عمومیمعرفی کسب و کار

چرا کاغذ سابلیمیشن در همه دستگاه های چاپ قابل استفاده نیست؟

هر دستگاه چاپ مدیا و انواع کاغذهای توصیه شده را دارند و دلیل آن این است که کاغذهای مختلف کارهای متفاوتی انجام می دهند. همه چاپگرها نمی توانند از کاغذ سابلیمیشن استفاده کنند و این صرفاً به دلیل نحوه ساخت کاغذ سابلیمیشن می باشد. با کاغذ چاپ معمولی، این جوهر است که کار را انجام می دهد؛ اما با کاغذ سابلیمیشن، این کاغذ است که چاپ را روی صفحه اجرا می کند. مسئله این است که بسیاری از دستگاه های چاپ هد یا گزینه های کارتریج جوهر مخصوص سابلیمیشن را ندارند که با این فرآیند کار کنند.

روی چه مدیایی میتوان از کاغذ مخصوص چاپ سابلیمیشن استفاده کرد؟

باید توجه داشته باشید که نمی توان از چاپ سابلیمیشن روی هر مدیایی استفاده کرد، به همین دلیل باید موادی که می توانید روی آن چاپ انجام دهید کنید و رنگ هایی که می توان طرح را روی آن از این روش چاپ کرد را بشناسید. اگر می خواهید با کاغذ سابلیمیشن روی پارچه چاپ کنید، فقط می توانید روی پلی استر کار کنید؛

پارچه های استفاده شده باید حداقل 85% پلی استر باشند زیرا الیاف پلی استر به شکلیست که دارای منافذ قابل انبساط حرارتی هستند و برای نگه داشتن رنگ باز می شوند. اگر از پارچه ای با پلی استر کمتر از 85 درصد استفاده کنید، رنگ ها کمی محو می شوند که ظاهری قدیمی در چاپ را به وجود می آورد. البته برخی از دستگاه های چاپ سابلیمیشن جدید قابلیت چاپ روی انواع کاغذ  کوتد و انواع کاغذ تحریر رولی را نیز دارند.

چاپ با کاغذ سابلیمیشن فقط در زمینه های سفید امکان پذیر خواهد بود، زیرا جوهرهای سابلیمیشن شفاف هستند و به رنگ پس زمینه می افزایند. به همین دلیل اگر روی پارچه سفید چاپ سابلیمیشن انجام دهید، رنگ هایی مطابق با تصویر اصلی خواهید داشت، اما اگر روی پارچه های رنگی چاپ کنید کنید، رنگ ها تغییر می کنند.

ایراداتی که معمولا در چاپ سابلیمیشن ایجاد میشود چیست؟

چاپ سابلیمیشن بسیار متکی به تجربه ی حاصله ی کاربر آن است و بسیاری از مشکلات چاپ براثر آزمون و خطا متداوم برطرف میشود ولیکن ما در این مقاله تاحدودی به بررسی و راه حل چاپ سابلیمیشن می پردازیم. این راه حلهای ارائه شده در این مقاله جزو راه حلهای معمول می باشد و عمدتا دلیل ایراد مطرح شده و روش رفع آن همین راه حلها است ولیکن ممکن است به ندرت دلیل این مشکلات و راه حل آن مورد دیگری باشد بنابراین این راه حلها مطلق و غیرقابل تغییر نیست.

ایراد اول مربوط به چاپ ضعیف روی کاغذ سابلیمیشن: چرا چاپ انجام شده روی کاغذ سابلیمیشن زنده نیست؟

این اشکال هم میتواند به علت این باشد که چاپ بر روی سمت اشتباه کاغذ انجام شده است و چاپ باید بر روی روی سفیدتر کاغذ انجام شود تا چاپ بهتری حاصل شود. از دیگر دلایل این اتفاق می تواند تنظیم نبودن و یا آشنا نبودن اپراتور به برنامه ی تنظیم چاپ پرینتر می باشد که میتواند باعث ایجاد یک چاپ مرده شود.

ایراد دوم اینکه چرا اطراف تصویر حالت محو دارد؟

به این ایراد تصویر شبح اتلاق میشود و معمولا دلیل این اتفاق جابجا شدن کاغذ سابلیمیشن در زمان انجام عملیات سابلیمیشن در زیر پرس حرارتی می باشد و راه حل آن چسباندن کاغذ و همچنین متریال قابل چاپ توسط چسب نسوز است که مانع از حرکت کاغذ حین انجام پرس شود و همچنین برای سهولت بیشتر کار میتوان از پرس های عمودی تمام اتوماتیک استفاده کرد که تا حد زیادی از علت جابجایی کاغذ جلوگیری شود.

ایراد سوم چرا روی هر پارچه یا جسمی نمی شود چاپ سابلیمیشن انجام داد؟

بطور کلی چاپ سابلیمیشن یک فرمولی دارد و ان فرمول اینست که چاپ سابلیمیشن بر روی اجسام پلی استر یا پوشیده شده از لایه ی پلی استر قابل چاپ می باشد و غیر از این یا چاپ بی کیفیت میشود یا به راحتی پاک میشوند بنابراین از پارچه های دارای پلی استر و اجسام کوتینگ شده برای چاپ استفاده کنید.

ایراد چهارم اینکه چرا چاپ روی کاغذ بر روی صفحه ی پرس هم منتقل میشود؟

جوهر سابلیمیشن باتوجه به خاصیت انتقالی که دارد براثر حرارت و زمان به لایه های زیرن چاپ نفوذ میکند و میتواند به صفحه ی بالا و پایین پرس انتقال پیدا کند برای همین باید برای صفحه ی زیرین از نمد و یا سلیکون نسوز و برای بالا از کاغذ نسوز استفاده کرد.

ایراد پنجم : چرا روی چاپ نقاط کوچکی دیده میشود؟

علت این موضوع میتواند رطوبت موجود در متریال قابل چاپ باشد که راه حل برطرف کردن آن ازبین بردن این رطوبت توسط حرارت پرس سابلیمیشن است.

ایراد ششم: چرا تصاویر چاپ شده کمرنگ یا تار میشوند؟

کمرنگ شدن و یا تار شدن تصویر میتواند براثر حرارت یا فشار و یا زمان زیاد پرس باشدکه با کاهش یکی یا هرسه تای این عوامل میتوان چاپ را تصحیح کرد همچنین در این موارد استفاده از کاغذ نسوز بر روی پرس توصیه می گردد.

فرآیند چاپ سابلیمیشن

در این روش ابتدا بر روی یک کاغذ مخصوص طرح را چاپ می‌کنند، جوهرهای استفاده شده در این نوع چاپ وقتی با حرارت بالا برخورد می‌کنند به گاز تبدیل شده و با تار و پود پارچه ترکیب شده و به صورت دائمی در تار و پود پارچه باقی می‌ماند. طرح‌های چاپ شده با این روش بر روی پارچه به راحتی محو نشده و دوام و ماندگاری بالایی دارد. در این روش کاغذ انتقال حرارت طرح چاپ شده را بر روی لباس منتقل می‌کند که توسط یک چاپگر جوهر افشان یا لیزری انجام می‌شود. سپس کاغذ حرارتی را بر روی لباس قرار داده و با پرس حرارتی آن را به لباس منتقل می‌کنند. بعد از پرس کاغذ را از روی لباس جدا کرده و طرح بر روی لباس باقی می‌ماند.

تجهیزات مورد نیاز

برای شروع چاپ طرح‌ها بر روی کالای خود با استفاده از چاپ سابلیمیشن به یک سری تجهیزات نیاز دارید. البته اولین چیز به وضوح چاپگری است که امکان چاپ سابلیمیشن را فراهم می‌کند و می‌تواند کارتریج جوهر سابلیمیشن را بگیرد.

در مرحله دوم، برای چاپ طرح‌ها روی پارچه، باید روی یک پرس حرارتی سرمایه گذاری کنید. اگر می‌خواهید طرح را روی لیوان سرامیکی چاپ کنید، می توانید یک گیره و پرس لیوان بخرید. مهم است که در مورد موادی که می‌خواهید برای چاپ سابلیمیشن خود استفاده کنید فکر کنید زیرا همه مواد مناسب نیستند. شما همچنین به کاغذ انتقال (یا کاغذ سابلیمیشن یا کپی) نیاز دارید و همچنین می‌توانید روی نرم افزار RIP سرمایه گذاری کنید که به تصحیح رنگ کمک می‌کند.

متریال مورد استفاده

برای انجام هر کاری قبل از شروع باید در مورد متریال‌های مورد استفاده در آن بدانیم. در زیر برخی از متریال‌های که در چاپ سابلیمیشن می‌توان از آن استفاده کرد را بیان می‌کنیم.

  • منسوجات پلی کتونی
  • پلیمر
  • پلی استر
  • سرامیک
  • پی وی سی
  • آلومینیوم با روکش پلی استر
  • فلز با پوشش پلیمری
  • پارچه ساخته شده از پلی استر
  • پلاستیک با روکش پلیمری

از میان این متریال‌های نام برده بهترین و پر استفاده‌‌ترین متریال پلی استر و سرامیک است و امکان استفاده از هر طرحی در آن است و این یک مزیت برتری نسبت به چاپ سنتی است. اما در این روش از الیاف 100 درصد طبیعی مانند پنبه نمی‌شود استفاده کرد، زیرا این نوع از الیاف منافذ لازم برای جذب جوهر را ندارند. برای چاپ بر روی این نوع مواد چاپ دیجیتال مناسب‌تر است.