سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

فرق ایمپلنت با کاشت دندان

آیا کاشت دندان با ایمپلنت دندان تفاوت دارد؟

در واقع کاشت دندان و ایمپلنت به یک معنی هستند و تفاتی ندارند، پس هردو به منظور از بین بردن جای خالی دندان ها استفاده می شود. قبل از ورود به بحث اصلی باید بگوییم که انسان ها بنا بر دلایل مختلف از قبیل عدم مراقبت صحیح از دندان، کشیدن سیگار و … مجبور به کشیدن دندان های پوسیده و آسیب دیده خود می شوند و از همین رو برای پر کردن جای خالی دندان ها و حفظ زیبایی ظاهر لبخند خود به روش های مختلف کاشت دندان روی می آورند. در حقیقت کاشت دندان یکی از بهترین راهکارهای درمانی و زیبایی ممکن برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است که می توان به ۳ شیوه ایمپلنت، بریج و یا استفاده از پروتزهای مصنوعی این کار را انجام داد. در ادامه با تفاوت های موجود بین تک تک این شیوه ها آشنا خواهیم شد .

منظور از کاشت ایمپلنت دندان چیست؟ کاشت یکی از بهترین شیوه ها به منظور به حداقل رساندن تحلیل استخوان فک در ناحیه دندان یا دندان های کشیده شده است. ایمپلنت در مقایسه با دیگر شیوه ها طبیعی تر به نظر رسیده و با توجه به نوع جنس آن از ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. البته در برخی از شرایط که بافت استخوان فک فرد تحلیل رفته باشد برای کاشت ایمپلنت به عمل پیوند استخوان نیاز است. پایه فیکسچر ایمپلنت که از جنس تیتانیوم سازگار با بدن انسان بوده بعد از کاشت به تدریج با استخوان فک جوش خورده و به عنوان ریشه پروتز مصنوعی که بعد از چندین ماه و اطمینان از پیوند ایمپلنت با بافت استخوان روی آن قرار می گیرد؛

منظور از بریج دندان چیست؟

بریج دندان یکی دیگر از شیوه های درمانی و زیبایی است که می توان همانند کاشت ایمپلنت از این طریق به درمان عوارض بی دندانی فرد پرداخت. این روش قدیمی بدین صورت است که برای پر کردن فضای خالی دندان کشیده شده به تراشیدن دندان های مجاور نیز نیاز دارد؛ به همین دلیل استفاده از آن برای تمامی افراد توصیه نمی شود و بهتر است که در صورت پر شدگی دندان های مجاور و نیاز آنها به روکش از این شیوه برای پر کردن فضای خالی دندان از دست رفته استفاده شود. بریج دندان در مقایسه با کاشت ایمپلنت دندان از هزینه بسیار کمتری برخوردار بوده و از نظر ماندگاری نیز میتوان آن را در مرتبه پایین تری قرار داد.

منظور از پروتز یا دندان مصنوعی چیست؟ یکی دیگر متداول ترین شیوه ها که اغلب افراد جامعه خصوصا افراد با سنین بالا از آن برای پر کردن جای خالی دندان های خود استفاده می کنند؛ استفاده از پروتزهای مصنوعی دندان بوده که بعد از قالب گیری از استخوان فک در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شده و به صورت متحرک بر روی دندان قرار می گیرد. در واقع این شیوه در مقایسه با کاشت ایمپلنت دندان از امتیازات کمتری برخوردار بوده و به دلیل امکان در آوردن دندان ها ممکن است که به افراد حس ناخوشایندی را القا نماید. بنابراین در یک دسته بندی کلی از تفاوت های بین دندان مصنوعی و ایمپلنت میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • ثابت و طبیعی بودن ایمپلنت در مقایسه با محدودیت های دندان مصنوعی هنگام غذا خوردن؛ صحبت کردن و خوابیدن
  • هزینه بالاتر هر واحد ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی
  • جنس مستحکم تیتانیوم مورد استفاده برای ساخت ایمپلنت در مقایسه با پرسلن پروتز های مصنوعی
  • و ..

نکاتی در خصوص ارتودنسی دندان در کنار ایمپلنت بر خلاف کاشت ایمپلنت دندان تنها برای اصلاح عیوب و نواقص ظاهری دندان ها بکار رفته و باعث می شود که دندان ها در سر جای درست خود قرار گیرند و وضعیت فک افراد نیز تنظیم شود. به طور کلی می توان گفت که هدف این شیوه درمانی و زیبایی از بین بردن کجی دندان ، نامرتب بودن و از بین بردن فاصله میان دندان ها می باشد و بر اساس نوع مشکل فرد و تشخیص از انواع مختلف روش های آن برای انجام این کار کمک گرفته می شود. ارتودنسی همانند ایمپلنت برای مشاهده نتایج اثر بخش آن کاری زمان بر بوده و با توجه به وضعیت بیمار و نوع شرایط درمانی او متغیر است.

شما می توانید در صورتی که هر گونه پرسشی در خصوص انواع ناهنجاری های دهان و دندانی خود دارید با متخصصین ما در کلینیک ایمپلنت در مشهد از طریق صفحه در ارتباط باشید و یا برای از طریق سایت اقدام نمایید. کاشت دندان یکی از بهترین شیوه ها به منظور به حداقل رساندن تحلیل استخوان فک در ناحیه دندان یا دندان های کشیده شده است. ایمپلنت در مقایسه با دیگر شیوه ها طبیعی تر به نظر رسیده و با توجه به نوع جنس آن از ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است.  بریج دندان یکی دیگر از شیوه های درمانی و زیبایی است که می توان همانند کاشت ایمپلنت از این طریق به درمان عوارض بی دندانی فرد پرداخت.

یکی دیگر متداول ترین شیوه ها که اغلب افراد جامعه خصوصا افراد با سنین بالا از آن برای پر کردن جای خالی دندان های خود استفاده می کنند؛ استفاده از پروتزهای مصنوعی دندان بوده که بعد از قالب گیری از استخوان فک در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شده و به صورت مواقعیت این است که فرق کاشت دندان و ایمپلنت دو روش مشابهی هستند که به منظور جایگزینی دندانهای از بین رفته یا از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از بررسی اختلافات اصلی بین این دو روش، مهم است بدانیم که مشکلات مانند نداشتن مراقبت مناسب از دندانها، سیگار کشیدن و دلایل مشابه باعث از دست رفتن دندانها می‌شوند.

تفاوت کاشت دندان و ایمپلنت

کاشت دندان به معنای کلام، روشی جراحی است که در آن، یک دندان جدید به فک شما اضافه می‌شود. این دندان با توجه به دندان‌های طبیعی شما طراحی می‌شود و ساخته می‌شود. این دندان دارای سه بخش اصلی است: ریشه که در استخوان فک شما جا می‌شود، بخش میانی که به عنوان اباتمنت یا فیکسچر شناخته می‌شود و به ریشه وصل می‌شود، و در نهایت تاج دندان که روی فیکسچر و ریشه قرار می‌گیرد و قابل مشاهده است. با اتصال پایه یا ریشه دندان به استخوان فک شما، مرحله اصلی کاشت دندان کامل نمی‌شود و نیاز به مدت چند ماه برای جوشکاری پایه فلزی دندان به استخوان فک دارید.

معنی کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

روش کاشت دندان یکی از روش‌های موثر جهت تعویض دندان‌های کمبودی در منطقه دهان است. این فرآیند با هدف به حداقل رساندن فرورفتگی استخوان فک در ناحیه دندان‌ها یا دندان‌های کشیده شده صورت می‌گیرد. ایمپلنت به عنوان روشی طبیعی‌تر در مقایسه با روش‌های دیگر در نظر گرفته می‌شود و با توجه به جنس آن، ماندگاری و طول عمر بسیار بالایی دارد. اگرچه در برخی موارد نیاز به انجام پیوند استخوان جهت کاشت ایمپلنت وجود دارد. پایه‌ی فیکسچر ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده که سازگاری با بدن انسان دارد و پس از کاشت، به تدریج با استخوان فک ادغام می‌شود و به عنوان ریشه پروتز مصنوعی شناخته می‌شود.

مفهوم بریج دندان چیست؟ بریج دندان یک روش درمانی و زیبایی دیگر است که برای پوشاندن عوارض ناشی از کمبود دندان‌ها در دهان فرد استفاده می‌شود. این روش به این صورت انجام می‌شود که برای پر کردن فضای دندان‌های کشیده شده، دندان‌های مجاور تراشیده می‌شوند. به همین دلیل، این روش برای همه افراد مناسب نیست و بهتر است که در صورتی که دندان‌های مجاور نیاز به روکش داشته باشند و فضای دندان کشیده شده باید پر شود، از این روش استفاده شود. بریج دندان در مقایسه با کاشت ایمپلنت هزینه کمتری دارد و از نظر ماندگاری نیز کمی پایین‌تر است.

مفهوم پروتز یا دندان مصنوعی چیست؟ استفاده از پروتزهای دندان مصنوعی یکی از روش‌های شایع برای پر کردن فضای خالی دندان‌ها، به ویژه در افراد مسن است. در این روش، پس از قالب‌گیری از استخوان فک، دندان‌های مصنوعی در آزمایشگاه دندانپزشکی تهیه شده و به صورت متحرک روی دندان قرار می‌گیرند. در مقایسه با کاشت ایمپلنت دندان، این روش معمولاً از لحاظ ثبات و طبیعی بودن کمتری برخوردار است و ممکن است در برخی موارد به افراد حس ناراحتی دهد. از این رو به طور کلی، بین دندان مصنوعی و ایمپلنت تفاوت‌هایی وجود دارد، از جمله:

خلاصه

استفاده از ایمپلنت‌ها به شما کمک می‌کند که دندان‌هایی که از دست داده‌اید، از جمله ریشه‌ها، را جایگزین کنید و استحکام استخوان فک خود را حفظ کنید. آمارها نشان می‌دهد که در آمریکا بیش از 35 میلیون نفر تمام دندان‌های بالا یا پایین یا هر دو را از دست داده‌اند. نوع ایمپلنت یا روش کاشت دندانی که برای شما مناسب است، به وضعیت دهان و فک شما بستگی دارد. برای انتخاب بهترین راهکار، توصیه می‌شود که با و آگاه از روش‌های مختلف کاشت دندان مشورت کنید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.