عمومیمعرفی کسب و کار

سرور اختصاصی ایران با پهنای باند نامحدود

فاکتورهای متعددی در انتخاب سرور مناسب برای هر فرد وجود دارند که قبل از انتخاب و خرید سرور باید در مورد آنها تصیم‌گیری کند. نوعِ سرور از نظر نحوه‌ی توزیع منابع، لوکیشن دیتاسنتر سرور و همچنین میزان پهنای باند از جمله‌ مهم‌ترین این فاکتورها هستند. به همین دلیل در این مقاله در مورد سرور اختصاصی ایران با پهنای باند نامحدود صحبت خواهیم کرد و در طیِ آن توضیحاتی را به شما ارائه خواهیم داد تا بتوانید سرور مناسب بر اساسِ نیاز خود را انتخاب کنید.

سرور اختصاصی در چه مواردی کاربردی است؟

اجازه دهید تا یکی از سؤالات پرتکرار افرادی که قصد خرید سرور را دارند را پاسخ دهیم؛ چه افرادی به داشتن یک سرور اختصاصی نیاز دارند؟ شاید در یک پاسخ مختصر بتوان گفت افرادی که نیاز به منابع قدرتمند سرور دارند. اما این سؤال احتمالاً شما را به نتیجه‌ی نهایی نخواهد رساند. چون احتمالاً مجدداً خواهید پرسید :«خُب! چه افرادی به این سرور با منابع قدرتمند نیاز دارند؟» به همین دلیل چند نکته را در ادامه توضیح خواهیم داد تا بتوانید پاسخِ این سؤال را به‌صورت کامل دریافت کنید:

  • فرض کنید شما یک هلدینگ تجاری با چند وب سایت مختلف هستید. یا یک توسعه دهنده‌ی وب حرفه‌ای هستید که پروژه‌های متعددی را در دست دارید. در هر دو این موارد اگر بخواهید برایِ هر پروژه، یک سرور مجازی یا اشتراکی تهیه کنید، احتمالاً مدیریت همه‌ی این سرورها برای شما خیلی سخت خواهد شد. همچنین داشتن این تعداد سرور اشتراکی، احتمالاً هزینه‌ی بالاتری از یک سرور اختصاصی برای شما به همراه خواهد داشت. بنابراین در این موارد بهتر است که از یک سرور اختصاصی استفاده کرده و همه‌ی پروژه‌های خود را بر روی آن اجرا کنید.
  • یکی از کاربردهای سرور، استفاده از آنها برای اجرای بازی‌ها به‌صورت آنلاین است. مشخص است که اجرای بازی به منابع سخت‌افزاری قوی نیاز دارد. به‌خصوص در مواردی که شما بخواهید از یک بازی روزِ دنیا استفاده کنید. در این موارد هم باید از یک سرور اختصاصی استفاده کنید.
  • برخی از کسب و کارها برای تعامل و ارتباط با کاربران خود نیاز دارند تا به‌صورت روزانه برای آنها ایمیل ارسال کنند. بنابراین امکانِ ارسال ایمیل انبوه، یکی از فاکتورهایی است که این دسته از متقاضیانِ سرورها در نظر می‌گیرند. نکته‌ای که وجود دارد این است که این کار به‌دلایل مختلف و البته منطقی، در سرورهای اشتراکی مجاز نیست. بنابراین در این موارد هم بهتر است از یک سرور اختصاصی استفاده کنید.
  • ممکن است شما جزء هیچ یک از دسته‌های گفته شده نباشید، اما با این حال وب سایت شما دارای اطلاعاتی بسیار حساس است که دسترسی افراد به هر نحو به این اطلاعات ممکن است کل کسب و کار شما را نابود کند. اگر چه شرکت‌های ارائه دهنده‎‌ی خدمات سرور تلاش می‌کنند تا نهایت امنیت را برای تمامی سرویس‌های خود در نظر بگیرند، اما به هر حال باید در نظر داشته باشید که امنیت سرورهای اختصاصی، بیشتر از مابقی سرورها است.

چرا باید از دیتاسنتر ایران استفاده کرد؟

تا این قسمت احتمالاً به این نتیجه رسیده‌اید که آیا سرور اختصاصی برای شما یک انتخاب مناسب است یا خیر. فاکتور بعدی، انتخاب محل قرارگیری سرور است. در سال‌های اخیر استفاده از سرورهای ایران در بین کاربران ایرانی بسیار محبوب شده است. اما در این قسمت هم این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا سرور ایران برای شما کاربردی است یا خیر. در ادامه به برخی از ویژگی‌های بسیار مهم سرورهای ایرانی اشاره خواهیم کرد:

  • اگر از سرور در وب سایت خود استفاده می‎‌کنید و باز هم اگر کاربران وب سایت شما ایرانی هستند، بهتر است از سرور ایران استفاده کنید. چون در این صورت کاربران وب سایت شما سرعت لود بیشتری را تجربه خواهند کرد و همین امر می‌تواند باعث بهبود رضایت مشتریان شما شود.
  • نکته‌ی دیگری که باعث می‌شود سرور ایران به‌عنوان یک انتخاب بهینه برایِ میزبانی از وب سایت‌ها شناخته شود این است که در هنگام اختلال و یا قطعی موقت اینترنت بین‌الملل، همچنان سرورهای ایرانی و در نتیجه وب سایت شما، در دسترس و فعال هستند.
  • اگر به دلایل فنی قصد داشته باشید بر روی سرور خود از سیستم عامل ویندوز استفاده کنید، انتخاب سرور خارج از کشور می‌تواند هزینه‌ی بالایی برای شما داشته باشد. زیرا در کشورهای خارجی، برای نصب ویندوز بر روی سرور باید لایسنس قانونی تهیه شود و این امر هزینه‌بر است. اما در ایران با توجه به اینکه قانون کپی رایت اجرا نمی‌شود، انتخاب سرور ایران با سیستم عامل ویندوز می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شود.

 

پهنای باند سرور و محدودیت‌های مربوط به آن

هر سرور یک پهنای باند تعریف شده دارد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی‌که محدودیت پهنای باند سرور شما به پایان برسد، ممکن است با خطای محدودیت پهنای باند مواجه شوید.

موضوع ساده است؛ شما در یک بازه‌ی زمانی خاص اجازه دارید از مقدار مشخصی از پهنای باند استفاده کنید و در صورتِ تمام شدن این محدودیت باید سرویس خود را ارتقا دهید. به همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود که قبل از خرید سرور، میزان منابع موردنیاز و از جمله پهنای باند را ارزیابی کنید. همچنین در صورتی‌که نیاز به پهنای باند بالایی دارید، بهتر است از سرور اختصاصی با پهنای باند نامحدود استفاده کنید.

 

جمع‌بندی

از جمله فاکتورهای مهمی که در انتخاب سرور نقش اساسی دارد، می‌توان به نوعِ سرور، لوکیشن آن و همچنین میزان پهنای باندی که برای آن در نظر گرفته شده است اشاره کرد. اما اینکه حدِ متعادل برای هر نیاز کدام است، ابهام همیشگی کاربرانی است که نیاز به خرید سرور دارند. در این مقاله به‌صورت ویژه به بررسی سرور اختصاصی ایران با پهنای باند نامحدود پرداخته‌ایم. اگر این ابهام برای شما هم وجود دارد که آیا سرور اختصاصی برای شما کاربرد دارد یا خیر، استفاده از کدام دیتاسنتر برای شما بهتر است و آیا پهنای باند نامحدود موردنیاز شما هست یا خیر، مطالب این مقاله قطعاً این ابهامات شما را برطرف خواهد کرد.

 

سؤالات متداول

1-    سرور ایران چه نوع سروری است؟

سروری که دیتاسنتر آن در ایران واقع شده باشد، به سرور ایران مشهور است.

2-    آیا قیمت سرور ویندوز ایران پایین‌تر از سرورهای خارج از کشور است؟

بله. با توجه به اینکه در ایران لزومی به خرید لایسنس قانونی ویندوز نیست، سرور ویندوز ایران ارزان‌تر از همین سرور در خارج از کشور است.

3-    برای بازی آنلاین باید از کدام سرور استفاده کرد؟

با توجه به اینکه اجرای بازی به‌صورت آنلاین به منابع زیادی نیاز دارد، بهتر است از سرور اختصاصی برای این منظور استفاده شود.

منبع: سایت خبر فوری