عمومیمعرفی کسب و کار

علت زرد شدن و ریختن برگ شمشاد

شمشاد رسمی یا ساقه طلایی بومی ژاپن است و ارتفاع آن در طبیعت به ۴ متر هم میرسد. برگ‌های این گونه از شمشاد براق چرمی و سبز تیره است، و به شکل تخم مرغی با دندانه‌های کوتاه در لبه می‌باشد.گل آزین گرزن آن به طول ۵ سانتی متر و گل‌های آن سبز مایل به سفید است. این گل‌ها در وسط بهار ظاهر می‌شود، شمشاد رسمی میوه‌های صورتی ونارنجی دارد.نوع نگهداری از این نوع شمشاد در خارج از آپارتمان و در فصل تابستان، همچنین تغذیه با کود کافی در زمستان و نگه داری آن در داخل آپارتمان در محلی خنک، اهمیت بسیاری در پرورش شمشاد دارد.

مراقبت از گیاه شمشاد

برای مراقبت از شمشاد رسمی، نور متوسط تا زیاد، هوای خنک، آبیاری معمولی، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی مورد نیاز است.

آبیاری گیاه شمشاد:

چنانچه در نمناک گفته ایم آبیاری شمشاد باید بطور منظم انجام شود. خاک گیاه بهتر است قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد، بنابراین از خشک شدن خاک گیاه باید جلوگیری نمود. اما در فصل زمستان باید میزان آبیاری کمتر شود و آبیاری فقط تا حدیباشد که خاک اطراف ریشه‌ها خشک نشود. کمبود رطوبت خاک باعث خشک شدن نوک برگ‌ها می‌شود.

کود دهی گیاه شمشاد:

میزان ۵ گرم کود در لیتر، در هر دو هفته یکبار، و از اردیبهشت تا شهریور برای شمشاد کافی است.

خاک مناسب گیاه شمشاد:

خاک مناسب برای نگهداری از شمشاد، ترکیبی از خاک باغچه با کمی ماسه بسیار مطلوب است. این گیاه در هر نوع خاک بازهکش خوب رشد می‌کند. علاوه بر این خاک قلیایی را ترجیح می‌دهد.

نور مناسب گیاه شمشاد:

شمشاد برای رشد مناسب خود به نور کامل خورشید نیاز دارد. در واقع این گیاه به هوای آفتابی برای رشد خود علاقه‌مند است. شمشاد در نور کم نیز رشد می‌کند، اما سرعت رشد آن کمتر می‌شود. همچنین. کم بودن نور می‌تواند سبب کمرنگ شدن برگ‌های گیاه شود.

دمای گیاه شمشاد:

دما نیز مانند نور تاثیر بسزایی در زندگی هر گیاه دارد. محدوده دمایی مناسب برای رشد هر گیاه نیز مانند نور متفاوت است، محدوده دما با توجه به شرایط اقلیمی و ساختار هر گیاه معین می‌شود. هوای خنک بهترین میزان رشد را برای گیاه شمشاد خواهد داشت، دما‌های بالا سرعت رشد گیاه کم می‌کند، همچنین در صورت افزایش بیش از اندازه دما برگ‌های گیاه دچار سوختگی می‌شوند و در نتیجه سبب ریزش برگ‌های شمشاد می‌شود.

کاشتگیاه شمشاد:

همانطور که ذکر شد این نوع شمشاد را به راحتی می‌تواند در فضای آپارتمان و حیاط پرورش داد؛ بنابراین برای کاشت آن، نورگیرترین قسمت آپارتمان را انتخاب کرده و گلدان‌ها را در آنجا قرار دهید. البته باید قبل از کاشت، گلدان‌ها را از خاک سرشار از خاک برگ و کود‌های گیاه پرکرده و آن را آبیاری کنید. برای کاشت دو گیاه از این نوع شمشاد، باید فاصله ۷۰ سانتی متری را میان آن‌ها رعایت کنید.

The cause of yellowing and falling of boxwood leaves

روش تکثیر گیاه شمشاد

فصل مناسب در تکثیر شمشاد رسمی، از اواسط بهارتا اوایل تابستان است. معمولا شمشاد را از طریق کاشت بذر و قلمه زدن می‌توان تکثیر کرد. مناسب‌ترین روشی که برای تکثیر این گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد تکثیر از طریق قلمه زدن است.از قلمه‌های نرم، نیمه چوبی و چوبی هم می‌توان برای تکثیر این گیاه استفاده کرد. برای برش از قلمه‌های که به صورت افقی هستند می‌توان استفاده نمود، زیرا احتمال ریشه زایی آن‌ها بیشتر است.برگ‌های انتهایی قلمه باید از گیاه حذف شود و تنها دو یا سه برگ بالای قلمه‌ها باید باقی بمانند، زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه‌های گیاه کاهش می‌یابد.

برای قلمه زدن انتهایی ساقه را به اندازه ۵/۷ سانتی متر، با یک چاقوی تیز، به صورت اریب برش زنید. پس از برش دادن قلمه‌های گیاه بهتر است برای افزایش سرعت ریشه زایی قلمه ها، آن‌ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان‌هایی مناسب بکارید. برای کاشت قلمه‌ها می‌توانید آن‌ها را در ترکیبی از شن به اضافه پرلیت به نسبت مساوی و یا پیت موس و پرلیت به نسبت مساوی بکارید. دو سوم از ارتفاع قلمه‌ها را در گلدانی باقطر دهانه ۴ سانتیمتر بکارید، در مرحله آخر برای تامین رطوبت گیاه، توسط یک کیسه پلاستیکی شفاف روی قلمه‌ها را بپوشانید. اما برای تهویه مناسب چند سوراخ در کیسه پلاستیکی ایجاد کنید.

فقط باید به این نکته توجه کرد که هر زمان قصد داشتید قلمه گیری را انجام دهید باید از قبل به خوبی گیاه را آبیاری کرده باشید و هر روز صبح اقدام به برش قلمه‌های گیاه کنید. از آبیاری بیش از اندازه گلدان‌ها موجب پوسیدگی قلمه‌های گیاه می‌شود. برای رشد سریع قلمه‌ها باید آن‌ها را در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. همچنین آبیاری به صورت غبارپاشی باعث می‌شود تا خاک گلدان خشک نشود.

هرس کردن گیاه شمشاد:

فصل پائیز و بهار زمان مناسبی برای هرس این گیاه محسوب می‌شود. معمولا شمشاد‌ها هر مقدار و هر نوع هرسی را تحمل می‌کنند و بدون هرس نیز بوته‌های زیبا و متراکمی دارند. ظاهر و اندازه نهایی هرس به نوع شمشاد بستگس دارد. برای انتقال بوته هی جوان به محل اصلی، باید ریشه‌ها را نیز هرس کرد. برای متراکم شدن گیاه بهتر است بوته را تا سه سال به طور مرتب هرس کنیم.

شمشاد‌هایی که در پرچین با اشکال هندسی و مجسمه‌ای کاشته می‌شوندبا توجه به فرم پرچین و به نسبت میزان رشد، آن را در یک یا چند نوبت هرس شوند. قبل از پیدایش شاخه‌های جدید در بهار با استفاده از قیچی هرس، شاخه‌های تولید شده در اواخر تابستان قبل را هرس می‌کنیم، قبل از ضخیم و محکم شدن شاخه‌های جدید، باید آن‌ها را هرس نمود. در هرس‌های پرچینی باید قسمت پائین بزرگتر یا مساوی قسمت بالا باشد تا قسمت بالا روی قسمت پایین، سایه‌ای نداشته باشد.برای دادن حالت بوته‌ای به شمشاد، باید مداوم با چیدن نوک شاخه ها، جوانه‌های جانبی را تحریک و شاخه‌های متراکم تولید کرد.

بیماری ها، آفات و درمان گیاه شمشاد

آفات یکی از عوامل بازدارنده رشد گیاه است که در صورت برطرف نشدن آن، ممکن است باعث نابودی گیاه نیز شود. یکی از آفات شمشاد، بیماری سفیدک است که منجر به رنگ پریدگی برگ‌ها و شاخه‌های گیاه می‌شود. برای رهایی گیاه از این آفات، باید سرشاخه و یا شاخه‌هایی بیمار را از گیاه جدا کنیم.

خواص درمانی گیاه شمشاد و کاربرد‌های آن:

برگ‌ها و پوست ریشه آن مصرف دارویی دارد. یکی از خواص درمانی شمشاد، تصفیه کنندگی خون، معرق و ملین است.همچنین عصاره این گیاه خواص تب بر، گندزا و التیام بخش دارد. همچنین باعث بهبود عفونت‌های مجاری، درد‌های عصبی، صرع، درد‌های همراه با تب، نقرس، سیفلیس، روماتیسم، زخم‌های معمولی و عفونی می‌شود.

شمشاد که با نام علمی Buxus در دنیا شناخته می‌شود، گیاهی جمع‌وجور و همیشه سبز با برگ‎‌های متنوع در رنگ‌های سبز و طلایی است. این گیاه کوچک یک گزینه عالی برای استفاده در طول سال در باغ، باغچه، حیاط و حتی آپارتمان است.معمولاً برگ‌های شمشاد در زمستان و بهار برجسته و به رنگ سبز تیره هستند اما در تابستان و پاییز برگ‌های ترکیبی از رنگ‌های زرد و سبز را به‌خود می‌گیرند. شمشاد یک گیاه بوته‌ای است که تقریباً با هر شرایطی مانند مقدار آفتاب، نوع خاک، تحمل سرما و… سازگار است.

قیمت شمشاد طلایی

فروش نهال در گیلان یکی از کار هایی است که اکثر کشاورزان انجام میدهند که همچنین گیاه شمشاد کاربرد گسترده‌ای از تزئین محیط گرفته تا خاصیت درمانی. همچنین به‌دلیل شرایط نگه‌داری تقریباً راحت افراد زیادی برای خرید شمشاد و تکثیر آن اقدام می‌کنند. قیمت بذر و بوته شمشاد براساس نوع، سایز و مقدار نیاز خریدار متفاوت است، برای این‌که بتوانید قیمت نهایی را براساس شرایط‌تان به‌دست بیاورید می‌توانید با مشاوران متخصص تولیدی گل و گیاه سرو طلایی تماس بگیرید.

انواع شمشاد

گیاه بوته‌ای شمشاد از تنوع گسترده‌ای برخوردار است، که براساس منطقه رویش آن، تقریباً نزدیک به 176 گونه شمشاد در دنیا وجود دارد. در ایران استان‌های شمالی به‌ویژه گیلان، مازندران و گرگان به‌عنوان مهد پرورش و نگه‌داری انواع شمشادهای آپارتمانی و فضای باز شناخته می‌شوند. از رایج‌ترین انواع شمشاد در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شمشاد طلایی؛

نام‌گذاری شمشاد طلایی به‌دلیل رشد برگ‌ها و تغییر رنگ‌ آن‌ها است. برگ این گیاه در ابتدا سبز و با گذشت زمان برگ‌ها روشن و ترکیبی از رنگ زرد و نقره‌ای را در برگ ایجاد می‌کنند. شمشاد طلایی نیز مانند دیگر گونه‌های خانواده خود در بهار شکوفه می‌دهد و در پاییز شکوفه‌ها تبدیل به میوه‌ی نارنجی رنگ غیرخوراکی و سمی می‌شود.

2- شمشاد نعنایی پیوندی؛

برای تکثیر و پرورش شمشاد نعنایی که برگ‌های کشیده، کوچک و تیره رنگ دارد باید از روش قلمه‌گیری شاخه‌های دوساله استفاده کنید. با این‌حال برای تکثیر شمشاد پیوندی بسیار مهم است که با متخصصین این حوزه مشورت داشته باشید، و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.شمشاد ژاپنی دارای برگ‌های سبز است که در فصل بهار و تابستان شکوفه‌های بنفش می‌دهد و با تغییر فصل شکوفه‌ها تبدیل به میوه‌های سیاه غیرخوراکی می‌شوند.

روش نگهداری و  گیاه شمشاد

آبیاری؛ آبیاری شمشاد باید به‌صورت منظم انجام گیرد و هرگز خاک گیاه نباید خشک باشد.

نور؛ شمشاد با هرگونه نور و دمای سازگار است، اما این گیاه هوای آفتابی را بیشتر ترجیح می‌دهد.

دما؛ معمولاً براساس شرایط اقلیمی و ساختار انواع شمشاد، دما و نور آن متفاوت خواهد بود. با این‌حال دمای خنک بهترین گزینه برای پرورش و رشد این گیاه است

خاک؛ با این‌که شمشاد با هرگونه خاکی سازگاری دارد اما در خاک قلیایی زهکشی شده بهتر رشد می‌کند.

کوددهی؛ معمولاً بهترین زمان برای کوددهی شمشاد، در ماه‌های اردیبهشت تا شهریور و به میزان 5 گرم کود در لیتر است.

هَرس؛ بهترین زمان برای هرس کردن گیاه شمشاد پاییز و بهار است. بهتر است برای رشد و تراکم گیاه به‌طور مرتب بوته را تا سه سال متوالی هرس کنید.

کاشت؛ گیاه شمشاد را به‌راحتی می‌توانید در فضای آپارتمان یا حیاط بکارید. اما بهتر است که برای کاشت این گیاه پرنورترین قسمت را در نظر گرفته و حتماً قبل از کاشت خاک گیاه مخلوطی از خاک برگ و کودهای گیاهی باشد.

تکثیر: بهترین زمان برای تکثیر شمشاد، اواسط بهار تا اوایل تابستان است. روش تکثیر این گیاه به دو روش کاشت بذر و قلمه زدن انجام می‌شود که معمولاً قلمه زدن مناسب است.

علت خشک شدن شمشاد

گیاه شمشاد نیز مانند دیگر گیاهان در معرض بیماری و آفات قرار می‌گیرد که باعث خشک شدن و حتی نابودی گیاه خواهد شد.از جمله بیماری‌هایی که باعث خرابی و خشکی شمشاد می‌شود می‌توان به بیماری بلایت یا آتشک اشاره که عامل آن نوعی قارچ است. زمانی که این قارچ در خاک و لاشه برگ زنده بماند از طریق روزنه‌های برگ وارد درخت شده و به‌تدریج باعث خشک شدن کامل می‌شود، به‌همین خاطر نام دیگر این بیماری سوختگی شمشاد است.

خرید شمشاد طلایی و شمشاد ورنیا

یکی از تولیدکنندگان باسابقه و خوشنام در گیلان است که نهال انواع شمشاد را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار علاقه‌مندان و خریداران می‌گذارد.به‌خاطر داشته باشید که خرید از این مجموعه نه‌تنها تضمین‌کننده کیفیت است، بلکه در کلیه مراحل پرورش، نگه‌داری و تکثیر شمشاد با هرگونه مشکلی برخورد کنید، مشاورین با تجربه تولیدی گل و گیاه سرو طلایی همراه‌تان خواهند بود.