عمومیمعرفی کسب و کار

آشنایی با انواع دستگاه اسکنر

چه برای فعالیت در خانه، چه در شرکت و ادارات بزرگ، اغلب برای انجام اسکن، به انواع اسکنر نیاز دارید. مردم اغلب از اسکنر برای تبدیل تصاویر، اسناد متنی دست‌نویس یا چاپ شده به فرمت‌های فایل دیجیتال نیاز دارند. اسکنرها از حسگرهای تصویر برای تشخیص هر تصویری که نیاز به تبدیل دارد، استفاده می‌کنند که انواع مختلفی دارند و هرکدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های متمایزی خواهند داشت.اما آیا می‌دانید بهترین اسکنر برای خرید کدام است؟ این مطلب در اصل راهنمای خرید دستگاه اسکنر است. شما با مطالعه این مقاله می‌توانید تشخیص دهید که کدام نوع اسکنر برای شما بهتر است؟

آشنایی با اسکنر (scanner) و انواع آن پویشگر – فروشگاه تک یک

راهنمای خرید دستگاه اسکنر

اسکنرها کار انتقال تصاویر و اسناد کاغذی را به کامپیوتر ساده می‌کنند. اسکنرها انواع مختلفی دارند که باید با آنها آشنا باشید تا بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید. در راهنمای خرید دستگاه اسکنر تمام نکاتی که باید بدانید را به شما آموزش می‌دهیم تا دیگر تصمیم‌گیری در مورد نوع اسکنر برای شما سخت نباشد. اسکنر اسناد اداری ، دارای سیستم تغذیه خودکار (ADF) است و امکان انجام حجم بالای اسکن، بدون نظارت کاربر، در آن وجود دارد

در بازار می‌توانید انواع اسکنر در مدل‌های مختلف را ببینید که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و از کارائی آنها نیز با یکدیگر متفاوت است.اگر قصد دارید حجم بالایی از اسناد را اسکن کنید، اسکنر رومیزی قوی مناسب شماست. یا اگر می‌خواهید یک سند را برای جلسات اسکن کنید ممکن است یک اسکنر قابل‌حمل ارزان‌ قیمت کار شما را راه بیاندازد. همچنین باید مطمئن شوید که اسکنر با سیستم فعلی شما سازگار است یا خیر؟

یکی از مهم‌ترین نکات در راهنمای خرید دستگاه اسکنر این است که دستگاه خریداری ‌شده نیازهای شما را برآورده کند. اسکنرها بسته به هدفی که قرار است برای آن‌ها استفاده شوند، در مدل‌های مختلفی دارند.

این موضوع اغلب به هدف کاربرکه آن را برای برنامه‌های تجاری یا خانگی انتخاب می‌کند وابسته است. دقت داشته ‌باشید که با توجه به قیمت اسکنر، بهتر است در زمان خرید نیازهای خودتان را در نظر بگیرد؛ تا بتوانید بهترین نوع این محصول را بخرید. همچنین برای اینکه بهترین اسکنر برای خرید را انتخاب کنید لازم است به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • سیستم‌عامل کامپیوتر من چیست؟ (به عنوان مثال Windows XP، Linux، Mac OS X و غیره)
 • رایانه شخصی من چه نوع رابطی را ارائه می‌دهد؟ (به‌عنوان‌مثال: USB2.0، FireWire/IEEE1394، SCSI، و غیره)
 • برای چه کاری می‌خواهم از اسکنر استفاده کنم؟ (به عنوان مثال اسکن اسناد برای ویرایش/پردازش، اسکن عکس ها/تصاویر برای وب و غیره)
 • قرار است در روز/هفته/ماه چند بار اسکن کنم؟
 • نوع کاربری من چیست؟ (به عنوان مثال کاربر اصلی خانگی، کاربر اداری یا عکاس/گرافیست حرفه‌ای یا…)

بهترین اسکنر برای خرید کدام است؟

برای خرید اسکنر خوب باید با انواع اسکنر آشنایی داشته باشید و با توجه به ویژگی‌هایشان بتوانید بهترین گزینه را بخرید. در ادامه با انواع اسکنرها آشنا می‌شویم.

انواع اسکنر

 (ورق) Scanner Sheetfed

اسکنرهای شیت‌فید یا اسکنر ورق که شباهت زیادی به چاپگرهای لیزری یا جوهر افشان فشرده دارند. این اسکنرها از سینی ورق تغذیه می‌کند؛ یعنی کاغذ از روی سنسور عبور کرده و سپس به سینی خروجی می‌رود. این دستگاه شامل سه عنصر کلیدی، از جمله ماژول اسکن، ورق کالیبراسیون، و فیدر ورق است؛ اسکنرهای شیت‌فید یا ورق از طریق نرم‌افزار خود، کاراکترها و تصاویر چاپ شده را شناسایی کرده و آن‌ها را به دیجیتال تبدیل می‌کند.

اسکنرهای شیت‌فید برای موقعیت‌هایی ایده‌آل هستند که در آن اسکن‌های تک صفحه‌ای لازم است؛ زیرا کل فرآیند انجام ‌شده در این دستگاه‌ها خودکار است. این اسکنر با سایر اسکنرها متفاوت است، زیرا حسگرهای تصویر در اسکنر ثابت هستند.

مزایای آن

 • کیفیت و وضوح تصویر متون هنگام استفاده از اسکنر ورق عالی است؛ زیرا چاپگر ثابت می‌ماند و فقط کاغذ حرکت می‌کند.
 • اندازه آن کوچکتر است، بنابراین فضای کمتری را اشغال می‌کند.
 • اکثر اسکنرهای شیت فید قابلیت اسکن دوطرفه را دارند.

معایب

اسکنر ورق فقط برای اسکن تک برگ ایده‌آل است. بنابراین، اگر دانشجو یا فردی هستید که می‌خواهید صفحات کتاب را اسکن کنید، نمی‌توانید با این اسکنر این کار را انجام دهید.

اسکنر تخت

یک اسکنر تخت با حرکت دادن دستگاه متصل به شارژ (CCD) در سراسر سندی که می‌خواهید اسکن کنید، کار می‌کند. کاربر سند را رو به پایین روی تخت شیشه‌ای قرار می‌دهد و سپس پوشش اسکنر را پایین می‌آورد تا فرآیند اسکن آغاز شود. هنگامی که سند روشن می‌شود، با حرکت سر اسکن در بالای سند، رمزگذاری سند آغاز می‌شود. خرید بهترین اسکنر تخت باید با توجه به نوع کاربرد مورد انتظار از دستگاه و بودجه شما باشد.

مزایای آن

این اسکنرها همه کاره هستند و شما می‌توانید بسیاری از چیزها را بدون در نظر گرفتن اندازه آن‌ها اسکن کنید.

معایب

 • اسکنرهای تخت معمولاً حجیم هستند و به فضای زیادی نیاز دارند.
 • قیمت بالایی دارند و برای ادارات و شرکت‌های بزرگ گزینه خوبی است.

اسکنر دستی

برخلاف اسکنرهای صفحه‌دار و تخت که سند را داخل اسکنر قرار می‌دهید، اسکنر دستی به‌صورت دستی عمل می‌کند و کاربر را ملزم می‌کند تا آن را روی موردی که در حال اسکن کردن هستند، حرکت دهد. کاربر اسکنر را روی سند می‌کشد، بنابراین جزئیات را ثبت می‌کند. اسکنر دستی برای ثبت دقیق جزئیات باید ثابت نگه‌داشته‌ شود؛ در واقع، حتی کوچکترین تغییر یا حرکت دست کاربر می‌تواند منجر به عدم اسکن‌گذاری شود. انواع اسکنر دستی مختلفی را می‌توان در بازار دید.

مزایای آن

 • استفاده از آن آسان و ساده است.
 • کوچک و قابل‌حمل است.

معایب

می‌تواند برای کاربر خسته کننده باشد، به‌خصوص اگر لازم باشد چندین مورد را با آن اسکن کند. همانطور که میدانید به دلیل قیمت بالای اسکنرها نمیتوان دو یا چند اسکنر برای سازمان یا شرکت خود خریداری کنید.شما به یک اسکنر کاربردی نیاز دارید که فعالیت های تجاری شما را مختل نکند.  وهنگام خرابی بتوانید به سرعت آن را تعمیر کنید.

و از آن جایی که وزن و حساسیت دستگاه های اسکنر زیاد است بهتر است  در محل شما تعمیر شود. چون ممکن است درمسیر جا به جایی به مرکزتعمیرات قطعات داخلی آسیب دیده وتنظیمات آن به هم بخورد. تعمیرات اسکنر در محل بخشی از راه حل های مدیریت دفتر شما است و اطمینان حاصل می کند که فعالیت های شما به اندازه کافی خوب برای رسیدن به اهداف تجاری شما انجام می شود.

مزایای تعمیرات در محل

_ تعمیر سریع دستگاه

_ عدم نیاز به حمل دستگاه تا مرکز تعمیر

_ تامین کلیه قطعات برای تامیر دستگاه

_ عیب یابی دستگاه در محل و برطرف کردن عیوب و سرویس دستگاه

_ تست دستگاه پس از تعمیر توسط متخصص

_ اعلام هزینه تعمیرات و تعمیر در صورت رضایت مشتری

_ ارائه مشاوره کامل به مشتری در مورد چگونگی استفاده و نحوه ی نگهداری دستگاه

چه خدماتی هنگام تعمیر اسکنر در محل شما انجام میشود ؟

1 نصب و راه اندازی اسکنر

2 عیب یابی و برطرف نمودن عیب

3 قرار دادن اسکنر در شبکه

5 تعمیر و تعویض قطعات اسکنر در صورت خرابی

چرا اسکنر نیاز به جنرال سرویس دارد ؟

اسکنر وسیله ی ضروری در سازمان ها و شرکت هاست . و در صورت مختل شدن دستگاه ، کل کار های مربوط به اسکنر مختل خواهد شد. شما با سرویس جنرال میتوانید تا حد ممکن خرابی دستگاه خود را کاهش دهید. برنامه اسکنر گوشی یک برنامه حرفه ای است که به کاربران در اسکن ، ویرایش ، ذخیره و همگام سازی محتوا در تلفن های هوشمند کمک میکند.

دستگاه هایی که سرویس نشده اند احتمال خرابی قطعات اصلی آنها نیز زیاد است. شما سرویس های دوره ای جنرال که مختص به شرکت پانته آ میباشد میتوانید از هزینه های اضافی و خرابی دستگاه خود جلوگیری کنید. ما این خدمت را به شما در محل شما نیز انجام میدهیم.

در این نوع سرویس اقداماتی از قبیل :

1 تمیز کردن قطعات داخلی و محوطه دستگاه ، کارشناسی و رفع عیوب جزئی دستگاه و بروز رسانی درایور های دستگاه (بروز رسانی نرم افزاری دستگاه)

چه زمانی نیاز به سرویس جنرال وجود دارد؟

1 در شرایط عادی سالیانه یکبار و در موارد پرکار بودن دستگاه 6 ماه یکبار

2 در صورت کثیف بودن داخل و قطعات داخلی دستگاه

3 گرمای زیاد جمع شده در یک نقطه از دستگاه

4 صدای اضافی در دستگاه

5 مشکل در اسکن کردن