عمومیمعرفی کسب و کار

ظروف مسی تلفیقی از هنر و زیبایی

بشقاب مس و پرداز یک هدیه مناسب و زیبای تبلیغاتی است. مس و پرداز از جمله رشته‌های صنایع دستی است که حاصل نوآوری هنرمندان اصفهانی است. در تولید این بشقاب، از هنر قلمزنی نیز استفاده شده است. بشقاب مس و پرداز در دسته هدایای مدیریتی نیز تعریف می‌شود. شما می‌توانید این بشقاب زیبای مس و پرداز را به مهمان‌های خارجی خود نیز هدیه بدهید. فیروزه و مس یکی از هنرهای سنتی و اصیل ایرانی است که قدمت آن به دوران باستان می رسد. در این هنر، سطح ظروف مسی با سنگ های فیروزه کوبیده می شود و طرح های زیبایی را ایجاد می کند.

مس و پرداز؛ بازی‌رنگ‌ها در هنر ایران است. در این مطلب به صورت مفصل در مورد مس و پرداز می‌پردازیم و به انواع آن اشاره می‌کنیم.

رنگ‌های روی مس به حرکت در می‌آیند تا مس و پرداز شکل بگیرد. نام دیگر هنرمس و پرداز نقاشی روی مس است. این هنر که نوعی نقاشی روی ظروف مسی است از میناکاری الهام گرفته و می توان آن را زیرمجموعه ی هنر میناکاری روی مس به شمار آورد. علت نام گذاری آن این است که پرداز روی مس را می­توان تلفیقی از هنر میناکاری با مس پرداخت شده در نظر گرفت.

کیفیت ظروف مسی

ظروف مسی که برای تولید محصولات مس و پرداز استفاده می شود باید مقاومت و ضخامت نسبتا بالایی داشته باشد. البته در مراحل تولید این محصولات نیز به منظور جلوگیری از اکسید و سیاه شدن رنگ مس و افزایش مقاومت محصولات مس و پرداز، سطوح آن ها با روکش پلی استر می پوشانند.

رنگ‌های چشم نواز

در کار مس و پرداز رنگ‌ها بسیار چشم‌نوازند. در بیشتر موارد رنگ اصلی در پرداز مس، مانند میناکاری، آبی است. طرح های مورد استفاده در این نوع هنر، کاملا سنتی و ایرانی است.

گل و مرغ و اسلیمی رایج‌ترین این طرح‌هاست. البته انسان‌هایی با چهره‌هایی کاملا واضح هم کشیده می‌شود. هرچند که در گذر زمان طرح‌ها دستخوش تغییراتی شده است، از طرح‌های مغولی و چینی گرفته تا نقوش اسلامی. این هنر هم مانند بسیاری نمونه‌های مشابه، تلاشی است برای آراستن، برای زیبا کردن وسایل روزمره.

اصفهان؛ شهر مس و پرداز

مس و پرداز هم مانند دیگر هنرهای ایرانی، تغییرات بسیاری کرده است. در جریان جنگ‌ها و تسخیر ایران، طرح‌های بسیاری به این کار اضافه شد.

شهرهایی که در این حوزه فعالیت عمده داشتند بارها و بارها تغییر کرده است. هرچند در حال حاضر اصفهان قطب تولید این نوع از صنایع دستی است اما همیشه اینظور نبوده است.

با تغییر پایتخت در نتیجه تغییر حکومت در ایران، هنرمندان هم به شهر جدید یا کوچ می‌کردند یا دعوت می‌شدند. در شهرهایی چون قزوین و خراسان هم این کار رواج داشته است. در حال حاضر بیشتر محصولاتی که در بازار عرضه می‌شود، تولید اصفهان است.

هنرمندان و مسگران اصفهانی در این حوزه سال‌هاست فعالیت می‌کنند. برای زنده نگه داشتن این هنر، تلاش‌هایی هم می‌شود. کارگاه‌های تولیدی، معمولا تلاشی برای آموزش نسل جوان هم دارند. با این کار می‌توان به زنده ماندن این هنر امیدوار بود.

نقوش سنتی زیبای این ظروف با رنگ‌های زیبا و خیره کننده توجه علاقه‌مندان به صنایع دستی را به سوی خود جلب کرده است. همان‌گونه که گفته شد هنر میناکاری پرداز مورد استفاده در ساخت ظروف مس پرداز به عنوان یکی از زیباترین سبک‌های نقاشی سنتی شناخته می‌شود. معمولاً نقوش ختایی، تصاویر پرندگان و حتی نقوش انسانی در این هنر ارزشمند به تصویر کشیده می‌شود.

انواع ظروف مس و پرداز

هنرها و صنایع دستی اصفهان معمولاً یا به صورت ترکیبی اجرا می‌شوند و یا خود به عنوان مبنای اصلی و پایه‌ای به شمار می‌روند. میناکاری یکی از هنرهای اصلی می‌باشد که دارای زیر مجموعه ای مانند مس و پرداز است.

این هنرتوانسته است جایگاه مناسبی در نزد دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور پیدا کند.

انواع ظروف مس پرداز تولید شده عبارت‌اند از:

شکلات خوری مس پرداز

شیرینی خوری مس پرداز

قندان مس و پرداز

گلدان مس پرداز

آیینه و شمعدان

و…

برای تولید ظروف مس و پرداز ابتدا ظروف مسی مورد نظر آماده می‌کنند. در این مرحله باید از فلز مس با مقاومت بالا استفاده شود تا ضخامت لازم برای تولید این صنایع دستی زیبا به وجود آید.

سپس ظرف مسی آماده شده برای اجرای طراحی و نقاشی در اختیار هنرمند طراح قرار می‌گیرد و در پایان کار بر روی آن لایه محافظی از پلی استر قرار می‌گیرد.

مراحل پرداز روی مس و تولید ظروف مس و پرداز

خم کاری مس: این مرحله به عنوان مرحله اولیه برای تهیه ظرف مسی می‌باشد. فلز مس در قالب ظروف مختلف با میزان خلوص بالا و ضخامت مناسب خم‌کاری می‌شود.

مینا کاری پرداز و نقاشی: در مرحله دوم عملیات نقاشی میناکاری پرداز با استفاده از رنگ‌های مورد استفاده در هنر میناکاری بر روی ظروف مسی انجام می‌شود.

این مرحله یکی از مراحل اصلی در ساخت ظروف مس و پرداز می‌باشد. زیرا نقاشی‌ها و پردازهای آن باید با دقت و ظرافت خاص صورت گیرد. هر چه قدر ظرافت و زیبایی نقاشی انجام شده و رنگ‌های مورد استفاده زیباتر باشد ارزش هنری کار بالاتر است.

ساب خوردن: دستگاه ساب یکی از ابزارهای اصلی در مس و پرداز است که ظروف مس پرداز توسط آن از انواع چربی و جرم پاک شده و به خوبی براق می‌شوند.

لایه پلی استر: مرحله آخر مربوط به‌به حفاظت از ظروف است. برای حفاظت از ظروف مس پرداز بر روی آن‌ها پلی استر با کیفیت مناسب به صورت یکنواخت در سطح ظرف قرار می‌گیرد. این لایه علاوه بر محافظت از ظرف موجب ماندگاری بالای رنگ‌های مورد استفاده می‌شود و قابلیت شست و شوی آن را تقویت می‌کند.

تفاوت مس و پردازبا میناکاری

اولین تفاوت این دو هنر در مراحل آماده سازی ظروف مسی است. در میناکاری پیش از نقاشی ظروف را لعاب می دهند اما در مس و پرداز این کار را نمی کنند. بلکه پس از کوره دهی ظروف نقاشی ها روی بدنه ی مسی آن ها نقش می بندند.

دوم اینکه مس و پرداز دقت بیشتری می خواهد و علت آن این است که : مراحلی مانند سوهان کاری و پرداخت از مراحل کار حذف شده اند. دقت و تمرکز هنرمند باید جبران مراحل حذف شده را بکند تا نقش و رنگ روی ظروف دقیق و منظم باشند.

تفاوت دیگر در رنگ بندی ها و نقش های روی ظروف می باشد. طراحی روی مس  در مس و پرداز درشت تر، با خطوط و دوایر کمتر است و در عین حال برجسته تر و آشکارتر می باشد.

در رنگ بندی ظروف میناکاری بیشتر از رنگ آبی استفاده می شود و تضاد رنگی در آن ها به چشم نمی خورد. همانطور که می دانید و از نام آن هم پیداست مینا اشاره به آبی آسمانی دارد و به همین دلیل این نام را بر روی این هنر از زمان تاریخ باستان تا کنون می‌دانیم که ظروف مسی دارای خواص زیادی هستند. نقاشی‌های سبک پرداز، با قدمت 1500 ساله، به روشی جدید در سازه‌های مسی اعمال می‌شوند.

سرو غذا در این ظروف فواید زیادی برای بدن دارد. تمام ظروف مسی یک حس کلاسیک دارند و به طور خاص طراحی شده‌اند تا یکی از بهترین دکوراسیون‌های هر خانه‌ای باشند.

مس و پرداز هنر لوکس اصفهان است که می توان به عنوان شاهکار صنایع دستی ایران در نظر گرفت. این هنر لوکس که می‌توان از بازارهای مختلف قابل اطمینان خریداری کرد، صنایع دستی محبوب شهرهای مختلف در سراسر جهان است.

شما می‌توانید این صنایع دستی را به عنوان یک هدیه یا برای استفاده شخصی خود مطابق با اهداف کاربردی و زینتی خود در نظر بگیرید. تمام ظروف مسی و صنایع دستی مسی موجود در بازار دست ساز هستند.

نقاشی روی بدنه محصولات مسی را هنر مس و پرداز می‌نامند. این هنر مورد توجه بسیاری از دوستان هنری قرار گرفت. مس خیلی زود جای خود را بین دوست داران این صنعت پیدا کرد و به یکی از محبوب ترین کالاها تبدیل شد.

فلز مس مورد استفاده برای این محصول باید ضخیم و از مقاومت نسبتاً بالایی برخوردار باشد تا از آسیب جلوگیری شود. این هنر تلفیقی از صنایع دستی میناکاری و صنایع دستی مسی است و برخی آن را در زیر مجموعه مینا قرار می‌دهند.

از کاربردهای این هنر می‌توان به محصولاتی مانند شکلات‌خوری مس و پرداز، ظرف شیرینی جات مس و پرداز، قندان مس و پرداز، قابلمه مس و پرداز و … اشاره کرد.

رنگ مس و پرداز

سایه‌های مختلف آبی و فیروزه‌ای در بدنه مس برای ساختن یک قطعه افسانه‌ای استفاده می‌شود. لایه پلی استر، محصول مس و پرداز را برای جلوگیری از اکسیداسیون مس، پوشش می‌دهد. همچنین این لایه منجر به ضخیم‌تر شدن آن می‌شود. این سوغات افسانه‌ای در میان مسافران و گردشگران که به ایران سفر می‌کنند، محبوب است.

مس خام باید در ظرف دیگری ساخته شود سپس طرح‌هایی بر بدنه مس کشیده شده و نقاشی شوند. برای اینکه جلوه رنگ در حالت کلی کار مشخص باشد، باید قسمت‌های خاصی از سطح کار لعاب داده شده و رنگ آمیزی شود و بقیه کارها برای روشنایی بیشتر و از بین بردن تیرگی سطح مس استفاده شود.

از هنر اصیل میناکاری برای ساخت ظروف زیبای مس و پرداز استفاده می‌شود. استادان از رنگ‌ها و طرح‌های بی‌نظیر این هنر استفاده می‌کنند. این هنر نفیس یکی از محبوب‌ترین هنرهاست که به دلیل ترکیبی از سبک‌های قدیمی و جدید جذاب‌ است. از محصولات مس و پرداز با مخلوطی از میناکاری، می‌توان به عنوان گزینه عالی برای هدیه به دیگران بکار برد.

صنایع دستی زیبای ایرانی

مس و پرداز توسط ترکیبی از دو صنایع دستی میناکاری ساخته شده است. اگر چه این یک هنر سنتی نیست، بسیاری از مردم به آن علاقه مند هستند. میناکاری می‌تواند بر روی فلزات مختلف مانند طلا، نقره، مس و سفال‌گری انجام شود. اما محبوب‌ترین آن مس است که به اندازه کافی قوی و ضخیم است. افرادی که به دکوراسیون خانه خود توجه می‌کنند، از این هنر به منظور طراحی خانه‌ها و محل کار خود استفاده می‌کنند. مس و پرداز در مجموعه نفیس مس توسط استادان ماهر ساخته شده است که زمان خود را برای ایجاد شاهکارهای به یاد ماندنی صرف کرده‌اند.