سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

طریقه مصرف قرص سیپروهپتادین برای چاقی

قرص سیپروهپتادین چیست؟

نوعی داروی آنتی هیستامین است که برای تحریک اشتها و افزایش وزن استفاده می شود. اصلی ترین فواید آن تسکین علائم آلرژی های فصلی شامل بثورات پوستی، خارش یا آبریزش چشم و آبریزش بینی است، اما ممکن است در برخی موارد برای افزایش اشتهای کودکان و بزرگ سالان یا درمان بیماری های مختلف نیز استفاده شود. همچنین، این دارو با برخی از داروها ممکن است تداخل دارویی داشته و مصرف آن خطرساز باشد.

به همین دلیل، این مقاله را به طور کامل به توضیح درمورد انواع سیپروهپتادین، داروهای هم گروه آن، مکانیسم اثر، دوز مصرفی، تاثیر آن بر روی الگوی خواب، اشتها، میگرن، دیابت، کودکان، تعریق و مدیریت درد اختصاص داده و درمورد عوارض و تداخلات دارویی و توصیه های مرتبط با این دارو نیز صحبت خواهیم نمود. همچنین قابل ذکر است که لینک دانلود اپلیکیشن رژیم غذایی دکتر غیاثوند هم اکنون در سایت ما موجود می باشد.

موارد مصرف قرص چاقی سیپراکتین و سیپروهپتادین

قرص چاقی سیپراکتین بیشتر در درمان بی اشتهایی وهمچنین درمان آلرژی ناشی از تب یونجه، کهیر، میگرن و درمان عوارض داروهای ضدافسردگی مانند اختلالات جنسی و تعریق زیاد استفاده می شود. امروزه مصرف خودسرانه قرص چاقی سیپروهپتادین در حال افزایش است. سیپروهپتادین اشتها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث چاقی می شود. اگر مصرف این قرص را کنترل نکنید، ممکن است موجب چاقی بیش از اندازه شود. قرص چاقی سیپروهپتادین با ممانعت از جذب سروتونین به کاهش اضطراب و افسردگی نیز کمک می کند. با این حال داروی درمانی اصلی در درمان افسردگی نیست و اغلب برای کاهش استرس پیش از جراحی تجویز می شود.

اشکال دارویی سیپروهپتادین

سیپروهپتادین به صورت قرص و شربت تولید شده و قابل مصرف است.

توصیه های دارویی قرص سیپروهپتادین

قبل از مصرف شربت یا قرص سیپروهپتادین، در صورت داشتن یک یا چند مورد از موارد زیر حتما با پزشک صحبت کنید:

رعایت نکات زیر نیز قبل ازمصرف سیپروهپتادین ضروری است:

پس از مصرف سیپروهپتادین، از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند، خودداری کنید.

عوارض جانبی مصرف قرص اشتها آور سیپروهپتادین

در مصرف همه داروها باید به عوارض جانبی آن توجه کرد؛ به خصوص داروهایی مثل قرص چاقی سیپروهپتادین به آلرژی و حساسیت مربوط هستند. با این حال اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، حتما فوائد دارو برای شما ضرورت بیشتری داشته است. مهم ترین عوارض جانبی این قرص شامل موارد زیر است. در صورت بروز هر کدام از علائم زیر آن را به درمانگر خود اطلاع دهید. یکی از عوارض جانبی مصرف قرص اشتها آور سیپروهپتادین، کم خونی است.

این قرص را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک خود، معمولا 2 تا 3 بار در روز مصرف کنید. اگر از نوع مایع این قرص استفاده می کنید، دوز را با استفاده از یک وسیله یا قاشق مخصوص به دقت اندازه گیری کنید. دوز دارو بر اساس سن و وضعیت پزشکی تعیین می شود. در کودکان نیز این دوز ممکن است بر اساس وزن و اندازه بدن در نظر گرفته شود. می توانید قرص چاقی سیپروهپتادین را قبل یا بعد از هر وعده غذایی میل کنید. برخی از افراد این قرص چاقی را همراه با مقدار زیادی آب می خورند. اگر مصرف یک وعده را فراموش کردید، نگران نباشید دوز بعدی را در زمان مشخص خود بخورید و به برنامه عادی مصرف آن ادامه دهید.

دارو های هم گروه سیپروهپتادین

قرص سیپروهپتادین جزو گروهی از داروها به نام آنتی هیستامین هاست. سیپروهپتادین یک آنتی هیستامین نسل اول است که دارای فعالیت های آنتی کولینرژیک و آنتی سروتونرژیک نیز است. برخی داروهای مشابه این دارو در جدول زیر نشان داده شده اند.

مکانیسم اثر قرص سیپروهپتادین چگونه است؟

سیپروهپتادین یک آنتی هیستامین نسل اول از کلاس پیپریدین است که دارای خواص آنتی کولینرژیک، آنتی سروتونرژیک و بی حس کننده موضعی است. به نظرمی رسد قرص سیپروهپتادین اثرات آنتی هیستامینی و آنتی سروتونینی خود را با کمک رقابت با هیستامین و سروتونین آزاد برای اتصال به گیرنده های مربوطه اعمال می کند. تضاد سروتونین با مرکز اشتهای هیپوتالاموس ممکن است دلیل توانایی سیپروهپتادین در تحریک اشتها باشد.

میزان دوز مصرفی قرص سیپروهپتادین

میزان دوز مصرفی این دارو براساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. در کودکان، دوز تجویزشده ممکن است براساس وزن و اندازه بدن باشد. در ادامه دوزهای قرص سیپروهپتادین به تفکیک نوع بیماری بیان می شود:

میزان دوز مصرفی سیپروهپتادین براساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

روش مصرف قرص سیپروهپتادین برای درمان اختلالات جنسی

مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRI) و ضدافسردگی های سه حلقه ای (TCA) معمولاً در درمان سندرم های عصبی و سایر دردها استفاده می شوند. بااین حال، اختلال عملکرد جنسی یک عارضه جانبی رایج است که تا حدودی در 30 تا 40 درصد از بیمارانی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند، رخ می دهد.

ناتوانی در تجربه لذت کامل جنسی، اغلب برای بیماران مبتلابه افسردگی مزمن مشکل ساز است؛ هرچند داروهایی که برای درمان تجویز می شوند نیز در این امر دخیل هستند. به نظر می رسد اختلال در عملکرد جنسی مربوط به داروهای ضدافسردگی با افزایش فعالیت سروتونرژیک، به ویژه در گیرنده های HT25 و HT35 مرتبط باشد، اما چنین تصور می شود که مهار گیرنده های HT15 توسط سیپروهپتادین باعث کاهش اختلال عملکرد جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی می شود. نتایج برخی مطالعات نیز نشان می دهد که سیپروهپتادین ممکن است سطح سروتونین را در برخی از بیماران کاهش دهد. صرف نظر از این موضوع، آرام بخش ها نیز باید موردبحث قرار گیرند، زیرا ممکن است عملکرد جنسی و همچنین عملکرد روز بعد را مختل کنند.

برای بیماری که قبلاً سیپروهپتادین مصرف می کرده و نسبت به آرام بخش هم تحمل نشان داده است، مصرف دوز موردنیاز از این دارو، قبل از آمیزش جنسی ممکن است یک راه حل معقول باشد. بااین حال، برای اکثریت قریب به اتفاق بیمارانی که با اختلال عملکرد جنسی ناشی از داروهای ضدافسردگی مواجه هستند، به پزشکان توصیه می شود از تجویز داروهایی با فعالیت سروتونرژیک پس سیناپسی خودداری نموده و به جای آن بوپروپیون و میرتازاپین را استفاده کنند.

اثر سیپروهپتادین روی الگوی خواب

اثر احتمالی قرص سیپروهپتادین روی الگوی خواب، احتمالاً به دلیل فعالیت آنتی کولینرژیک آن است. سیپروهپتادین یک آنتی هیستامین نسل اول و مشابه دیفن هیدرامین است که توانایی نفوذ به سدخونی مغزی داشته و اثر آرام بخش و خواب آور دارد. بااین حال، نشان داده شده است که آنتی هیستامین ها بیشتر بر تاخیر خواب و حفظ آن تاثیر می گذارند، ولی در رفع بی خوابی مزمن موثر نیستند. این مقدار محدود از اثرگذاری هم احتمالاً به دلیل تاکی فیلاکسی است که با استفاده مداوم این دارو، تحمل اثرات آرام بخش افزایش می یابد. تاکی فیلاکسی به آنتی هیستامین ها تا 3 روز بعد از مصرف گزارش شده است، اما برخی از مطالعات اثربخشی را تا 2 هفته بعد هم نشان می دهند.

اثر سیپروهپتادین روی دیابت

سیپروهپتادین و مترگولین با کاهش مقاومت به انسولین، متابولیسم گلوکز را در دیابت بهبود می بخشند.

اثر قرص سیپروهپتادین روی میگرن

برخی از سردردها به دلیل فعال شدن یک سیستم داخلی در زمانی که سروتونین از پلاکت ها آزاد می شود، ایجاد شده و نوعی اثر انقباض عروقی به وجود می آورند که جریان خون را به مغز کاهش می دهد. این کاهش سروتونین، علاوه بر تحریک عصب سه قلو، باعث اتساع عروق در مغز می شود که نتیجه آن القای یک پاسخ التهابی است. هفت نوع گیرنده سروتونین وجود دارد، ولی تنها گیرنده های HT15 و HT25 نقش مستقیمی در ایجاد انقباض عروق مغز دارند. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که زیرواحدهای HT1B5 و HT1D5 نیز در انقباض عروق در مغز و ایجاد میگرن نقش دارند.

مصرف سیپروهپتادین اثرات بازدارنده ای بر آزادسازی پپتید، مهار HT1D5 و H5 ایجاد می کند که نتیجه آن، جلوگیری از پاسخ التهابی ناشی از تحریک عصب سه قلو و کاهش سردرد میگرنی است. به این ترتیب، سیپروهپتادین ممکن است یک گزینه درمانی مناسب برای بیمارانی باشد که با داروهایی که در حال حاضر برای پیشگیری از میگرن استفاده می شوند (مانند مسدودکننده های بتا و ضدصرع)، بهبود نیافته اند. این دارو برای استفاده طولانی مدت درنظر گرفته نشده است. همچنین، باید توجه داشت که اثرات ضدسروتونرژیک سیپروهپتادین ممکن است در دوزهای بالا منجربه گیجی و توهمات بینایی یا افزایش وزن ناخواسته شود.

اثر سیپروهپتادین روی کودکان

قرص سیپروهپتادین در بزرگسالان، برای تسکین علائم آلرژیک، سردرد و برخی بیماری ها استفاده می شود، اما برای کودکان معمولا کاربردهای مرتبط با افزایش اشتها، کمک به تخلیه معده و بهبود علائم تهوع و استفراغ را دارد. یافته های علمی بر ارتباط مثبت بین درمان با سیپروهپتادین هیدروکلراید و افزایش وزن در کودکان پیش از بلوغ تاکید می کند. اثر سیپروهپتادین روی کودکان، کمک به تخلیه معده و بهبود علائم تهوع و استفراغ است.

اثر سیپروهپتادین روی اشتها

محرک های اشتها برای کمک به اطفال، بزرگسالان و سالمندانی که با کاهش اشتها و کاشکسی (که ممکن است ناشی از بیماری های مزمن مانند فیبروز کیستیک، سرطان و HIV/AIDS باشد) دست وپنجه نرم می کنند، تجویز می شود. مژسترول، سیپروهپتادین، استروئیدهای آنابولیک، هورمون های رشد و کانابینوئیدها، همگی به دلیل خواص تحریک کننده اشتها کاربرد دارند. بیشتر این محرک ها عوارض جانبی منفی ایجاد می کنند. اثر مهاری سیپروهپتادین بر گیرنده های سروتونین در هیپوتالاموس نیز احتمالاً به دلیل توانایی آن در تحریک اشتهاست. نتایج حاصل از مطالعات کوتاه مدت و بلندمدت نشان می دهد که سیپروهپتادین به عنوان یک محرک اشتها برای بیماران مبتلابه فیبروز کیستیک موثر به نظر رسیده و از افزایش وزن مطلوب با حداقل عوارض جانبی حمایت می کند.

اثر سیپروهپتادین روی مدیریت درد

اگرچه سیپروهپتادین جزو داروهای خط اول درمان درد نیست، اما ممکن است جزو گزینه های مدیریت درد برای سردردهای مقاوم به درمان و تسکین علائم تشدید شده توسط درد مزمن مانند بی خوابی و کاشکسی محسوب شود. سیپروهپتادین همچنین می تواند در بهبود علائم بیمارانی که از درد مزمن همراه با اختلالات خواب، سردرد یا کاهش اشتها رنج می برند نیز نقش داشته باشد.

عوارض قرص سیپروهپتادین در درازمدت

به طورکلی، واکنش های نامطلوب دارویی رایج در بیمارانی که سیپروهپتادین مصرف می کنند، ناشی از فعالیت آنتی هیستامینرژیک و آنتی کولینرژیک است. بنابراین، مصرف قرص سیپروهپتادین در بیماران مبتلابه گلوکوم توصیه نمی شود، زیرا اثرات آنتی کولینرژیک آن ممکن است منجربه افزایش فشار داخل چشم شود. علاوه براین، سیپروهپتادین ممکن است احتباس ادراری را نیز در بیماران مبتلابه هیپرپلازی خوش خیم پروستات تشدید کند. گروه دیگری از بیمارانی که باید از درمان با این دارو منع شوند، کسانی هستند که از مواد افیونی استفاده می کنند، زیرا این ترکیب ممکن است با اثرات آرام بخش خود، باعث یبوست در این افراد شود. همچنین، در درازمدت، این دارو می تواند پوست را به نور خورشید حساس کند.

ازسوی دیگر، مشخص شده است که استفاده طولانی مدت از این قرص می تواند عوارض جانبی مانند قند خون و دیابت، ادم، فشار خون بالا و سرکوب سیستم ایمنی را ایجاد کند. بر خلاف اکثر آنتی هیستامین های نسل اول، سیپروهپتادین با موارد متعددی از آسیب آشکار بالینی کبد نیز همراه است. گاهی اوقات لاغری بیش از حد باعث می شه سمت داروهای چاقی و اشتهاآور بریم، اما یادتون باشه این بدترین خیانتیه که به بدنتون می کنید. برای رسیدن به تناسب اندام، رژیم افزایش وزن سالم و ورزش بهترین راهه. اگه می خوای هم وزن اضافی کن هم سالم باشی روی لینک زیر بزن

اثر سیپروهپتادین روی تعریق

داروهای آنتی کولینرژیک می توانند به عنوان یک درمان بالقوه برای تعریق بیش ازحد استفاده شوند. این احتمال وجود دارد که سیپروهپتادین با آنتاگونیسم سروتونین خود باعث کاهش تعریق شود.

عوارض مصرف بیش ازحد قرص سیپروهپتادین

از عوارض مصرف بیش ازحد قرص سیپروهپتادین، تپش قلب است. البته واکنش آلرژیک بسیارجدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد، ولی افرادی که دچار مشکلات زیر هستند، باید قبل ازاستفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهند. کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند. این دارو اغلب به جای خواب آلودگی در کودکان خردسال باعث ایجاد هیجان می شود. افراد مسن نیز ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، سرگیجه، یبوست، گیجی یا مشکل در ادرار کردن حساس تر باشند. در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز و تجویز پزشک مصرف شود.

تداخلات دارویی قرص سیپروهپتادین

تداخلات دارویی می تواند نحوه عملکرد داروهای فرد را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. مصرف قرص سیپروهپتادین به همراه داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، می تواند این اثر را بدتر کند. بنابراین افراد باید قبل ازمصرف قرص خواب، داروی مخدر، شل کننده عضلانی، داروی اضطراب، افسردگی یا تشنج با پزشک خود مشورت کنند. داروهای زیر نیز ممکن است با سیپروهپتادین تداخل داشته باشند:

قرص سیپروهپتادین معمولا به عنوان ضدآلرژی تجویز می شود، اما گاهی ممکن است براآیا تا به حال نام سیپروهپتادین را شنیده اید؟! بسیاری از افراد این قرص را به عنوان یک آنتی هیستامین می شناسند، ولی برخی دیگر از تاثیر آن در چاقی و افزایش وزن نیز اطلاع دارند. در این مطلب از غفاری دایت می خواهیم شما را با مکمل قرص سیپروهپتادین و همچنین عوارض سیپروهپتادین در دراز مدت و طریقه مصرف قرص سیپروهپتادین آشنا کنیم؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

منبع:

myastheniagravis.org

youtube.com

دکتر رضا غیاثوند

تدریس بیش از 300 واحد تغذیه در 10 سال گذشته برای دانشجویان رشته های تغذیه، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و استاد راهنما 35 دانشجوی کارشناسی ارشد و 10 دانشجو دکتری تغذیه.