عمومیمعرفی کسب و کار

نهال گردو برای ارتفاع بالا

مناطق سردسیری که ارتفاعات زیادی دارند به دلیل اینکه شرایط خاصی دارند ، باید مناسب ترین نهال گردو برای مناطق سردسیر، را شناسایی نمایند تا بتوانند یک سودآوری قابل قبولی را برای خود رقم زنند. ارتفاعات بالای ۱۰۰۰ متر را میتوان در دسته ی مناطق کوهستانی محسوب می شود و زمستان هایی با اب و هوایی سرد و یخبندان را دارا متصور شد . این مناطق به دلیل اینکه اب و هوایشان قابل پیش بینی نیست و ممکنه است دارای سرمای بهاره و یا سرمای زودرس پاییزه داشته باشد .

 

حال ما قصد داریم در ادامه ۲ نهال گردو مقاوم به سرما؛ معرفی کنیم لطفا همراه ما باشید :

دو رقم نهالی را که میتوان به عنوان نهال های مقاوم به سرما معرفی کردو در دو دسته قرار میگیرد .

  1. نهال گردویی که از ارتفاعی حدودا ۱۵۰۰ متر الی ۲۲۰۰ متر قابل کاشت باشد و سرما محصولات آن را از بین نبرد.
  2. نهال گردویی که از ارتفاعی حدودا ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ متر مناسب کاشت می باشد و از انواع بیماری ها مقاوم باشد.

در میان حدود ۳۰ رقم از انواع گردو ، و چندلر مناسب می باشد .حال در ادامه به معرفی ۲ رقم نهال گردوی مناسب می پردازیم.

مناسب ترین نهال گردو برای مناطق سردسیر نهال گردو فرنور:

گردوی فرنور یکی از نهال گردو مقاوم به سرما؛ می باشد.

گردو فرنور یکی از جدیدترین درختان فرانسوی می باشد . این گردو دارای سایز متوسط و کیفیت بالا است .  گردو فرنور یکی از برای مناطق سردسیری؛ و ارتفاعات بیشتر از۱۵۰۰ الی ۲۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا بسیار مناسب و مطلوب می باشد .

گردوی فرنور یکی از جدیدترین درختان تجاری و پوست کاغذی است . شکل این گردو گرد بوده و دارای پوست کاغذی و قابلیت جدا شدن راحت پوست از مغز می باشد . یکی از مشخصات این رقم  رنگ مغز روشن و  مقاومت به کرم سیب  و بینایی بلایت گردو می باشد و همچنین مقاومت بسیار بالا به سرما . شاتون های گردو فرنور اغلب در سرما از بین نمیروند همچنین این رقم به عنوان گرده زا در مناطق کوهستانی  مناسب است . گلدهی نهال فرنور در اواخر فروردین صورت می‌گیرد و معمولاً در هر گل ۳ تا ۶ گردو تولید می کند .

دومین نهال گردوی مناسب مناطق سردسیر نهال گردو چندلر:

این رقم یکی از برجسته ترین مورد کشت در کالیفرنیا است یکی از معروفترین و پر کشت ترین نهال گردو در جهان محسوب می شود . به خاطر کیفیت بالای مغز این رقم و شفافیت آن بسیار با ارزش است .برداشت گردوی چندلر از اواسط تا اواخر فصل زراعی می باشد .

دارای مقاومت بسیار بالا به سرما و آفات بوده و از ارتفاعات حدودا ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ متر نسبت به سطح دریا مناسب ترین منطقه ی کاشت این رقم می باشد .در حال حاضر محبوب ترین گردو در ایالات متحده آمریکا همین رقم درخت گردو می باشد .

خرید نهال گردو مقاوم به سرما؛ با ساختار بدنه ای نازک و به شکل بیضی بزرگ که به راحتی از پوسته جدا می شود و درختان این رقم در بهار دیرگل بوده و حدود ۲۵ روز دیر تر از درختان بذری و ژنوتیپ شروع به رشد می نماید .

ویژگی های بارز اگر دو چندلر زودبازه بودن و باردهی در شاخه های جانبی و همچنین گل بودن که باعث می شود در فصل بهارکه اغلب باغات گردوی کشورمان  دچار سرمازدگی می‌شوند این رقم مقاومت خوبی در برابر سرمای بهاره از خود نشان داده است . فاصله کاشت چندلر به ۶×۷ متر بوده که به ازای هر هکتار ۲۰۰ تا ۲۵۰ نهال گردو می باشد.

گردوی چندلر از ارقام گردوی پیوندی محسوب می شود که نیاز ۱۰۰% به گرده زا دارد و باید در ازای حدود هر ۲۰ اصله نهال گردو که میکاریم یک درخت برای گرده افشان داشته باشیم که کیفیت باروری باغ  تضمین شود‌ .توصیه می شود از رقم فرانکوت و فرنت یا روند برای گرده افشانی استفاده کنید .توجه داشته باشید که گردو چندلر اولاً باید پیوندی باشد و ثانیاً بهتر است ۵ الی ۱۰ عدد گردوی نوبرانه در سال دوم باردهی ان اغاز شود .

از ویژگی‌های بارز نهال گردو مقاوم به سرما، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دیر بودن و مقاومت بالا به سرما
  • زود بازده بودن ( بازدهی از سال اول )
  • پایه کوتاه بودن گردوی چندلر
  • مقاومت بسیار بالا نسبت به سرما
  • باردهی جانبی
  • یکدست بودن محصول

همچنین شما میتوانید جهت گرفتن مشاوره و یا خرید نهال گردوی اورجینابیشتر نقاط کشور به خصوص مناطق غربی و شمال غربی به علت قرارگیری در منطقه ای کوهستانی دارای آب وهوای بسیار سرد هستند. آب وهوای بسیار سرد باعث سوختن جوانه های درختان شده و بیشتر درختان میوه قادر به رشد در این مناطق نیستند. از این رو باغداران در مناطق سرد باید یک رقم نهال با مقاومت سرمایی بالاتر و دیرگل بیابند. تا جوانه های گل در اوایل بهار در اثر سرما نسوزند. در این بخش قصد داریم تا 4 نهال مقاوم در برابر سرما را به صورت کامل معرفی نماییم.

ویژگی های نهال گردو سردسیری

ارتفاع از سطح دریا :

همانطور که میدانید ارتفاع منطقه با سرما نسبت مستقیم دارد. به همین دلیل در مناطق کوهستانی آب وهوا سردتر است. پس ارتفاع از سطح دریا یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب نهال گردو به حساب میاید. نهال های گردویی را میتوان در مناطق سردسیری کاشت که ارتفاع از سطح دریای آن بیشتر از 1000 باشد. هرچه ارتفاع مطلوب اعلام شده برای نهال بیشتر باشد، این رقم تحمل سرمایی بالاتری دارد. برای مثال ارتفاع از سطح دریای نهال گردو فرنور پیوندی سردسیری بین 1000 تا 3000 متر است. به این ترتیب شما میتوانید این رقم را تا ارتفاع 3000 متر از سطح دریا بکارید.

دیرگل یا زودگل :

در مناطق با زمستان های بسیار سرد؛ معمولا زمستان های طولانی تا اوایل بهار ادامه دارد. جوانه های گل درختان تحمل سرمایی بسیار کمی دارند و در برابر سرما به سرعت میسوزند. و یا در این مناطق، سرماهای ناگهانی بهاره امری متداول است. به همین دلیل از ارقام دیرگل باید در این مناطق استفاده نمایید.

مقاومت در برابر بیماری و آفات :

درختانی که تحمل سرمایی کمتری داشته و یا برای کاشت در مناطق سردسیری مناسب نیستند، در صورت بروز سرما و سرمازدگی درخت؛ به علت ضعیف شدن آن، مقاومت نهال در برابر آفات و بیماری ها کاهش میابد. از این رو زمینه برای ابتلای درخت به بیماری های مختلف و یا حمله آفات افزایش میابد. در نقاط سردسیر باید نهال هایی با تحمل سرمایی بیشتر بکاریم. از طرف دیگر مقاومت این ارقام باید در برابر بیماری ها نسبتا بیشتر باشد.