عمومیمعرفی کسب و کار

لوله 5 لایه چیست؟

لوله پنج لایه چیست؟

لوله های پنج لایه (Five-layer pipe) یکی از جدید ترین انواع لوله ها می باشند که از ترکیب پنج لایه مختلف ساخته شده اند. لوله های پنج لایه به طور متوسط طول عمر 50 ساله دارند و می توانند حدودا تا دمای 95 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. وبژگی های مثبت این لوله ها باعث شده است تا به سرعت جایگزین سایر لوله های پلیمری یا فلزی در جهان شوند.

به دلیل اینکه آب و یا سایر مایعات هنگام انتقال از درون این لوله ها، از میان لایه PERT یا PEX عبور می کند دچار تغییر خواص فیزیکی نمی شود. همچنین به دلیل اینکه سطح داخلی لوله های پنج لایه صاف و صیقلی می باشد، هیچ گونه رسوب و یا خوردگی در اثر عبود مواد درون این لوله ها ایجاد نمی شود.

نحوه تولید لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه با استفاده از دو لایه پلیمری، دو لایه چسب و یک لایه فلزی تولید می شوند. در واقع در تولید این لوله ها از ترکیب دو نوع لوله پلی پروپیلن و فلزی استفاده شده است. این دو نوع لوله هر یک دارای مزایا و معایبی می باشند که در صورت ترکیب آن ها با یکدیگر، می توان یک نوع لوله نسبتا ایده آل تولید کرد.

لوله های فلزی دارای مزایایی مانند هزینه کم و مقاومت بالا در برابر فشار و دما می باشند. اما این لوله ها وزن بسیار زیادی داشته و فرایند نصب دشواری نیز دارند. لوله های فلزی به سرعت زنگ زده و دچار خوردگی می شوند. لوله های پلی پروپیلن وزن پائینی داشته و به راحتی قابل نصب می باشند، اما در برابر اختلافات دمایی تحمل زیادی ندارند.

مزایای لوله پنج لایه

  • لوله ی پنج لایه در برابر دمای بالا مقاومت داشته و می تواند سطوح دمایی بالا را تحمل نماید.
  • این لوله همچنین از تولید جلبک در مسیر انتقال آب در ساختمان جلوگیری می کند و لذا به نسبت لوله های فلزی بهتر خواهد بود.
  • لوله های پنج لایه از ورود اکسیژن به داخل جلوگیری نموده و رنگ آب در این لوله ها بدون تغییر باقی می ماند.
  • مزایای دیگری نیز برای لوله ی پنج لایه ذکر شده است که کاربردی ترین آن ها موارد ذکر شده می باشد.
  • تنها عیبی که لوله ی پنج لایه دارد این است که در برابر تنش های دمایی احتمال ترک خوردگی آن وجود دارد و لذا محققان از طریق روش های تولید مختلف سعی در رفع آن داشته اند. همچنین لوله پنج لایه مقاومت کمتری در برابر حلال ها دارد و می بایست در هنگام استفاده در ساختمان به این مورد توجه نمود.

استفاده از لوله ی پنج لایه در ساختمان اکثرا برای لوله کشی آب بوده و می تواند تا حتی نیم قرن دوام داشته باشد، بنابراین بهترین گزینه برای استفاده در ساختمان ها می باشد.

جهت پلیکا استاندارد کلیک کنید