سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

چرا قلب جنین تشکیل نمیشه؟

علت تشکیل نشدن قلب جنین

علت تشکیل نشدن قلب جنین موضوع مقاله پیش رو می باشد. تخم سلولی که اولین شکل از جنین در رحم مادر هست و در دوره ی رویانی ایجاد می شود از طریق ساختار موجود در دیواره رحم تغذیه می شود. در همین دوره ی حساس در هفته ی شش بارداری قلب جنین در اکثر مادران تشکیل می شود.

قلب و ضربان قلب در جنین هم زمان بوجود می آید به طوریکه در هفته ی شش قلب جنین 80 ضربه در دقیقه می تپد و با افزایش سن حاملگی ضربان قلب جنین بیشتر می شود. این امر به این علت است که با تکامل کامل جنین پس از سه ماهه اول قلب خون رسانی به تمام اعضا را بر عهده دارد. ممکن است در برخی از مادران باردار قلب جنین دیرتر تشکیل شود و این امر طبیعی است و تا 8 هفته معمولا فرصت برای تشکیل قلب به مادر داده می شود.

بازه زمانی تشکیل قلب جنین:

تخم سلولی که اولین شکل از جنین در رحم مادر هست و در دوره ی رویانی ایجاد می شود از طریق ساختار موجود در دیواره رحم تغذیه می شود. در همین دوره ی حساس در هفته شش بارداری قلب جنین در اکثر مادران تشکیل می شود. قلب و ضربان قلب در جنین همزمان بوجود می آید به طوریکه در هفته ی شش قلب جنین 80 ضربه در دقیقه می تپد و با افزایش سن حاملگی ضربان قلب جنین بیشتر می شود. این امر به این علت است که با تکامل کامل جنین پس از سه ماهه اول بارداری قلب خون رسانی به تمام اعضا را بر عهده دارد. ممکن است در برخی از مادران باردار قلب جنین دیرتر تشکیل شود و این امر طبیعی است و تا 8 هفته معمولا فرصت برای تشکیل قلب به مادر داده می شود.

چرا ضربان قلب جنین در سونوگرافی اول تشخیص داده نمی شود؟

هفته بارداری:

معمولا پزشک/ماما اولین سونوگرافی را در هفته 6 بارداری درخواست می کند. اگر در هفته ی 6 ضربان قلب شنیده نشد معمولا سونوگرافی بعدی در 8 هفته تکرار می شود و در اکثر موارد ضربان قلب جنین تا هفته 8 بارداری شنیده می شود. هم چنین ممکن است سن بارداری درست تشخیص داده نشده باشد برای همین ضربان قلب جنین تشخیص داده نشود.

نوع سونوگرافی:

نوع سونوگرافی بهتر است واژینال باشد این نوع سونوگرافی نسبت به سونوگرافی شکمی دقیق تر و وضوح تصویر بهتری دارد. در مادرانی که سابقه ی سقط مکرر، زایمان زودرس، نارسایی دهانه رحم، لکه بینی/ خونریزی دارند بهتر است جهت تایید حاملگی از سونوگرافی شکمی استفاده شود. ممکن است به دلیل سونوگرافی اشتباه ضربان قلب جنین شنیده نشود.

سن بارداری:

یک علت مهم در این امر نامعتبر بودن سن حاملگی بر اساس اولین روز اخرین پریود است که بیشتر در خانم هایی دیده می شود که قبل از بارداری دوره ی قاعدگی نامنظمی داشته اند.

علت تشکیل نشدن قلب جنین:

عوامل مختلفی بر روند تشکیل شدن قلب جنین تاثیر می گذارند اختلالات ژنتیکی از مهم ترین عوامل بشمار می آیند. سندروم داون از مهم ترین اختلال ژنتیکی می باشد که بیشتر در زوج هایی دیده می شود که بصورت فامیلی ازدواج کرده اند و در این بیماری حدود نیمی از جنین های مبتلا به این اختلال بیماری مادرزادی قلبی دیده شده است و عدم قلب جنین در این بیماری دیده می شود. از عوامل مهم دیگر می توان به دیابت مادر و ابتلا به سرخجه در سه ماهه اول بارداری اشاره کرد.

علائم تشکیل نشدن قلب جنین:

تشکیل نشدن قلب جنین هیچ گونه علامت اختصاصی ندارد. اما اکثر مادران باردار فکر می کنند وجود خونریزی و لکه بینی در سه ماهه اول دلیلی بر عدم تشکیل قلب جنین است. این تصور کاملا اشتباه است چون پس از تشکیل قلب جنین در برخی مادران ممکن است لکه بینی ایجاد شود که با استراحت و مصرف دارو بهبود می یابد در حالکیه قلب جنینشان همچنان در حال ثپیدن است.

زمان دقیق سقط جنین در اثر تشکیل نشدن قلب:

معمولا اگر تا 6 هفته ضربان قلب جنین شنیده نشود تا دو هفته فرصت داده می شود در این زمان طلایی دو هفته ای ممکن است سقط خودبخودی با علامت لکه بینی آغاز شود که در نیمی از موارد نشانه ای از اختلال کروموزومی در جنین است.

راه حل برای تشکیل قلب جنین:

به مادران توصیه می شود برای تشکیل شدن قلب جنین بیشتر استراحت کنند. از مکمل اسید فولیک در دوران قبل بارداری استفاده کنند. استفاده از خوراکی های با طبع گرم مثل شیره انگور شیره ی بادام، استفاده از عسل طبیعی، آب سیب، مربای به، گلابی شیرین را در رژیم غذایی خود در نظر بگیرند.

پیشگیری از اختلالات مادرزادی قلب جنین

لازم است خانم‌ها برای باردار شدن حداقل سه ماه پیش از حاملگی برنامه‌ریزی کنند و اقدامات زیر انجام شود:

–    آزمایش‌های لازم برای بررسی دیابت، اختلالات تیروئیدی و فنیل‌ کتونوری

–    بررسی آنمی و علت آنمی و درمان آن

–    معاینه‌ی بالینی کامل از نظر بررسی وجود عفونت‌های مزمن و حاد و درمان آن‌ها

–    درمان فشار خون بالا

–    کاهش وزن در مورد خانم‌های چاق

–    درمان صرع

–    در صورت وجود فنیل کتونوری، حذف اسید آمینه‌ی آلانین از رژیم غذایی از سه ماه پیش از حاملگی و طی دوران حاملگی

–    حذف سیگار، کافئین و مشروبات الکلی

–    اجتناب از تماس با بیماران مبتلا به بیماری‌های ویروسی و عفونی

–    تزریق واکسن سرخجه و هپاتیت B (در صورتی که انجام نشده باشد)

–    اجتناب از تماس با اشعه‌ی X خصوصاً در ۱۰-۲ هفته‌ی اول حاملگی

–    دور بودن از استرس‌های روحی و روانی طی حاملگی

–    مصرف روزانه‌ی مولتی ویتامین با اسید فولیک از سه ماه پیش از حاملگی و طی دوران حاملگی (بررسی‌ها نشان داده است که مصرف روزانه‌ی مولتی ویتامین با اسید فولیک در خانم‌های باردار تا حدود زیادی ناهنجاری‌های قلبی و دستگاه عصبی را کاهش می‌دهد).

با رعایت توصیه‌های فوق‌الذکر، خطر ایجاد ناهنجاری‌های مادرزادی قلب جنین در خانم‌های باردار کاهش می‌یابد.

چطور می توان از مشکلات قلبی جنین جلوگیری کرد؟

متخصصان معتقدند جلوی بعضی عوامل را نمی توان گرفت، اما زنان باردار با رعایت چند نکته قبل و در دوران بارداری می توانند جلوی بروز بعضی مشکلات قلبی در جنین را بگیرند.

متخصصان توصیه می کنند زنان قبل از بارداری باید از وضعیت سلامت خود مطمئن شوند. برای همین هم هست که بیشتر پزشکان قبل از بارداری برای زنان آزمایشهای مختلف می نویسند تا از سلامت او مطمئن باشند.

پزشکان متخصص توصیه می‌کنند زنان باردار حتما باید قبل و در بارداری به تغذیه و البته ویتامینی که بدنشان میرسد توجه کنند. کمبود برخی ویتامین ها و اسید فولیک باعث ناهنجاری های جنین و نقصهای مادرزادی می شود.

استفاده از هر دارویی باید با اجازه پزشک باشد. حتی داروهایی که برای کنترل بیماری مصرف می شود.

قبل از بارداری حتما درباره بیماری ها و سابقه فامیلی با پزشک متخصص صحبت کنید.

سوالات رایج مادران درباره قلب جنین در دوران بارداری:

برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

    تغذیه مادر بر رشد اندام های جنین تاثیر بسزایی دارد. قلب جنین از اعضای مهم بدن جنین است که تحت تاثیر تعذیه مادر نیز می باشد. رژیم غذایی مادر باید حاوی مواد مغذی و معدنی باشد. مصرف مکمل اسید فولیک قبل از بارداری به تشکیل قلب جنین در دوران بارداری کمک می کند. گوشت، حبوبات، شیر، ویتامین ها (C B D) به تشکیل قلب جنین کمک می کند.

آیا مادر متوجه تشکیل قلب جنین می شود؟

    مادران عزیزی که به تازگی باردار شدند باید این نگرانی رو از خودشون دور کنند چون ضربان قلب جنین توسط مادر قابل درک و حس نمی باشد. حرکات جنین پس از هفته 20 توسط مادر قابل درک می باشد.

قرص برای تشکیل قلب جنین داریم؟

    قرص اسید فولیک و مکمل های حاوی مواد معدنی و مغذی روند تشکیل قلب جنین را بهبود می یابند.

زمان تشکیل قلب جنین پسر با دختر متفاوت است؟

    جنسیت جنین تاثیری بر زمان تشکیل قلب جنین ندارد.

علت تشکیل نشدن قلب جنین در طب سنتی چی میتونه باشه؟

    این طب بیشتر مادران باردار رو تشویق به استفاده از مزاج های گرم می کند استفاده از سودا و مزاج های سرد می تواند بر روند تشکیل قلب جنین اختلال ایجاد کند.