عمومیمعرفی کسب و کار

انواع روشویی کابینتی از نظر نوع نصب چیست؟

یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون داخلی خانه ما که در طول روز با آن سر و کار داریم، سرویس بهداشتی است. حتما می‌دانید که این قسمت مهم در منزل شما، از وسایل مختلفی تشکیل شده است که شاید گران‌ترین و حائز اهمیت‌ترین جز آن است. ما تصمیم گرفتیم با معرفی انواع روشویی برای کسانی که قصد خرید دارند یک راهنمای خرید جامع آماده کنیم. (تعریف روشویی در )

در گذشته روشویی‌ها در مدل‌های محدودی تولید می‌شدند و متریال‌ ساخت آنها بیش از یک یا دو جنس نبود و تقریبا همه خانه‌ها یک مدل روشویی با تفاوت‌های اندک داشتند.

اما امروزه علاوه بر جنس‌های مختلف، از رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی برخوردار هستند. در این مطلب سعی می‌کنیم با هم با انواع آنها از نظر کاربرد، طرح و جنس، بیشتر آشنا شویم.

طرح‌‌های روشویی به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها دارای مدل‌های متنوعی هستند:

در ادامه با ما همراه باشید تا انواع روشویی سرویس بهداشتی و مزایا و معایبشان را بشناسید تا شما را در انتخاب روشویی مورد نظرتان کمک کنیم.

روشویی پایه‌دار

بدون شک این مدل‌ها را در خانه خودتان، حداقل در گذشته ملاقات کرده‌اید.

طرحی ساده با شیر و لوله‌هایی روکار که لوله‌ها به وسیله یک پایه نیم‌دایره از جنس خود کاسه روشویی پوشانده شده‌اند و قسمت فوقانی آن سینکی معمولا چینی  قرار دارد؛ اما امروزه روشویی های پایه دار از جنس‌ها و طرح‌های زیادی برخوردارند.

مزایا و معایب روشویی پایه‌دار

اگر امکان این را ندارید که لوله و اتصالات را در داخل دیوار کار بگذارید، بهترین گزینه برای شما روشویی پایه‌دار است که با پایه خود تمام اتصالات را به بهترین شکل می‌پوشاند.

یکی دیگر از مزایای روشویی پایه دار این است که در سایزهای بسیار متنوع عرضه می‌شوند، حتی اگر شما کوچکترین فضا را برای نصب روشویی داشته باشید، حتما روشویی پایه دار مناسب دستشویی خود را پیدا خواهید کرد.

یکی از عیوب این مدل، معمولی و قدیمی بودن طراحی آن است. نظافت روشویی های پایه دار سخت تر از روشویی دیواری است به خصوص اگر در فضاهای عمومی از این نوع روشویی استفاده شود.

اگر شما در طراحی دکوراسیون منزل خود از جلوه‌های مدرن استفاده کرده‌اید، نمی‌توانید از روشویی پایه‌دار در سرویس بهداشتی خود استفاده کنید.

یکی از عیوب دیگر روشویی پایه‌دار قابل تنظیم نبودن ارتفاع است. ارتفاع آنها معمولا در اندازه ۸۵ سانتیمتر و مناسب افراد بالغ است.

انواع روشویی پایه دار

روشویی پایه دار به سه دسته چینی، سنگی و کابینتی تقسیم می‌شوند.

روشویی پایه‌دار چینی

همان‌طور که قبلا گفته شد همه ما با این مدل روشویی آشنایی کامل داریم؛ از دیرباز در سرویس‌های بهداشتی منازل از آنها استفاده می‌شد که قابلیت نصب آسانی داشت و مزایا و معایب آن در توضیح روشویی پایه‌دار شرح داده شد.

اما در نوع چینی یکی دیگر از معایبی که وجود دارد نداشتن طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است که دایره انتخاب کمی برای مصرف‌کننده دارد.

همچنین چینی‌ها نسبت به جنس سنگ از استحکام کمتری برخوردار هستند ولی یک حسن بزرگ هم دارند و آن پایین بودن قیمتشان نسبت به متریال‌های دیگر است. در مقایسه با روشویی چینی با روشویی سنگی نظافت روشویی چینی راحت تر انجام می شود.

این مدل معمولا نه پیشخوانی برای قرار دادن وسایل شخصی دارد و نه جایی برای نگهداری شوینده‌ها و وسایل بهداشتی مورد نیاز.

روشویی پایه‌دار سنگی

مدتی است که استفاده از سنگ‌های طبیعی برای ساخت انواع وسایل آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی مرسوم شده است. جنس سنگ‌های به کار رفته در ساخت روشویی‌ها متفاوت است، سنگ مرمر نسبت به سایر سنگ ها در این نوع روشویی محبوب تر است.

تنوع طرح و رنگ در روشویی های سنگی کم است و کسانی که در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت می کنند و قصد استفاده از روشویی سنگی دارند کار سختی در اجرای ایده ها دارند.

از مزایای دیگر روشویی سنگی می‌توان استحکام و مقاومت در برابر ضربه‌های محکم را نام برد، همچنین با گذشت زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهند. نظافت آنها نسبت به دیگر مدل‌ها آسان است.

اما در برابر این مزایا، معایبی هم وجود دارد که یکی از آنها وزن زیاد روشویی سنگی است و این مسئله نصب آنها را کمی سخت خواهد کرد. جذب آب روشویی سنگی نسبت به دیگر محصولات بالاتر است.

روشویی پایه دار کابینتی

استفاده از کابینت در روشویی‌ها چند سالی است که جلوه زیباتری به سرویس خانه‌ها داده است.

در نوع پایه‌دار، کابینت مانند پایه برای کاسه روشویی بر روی زمین قرار می‌گیرد. در روشویی پایه دار کابینتی تمام لوله و اتصالات به وسیله کابینت پوشانده می شوند.

مزایای زیادی دارد که بارزترین آن پیشخوانی برای نگهداری وسایل تزئینی و باکس(کمد) برای لوازم شخصی مانند مسواک و ریش‌تراش و… است و کمدی زیرین برای نگه داشتن لوازم شوینده و… .

دیگر مزیت این مدل تنوع بسیار طرح و سایز است، برای هر دکور و هر اندازه‌ای که شما بخواهید طرحی وجود دارد. روشویی کابینت دار معمولا نسبت به مدل های سنگی و چینی وزن پایینی دارند و حمل و نصب آنها آسان است.

تنوع رنگ در کابین روشویی بسیار بالاست و می‌توانند با کاسه‌های سنگی هم ترکیب شوند، هرچند بیشتر اوقات از کاسه‌های چینی در آنها استفاده می‌شود اما این بستگی به سلیقه شما و دکوراسیون سرویس بهداشتی شما دارد پس هیچ محدودیتی وجود ندارد.

اما معایبی هم دارد و یکی از آنها مقاومت نسبتا پایین در برابر ضربه است البته در این مورد از روشویی چینی بهتر عمل می کند. این مدل‌ها در برابر اجسام نوک‌تیز هم مقاومت بالایی ندارند.

جنس روشویی به دلیل ارتباط مستقیم با آب باید ضد آب باشد که ما کابینت روشویی با جنس پی وی سی را به شما پیشنهاد می دهیم. حتما مقاله را بخوانید که جنس ها و طرح های مختلف این روشویی آشنا شوید.

روشویی دیواری

طرح‌های دیواری همان‌طور که از اسمشان برمی‌آید پایه‌ای روی زمین ندارند و مستقیما روی دیوار نصب می‌شوند. در برخی مدل های روشویی دیواری لوله و اتصالات باید توکار باشند تا لوله‌ها مشخص نباشند و کار جلوه‌ای زیبا پیدا کند.

مزایا و معایب روشویی دیواری

وقتی فضای کوچکی در سرویس دارید حتما بهترین انتخاب برای شما مدل دیواری روشویی است که به شما در داشتن فضای بیشتر کمک خواهد کرد. از این گذشته نداشتن پایه و باز بودن فضای زیر روشویی باعث دل‌بازتر شدن فضا خواهد شد و دیگر از جرم دور پایه روشویی خبری نیست و این یعنی نظافت راحت‌تر.

از دیگر مزایای این مدل قابلیت تنظیم ارتفاع است. فردی که کوتاه‌قد است می‌تواند ارتفاع سینک روشویی منزل خود را پایین‌تر در نظر بگیرد، همچنین افراد معلول بخاطر خالی بودن فضای زیر روشویی به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند به همین دلیل روشویی دیواری در بیمارستان ها استفاده می شود.

انواع روشویی دیواری

این طرح هم مانند روشویی پایه‌دار دارای سه مدل چینی، سنگی و کابینتی است. که هر یک را توضیح می دهیم و مزایا و معایبشان را مرور می کنیم.

روشویی دیواری چینی

این مدل با توجه به جنس ساخته شده با همتای پایه‌دار خود مزایا و معایب مشابهی دارد که قبلا به آن پرداختیم، با این تفاوت که مدل دیواری چینی از طرح‌های متنوع‌تری برخوردار است و بهتر می‌تواند شما را در طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی کمک کند. روشویی دیواری چینی بیشتر برای مکان های عمومی مثل بیمارستان ها مورد استفاده قرار میگیرد. نام دیگر روشویی دیواری چینی، روشویی نیم پایه است.

در حقیقت جایی که لوله‌های توکار ندارید و علاقه‌ای به مدل پایه‌دار هم ندارید، این طرح بهترین گزینه برای شماست. در این نمونه هم می توانید قفسه‌ یا باکس جداگانه برای قرار دادن وسایل در نظر بگیرید چون همانند روشویی کابینتی فضایی برای نگهداری وسایل ندارید.

در روشویی نیم پایه، ارتفاع پایه نصف مدل پایه دار است و کاسه روشویی روی آن قرار می‌گیرد. این پایه کوچک اتصالات را به خوبی پوشش می‌دهد و جلوه زیبایی دارد و نظافت آن مانند دیگر مدل‌های دیواری آسان است.

روشویی دیواری سنگی

دراین طرح که روی دیوار نصب می‌شود به دلیل سنگین بودن باید از اتصالات قوی‌تری برای نصب آن استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید. با در نظر داشتن جنس سنگی مزایا و معایب این مدل هم مانند طرح پایه‌دار آن است که قبلا به آنها اشاره شد.

روشویی دیواری کابینتی

مزایای روشویی دیواری کابینتی مانند مدل پایه‌دار است با این تفاوت که کابینت در طرح دیواری پایه‌ای روی زمین ندارد و با فاصله از سطح زمین روی دیوار نصب می‌شود. سپس کاسه روشویی روی آن قرار می‌گیرد، این قابلیت باعث می‌شود نظافت در مدل دیواری بسیار آسان‌تر باشد.

نتیجه گیری

انواع روشویی سرویس بهداشتی را معرفی کردیم، مزایا و معایب هر کدام را گفتیم و عکس انواع مدل های روشویی را مشاهده کردید.

نتیجه گیری با شماست که کدام روشویی با سلیقه شما هماهنگ است و مناسب فضای سرویس بهداشتی شماست.

امیدواریم با تهیه این مطلب در انتخاب روشویی مناسب به شما کمک کرده باشیم. شما در حال حاضر از کدام روشویی استفاده می کنید و قصد خرید کدام مدل را دارید؟ اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید و کارشناسان فروش در کوتاهترین زمان پاسخ خواهند داد.

جهت قیمت روشویی کابینتی کلیک کنید