اقتصادیعمومیمعرفی کسب و کار

راهکارهایی برای پاک کردن شیرآلات به صورت موثر و سریع

انواع روشهای تمیز کردن شیرآلات

سالید مجیک از کجا بخریم: تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات با استفاده از مواد طبیعی و شویندههای شیمیایی قابل انجام است. اما بسیاری از مواد شوینده شیمایی مانند وایتکس و جوهرنمک باعث تغییر رنگ و خراب شدن آبکاری برخی شیرآلات می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از مواد طبیعی که اتفاقا قابل دسترس هم هستند استفاده کنید. طبق روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم می‌توانید تمیز کننده‌ی دلخواه خود را برای شروع کار انتخاب کنید.

 تمیز کردن شیرآلات با استفاده از جوش شیرین

اسپری دوراکلین خودرو نانو بدون تریگر: جوش شیرین ساده‌ترین و موثرترین ماده برای تمیز کردن شیرآلات، سینک، اجاق گاز و سایر تجهیزات خانه و آشپزخانه است. برای استفاده از جوش شیرین روی شیرآلات دستورالعمل زیر را اجرا کنید:

۱. مخلوط ۱/۴ فنجان جوش شیرین را با ۲ قاشق غذاخوری آب گرم در یک کاسه شیشه‌ای ترکیب کنید تا یک ترکیب خمیری به دست بیاید. اگر مخلوط بیش از حد آب دارد، مقداری جوش شیرین اضافه کنید و اگر بیش از حد سفت باشد، چند قطره آب اضافه کنید.

۲. خمیر به دست آمده را با استفاده از اسفنج، پارچه یا مسواکی نرم بر روی شیرآلات بمالید. این کار را ادامه دهید و تمام سطوح و گوشه‌ها را با استفاده از مسواک آغشته به خمیر تمیز کنید. مراقب باشید که از اجسام زبر و سفت مانند سیم ظرفشویی برای این کار استفاده نکنید. حتی اگر قصد استفاده از مسواک برای تمیز کردن شیرآلات را دارید حتما چک کنید که مسواکتان کاملا نرم باشد. تا باعث ایجاد خش روی شیر نشود.

۳. شیرآلات را با آب سرد بشویید و سپس به کمک پارچه‌ای تمیز، سطوح را خشک کنید. حالا خواهید دید که شیرآلات شما چقدر تمیز و درخشان شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

 تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات با سرکه

موتور شوی خودرو نانو: اگر پوست حساسی دارید قبل از کار با سرکه دستکش در دست کنید تا از پوستتان در برابر مواد تحریک کننده محافظت کنید. ابتدا مطمئن شوید که بر روی شیرآلات گرد و خاک وجود نداشته باشد. تمیز کردن شیرآلات با سرکه از موثرترین روش‌ها است اما حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا اثر نهایی خود را بر روی شیرها بگذارد. برای استفاده از سرکه مراحل زیر را طی کنید:

۱. از نسبت برابر سرکه و آب استفاده کنید، هر دوی این مواد را داخل ظرفی شیشه‌ای ریخته و مخلوط کنید. برای بیشتر شیرآلات ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از سرکه و آب (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر) کفایت می‌کند.

۲. پارچه‌ای تمیز را به محلول آب و سرکه آغشته کنید و آن را بر روی همه قسمت‌های شیرآلات بکشید. اجازه بدهید پارچه آغشته به مخلوط آب و سرکه به مدت یک ساعت بر روی سطوح شیرآلات باقی بماند.

۳. بعد از یک ساعت با استفاده از یک اسفنج یا پارچه خشک، شروع به تمیز کردن سطوح کنید. برای جلوگیری از ایجاد خراش بر روی شیرآلات، اسفنج را خیلی سفت نکشید.

۴. اگر مدت زیادی است که شیرآلات خانه را تمیز نکرده‌اید توصیه می‌کنیم مراحل ۲ و ۳ را مجدد انجام دهید و پارچه آغشته به آب و سرکه را به مدت یک ساعت دیگر روی شیرآلات قرار دهید.

۵. در پایان، با پارچه تمیزی شروع به خشک کردن سطوح شیرآلات کنید.

نکته: سرکه برای تمیز کردن شیرآلات کروم و طلا عالی است. اما دقت کنید برای شیرآلات قدیمی آهن و نیکل از این ماده استفاده نکنید.

تمیز کردن شیرآلات با آب و صابون

روش موثر آخر استفاده از آب و صابون است. صابون ماده‌ای بی‌ضرر است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. بوی آزاردهنده‌ای ندارد و آسیبی به رنگ شیرآلات نمی‌زند. برای استفاده از این روش در برق انداختن شیرآلات، کافی است محلول آب و صابون را به اسفنجی نرم یا پارچه‌ای تمیز آغشته کنید و تمام سطوح شیر را با آن تمیز کنید. یک ترفند جالب برای مصرف صابون در تمیز کردن شیرآلات این است که مقداری صابون رنده کنید و در ظرف کوچکی نگهداری کنید. به این ترتیب هر سری برای تمیز کردن سطوح سینک و شیرآلات از این صابون آماده استفاده کنید. بعد از تمیز کردن تمام زوایای شیرآلات با صابون، از آب سرد برای پاک کردن شیر استفاده کنید و سپس با پارچه تمیزی آن را خشک کنید.

نکات کلی برای نگهداری و تمیز کردن شیرآلات

تمیز کردن مداوم و هفتگی شیرآلات می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر در افزایش طول عمر و درخشش شیرآلات خانگی باشد. برای همین منظور، لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

مخلوط ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی را با ۲ فنجان آب گرم را ترکیب کنید. یک اسفنج را در مخلوط خیس کرده و به آرامی به شیرآلات بزنید. سر یک مسواک قدیمی را به مقداری جوش شیرین بزنید و بر روی سطوح شیرآلات بکشید، سپس با آب گرم شستشو داده و با پارچه‌ای تمیز خشک کنید.

تمیز کردن پلاتور یا سرپوش شیرآلات

در فواصل بلند مدت گاهی باید قسمت پلاتور را هم تمیز کنید. پلاتور یا سرپوش قطعه‌ای است که در سر شیر و قسمت خروج آب بسته می٬شود. این بخش وظیفه پودر کردن آب و به دام انداختن مواد معدنی را دارد. برای تمیز کردن، سرپوش را از شیر جدا کنید و اجزای داخلی را با مسواک تمیز کرده و بشویید. سپس سرپوش را دوباره در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن شکاف بین قطعات

در بعضی از مدل‌های شیرآلات طراحی شیر چند تکه است و شکاف‌هایی بین قطعات آن وجود دارد. معمولاً تمیز کردن شکاف‌هایی که به یکدیگر متصل شده اند سخت است، اما با استفاده از نخ دندان می‌توانید این شکاف‌ها را به خوبی تمیز کنید.

تمیز کردن اهرم یا دستگیره شیرآلات

برای پاک کردن دستگیره‌های آب گرم و سرد ازصابون، آب گرم و یک اسفنج استفاده کنید. اگر شیرآلات از نوع اهرمی بود، تنها کافی است قسمت اهرمی را تمیز کنید. همچنین به دلیل برخورد مداوم دست با دستگیره‌ها، برای ارتقاء بهداشت لازم است در هفته ۳ مرتبه، آن‌ها را با سرکه یا یک ماده ضد عفونی کننده تمیز کنید.

پاک کردن رسوب آب از روی شیرآلات

آب در بسیاری از نقاط کشور دارای مواد معدنی و به عبارتی رسوب و جرم است. در طول زمان استفاده، ممکن است مواد معدی آب بر روی سطوح شیرآلات مانده و به مرور ایجاد رسوبات سفید رنگی کند. ذخایر معدنی به اصطلاح «آب سخت» نامیده می‌شوند که حلال در آب هستند. با این حال، جای هیچ نگرانی نیست، با استفاده از چند روش می‌توانید از رسوب آب خلاص شوید.

بیشتر بخوانید:

 بهترین پاک کنندهها

مواد اسیدی بهترین دوست شما در مبارزه با رسوب آب هستند. این مواد به خوبی کلسیم و دیگر مواد معدنی که بر روی شیرآلات باقی مانده را تمیز می‌کنند؛ اما مهم است که در انتخاب مواد اسیدی دقت لازم را به خرج دهید. در زیر برخی از مواد پاک کننده اسیدی است که می‌توانند برای حذف مواد معدنی مورد استفاده قرار گیرند، آورده شده است:

  • آب لیمو
  • سرکه سفید
  • تمیز کننده CLR
  • پاک کننده اسید فسفریک
  • اسید سولفوریک

وسایل مورد نیاز

قبل از شروع، بهتر است وسایل مورد نیاز را آماده کنید:

  • دستکش (توصیه ما PVC یا دستکش نئوپرن است)
  • عینک محافظ
  • اسفنج / مسواک (از اسکراب و اسفنج های غیر ساینده استفاده کنید)
  • کیسه پلاستیکی
  • حوله / پارچه

ما روش کار را برای قسمت سری شیرآلات توضیح می‌دهیم اما اگر بخش‌های دیگری از شیر شما رسوب دارد هم می‌توانید از همین دستورالعمل استفاده کنید.

پاک کردن رسوب از سَری شیرآلات

همه کاری که باید انجام دهید، برداشتن یک نایلون پلاستیکی انباشته از سرکه سفید و بستن آن دورتادور سَری شیرآلات است. اجازه دهید نایلون به مدت یک شب دورتادور سر شیر باقی بماند. (این روش را برای همه شیرآلات بهداشتی اعم از آشپزخانه، حمام و توالت انجام دهید)

فردا صبح، نایلون پلاستیکی را باز کنید. فقط اجازه دهید آب به مدت یک دقیقه یا بیشتر پس از برداشتن نایلون برای خلاص شدن از شر سرکه یا انباشت طولانی مدت رسوبات باز باشد. در پایان مابقی اثرات رسوب و جرم را با پارچه از سطح شیر پاک کنید