اقتصادیعمومیمعرفی کسب و کار

تمام چیزی که باید درباره جوش های صورت بدانید

1) جوش سر سیاه

کرم ضد جوش لاکچری کوین: جوش سرسیاه یک نوع آکنه بسیار رایج است. تقریباً همه افراد حداقل یک بار در زندگی به جوش سرسیاه مبتلا شده اند. پس اگر شما هم دچار جوش سرسیاه هستید، خونسرد باشید و تصور نکنید که بدشناس ترین آدم روی زمین هستید.

این نوع آکنه نتیجه فرایندهای طبیعی پوست به شمار می آید و به همین دلیل شایع است. برای فهمیدن راه ، ابتدا مهم است بدانیم که جوش سرسیاه چیست و چه عواملی باعث بروز جوش سرسیاه می شود.

جوش های سر سیاه یکی از انواع جوش صورت هستند و زمانی ظاهر می شوند که منافذ باز پوست با ترکیبی از سلول های مرده پوست و چربی اضافه ای که توسط غده های چربی ترشح می شود (سبوم)، مسدود شوند.

برخلاف جوش های سرسفید که منافذ بسته در پوست ایجاد می کنند، جوش های سر سیاه منافذ باز دارند و با هوا در تماس هستند. اکسید شدن در سطح این منافذ، موجب رنگ تیره این جوش ها می شود.

برخی از افراد سعی می کنند با فشار دادن جوش های سر سیاه، آن ها را تخلیه کنند، اما باید بدانید که این کار می تواند موجب ایجاد جای زخم یا دیگر آسیب های پوستی شود. فشار فیزیکی، علاوه بر این می تواند دهانه منافذ را بزرگ تر کند و باعث شود بیشتر به چشم بیایند.

علت جوش سر سیاه چیست؟

کرم ضد لک لاکچری کوین فرانسه: جوش سر سیاه معمولاً با بسته شدن فولیکول مو شروع می شود. میلیون ها فولیکول مو روی بدن شما از جمله روی پوست صورت تان وجود دارد. فولیکول مو در واقع منفذی در پوست است که دربرگیرنده ریشه مو است.

هرکدام از فولیکول ها حاوی یک مو و یک غده چربی ساز است. این غده ها، چربی لازم برای نرمی پوست تان را ترشح می کنند. وقتی پوست شما در حال ریزش سلول های مرده است، این سلول های مرده می توانند وارد فولیکول شده و با چربی پوست مخلوط شوند.

سلول های مرده و چربی پوست مانند یک توده برآمده زیر پوست تجمع می کنند و با فشار به سطح پوست باعث ایجاد یک برآمدگی به نام کومدون می شوند. این ترکیب به طور طبیعی سفید یا شیری رنگ است، تماس آن با اکسیژن هوا موجب سیاه شدنش می شود.

اگر برآمدگی روی منفذ مسدودشده پوست تان، همچنان بسته باقی بماند، محتویات آن در تماس با هوا قرار نمی گیرند و برآمدگی ایجاد شده، تبدیل به جوش سرسفید می شود. اما اگر پوست اطراف برآمدگی باز شود و هوا به داخل نفوذ کند، باعث خاکستری یا سیاه رنگ شدن چربی می شود. به همین دلیل به این نوع برآمدگی ها جوش سرسیاه می گویند.

تغییرات هورمونی، علت اصلی ایجاد جوش

کرم لاکچری کوین دکتربیز: علت اصلی ایجاد آکنه (از جمله جوش سرسیاه) تغییرات هورمونی در بدن است. در واقع این تغییرات باعث تولید بیش از حد چربی در منافذ پوست می شوند و یک توده زیر پوست تان شکل می دهد. تغییرات هورمونی یک فرایند طبیعی به ویژه در دوران بلوغ است. دلیل جوش زدن بیشتر نوجوانان مبتلا به جوش، خصوصاً جوش سرسیاه همین است.

درمان جوش سر سیاه

جوش های سرسیاه معمولاً در قسمت پیشانی، بینی و چانه (منطقه T) ایجاد می شوند. با این حال ممکن است در پشت بدن، سینه، بازوها و شانه ها نیز ظاهر شوند. جوش سر سیاه در هر جای بدن که تراکم فولیکول های مو و غدد چربی بالا باشد، می تواند پدیدار شود.

  • رایج ترین راه از بین بردن جوش های سر سیاه استفاده از محصولات موضعی پوست حاوی سالیسیلیک اسید است. سالیسیلیک اسید می تواند منافذ پوست شما را تمیز و ضدعفونی کند. (بنزوئیل پروکساید، ماده ضد جوش دیگری است که به دلیل باکتریایی نبودن جوش سر سیاه، برای از بین بردن این نوع آکنه کاربرد چندانی ندارد.)
  • به یاد داشته باشید که هرگز نباید جوش های سر سیاه را با فشار دادن، نیشگون گرفتن و فشار فیزیکی خارج کنید. این کار باعث التهاب پوست شده و می تواند منجر به اسکار (جای جوش) و بزرگ شدن منافذ شود.
  • نباید با جوش سرسیاه مانند چرک و آلودگی پوست رفتار کنید. حتماً به خاطر داشته باشید که اسکراب دائمی، راه درمان جوش سر سیاه نیست و می تواند با خشک کردن پوست، تولید چربی را بالا برده و وضعیت آکنه را بدتر کند.

2) جوش سر سفید

جوش های سر سفید شایع ترین نوع از انواع جوش صورت محسوب می شوند. البته جوش سر سفید یکی از خفیف ترین انواع جوش است و معمولاً می توان با مراقبت های پوستی مناسب و درمان های موضعی، آن را برطرف کرد.

جوش های سر سفید (اصطلاحاً به آن ها «کومدون» گفته می شود) فولیکول های مو یا منافذ مسدودشده پوست هستند. در عارضه جوش های سر سفید، منافذ پوست با لایه ای نازک از پوست پوشیده می شوند که باعث می شود توده برآمده مواد، زیر سطح پوست قرار بگیرد.

چون برآمدگیِ حاصل از تجمع چربی در معرض هوا قرار نمی گیرد، سفید یا گاهی زردرنگ (رنگ طبیعی چربی و سلول های مرده پوست) باقی می ماند. به همین دلیل این نوع از آکنه جوش سر سفید نامیده می شود.

علت جوش سر سفید

اگر به دنبال دلیل جوش سر سفید هستید، باید بدانید علت ایجاد جوش سر سفید مشابه سایر انواع جوش است. هر زمان که غدد چربی ساز پوست شما، چربی بیش از حد تولید کنند، این چربی اضافی می تواند با سلول های مرده پوست مخلوط شده و منافذ پوست تان را مسدود کند.

این فرایند می تواند جوش های سر سیاه و جوش های سر سفید را پدید آورد. همان طور که پیش تر گفتیم غدد چربی ساز معمولاً به علت تغییرات هورمونی در بدن، چربی بیش از اندازه ترشح می کنند.

برای مثال، علت اصلی بروز ، افزایش سطح هورمون در سه ماهه اول است. افزایش سطح هورمون ها باعث تولید بیشتر چربی طبیعی روی پوست و در نتیجه ایجاد جوش می شود.

تغییرات هورمونی در بدن علاوه بر دوران بارداری، می تواند در یائسگی، و البته بلوغ نیز رخ دهد.

درمان جوش سر سفید

با اینکه جوش سر سفید می تواند به طور ناگهانی روی پوست شما پدیدار شود اما متاسفانه درمانی سریع و فوری ندارد. موثرترین درمان ها برای از بین بردن جوش سر سفید زمان بر و طولانی هستند.

بنابر این برای گرفتن نتیجه دلخواه نیاز به درمان پایدار و مداوم دارید. باید این نکته را به یاد داشته باشید که ممکن است پس از چند هفته یا حتی چند ماه هم اثرات قابل توجهی از درمان دیده نشود. پس بهتر است صبور باشیم و آرامش خود را حفظ کنیم.

بهترین درمان جوش سر سفید

برای گرفتن نتیجه مطلوب در درمان جوش های سر سفید، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  • صورت خود را با پاک کننده های ضد جوش دو بار در روز شستشو دهید. پیشانی، بینی و چانه (منطقه T) مهم ترین قسمت های صورت هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. زیرا جوش های سر سفید بیشتر در این نواحی ایجاد می شوند.

از مالیدن پوست تان خودداری کنید. این کار باعث تحریک پوست و بدتر شدن وضعیت جوش سر سفید می شود.

  • به طور منظم از یک محصول لایه بردار ملایم برای درمان جوش سر سفید استفاده کنید.
  • از فشار دادن، نیشگون گرفتن و ترکاندن جوش های سر سفید پرهیز کنید. این کار باعث التهاب پوست شده، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و می تواند منجر به اسکار (جای جوش) شود.

برای رفع جوش صورت سر سفید، محصولات حاوی سالیسیلیک اسید موثرند. سالیسیلیک اسید یک ماده لایه بردار طبیعی است که باعث سست شدن و ریختن سلول های مرده پوست می شود. در نتیجه سلول های مرده نمی توانند با چربی پوست مخلوط شده و منافذ پوست را مسدود کنند.

3) جوش قرمز (پاپول) و جوش چرکی (پاسچول)

وقتی منافذ پوست بسته شوند و باکتری عامل ایجاد آکنه در آن منافذ شروع به رشد و تکثیر کند، سیستم ایمنی بدن با فرستادن گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت واکنش نشان می دهد.

ناحیه اطراف برآمدگی، ملتهب، قرمز و متورم می شود. توجه کنید که این نوع عارضه پوستی، آکنه التهابی است که با جوش سر سیاه و جوش سر سفید متفاوت است.

در این نوع آکنه، ناحیه اطراف برآمدگی با پوست قرمزرنگ، ملتهب و متورم مشخص است. از شایع ترین انواع جوش صورت التهابی جوش قرمز (پاپول) و جوش چرکی (پاسچول) است.

 چگونه جوش قرمز و جوش چرکی را تشخیص دهیم؟

جوش قرمز (پاپول) برآمدگی گنبدی شکل کوچکی به رنگ صورتی یا قرمز است که به آسانی روی پوست قابل تشخیص است. جوش های قرمز دارای حدود مشخصی هستند که می توانند به اشکال مختلف ظاهر شوند.

جوش های قرمز اغلب روی صورت پدیدار می شوند. گاهی اوقات تعدادی جوش قرمز با هم در یک ناحیه پوست ظاهر می شوند که شبیه به یک ضایعه پوستی و به زبری کاغذ سمباده هستند.

جوش چرکی (پاسچول) به جوش های قرمز شبیه اند با این تفاوت که پر از مایع چرکی زردرنگ با مرکز زرد یا سفیدرنگ هستند. این مایع چرکی حاوی گلبول های سفید مرده خون است که توسط بدن برای مبارزه با عفونت فرستاده شده بودند.

علت جوش قرمز و چرکی

تاکنون با تفاوت جوش های سر سیاه و سر سفید با جوش های قرمز و چرکی آشنا شدید. در مورد علت آن ها نیز باید بدانید که جوش های قرمز و جوش های چرکی مانند بیشتر انواع جوش، نتیجه افزایش چربی پوست و باکتری داخل منافذی از پوست هستند که با سلول های مرده پوست مسدود شده اند.

هنگامی که مسدود شدن منافذ پوست شما باعث التهاب فولیکول مو شود، جوش قرمز ایجاد می شود. در اثر التهاب، سیستم ایمنی بدن گلبول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت می فرستد.

در این شرایط، گلبول های سفید خون می میرند و درون جوش قرمز جمع می شوند، مایع چرکی افزایش پیدا می کند و جوش قرمز به جوش چرکی تبدیل می شود.

درمان جوش قرمز و جوش چرکی

توجه کنید برای از بین بردن جوش قرمز، جوش چرکی و تمام انواع جوش، باید یک داشته باشید.

درمان روزانه، مداوم و پایدار آکنه در بسیاری از موارد منجر به از بین رفتن جوش های قرمز و جوش های چرکی روی صورت شما می شود. این نکته مهم را همواره به خاطر بسپارید که درمان آکنه باعث پیشگیری از ابتلا به جوش صورت در آینده نیز می شود.

راه های تغییر سبک زندگی برای درمان جوش قرمز و جوش چرکی:

  • به آرامی و با ملایمت پوست را بشویید و از مالیدن پوست اجتناب کنید.
  • برای شست وشوی پوست از آب ولرم و شوینده مخصوص صورت استفاده کنید.
  • از مواد آرایشی در ناحیه مبتلا به آکنه استفاده نکنید. پوشاندن جوش با آرایش، آکنه را شعله ور می کند.

4) آکنه ندولار و آکنه کیستیک

بیشتر افرادی که از آکنه التهابی رنج می برند، مبتلا به جوش قرمز هستند. همان طور که گفتیم جوش های قرمز برآمدگی های متورم صورتی یا قرمزرنگی هستند که وقتی با مایع چرکی پر شوند به جوش های چرکی تبدیل می شوند. جوش قرمز و جوش چرکی شایع ترین نوع آکنه های التهابی هستند. این نوع آکنه ها همان هایی هستند که معمولاً به آن ها «جوش» می گوییم.

اما آکنه های ندولار و کیستیک نوع شدیدی از انواع جوش صورت هستند که می توانند باعث عوارض پوستی شدید و زخم های دائمی شوند.

طبق ، برخلاف جوش های متداول که بعد از چند روز بهبود پیدا می کنند، ندول ها برای چند هفته یا چند ماه روی پوست باقی می مانند.

چگونه ندول و کیست را تشخیص دهیم؟

ندول یا گرهک، برآمدگی بزرگ، عمیق و دردناکی است که زیر پوست قرار دارد. ندول ها ممکن است به شکل توده های سفت، گرد و قرمزرنگ روی سطح پوست پدیدار شوند یا هم رنگ پوست باشند. ندول ها بسیار حساس هستند و لمس آن ها دردناک است.

کیست ها یا آکنه های کیستیک ضایعات عمیق و پر از چرک و شبیه به جوش بزرگ (کورک) هستند. کیست ها معمولاً دردناک اند و می توانند باعث ایجاد اسکار (جای جوش) شوند. سایز آکنه های کیستیک می تواند به اندازه پاک کن سر مداد تا سایزهای بسیار بزرگ تر باشد.

همان طور که گفتیم ندول ها و کیست ها از انواع شدید آکنه هستند. این دو نوع آکنه وضعیت مشابهی برای پوست ایجاد می کنند. بنابراین تشخیص ندول و کیست از هم آسان نیست. برای درمان ندول و کیست باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

 علت ایجاد ندول و کیست

ندول و کیست مانند جوش و آکنه های دیگر به وجود می آیند. آکنه ها وقتی شکل می گیرند که منافذ پوست به دلیل تجمع چربی پوست و بقایای سلول های مرده پوست مسدود می شوند. زمانی که باکتری شروع به رشد داخل این منافذ کند، آن ناحیه از پوست عفونی، قرمز و متورم می شود.

عارضه پوستی ندول و کیست هنگامی رخ می دهد که عفونت به عمق پوست نفوذ کند. در نتیجه این فرایند، یک برآمدگی بزرگ تر از سایر انواع جوش شکل می گیرد. ندول ها و کیست ها می توانند دردناک باشند و باعث خارش شوند.

آکنه کیستیک بیشتر در میان پسران نوجوان و مردان جوان شایع است. کیست ها در مردان معمولاً روی پوست صورت، پشت بدن، بالای بازوها و شانه ها پدیدار می شوند.

زنان نیز مبتلا به ندول و کیست می شوند. کیست ها در زنان بیشتر در نیمه پایین صورت ظاهر می شوند. عامل ژنتیکی نیز در ابتلا به آکنه ندولار و آکنه کیستیک موثر است. در نتیجه اگر یکی از والدین شما آکنه شدید کیستیک داشته باشد، احتمال ابتلای شما یا برادران یا خواهران تان به آکنه کیستیک بسیار بالاست