سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

مدت زمان تخریب کتراک

کتراک چیست؟ کتراک یا تخریب کننده بتن Concrete crusher or destroye راه کاری در صنعت ساخت و ساز می باشد که در راستای بهینه سازی طرح وسازه ها با هدف تخریب بتن انجام می گردد. در واقع این فراورده که ساخته شده از مواد غیر هجومی است زمانیکه با آب اختلاط پیدا می کند با تولید فشارو وارد نمودن نیرو  باعث پیدایش ترک و شکاف و همچنین خورد شدن آنها می گردد.

عده ای از افراد استفاده از حلال های ساروج را پیشنهاد می دهند. این در حالی است که این فراورده از نظر قیمت  اصلا بهینه و مقرون به صرفه نیست. همچنین ساروج در راستای انجام هدف مورد نظر بسیار زمان بر می باشد و با توجه به انواع متفاوت و کیفیت های گوناگونی که دارند، احتمال تقلب وبه صرفه نبودن آن بسیار زیاد است. این محصول تخریب کننده درابتدا جزو محصولات وارداتی بوده است. اما امروزه تولید آن در داخل کشور و با کیفیت بالا انجام می شود. کتراک هایی که در کشور استفاده می شود تماما تولید داخل هستند. جهت خرید کتراک می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

تخریب کننده بتن (کتراک)

برای تخریب یک قطعه نسبتاً بزرگ از جنس سنگ یا بتن معمولاً باید مواد منفجره کار گذاشت که علاوه بر سر و صدای زیادی که تولید می‌کند، خطراتی را نیز برای انسان و محیط به همراه دارد همچنین گاهی اوقات به دلیل شرایط خاص موجود محیطی و یا قرار داشتن مقطع بتنی در یک واحد مسکونی و یا حتی در اطراف آن، استفاده از این مواد و انفجار در آن محیط غیر ممکن است. پس باید چه‌کار کرد؟ چگونه باید این قطعه‌ی بتنی یا سنگی زائد را از بین برد؟ یک روش امن برای این شرایط وجود دارد و آن استفاده از پودر تخریب کننده یا کتراک است.

کتراک ماده ایست جهت تخریب مقاطع بتنی و سنگی که به روش انبساطی فرمولاسیون و تولید شده است. درواقع کتراک نیرویی کششی در دیواره‌های چال ایجاد کرده و باعث تخریب آن می‌گردد. کتراک ماده‌ای بی‌خطر و بی‌صداست و عملکردی مبنی بر نیروی حاصل از افزایش حجم آن است و با انبساط خود موجبات تخریب بتن‌ های مسلح، غیر مسلح و انواع سنگ‌ها محیا می‌کند. در هنگام تخریب هیچ‌گونه لرزش، صدا موج انفجار یا دوده و گردوغباری ایجاد نمی‌کند.

این ماده موجب ایجاد ترک در سنگ و بتن شده و این‌گونه موجب خرد شدن و جدا شدن بتن یا سنگ از یکدیگر می‌گردد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتراک نسبت به مواد تخریب کننده منفجره نگهداری آسان این مواد است. حمل و استفاده از مواد منفجره بسیار خطرناک است، اما کتراک در کیسه‌های دربسته به‌راحتی در محیط‌های سرپوشیده قابل نگهداری است و هیچ خطری چه در هنگام اجرا و چه در زمان نگهداری وجود ندارد.

شیوه عملکرد تخریب کننده بتن

کتراک معمولاً پس از مخلوط شدن با آب به‌صورت مایع تخریب کننده بتن درآمده و داخل سوراخ‌هایی که با دریل ایجاد شده است ریخته می‌شود. پس از مدت کوتاهی ملات ریخته شده انبساط یافته و با فشارهایی که وارد می‌کند باعث ایجاد ترک‌هایی در بتن یا سنگ می‌شود. این ترک‌ها در نتیجه منجر به گسستگی و تخریب سطح و قطعه مورد نظر خواهند داشت. اما چگونه و به چه میزان باید از کتراک استفاده کرد؟ میزان مصرف تخریب کننده بتن به فاصله‌ی بین چال‌ها و قطرشان وابسته است. در زیر جدولی از میزان تقریبی استفاده از کتراک با توجه به قطر حفره‌هایی با عمق 1 متر آورده شده است.

قطر چال 36 38 40 42 44 46 48 50
مقدار مصرف 1/7 1/9 2/1 2/3 2/5 2/8 3 3/2

مزایای استفاده از تخریب کننده بتن

 • تخریب بی‌صدا و بی‌خطر
 • نگهداری آسان و بی‌خطر
 • عدم پرتاب سنگ و موج انفجار
 • عدم ایجاد گردوغبار
 • عدم نیاز به مجوز تخریب
 • عدم نیاز به ماشین‌آلات سنگین برای تخریب
 • عدم تولید گازهای مخرب و سمی
 • عدم آسیب‌رسانی به محیط‌زیست
 • امکان استفاده در مناطق مسکونی
 • عدم نیاز به گروه متخصصین برای اجرا
 • مصرف ساده و اقتصادی
 • بدون تلفات و خسارات مالی و جانی در هنگام اجرا

روش استفاده از تخریب کننده بتن

در مرحله‌ی اول باید سنگ یا بتن مورد نظر خود را با دریل سوراخ نمایید. به فواصل بین سوراخ‌ها بر اساس دستورالعمل دقت کنید. بهتر است برای تخریب کامل‌تر عمق چال‌ها را بین 80 تا 90 درصد ارتفاع سنگ خود در نظر بگیرید. دقت کنید که درون حفره‌ها تمیز و عاری از خاک و رطوبت باشد. حال باید 5 کیلوگرم از پودر تخریب کننده بتن را با یک و یک‌سوم لیتر آب در تابستان و 1/5 لیتر آب در زمستان ترکیب کرده تا مخلوطی همگن و بدون وجود حباب به دست آورید. مخلوط را داخل چال‌ها بریزید و روی آن‌ها را با گویی چوبی یا نایلون بپوشانید. در جدول زیر قطر سوراخ و فواصل سوراخ‌ها از یکدیگر در سازه‌های ذکر شده است.

بتن مسلح قطر حفره 40 50 60
فاصله بین دو حفره 30 50 60
بتن غیر مسلح قطر حفره 40 50 60
فاصله بین دو حفره 40 70 100
سنگ نرم قطر حفره 40 50 60
فاصله بین دو حفره 40 80 120
سنگ سخت قطر حفره 40 50 60
فاصله بین دو حفره 30 40 60

کاربردهای مایع تخریب کننده بتن

 • توانایی تخریب بتن مسلح و غیرمسلح
 • توانایی تخریب ساروج
 • توانایی تخریب صخره‌های سنگی
 • توانایی حفر چاه و یا کانال در مناطق صخره‌ای و سنگی
 • مناسب برای حفاری و سنگ برداری برای ساخت تونل و راه‌سازی
 • تخریب قطعات سازه‌های با بتن‌ریزی اشتباه

مشخصات فیزیکی و شیمیایی کتراک

عنوان ویژگی
حالت پودر
رنگ طوسی
وزن مخصوص 1.6 الی 1.7 گرم بر مترمکعب
زمان تاثیرگذاری حداقل نیم ساعت
PH 12 الی 13

شرایط نگهداری کتراک

بهتر است این ماده را به دور از سرما و رطوبت زیاد و همچنین گرما و تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری نمایید. بهترین زمان نگهداری 6 ماه در بسته‌بندی اولیه و بهترین دما برای نگهداری 10 الی 30 درجه است.

شرایط ایمنی کتراک

 • حتماً از دستکش و عینک هنگام کار با این مواد استفاده کنید.
 • به‌هیچ‌عنوان از آب داغ برای آماده کردن ملات استفاده نکنید.
 • درصورتی‌که پوستتان با این مواد تماسی داشت سریعاً آن را بشویید.
 • پس از ریختن مواد تخریب کننده بتن حداقل تا 6 ساعت، از نگاه کردن مستقیم به چاله‌ای پرشده، خودداری کنید.

سوالات متداول

کتراک چیست و چه کاربردی دارد؟

کتراک ماده ایست جهت تخریب مقاطع بتنی و سنگی که به روش انبساطی فرمولاسیون و تولید شده است. در واقع کتراک نیرویی کششی در دیواره‌های چال ایجاد کرده و باعث تخریب آن می‌گردد. تخریب بتن مسلح و غیر مسلح، توانایی تخریب ساروج، تخریب صخره های سنگی، حفر چاه، ساخت تونل و راه سازی و …

ویژگی های تخریب کننده بتن چیست؟

پودر طوسی رنگ در کیسه های دربسته با وزن مخصوص 1.6 الی 1.7 گرم بر مترمکعب با زمان تاثیرگذاری حداقل نیم ساعت و PH 12 الی 13.

منبع: nexpand