عمومیمعرفی کسب و کار

به چه صورت اعلاشویی انجام میگیرد؟

اعلاشویی فرش از جمله مهم‌ترین خدمات شرکت‌های قالیشویی است که تفاوت‌های ویژه با روش‌های شستشوی معمولی فرش‌ها دارد و از روش‌ها و مواد منحصربه‌فردی برای تمیز کردن آنها استفاده می‌شود. این روش معمولاً هزینه‌های بیشتری نسبت به روش‌های معمولی دارد و به همین دلیل معمولاً برای فرش‌های نفیس و گران‌قیمت مانند فرش‌های دستبافت و تابلو فرش‌ها استفاده می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی کامل اعلا شویی در یک هزینه‌ها و شرایط آن پرداخته می‌شود.

اعلاشویی فرش چیست؟

اعلاشویی در حقیقت به یک روش شستشوی فرش گفته می‌شود که در آن تمامی خدمات مانند گردگیری، شستن، براق کردن، رنگ‌برداری، تعمیر و ترمیم و … برای تمیز شدن بهتر فرش‌ها انجام می‌شود. در اصل اعلاشویی همان شستشوی فرش ها است با این تفاوت که تمامی مراحل آن با کیفیت، دقت و تمرکز بیشتری انجام می‌شود. در این روش معمولاً از مواد نانو و مواد شوینده منحصربه‌فردی برای شستن فرش‌ها استفاده می‌شود و در صورت نیاز شستشوی فرش برای دفعات دوم و چندم نیز تکرار می‌شود.

اعلاشویی فرش با شستشوی معمولی چه تفاوتی دارد؟

اعلاشویی فرش قالیشویی کرج می‌تواند با سایر روش‌های سنتی و مکانیزه تفاوت‌های ویژه‌ای داشته باشد. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های اعلاشویی با سایر روش‌های شستن فرش می‌تواند موارد زیر را عنوان کرد.

 • بارزترین تفاوت روش اعلاشویی با روش‌های دیگر تعداد دفعات شستشو است. در روش‌های دیگر فرش‌ها معمولاً فقط یک بار شسته می‌شوند اما در روش اعلاشویی این کار دو مرتبه انجام می‌شود و در صورت درخواست مشتریان نیز تعداد دفعات شستشو می‌تواند افزایش پیدا کند. فرش‌هایی که به صورت بلند مدت شسته نشده باشند ممکن است آلودگی بیشتری جذب کرده باشند.
 • در روش اعلاشویی از مواد شوینده متفاوت و منحصربه‌فردی استفاده می‌شود. این مواد می‌توانند علاوه بر تمیز کردن فرش‌ها باعث نرمی و لطافت بافت و الیاف فرش‌ها شده و در نهایت به حفظ کیفیت آن کمک کنند.
 • در روش اعلاشویی فرش و چنانچه لازم باشد عملیات سفیدشویی و لکه‌برداری نیز انجام می‌شود در حالی که در روش‌های معمولی این کار انجام نخواهد شد.
 • و ماشینی با روش اعلاشویی می‌تواند در حفظ سلامت و کیفیت آنها مؤثر باشد چرا که این روش توسط نیروهای متخصص، تجهیزات مدرن و مواد نانو و منحصربه‌فرد انجام می‌شود.

مراحل اعلاشویی فرش

روش اعلاشویی در مقایسه با روش سنتی، روش مکانیزه و از مراحل بیشتری برخوردار است که هرکدام جزئیات خاص خود را دارند به همین علت این روش نیاز به زمان بیشتری دارد. مراحل اصلی این روش به شرح زیر هستند:

 • در مرحله اول با توجه به نوع فرش و میزان آلودگی‌های آن از جاروبرقی‌هایی با قدرت‌های مختلف استفاده شده و فرش به صورت کامل گردگیری می‌شود.
 • سپس تمامی بخش‌های فرش بازرسی شده و هرگونه آسیب و خسارتی که بر روی آن وجود داشته باشد مشخص شده و برطرف می‌شود.
 • در مرحله سوم نوبت به عملیات لکه‌برداری فرش می‌رسد و افراد متخصص انواع لکه‌های ناشی از روغن، خون، جوهر، رنگ، لاک ناخن و … را از روی فرش‌ها تمیز می‌کنند. برای تمیز کردن هر کدام از انواع لکه‌ها نیاز به یک ماده مخصوص است و شرکت‌های قالیشویی معتبر مانند از این مواد بهره‌مند هستند.
 • در مرحله بعدی تاروپود فرش‌ها توسط مواد مخصوص براق می‌شوند و سپس تمامی قسمت‌های آلوده فرش توسط مواد شوینده مخصوص شسته می‌شوند.
 • در صورت لزوم و یا درخواست مشتریان عملیات شستشوی فرش دوباره تکرار می‌شود.
 • بعد از شستشوی فرش توسط دستگاه‌ها و اتوپرس‌های مخصوص اتوکشی شده و خشک می‌شوند و سپس در پایان با استفاده از بسته‌بندی‌های مناسب به مشتریان تحویل داده می‌شوند.

هزینه اعلاشویی در قالیشویی

به صورت کلی عوامل و پارامترهای مختلفی می‌توانند در قیمت و هزینه شستشوی فرش‌ها خصوصاً روش اعلاشویی مؤثر باشند و دقیقاً نمی‌توان یک قیمت مشخص و دقیق برای آن عنوان کرد. از مهم‌ترین فاکتورهایی که در تعیین هزینه‌های قالیشویی برای خدمات اعلاشویی نقش داشته باشند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ابعاد و اندازه‌های فرش
 • نوع بافت و الیاف فرش‌ها
 • نوع مواد شوینده و روش‌هایی که برای شستن فرش‌ها به کار می‌رود.
 • تعداد دفعات شستشوی فرش‌ها
 • هزینه‌های مربوط به تعمیر و ترمیم فرش‌ها
 • شرکت‌ها و کارخانه‌های قالیشویی
 • نوع بسته‌بندی، دریافت و تحویل فرش‌ها به مشتریان و …

چه فرش‌هایی نیاز به اعلاشویی دارند؟

همانطور که گفته شد اعلاشویی فرش یک روش خاص و منحصربه‌فردی برای تمیز کردن انواع فرش‌ها می‌باشد و برای این روش بیشتر است به همین دلیل افراد فقط برای فرش‌های خاصی از این شیوه شستشو استفاده می‌کنند. اگرچه می‌توان از روش اعلاشویی برای تمیز کردن انواع فرش‌ها استفاده کرد اما این روش بیشتر برای فرش‌های دستبافت که از جنس ابریشم بوده، تابلو فرش‌های قیمتی و فرش‌های نفیس و گران‌قیمت به کار می‌رود.

مهم‌ترین مزایای اعلاشویی فرش

همانطور که گفته شد اعلاشویی فرش‌ها می‌تواند در مقایسه با روش‌های سنتی و روش‌های مکانیزه که در شرکت‌های قالیشویی انجام می‌شود مزیت‌های متعددی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از روش اعلاشویی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این روش باعث افزایش عمر فرش‌ها و مقاومت و دوام بیشتر آنها می‌شود.
 • فرش‌ها از زیبایی و جذابیت بیشتری برخورداری خواهند بود.
 • موادی که در شستشوی فرش‌ها استفاده می‌شود باعث می‌شوند که آلودگی‌های کمتری جذب کنند.
 • تمامی لکه‌ها و آلودگی‌های کهنه و قدیمی فرش‌ها توسط روش‌ها و مواد شوینده مخصوص از بین می‌روند.
 • این روش باعث ایجاد محیطی سالم و بهداشتی در داخل منازل خواهد شد و از رشد هرگونه قارچ و باکتری جلوگیری خواهد کرد.
 • رنگ‌های روشن فرش‌ها کاملاً برجسته و نمایان می‌شود.
 • چنانچه فرش‌ها دچار آسیب و خسارتی شده باشند توسط نیروهای متخصص برطرف شده و از گسترش آنها جلوگیری می‌شود.

جمع‌بندی نهایی

اعلاشویی فرش به یک روش شستشوی ویژه گفته می‌شود که برای فرش‌های خاص و منحصربه‌فردی همچون فرش‌های دستبافت و نفیس استفاده می‌شود. در این روش ازمسلما در زمان شستن فرش با واژه مواجه شده اید. برایتان این سوال پیش آمده که این عمل چیست؟ در این مبحث قصد داریم در باره شستن مخصوص فرش مباحثی را ارائه دهیم.

شستشوی فرش از دشوار ترین قسمت در خانه تکانی می باشد. همچنین پیدا کردن روشی جهت شستن متناسب فرش ها می باشد. این روش ذکر شده یکی از مطلوب ترین آپشن ها جهت شستن فرش می باشد.

مراکز متنوعی اعلاشویی فرش را بکار می برند. برای انجام این کار می توان از طریق آنلاین یا تماس تلفنی درخواست خود را ثبت نمود. در این صورت پرسنل این مراکز در اسرع وقت جهت بردن فرش در محل حضور پیدا می کنند. آنها هم می توانند این فرش ها را در محل شستشو دهند هم اینکه آنها را به شرکت ببرند. در زمان مشخص شده هم برش را تحویل کاربران می دهند.

مراحل اعلاشویی فرش

در وهله نخست اعلاشویی، فرش همانند روش عادی شستشو داده می شود. ولی با این فرق که در این شیوه از مواد شوینده با کیفیت و خاصی استفاده می شود. همه سعی کارشناسان معروف بر این است که هیچ نوع صدمه ای به بافت و رنگ فرش ایجاد نشود. در وهله بعد وجود هر نوع لکه روی قالی به وسیله متخصصان با دقت ارزیابی می شود. در صورت نیاز هر گونه لکه چربی، چای، لاک و… با مواد مرغوب و خاصی از بین برده می شوند.

در مرحله پایانی اعلاشویی فرش، تار و پود قالی با مواد ویژه براق می شوند. جهت خشک کردن فرش هم، اتو پرس های خاص اتوکشی و خشک نمودن فرش بکار برده می شوند. در آخر فرش با بسته بندی زیبایی در درب خانه به کاربران تحویل داده می شود.

تفاوت اصلی شستشوی معمولی با اعلاشویی

تفاوت مهم شستشوی معمولی با اعلاشویی در نوع بکارگیری مواد شوینده می باشد. در شستشوی خاص فرش، مایع برای شستن بکار می برند. مزیت بکارگیری از مایع، حفظ سطح کیفی فرش و ضمانت دوام بیشتر ان می باشد. همچنین در این گونه شستن خاص ، فرش دو مرتبه با شامپو فرش شستشو داده می شود. در صورت نیاز سفید شویی و لکه برداری از فرش هم روی آن صورت می گیرد. در پایان فرش خشک ، لوله و بسته بندی شده تحویل کاربر داده می شود.

چه فرش هایی نیاز به این روش دارند؟

چه فرش هایی نیاز به این روش دارند؟

در فهرست زیر فرش هایی که پیشنهاد می شود اعلاشویی شوند نامبرده شده اند که عبارتند از:

 • فرش هایی که خیلی کثیف و چرکین هستند.
 • شخصی را در نظر بگیرید که از جنس قالی خود بی خبر است، ولی تمایل دارد فرش به بهترین شکل شستشو داده شود.
 • تازه عروسی که فرش خود را تازه خریده است.
 • فرش هایی که به رنگ روشن هستند.
 • حتی امکان دارد یک فرش ابریشمی یا خیلی باارزش داشته باشید و احتیاج به شستن ویژه داشته باشد.
 • حتی فرش های خیلی قدیمی هم وجود دارند که بایستی به بهترین شیوه، بالاترین دقت و بیشترین سطح کیفی شستشو داده شوند.
 • امکان دارد هیچ کدام از این موارد نباشد. خود کاربر تقاضای این روش و اقسام خدمات دیگر شستن فرش را بدهد و یا قالیشویی با ملاحظه به ارزیابی فرش این سرویس را توصیه کند.

هزینه این روش در قالیشویی

عوامل متنوعی در هزینه اعلاشویی موثر می باشند. به عنوان مثال ابعاد و سایز فرش، نوع بافت و جنس آن در این روش نقش بسزایی دارند. نوع مواد شوینده ای که در این روش استفاده می شوند به دلیل سطح کیفی عالی و کمیابی سبب می شوند هزینه اعلاشویی نسبت به روش های دیگر بیشتر باشد. همچنین شستشوی چند مرتبه فرش به همراه سفید شویی، لکه گیری و … هم در هزینه این خدمت تاثیر گذار است.

جمع بندی

چنانچه بخواهیم از کلیه مباحث بالا نتیجه ای کلی دریافت کنیم بایستی عرض کرد اعلاشویی شیوه ای ایمن و مطمئن جهت شستن فرش می باشد. مسلما به علت مواد استفاده شده و زحمت های بیشتر از هزینه بیشتری در قیاس با دیگر روش ها برخوردار است. این روش معمولا برای فرش های خیلی کثیف، فرش های روشن، فرش های گرانبها و …. بکار برده می شوند.

برای شستن فرش ها بدین صورت می توانید تقاضای خود را به صورت تلفنی یا اینترنتی ثبت نمایید. در این صورت پرسنل مرکز مدنظر در اسرع وقت در محل مورد نظر حضور می یابند. امور را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند.