عمومیمعرفی کسب و کار

انواع دستگاه پرس برک

فلزات قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و به جای شکسته شدن، خم می شوند. بسیاری از وسایل در محیط زندگی ما از خم شدن فلزات ایجاد می شوند. به همین دلیل، خم کردن فلزات از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه های پرس برک و دستگاه هایی هستند که به همین منظور استفاده می شوند. برای خرید لازم است با استاندارد های آن آشنا باشید و از اطلاعات فنی آن آگاهی پیدا کنید. در هنگام خرید این دستگاه، از نیاز خود اطلاع داشته باشید و طول خم دستگاه را با توجه به نیاز خود مشخص کنید. به اندازه، قدرت و سرعت دستگاه توجه کنید.

قیمت دستگاه پرس برک

قیمت این دستگاه به عوامل مختلفی وابسته است:

 • اندازه
 • عملکرد
 • نکات فنی
 • برند
 • قدرت
 • سرعت
 • نوع خم
 • وجود یا عدم وجود لوازم جانبی
 • وجود یا عدم وجود شبکه کنترل

کاربرد پرس برک

در اکثر صنایع، لازم است فلزات خم و یا شکل دهی شوند؛ به همین منظور صنایع مختلف از پرس برک ها استفاده می کنند.

بسیاری از وسایل مانند قطعات موجود در ساختمان ها، آسانسور ها، لولای در ها و … از فلزات دارای انحنا ساخته شده اند.

این موضوع باعث گسترش استفاده از این دستگاه در صنایع  مختلف شده است. صنایعی که بیشترین استفاده را از این دستگاه می کنند عبارت اند از:

 • صنعت دکل سازی
 • نیروگاه ها
 • آسانسور سازی ها
 • تابلو سازی ها
 • صنایع سازنده یخچال
 • صنایع نفت و گاز
 • کارگاه های خم کاری

مزایای استفاده از دستگاه پرس برک

دستگاه پرس برک با توجه به خم کاری هایی که به روی ورق های فلزی انجام میدهد دارای مزایایی می باشد که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

 • این دستگاه به گیره هیدورلیکی اتوماتیک یا سریع برای قالب بالایی و پایینی مجهز است که به منظور کاهش فشار کار رابط و بهبود بهره وری استفاده میشود.
 • استفاده این دستگاه از استانداردهای بین المللی سبب میشود تا مورد closed-loop کنترل شده و باعث شود تا دقت خم شدن، دقت تغییر و همگام سازی بالا صورت گیرد.
 • دستگاه پرس برک در واقع دستگاهی است با نمای زیبا و دلنشین ولی در عین حال دارای ساختاری پیچیده که دارای تجهیزاتی دست یک با حداقل اتلافات و ردیابی عالی است.
 • تجهیزات این دستگاه برای صرفه جویی در هزینه های راه اندازی دستگاه، سرویس و نگهداری دستگاه و جابجایی موارد آن کمک شایان ذکری خواهد کرد.
 • کار با دستگاه پرس برک بسیار راحت است و تا حدی زیادی کار رابط کمتر میکند و حتی یک رابط نیمه ماهر نیز میتواند به راحتی تمامی قطعات موردنیازش را به سادگی برنامه ریزی و هر چه سریع تر تولید کند.

قابلیت های جانبی دستگاه پرس برک

با توجه به ویژگی ها و مزایای دستگاه پرس برک که در بالا اشاره شد، این دستگاه فقط برای خمکاری ورق های فلزی کاربرد ندارند بلکه علاوه برای خمکاری ورق ها قادر به ایجاد سوراخ در آنها نیز هستند. دستگاه پرس برک با تعویض شدن پانچ آن قادر خواهد بود تا طرح های مشبک روی اشکال ایجاد کند. همچنین بعضی از دستگاه های پرس برک توانایی ایجاد برش در ورق را دارا هستند.

ویژگی های دستگاه پرس برک

دستگاه پرس برک دارای ویژگی هایی می باشد که در زیر به آن اشاره میکنیم:

 • مکانیزمی آسان
 • دقت بالا
 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • افزایش کارکرد

انواع دستگاه پرس برک

به طور کلی پرس برک ها به سه دسته تقسیم می شوند.

پرس برک مکانیکی

در این دستگاه، از چرخ طیاری تشکیل شده است که نیرو را با کمک میل لنگ به رام انتقال می دهد. قدرت و مقاومت پرس برک مکانیکی از نوع هیدرولیکی کمتر است. به همین علت از آن ها برای خم کردن و شکل دهی به ورقه های فلزی با ضخامت بالا استفاده نمی شود. اما در مقابل، سرعت عمل آن ها از دستگاه پرس برک هیدرولیکی بیشتر است.
اگر قالب و پانچ این نوع پرس برک تعویض شود، می توان از آن برای برش، شیارزنی و سوراخ کردن فلزات نیز استفاده کرد. شبکه کنترل در پرس برک های مکانیکی پیشرفته نیست؛ زیرا سیلندر مکانیکی ندارند. یکی از مزیت های پرس برک مکانیکی، پایین بودن هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری آن است.

پرس برک پنوماتیکی

این نوع پرس برک، با نام ایر پرس برک نیز شناخته می شود و کاربرد آن ها در مقایسه با انواع دیگر پرس برک بسیار کم است. اندازه این پرس برک ها کوچک و یا متوسط است. دستگاه پرس برک پنوماتیکی قدرت کمی دارد؛ اما سرعت عمل آن بسیار بالا است. سیلندری که در این پرس برک تعبیه شده است، نیروی محرکه را برای فک بالا تولید می کند. امروزه این نوع پرس برک ها به دلیل ساختار پیچیده ای که دارند، استفاده نمی شوند و فقط شرکت های انگشت شماری به ساخت آن ها ادامه می دهند.

پرس برک هیدرولیکی

همانطور که از نام مدل پیداست، هیدرولیک، تامین کننده نیروی محرکه این نوع دستگاه پرس برک است. سیلندر هیدرولیکی، نیرو را تامین می کند و فک بالا از طریق این نیرو، رام را حرکت می دهد. این نوع پرس برک، پرکاربرد ترین پرس برک ها در صنایع مختلف هستند؛ زیرا قدرت بالایی دارند و قادر به انجام فرایند های مختلفی هستند. پرس برک های هیدرولیکی خود به دو دسته آپ مووینگ و داون مووینگ تقسیم می شوند.

اجزای دستگاه پرس برک

برخی از اجزای دستگاه پرس برک را در زیر مشاهده میکنیم :

اجزا پرس برک کاربرد اجزا در دستگاه
بدنه دستگاه بدنه در این دستگاه از میزکار، بدنه تکیه گاه، مخزن سوخت و صفحات راست و چپ و بالا تشکیل شده است.
رام (Ram) رام از یک صفحه تمام استیل تشکیل شده است و به سیلندرهای روغن چپ و راست متصل شده است.
میزکار برای این نوع از میزکار قالب غیر متحرک نصب میشود.
سیستم های همگام سازی این قسمت از بخش های بازوی تابی، یاتاقان اتصالی، سیستم پیچشی و .. تشکیل شده است.
سنجه پشتی این بخش فاصله بین ورق تا ناحیه خم خوردگی را تعیین میکند.
بازوهای تکیه گاه در جلوی دستگاه این بازوها به میزکار وصل بوده و در جلوی دستگاه قرار میگیرند و وظیفه ی آنها نگهداشتن ورق در راستای قالب پایینی است تا از ایجاد قوس در ورق جلوگیری کند.
سوییچ پدال پایی از این سوییچ برای کنترل حرکت پایین و بالای رام در طول فرایند خم کاری استفاده میکنند.

 

گیره های پانچ این نوع از گیره ها در تعویض قالب پانچ آسان تر هستند و به دو نوع گیره های استاندارد و گیره های سریع تقسیم میشوند.
گارد این امکان اپراتور را از آسیب های احتمالی با داشتن یک حصار استیلی محافظت میکند.

 

سیستم هیدرولیکی وظیفه ی این قسمت اعمال فشار و نیرو برای ایجاد حرکت های بالا و پایین به رام است.
سیستم الکتریکی به منظور ایجاد حرکات دقیق و منظم، این سیستم شامل موتورهای سروو، موتور های سنجه پشتی و … هستند.

سفارش پرس برک

آماده است اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد تا شما عزیزان را برای سفارش یک پرس برک خوب راهنمایی کنند.

سوالات متداول

پرس برک ها چه کاربردی در صنایع دارند؟

در اکثر صنایع، لازم است فلزات خم و یا شکل دهی شوند؛ به همین منظور صنایع مختلف از پرس برک ها استفاده می کنند. بسیاری از وسایل مانند قطعات موجود در ساختمان ها، آسانسور ها، لولای در ها و … از فلزات دارای انحنا ساخته شده اند.

چه مواردی بر قیمت دستگاه دستگاه پرس برک دستگاهی است که معمولاً برای خم کردن ورق یا صفحات فلزی به کار می‌رود؛ در واقع در این دستگاه، قطعه کار را با فشار زیادی بین پیچ‌ومهره‌های دستگاه به‌صورت مستحکم نگه می‌دارد و با استفاده از دستورات از پیش تعیین شده خم می‌کند.

محصولات متعددی با استفاده از خم شدن متوالی ورق‌های فلزی ایجاد می‌شوند؛ ازاین‌رو با پیشرفت روزافزون اتوماسیون صنعتی، تولیدکنندگان بیشتر برای خرید تجهیزات ورقه‌های فلزی با سیستم‌های هوشمند و خودکار CNC اقدام می‌کنند.

پرس برک CNC، از دستگاه‌های پرکاربردی است که دارای محورهای کنترلی بیشتری از جمله محور R یا X برای حرکت عمودی پشت دستگاه، محور کنترل فشار و محور کنترل بالای دستگاه است؛ همچنین جعبه ابزاری برای شکل‌دهی و فرآیند شبیه‌سازی در آن وجود دارد.

این دستگاه، نوع پیشرفته دستگاه پرس NC است؛ در واقع دستگاه پرس CNC برندZYMT ، کار روی ورقه‌های فلزی را به سطح جدید و پیشرفته‌ای رسانده که کارایی و دقت فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های اصلی دستگاه پرس برک

کنترلر پرس برک

CNCیا کنترل عددی کامپیوتری به این معنی است که خریدار می‌تواند برنامه را با توجه الزامات عملیاتی قبل از خم شدن ویرایش کند و یا هر تغییری در آن ایجاد کند؛ کار با این دستگاه نسبت به سیستم کنترل دیجیتال راحت‌تر خواهد بود.

دستگاه پرس برک هیدرولیکی

هنگام استفاده از پرس برک هیدرولیکی، فقط نیاز است تا تعداد قطعات موردنیاز و زاویه خمش را در هر مرحله وارد کنید؛ سپس مراحل انتهایی خمیدگی باتوجه‌به تنظیمات وارد شده در کنترلر انجام می‌شود.

دستگاه پیشرفته پرس برک CNC عمدتا دارای یک سروو هیدرولیکی و یک خط کش پنجره‌ای است که برای تشکیل کنترل closed-loop استفاده می‌شود؛ این ویژگی سبب دقت کنترل بالا، دقت خم شدن و دقت تغییر موقعیت خواهد شد. برند ZYMT جزو 10 برند برتر دنیا است که دستگاه پرس برک بسیار با کیفیتی را تولید می‌کند. این شرکت با تولید دستگاه جدید و مجهز به شاسی جوشکاری شده و ماشین‌کاری تثبیت شده، طراحی ظاهری مستحکم و محاسبات ساختاری با استفاده از برش خطوط، سنگ بنای جدیدی را در صنعت ورقه‌های فلزی ایجاد کرده است.

کنترلر پیشرفته این دستگاه، عملکرد این دستگاه‌های پیشرفته را آسان‌تر از قبل کرده است. صفحه‌نمایش لمسی و رنگی با وضوح بالا و از طرفی CPU قدرتمند، امکان انجام پیچیده‌ترین عملیات خمش را بدون زحمت پردازش ایجاد می‌کند؛ بنابراین محاسبه الگوریتم‌های پیچیده‌ای در چند ثانیه انجام می‌شود و بیشترین عملکرد را از مزایای مهندسی آن دریافت می‌کنید.

بخش‌های اصلی دستگاه پرس برک

 • قاب ماشین
 • ram (slider)
 • میز کار
 • سیلندر روغن
 • سیستم سروو مناسب هیدرولیک
 • سیستم تشخیص موقعیت
 • کنترلر CNC
 • سیستم کنترل الکترونیکی

ویژگی‌های دستگاه پرس برک

 • دقت بالا
 • افزایش بهره‌وری
 • عملکرد آسان
 • برنامه‌ریزی منعطف
 • صرفه‌جویی در هزینه

مزایای دستگاه پرس برک

دستگاه پرس برک CNC از یک سیستم سروو الکتروهیدرولیک برای کنترل همگام‌سازی دو سیلندر استفاده می‌کند. این دستگاه مجهز به گیره هیدرولیک اتوماتیک یا گیره سریع برای قالب بالا و سوکت قالب پایین بر است که بر اساس نیاز مشتری به‌منظور کاهش شدت کار اپراتور و بهبود بازده تولید استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به‌سادگی از طریق لمس، احساس و صدای اپراتور عمل می‌کنند. کار با دستگاه پرس برک CNC بسیار آسان است و تا حد زیادی، کارکرد اپراتور را کاهش می‌دهد؛ همچنین این دستگاه دارای سیستم کنترل قدرتمند است که می‌تواند اپراتور را برای انجام مرحله‌به‌مرحله عملیات هدایت کند.

دستگاه پرس برک، یک دستگاه CNC است که با آن می‌توان تمامی قطعات موردنیاز را توسط یک اپراتور نیمه ماهر به‌راحتی برنامه‌ریزی و به‌سرعت تولید کرد؛ در واقع اپراتورها می‌توانند اجرای عملکردهای ساده و مراحل برنامه‌ریزی دستگاه را به‌سادگی و به طور عملی در کارگاه‌ها آموزش ببینند.

برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر دستگاه پرس برک، اپراتور را قادر می‌سازد تا دستگاه را به زبان انگلیسی یا هر زبان مناسب دیگری کنترل کند؛ از طرفی گزینه‌های موجود در منوی دستگاه دارای انواع مختلفی از عملیات قابل انجام است.

پس از انتخاب عملیات موردنظر، لیستی از سوالات درباره زمان چرخه، متریال‌ها، میزان فشارها و سایر عناصر مربوط به فرایند تولید روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود؛ اپراتور بعد از اینکه پاسخ سوال ها را وارد کرد، قبل از شروع کار مربوطه، این مقادیر به‌منظور تایید روی صفحه‌نمایش داده می‌شوند.

دستگاه پرس برک CNC، در واقع دستگاهی با نمای زیبا و درعین‌حال پیچیده است که دارای اجزای درجه یک، حداقل اتلافات، قابلیت تکرارپذیری و ردیابی بالایی است. از طرفی این تجهیزات به صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای 45 درصد راه‌اندازی دستگاه، 35 درصد جابه‌جایی متریال و 35 درصد سرویس دستگاه را کمک خواهد کرد.

کاربردهای دستگاه پرس برک CNC

دستگاه پرس برک هیدرولیکی به طور گسترده در انرژی، حمل‌ونقل، خودرو، متالوژی، ماشین الات کشاورزی، صنعتی و نفتی، کشتی‌سازی، حمل‌ونقل هوایی، نظامی و صنایع تولید برق مورداستفاده قرار می‌گیرد.

راه‌آهن

در این صنعت از دستگاه‌های پرس برک برای تولید طیف وسیعی از سازه‌های مورداستفاده در قطار و سایر قطعات استفاده می‌شود؛ برای تولید کابین قطار با کیفیت بالا و سایر سازه‌ها، باید از پرس برک مناسب استفاده کنید.

دستگاه‌های پرس برک CNC، دارای دقت، دقت قرارگیری و خم شدن در زوایای مشخص هستند.

دستگاه‌های هیدرولیک نیز با ماژول‌های کنترل کامپیوتری سازگار هستند تا کل سیستم را اجرا کنند.

بسته‌بندی

با افزایش نیاز به بسته‌بندی محصولات در فضاهای بسته، استفاده از جعبه‌های مخصوص برای نگهداری لوازم الکترونیکی، کالاهای فاسدشدنی و سایر مواد افزایش یافته است؛ بیشتر کانتینرهای ریلی به شکل مستطیل یا استوانه (برای مواد مایع) هستند. ساخت و تعمیر این کانتینرها مستلزم استفاده از دستگاه پرس برک جهت تا کردن (خمیدن) و شکل‌دادن صفحه فلزی قبل از جوشکاری است.

مقایسه دستگاه CNC با دستگاه NC

دستگاه پرس برک CNC یک دستگاه کنترل عددی کامپیوتر است و دستگاه NC یک دستگاه کنترل عددی است.
پرس برک CNC بر خلاف دستگاه پرس هیدرولیک NC توانایی کارکرد 24 ساعت را دارد.
پرس برک CNC زمان کارکرد کمتری نسبت به دستگاه NC دارد.
دستگاه پرس هیدرولیکی CNC می‌تواند برنامه‌نویسی پیچیده‌ای برای زوایای خمیدگی انجام داد؛ همچنین تعدادی از برنامه‌ها را می‌توان با آن ذخیره و بارهاوبارها تکرار کرد؛ اما دستگاه پرس NC تنها توانایی اجرای یک برنامه ساده و ظرفیت ذخیره‌سازی محدودی دارد.
اگر خطایی در برنامه دستگاه پرس برک CNC رخ دهد، برخلاف دستگاه هیدرولیکی NC اشکال‌زدایی و اصلاح آسانی خواهد داشت.
یک اپراتور نیمه ماهر می‌تواند به‌آسانی با دستگاه پرس برک CNC کار کند، اما کاربری دستگاه NC به این سادگی نیست و جهت کار با آن به یک اپراتور ماهر نیاز است.

انواع دستگاه پرس برک

این دستگاه یک راه‌حل کامل CNC برای همگام‌سازی پرس برک  Y1-Y2 است.

کنترل پنل دستگاه با قابلیت کنترل حداکثر 4 محور، می‌تواند کابین‌ها را به‌خوبی محفظه اختیاری به هم متصل کند، بدون اینکه با چشم دیده شود.

دکمه hot-key دسترسی مستقیم برنامه‌ها و برنامه‌ریزی آسان و سریع یک محصول را به شما در حافظه می‌دهد.

قطعات با کیفیت بالا، چرخه زمان کوتاه‌تر، هزینه‌های عملیاتی و نگهداری کوتاه از مزایای دستگاه‌های برند ZYMT است.

ویژگی‌ها:

 • صفحه‌نمایش رنگی TFT با وضوح بسیار بالا 10.1
 • محور کنترل 3+1 (Y1,Y2,X+V)
 • حداکثر تا 4 محور
 • رابط حافظه از طریق USB
 • دکمه لمسی Hot-key
 • قابلیت‌ها: 40T/2200 – 3000T/14000

صفحه لمسی این دستگاه با قابلیت برنامه‌نویسی، بازدهی بالاتری در برنامه‌نویسی، عملکرد و کنترل دستگاه خواهد داشت؛ از طرفی کاربری آسان به همراه تکنولوژی روز دنیا سبب افزایش بهره‌وری شده است.

کنترلر صفحه لمسی گرافیکی به شما امکان دسترسی به رابط کاربری Delem و حرکت مستقیم بین برنامه‌نویسی و تولید را می‌دهد.

ویژگی‌ها:

 • صفحه‌نمایش رنگی TFT با وضوح بسیار بالا 15
 • محور کنترل 3+1 (Y1,Y2,X+V)
 • پشتیبانی از حداکثر 4+1محور
 • برنامه‌ریزی صفحه‌نمایش لمسی و گرافیکی 2D
 • رابط جانبی از طریق USB
 • قابلیت‌ها: 40T/2200 – 3000T/14000

این دستگاه، برنامه‌نویسی دوبعدی دارد که شامل محاسبه خودکار خمیدگی (متوالی) و تشخیص برخورد با متریال است.

راه‌اندازی کامل دستگاه سه‌بعدی با ایستگاه‌های ابزار چندگانه انجام می‌شود؛ الگوریتم‌های کنترل بسیار موثر، چرخه دستگاه را بهبود می‌بخشد و زمان راه‌اندازی را کوتاه می‌کند.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود دستگاه‌های پرس برک، راحت‌تر، کارآمدتر و پرکاربردتر از همیشه به کار روند.

ویژگی‌ها:

 • صفحه‌نمایش رنگی TFT با وضوح بسیار بالای 17
 • محور کنترل 8+1 (Y1, Y2, X1, X2,Z1, Z2+V)
 • تجسم 3 بعدی در شبیه‌سازی و تولید
 • دارای نرم‌افزار Profile-TL
 • سازگاری Delem Modusys (مقیاس‌پذیری و سازگاری ماژول)

پرس برک تاثیر می گذارد؟

قیمت این دستگاه به عوامل مختلفی وابسته است:
اندازه،عملکرد،نکات فنی،برند،قدرت،سرعت،نوع خم،وجود یا عدم وجود لوازم جانبی،وجود یا عدم وجود شبکه کنترل