مورد عوارض بوتاکس کمی اغراق شده است و بوتاکس اگر در محیط مناسب و همراه با مراقبت بعد بوتاکس و رعایت دستورالعمل‌های قبل آن انجام شود عوارض قابل توجهی نخواهد داشت.

در بوتاکس از سم بوتولینیوم رقیق شده استفاده می‌کنند، این سم بسیار خطرناک است و در غلظت‌های بالا باعث بوتولیسم می‌شود. بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی خطرناک و کشنده است که بر اثر مصرف غذاهای آلوده یا مانده ایجاد می‌شود و ممکن است به فلج دائمی عضلات بیانجامد. کبودی و ورم پوست از عوارض شایع بوتاکس است که چند روز پس از تزریق از بین می‌رود. جالب است بدانید کاربرد بوتاکس تنها محدود به زیبایی و رفع چین و چروک پوست نیست.

تحقیقات نشان داده است بوتاکس در درمان بیماری‌هایی مانند :

  • تنبلی چشم
  • اسپاسم گردن
  • تعریق بیش از حد
  • و میگرن مزمن می‌تواند مفید واقع شود و از عوارض این بیماری‌ها بکاهد.

بسیاری از افراد در سراسر جهان از میگرن رنج می‌برند، بوتاکس درمانی جدید و بسیار موثر برای دردهای میگرنی است. بوتاکس با فلج کردن بخشی از عصب گردن و سر مانع انتشار و انتقال پیام‌های درد در این نواحی می‌شود و دردهای میگرنی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اگر مبتلا به میگرن هستید و سردردهای آزاردهنده میگرن شما را عذاب می‌دهد می‌توانید به جای تحمل این دردهای طاقت فرسا از بوتاکس برای درمان خود استفاده کنید. می‌توانید قبل از هرچیز با متخصص پوست و مو یا جراح زیبایی پذیرش ۲۴ مشورت کنید تا برای انجام این درمان نوین شما را راهنمایی کنند.

مراقبت‌های پس از بوتاکس صورت؛ نکات کلیدی برای داشتن نتایج بهتر

بوتاکس یک داروی تزریقی است که اکثر مردم از آن برای رفع چین و چروک‌های پیشانی و اطراف چشم استفاده می‌کنند، اما این دارو می‌تواند به درمان بعضی از بیماری‌ها مانند میگرن هم کمک کند. بوتاکس یک نوروتوکسین است که سیگنال‌های عصبی را مسدود می‌کند و از این طریق مانع انقباض عضلات صورت می‌شود. در نتیجه، چین و چروک‌های قدیمی را کاهش می‌دهد و از ایجاد چین و چروک‌های جدید جلوگیری می‌کند.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس صورت

به خاطر داشته باشید که بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، نتیجه مورد نظر خود را نخواهید دید. در حقیقت، مزایای بوتاکس طی چند روز ظاهر می‌شوند و بعد از ۲ تا سه هفته می‌توانید اثرات کامل آن را تجربه کنید. اما این مزایا دائمی نخواهند بود، بلکه بعد از سه تا چهار ماه به تدریج از بین می‌روند. پیروی از نکات ساده‌ای که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌تواند اثربخشی این ماده را افزایش و عوارض جانبی آن را کاهش دهد.

۱. فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید

بوتاکس یک روش کم‌تهاجمی است، به این معنی که شما مجبور نیستید بعد از تزریق آن از محل کار خود مرخصی بگیرید و برای مدت طولانی در خانه استراحت کنید. به عبارت دیگر، می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس فعالیت‌های عادی خود را شروع کنید.

۲. تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ورزش نکنید

به بوتاکس فرصت بدهید تا عمل کند. قبل از شروع فعالیت‌های سبک مانند یوگا حداقل چهار ساعت صبر کنید، اما از انجام فعالیت‌های شدید تا ۲۴ ساعت بپرهیزید. البته با توجه به شرایط شما ممکن است پزشک محدودیت بیشتری را برای شروع ورزش در نظر بگیرد. ورزش یا فعالیت شدید باعث افزایش جریان خون می‌شود که این به طور بالقوه می‌تواند سم را به مناطق ناخواسته منتقل کند و اثربخشی آن را در محل تزریق کاهش دهد. علاوه بر این، فعالیت بدنی ممکن است با افزایش خطر کبودی همراه باشد. با این حال، تقریبا یک ساعت پس از تزریق بوتاکس می‌توانید تمرینات صورت مانند اخم کردن یا بالا بردن ابروها را انجام دهید. انجام حرکات صورت بعد از بوتاکس ضروری نیست، اما ممکن است به کسب نتیجه بهتر کمک کند.

۳. آرایش نکنید

در مراقبت‌های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم به این نکته اشاره شده است که تا ۲۴ ساعت از محصولات آرایشی، اسکراب‌های لایه‌بردار، فیلرهای پوستی و… استفاده نکنید. چون این محصولات از نفوذ بوتاکس به داخل عضلات صورت جلوگیری می‌کنند و اثر آن را از بین می‌برند.

۴. صاف بنشینید

این سوال که خوابیدن بعد از بوتاکس صورت مجاز است یا خیر، توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود. در پاسخ باید بگوییم که لازم است تا چهار ساعت پس از تزریق این ماده بنشینید و از خم شدن یا دراز کشیدن خودداری کنید. چرا که این کار ممکن است باعث پخش شدن سم شود و احتمال کبودی را افزایش دهد.

۵. الکل ننوشید

معمولا پزشک از شما می‌خواهد که از ۲۴ ساعت قبل از تزریق بوتاکس از نوشیدن الکل خودداری کنید. بعد از تزریق هم باید به این توصیه عمل کنید، به این معنی که تا ۲۴ ساعت نوشیدنی‌های الکلی را کنار بگذارید. الکل دارای اثرات ضد التهابی است و باعث رقیق شدن خون می‌شود که این می‌تواند احتمال کبود شدن پوست را افزایش دهد. این توصیه در مورد داروهای ضد التهاب بدون نسخه مانند ایبوپروفن هم صدق می‌کند.

۶. صورت خود را لمس نکنید

برای جلوگیری از انتشار سم، حداقل به مدت یک روز صورت خود را لمس نکنید. البته بعضی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند که تا سه روز بعد از بوتاکس صورت از انجام این کار بپرهیزید. برای مثال، توصیه می‌شود از ماساژ دادن صورت یا استفاده از کلاه خودداری کنید و تا حد امکان روی ناحیه‌ای که تزریق در آنجا انجام شده است نخوابید.

۷. از نور آفتاب دوری کنید

گرما می‌تواند باعث گرگرفتگی شود و فشار خون شما را افزایش دهد که این ممکن است به کبودی پوست منجر شود. به همین دلیل باید حداقل به مدت چهار ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. البته بعضی از متخصصان برای ایمنی بیشتر پیشنهاد می‌کنند که ۲۴ تا ۴۸ ساعت از آفتاب دور بمانید. علاوه بر نور خورشید،‌ توصیه می‌شود که تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از تخت‌های برنزه‌کننده، سونا و جکوزی  استفاده نکنید و با آب بیش از حد گرم دوش نگیرید.

۸. به دستورات پزشک درباره مراقبت‌های بعد از بوتاکس صورت عمل کنید

همیشه با پزشک کلینیک پوست و مو خود مشورت کنید تا متوجه شوید که آیا لازم است از دستورالعمل‌های دیگری هم پیروی کنید یا خیر. برای مثال، اگر در حال حاضر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، با پزشک درباره تاثیر آن روی مراقبت‌های پس از بوتاکس صورت صحبت کنید. به یاد داشته باشید که بعضی از داروها ممکن است خطر کبودی را افزایش دهند.