عمومیمعرفی کسب و کار

فاکتورهای روانشناختی در سلیقه مصرف کننده در انتخاب ملحفه تخت چیست؟

اگر به فکر بالابردن کیفیت زندگی هستید هیچ چیز موثر تر از داشتن یک روتختی ساده و تمیز نیست. نظافت روتختی و ملحفه ها علاوه بر اینکه سلامت شما را تامین می کند؛ شادابی و نشاط منظم بودن را هم برای شما به همراه دارد. اگر تابحال به این موضوعات فکر نکرده اید کتاب “تختخوابت را مرتب کن، اثر ویلیام اچ مک ریون” را حتما پیشنهاد میکنم مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:

تمیز کردن روتختی چه اهمیتی دارد؟

چرا باید رختخواب را تمیز و مرتب کرد؟ همه ما هرروز حداقل 6 تا 8 ساعت (بعضی از ما حتی بیشتر!) را در رختخواب می گذرانیم. عرق کردن، تاریکی محل و رطوبت ملحفه ها همه بهترین شرایط برای رشد موجودات ذره بینی، کنه های گرد و غبار و کلی عوامل بیماریزاست.

پس اگر این برای شما کافی است که از پوست و ریه های خود محافظت کنید، خواندن این مطلب برای شما حتما مفید است

در این مطلب می آموزیم:

سرویس خواب از چه اجزایی تشکیل شده است؟

چه بیماریهایی از طریق خواب منتقل می شوند؟

هر یک از اجزای سرویس خواب را چگونه تمیز کنیم؟

ملحفه ها و روتختی را هر چند وقت یکبار باید شست؟

برای از بین بردن لکه روتختی چه باید کرد؟

بهترین روش تمیز تگه داشتن روتختی چیست؟

چه جنس روتختی برای شستشو مناسب تر است؟

سرویس خواب از چه اجزایی تشکیل شده است؟

قبل از دانستن روش های تمیز نگه داشتن سرویس خواب یا سرویس روتختی باید بدانیم یک سرویس خواب استاندارد از چه قسمت هایی تشکیل شده است:

تشک:

با این جزء از سرویس خواب حتما آشنا هستید؛ بسته به عادت خواب و بودجه شما انواع مختلفی از تشک در بازار موجود است. تشک های فنری “ارزان ترین نوع”، تشک های طبی فنری “با دوام ترین نوع” و تشک های طبی “تخصصی ترین و گران ترین نوع” تشک هستند. بسته به سایز تختخواب سایز های یکنفره یا نوجوان، سایز های یک ونیم نفره یا دونفره را می بایست تهیه کنید.

محافظ تشک:

محافظ تشک ضد آب که در جنس های مختلف و قیمت های مختلف در بازار موجود است وظیفه محافظت از تشک شما را بعهده دارد، یک صرفه جویی بزرگ در هزینه های شما … بهترین نوع محافظ تشک گردباف پنبه ای است. از لحاظ سلامت، ظاهر و دوام این بهترین هدیه ای است که برای تشک خود فراهم می کنید.

ملحفه تشک:

ملحفه کش دار، کاور تشک یا کیسه تشک اسامی مختلفی برای این بخش از سرویس خواب شماست. زمان تهیه این محصول باید دقت کنید به علت بالا و تماس زیاد با پوست شما حتما یک جنس خوب و ارگانیک، بدون پرزدهی یا رنگ دهی و با دوام بالا تهیه کنید. سرویس ملحفه تمام کتان تمام خصوصیاتی که نام بردیم را یکجا داراست و می توانید با راحتی و آرامش خیال آن را مورد استفاده قرار دهید.

روبالش، روکوسنی:

این بخش از سرویس خواب شما از دونظر مهم است:

یک: سلامت که بخاطر تماس با پوست صورت شما حساس ترین قسمت سرویس روتختی به شمار می رود.

دو: زیبایی، شاید جالب باشد بدانید انواع مختلفی از بالش در ابعاد مختلف در بازار موجود است که با توجه به فضای دکوراسیون شما میتواند مورد استفاده باشند. روبالش استاندارد ، روبالش اروپایی، روبالش کینگ ، روکوسن شکلاتی ، روکوسن مربع و روکوسن سوسیسی

بالش:

انتخاب بالش مناسب و استاندارد برای خواب از نان شب هم واجب تر است. مانند انتخاب تشک در انتخاب این آیتم هم وسواس زیادی به خرج دهید، بالش مناسب برای هر فرد با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال کسی که اغلب به پشت می خوابد یک بالش نرم و با ارتفاع کمتر مثل بالش میکروژل نیمه طبی برای او مناسب است و کسیکه اغلب به پهلو میخوابد چون باید گردن او در وضعیت صحیحی نسبت به بدن قرار گیرد بهتر است یک بالش سفت تر و بلندتر مثل بالش پلاتینیوم را انتخاب کند.

لحاف یا روتختی:

در انتخاب روتختی ساده  نکته حائز اهمیت علاوه بر جنس پارچه و طرح آن که سلیقه ای است الیاف مورد استفاده یا به قول عوام پشم شیشه را هم باید مورد توجه قرار دهید. روتختی هتلی ، روتختی ساده تمام کتان و روتختی با طراحی اختصاصی

انواع آپشن ها موجود برای انتخاب هستند.

رانر یا شال تخت:

موردی که هنوز خیلی در کشور ما از لحاظ دکوراسیونی باب نیست اما لازم به توجه است و باعث خاص شدن سرویس خواب زیبای شما خواهد شد. یک رانر یا شال تخت خز آیتم جذابی برای تزئئین سرویس هتلی شما خواهد بود.

چه بیماری هایی از طریق سرویس خواب منتقل می شوند؟

بیماری های تختخوابی چندین دسته کلی دارند اما آنچه حائز اهمیت است و با شستشوی رختخواب ارتباط دارد بیماری تنفسی ناشی از کنه ها “bed bugs” است. اگر فردی در خانه شما مبتلا به آسم، اگزما یا آلرژی به کنه گرد و غبار است، توصیه می کنیم که یک بار در هفته روتختی را بشویید یا تعویض کنید. اگر حیوانات خانگی شما روی تخت شما می خوابند، ممکن است لازم باشد روتختی ها را هر 3 تا 4 روز یکبار بشویید.

هر یک از اجزای سرویس خواب را چگونه تمیز کنیم؟

اجزای سرویس خواب را در قسمت قبلی شرح دادیم، در این بخش روش شستشوی هریک از اجزا را بررسی می کنیم:

شستشوی تشک:

شستن تشک اصولا زمانی لازم است که از محافظ تشک استفاده نکنید؛ در این صورت با مراحل زیر می توانید لکه ها را از روی تشک پاک کنید:

یک مسواک و یک پیمانه داشته باشید.

دو پیمانه آب را با یک پیمانه آب ژاول (پراکسید هیدروژن) ترکیب کنید.

پنج قطره مایع ظرفشویی (ترجیحا بی رنگ) به آن اضافه کنید.

اسانس هم اختیاری است.

پس از ترکیب این موارد با هم به آرامی با مسواک بر روی لکه تشک بکشید.

محل را با حوله خشک کنید.

شستشوی محافظ تشک:

اصولا محافظ ها حساسیت خیلی زیادی به روش شستشو ندارند، دمای زیر 30 درجه، مایع رختشویی و ماشین لباسشویی کافی است. اما برای جلوگیری از آسیب به قسمت های ضد آب ترجیحا وارد برنامه خشک کن نشوید.

شستشوی روتختی:

برای شستن قسمت های بدون الیاف (پشم شیشه) به روش زیر عمل کنید:

دمای زیر 30 درجه

مایع رختشویی یا پودر صابون (حتما مواد بدون آنزیم)

خشک کن را برای جلوگیری از چروک شدن بیش از حد روشن نکنید.

ملحفه ها را به صورت دو نم (کمی خیس) روی یک سطح صاف پهن کنید.

در صورت استفاده از مواد پلی استر یا نایلون از اتو کردن پرهیز کنید.

شستشوی لحاف:

برای شستن لحاف پشم شیشه حتی الامکان به خشکشویی مراجعه کنید؛ اگر اصرار بر شستشوی داخل منزل دارید عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید: شستشوی روتختی پشم شیشه

چه مدت زمانی برای شستن ملحفه ها و روتختی مناسب است؟

هر چند وقت یکبار باید ملحفه ها را شست؟ خب این بستگی به میزان استفاده شما و اصرار شما دارد اما از لحاظ بهداشتی توصیه می شود:

هرهفته یکبار روبالش ها را بشویید.

هر ماه دوبار ملحفه های را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید.

لحاف ها حتما هر سال چهار بار با تغییر فصل شسته شوند.

برای پاک کردن لکه روتختی چه باید کرد؟

لکه های روی روتختی را چطور باید پاک کرد؟ با توجه به منشا لکه این مورد متفاوت است اما روشی که محتاطانه ترین کار است و تقریبا روی همه لکه ها بجز رنگ جواب میدهد:

یک کاسه بردارید و مقداری صابون (ترجیحا بدون رنگ) داخل آن رنده کنید.

پودر صابون حاصل را با کمی آب مخلوط کنید و با یک اسفنج یا بادست خوب بهم بزنید تا کف کند.

کف حاصله را با یک پارچه سفید کتان روی محل لکه بکشید.

با یک حوله یا پارچه نخی سفید محل کف را پاک کنید.

بهترین روش شستن روتختی چیست؟

دربالا روشش های شستن لحاف یا روتختی ذکر شد اما یک راه حل عالی برای تمیز نگه داشتن روتختی انتخاب روتختی کاوری است. با خرید یا سفارش کاور لحاف شما دیگر از این بابت راحت هستید و هرزمان اراده کنید میتوانید کاور لحاف خود را مورد شستشو قرار دهید.

اگر در مورد روتختی کاوری اطلاعات تکمیلی لازم دارید این عبارت را گوگل کنید: لحاف یا کاور لحاف؟ | تفاوت در چیست؟

چه جنس روتختی برای شستشو مناسب تر است؟

انتخاب روتختی مناسب برای شستشو کار پیچیده ای است اما یک توصیه خوب برای اینکه خیلی به بیراه نروید انتخاب یک روتختی تمام کتان است. پارچه های تمام کتان بی نهایت سالم، با تنفس بالا و مقاوم به شستشو هستند، حتی با اتخاب رنگ سفید شما محدودیتی در استفاده از مایع سفید کننده نیز ندارید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت خواب و معرفی جدیدترین و کاربردی ترین محصولات کالای خواب به فروشگاه روتختی  شیکدو مراجعه کنید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اهمیت رنگ

رنگ برای ایجاد یک فضای خاص بسیار مهم است و گاهی اوقات چیزهای کوچک اهمیت بیشتری دارند. رنگ ها می توانند بر روی مغز تأثیر روانشناختی بگذارند، و این بدان معناست که شما باید با دقت در نظر بگیرید که می خواهید از کدام پالت برای چه هدفی استفاده کنید.

یادآوری این نکته بسیار مهم است که شما باید تمام حواستان به رختخواب باشد چون با انتخاب بهترین رنگ برای ملافه تخت می توانید کل تم و هدف اتاق خواب خود را تغییر دهید.

طیف رنگی آبی

اگر گاه به گاه با خواب دست و پنجه نرم می کنید یا از اختلال خواب رنج می برید، احتمالاً می خواهید رنگ تختخواب و دکوراسیون خود را براساس نیاز به خواب شبانه بهتر، انتخاب کنید.

طبق یک نظرسنجی، افرادی که در اتاق خوابشان زمینه آبی دارند ، چه از نظر کمی چه از نظر کیفیت بهترین خواب شبانه را دارند. بنابرین باید سایه های مختلف آبی موجود را در نظر بگیرید.

رنگ سفید

تن های سفید و مشابه آن احساس تمیزی را در شما ایجاد می کند، اما بهتر است که از رنگ سفید فقط برای ملحفه های تخت استفاده کنید.

زیرا اگر در اتاق خواب خود استفاده کنید به دلیل اینکه در بیمارستان ها استفاده می کنند به شما حس بالینی را خواهد داد.

به جای رنگ سفید می توانید از رنگ کرم یا بژ استفاده کنید زیرا آن ها نیز اثر خنثی دارند و به شما این امکان را می دهندکه اطراف آن هارا با هر رنگ دلخواهی تزیین کنید.

برای اینکه اتاق شما از یک نواختی در بیاید میتوانید از یک الگو یا طرح گلدوزی استفاده کنید و طرح ورق هارا زنده کنید.

تقویت اعصاب با رنگ زرد

همانطور که قبلا بیان شد آبی در بالای لیست آرامش بخش ترین رنگ برای خواب قرار دارد اما برخی از رنگ ها نیز از نظر رقابت به آبی نزدیک هستند.

اگر احساس می کنید که به سمت رنگ زرد جذب می شوید، خوش شانس هستید، رنگ زرد باعث ایجاد یک سیستم عصبی سالم می شود، عملکرد عصب را تحریک می کند.

اما به طور کلی اعصاب را آرام می کند و باعث می شود که شاداب تر از بقیه از خواب بیدار شوید.

خوابی آرام با رنگ سبز و نقره ای

علاوه بر رنگ زرد و آبی ، سبز هم در این رقابت وجود دارد و می توانید از رنگ سبز هم استفاده کنید و رنگ نقره ای که از درخشش ستارگان و نور ماه تقلید می کند باعث خنک شدن شما در شب می شود و خواب راحت تری ایجاد می کند.

اما به یاد داشته باشید که رنگ خاکستری عملکرد خوبی ندارد و خواب خوبی ایجاد نمی کند.

تناژ گرم

رنگ نارنجی به رنگ قرمز نزدیک است و استفاده بیش از حد آن ممکن است باعث اختلال حواس شود.

اما نارنجی گرم مزایای زیادی دارد و باعث یک فضای پایدار و اطمینان بخش می شود و به هضم غذا و خواب بهتر کمک می کند.

به طور کلی انتخاب رنگ تختخواب و دکوراسیون اتاق خواب ، یک انتخاب شخصی است و اگر باعث خوشحالی شما و خواب خوب در شما شود، یک انتخاب خوب برای شماست.

اگر هنوز نمی توانید رنگ اتاق مناسب خود را انتخاب کنید، با ما در ارتباط بگاهی دوست دارید تغییر و تنوعی در اتاق خواب خود با هزینه محدود ایجاد کنید. در این مواقع بهترین کار، تغییر روتختی اتاق خواب است. یک تغییر کوچک در رنگ و طرح روتختی می‌تواند حال و هوای اتاق خواب شما را عوض کند و حتی بر میزان آرامش و کیفیت خواب شما هم موثر باشد. انتخاب رنگ مناسب برای ملحفه روتختی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مطلب قصد داریم روش انتخاب بهترین رنگ برای ملحفه را به شما معرفی کنیم. در ادامه توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید دکوراسیون اتاق خواب خود را با یک تغییر رنگ ملحفه روتختی، متحول کنید.

رنگ روتختی در فنگ‌شویی؛ تغییر انرژی اتاق با بهترین رنگ برای ملحفه

ملحفه‌های روتختی در طرح‌ها، مدل‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. بنابراین شما هنگام با تنوع بالایی روبه‌رو هستید. قبل از هر چیز به رنگ دکوراسیون اتاق خواب و بقیه اجزا و وسایل توجه کنید. رنگ سرویس خواب، دیوارها، فرش و پرده در انتخاب رنگ ملحفه تاثیر بسیاری دارد. بهتر است رنگ روتختی را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که با بقیه وسایل اتاق هارمونی داشته باشد. اگر رنگ وسایل اتاق تضاد آشکاری با هم داشته باشند، فضای اتاق شما دچار هرج‌ومرج می‌شود و آشفتگی و عدم تمرکز ذهن را در پی دارد.

رنگ ملحفه روتختی روی کیفیت خواب و استراحت شما تاثیرگذار است. بعضی رنگ‌ها مثل قرمز مناسب فضای اتاق خواب نیستند و خواب و آرامش شما را برهم می‌زنند. بهترین رنگ برای ملحفه روتختی از نظر فنگ‌شویی، رنگ سبز و آبی معرفی شده است.

بهترین رنگ برای روتختی از نظر روانشناسی؛ تاثیر رنگ‌های مختلف در کیفیت خواب

فرقی نمی‌کند دنبال خرید هستید یا می‌خواهید برای اتاق خواب عروس، ملحفه بخرید. درهرحال اولین چیزی که هنگام خرید توجه شما را به خود جلب می‌کند، رنگ روتختی است. اگر با دنیای رنگ‌ها آشنا شوید و بدانید هر رنگی چه تاثیری روی شما می‌گذارد، انتخاب بهتری خواهید داشت.

زرد؛ بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین

زرد جزو رنگ‌های گرم است و انرژی و شادی را بهتر از هر رنگ دیگری منتقل می‌کند. این رنگ آرامش‌بخش باعث می‌شود در طول شب هم خواب بهتری داشته باشید.

به‌علاوه رنگ زرد گزینه مناسبی برای روتختی عروس است. این رنگ گرم با خاصیت اغواگری فوق‌العاده کمک می‌کند تا اوقات استراحت خوبی داشته باشید و خواب راحتی را تجربه کنید. بنابراین برای حتما رنگ زرد را جزو گزینه‌های خود قرار دهید.

آبی؛ بهترین رنگ برای ملحفه و روتختی اتاق خواب

رنگ آبی با ایجاد احساس آرامش و خونسردی رابطه نزدیکی دارد. این رنگ نشانه‌ای از دریا و آسمان را به اتاق خواب شما می‌آورد و کمک می‌کند خواب آرامی را در طول شب تجربه کنید. رنگ آبی کابوس‌های شبانه را تا حد قابل‌توجهی کم می‌کند. شک نکنید یک یا کتان آبی می‌تواند روح تازه‌ای به اتاق خواب شما بدهد.

رنگ صورتی؛ رنگی سرشار از لطافت و زیبایی

رنگ صورتی از آن دسته رنگ‌های گرم و لطیف است که هم برای بچه‌ها و هم بزرگ‌ترها جذابیت بسیاری دارد. صورتی بیشتر از همه مورد توجه دخترهای جوان قرار می‌گیرد. خرید یک ملحفه روتختی صورتی فضای اتاق خواب شما را چشم‌نوازتر و پرانرژی‌تر از همیشه نشان می‌دهد.

صورتی را می‌توانید با رنگ‌هایی مثل خاکستری یا سفید ترکیب کنید. هنگام خرید مطمئن شوید و برای زیباتر شدن فضای تخت و اتاق خواب، کوسن‌ها یا روبالشی‌ها را به رنگ سفید یا طوسی انتخاب کنید.

روتختی سفید؛ نماد روشنی اصیل و پاکی

سفید می‌تواند بهترین رنگ برای ملحفه شما باشد. این رنگ برای هر فضایی از جمله کلاسیک، مدرن و سنتی مناسب است. استفاده از روتختی سفید مزایای مختلفی دارد. روتختی‌های سفید، لطافت، آرامش و خنکی را به شما هدیه می‌دهند. به‌علاوه لکه‌های روی پارچه سفید به‌راحتی پاک می‌شوند. روتختی سفید را می‌توانید با انواع کوسن‌ها و بالش‌های توری ست کنید و روی تخت بچینید.

روتختی زیتونی رنگ؛ از بهترین رنگ های آرامش دهنده برای اتاق خواب

رنگ سبز انواع مختلفی دارد. رنگ سبز در هر طیفی که باشد، طبیعت و درختان را در ذهن انسان تداعی می‌کند. این رنگ به‌طور همزمان شادی و آرامش را به فضای اتاق شما هدیه می‌دهد و خوابی باکیفیت به ارمغان می‌آورد.

چه رنگ‌هایی برای ملحفه روتختی و فضای اتاق مناسب نیستند؟

انتخاب بهترین رنگ برای ملحفه و روتختی کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اما بهتر است بعضی رنگ‌ها کمتر استفاده شوند. برای مثال، رنگ قرمز در همه جای دنیا نشانه خطر است. این رنگ ایجاد هیجان می‌کند و باعث می‌شود شب‌ها خواب مناسبی نداشته باشید. رنگ قهوه‌ای نماد افسردگی و غم است. این رنگ حال و هوای غمگینی به اتاق خواب شما تحمیل می‌کند.

رنگ بنفش یک رنگ لوکس و اشرافی است و خیلی مناسب فضای اتاق خواب نیست. اگر عاشق این رنگ هستید، بهتر است از ترکیب آن در کنار رنگ‌هایی مثل سبز، زرد یا نارنجی استفاده کنید. رنگ خاکستری تیره هم جزو رنگ‌هایی است که فضا را افسرده و دلگیر می‌کند. با ترکیب رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی با خاکستری، فضای اتاق را تلطیف کنید.