عمومیمعرفی کسب و کار

نکات مهم در پیشگیری از طبله ایزوگام

در عصر امروزی اغلب سازه ها به منظور محافظت از صدمه دیدن در برابر هر نوع نم و رطوبت همانند آب باران، از ایزوگام استفاده می کنند. یکی از جمله سوالات مکرر کاربران گرامی این است که چرا ایزوگام باد می کند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که به منظور ایزوگام کردن ساختمان خود، شما به یک فرد کاردان و حرفه ای در این زمینه احتیاج دارید تا از این طریق بتوانید از طبله کردن ایزوگام خود جلوگیری نمایید، چرا که در غیر این صورت امکان بروز مشکلات زیادی برای ایزوگام شما وجود خواهد داشت.

که در واقع یکی از این مشکلات طبله کردن ایزوگام می باشد که به آن باد کردن ایزوگام نیز گفته می شود. که اکثرا پس از یک اجرای غیر اصولی با آن مواجه می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا در این مقاله علت باد کردن ایزوگام و همچنین راه های برطرف کردن آن را به طور کامل برای شما عزیزان شرح دهیم.

دلایل باد کردن ایزوگام

در اینجا ما قصد داریم تا دلایل مهمی را که موجب طبله شدن ایزوگام می شوند را برای شما مخاطبین گرامی بررسی نماییم:

  1. یکی از دلایل اصلی که موجب باد کردن ایزوگام می شود، را می توان استفاده کردن از ایزوگام نا مرغوب و غیر استاندارد دانست. چرا که این ایزوگام ها همواره چسبندگی لازم را برای قرار گرفتن بر روی سطح مورد نظر را نداشته و با انبساط و انقباض نیز به راحتی از سطوح کار بلند می شوند.
  2. یکی دیگر از علل طبله کردن ایزوگام را می توان به اجرای یک زیر سازی نامناسب در مکان نصب نسبت داد، زیرا در این صورت ایزوگام چسبندگی مناسبی نخواهد داشت. به عنوان مثال پیاده سازی ایزوگام بر روی لایه ی فویل ایزوگام قبلی به علت عدم چسبندگی کیفیت لازم را نداشته و بدین ترتیب امکان طبله کردن ایزوگام نیز وجود خواهد داشت.
  3. راه اندازی غیر استاندارد و نادرست ایزوگام ها را نیز می توان از جمله مواردی دانست که می تواند موجب باد کردن ایزوگام ها شود. به طور مثال اگر در هنگام نصب ایزوگام میزان حرارت لازم بر روی لایه قیر ایزوگام وجود نداشته باشد و یا به علت شرایط دمایی و سردی هوا، ایزوگام زودتر از موعد چسبیدن بر روی سطح سرد و سفت شود امکان طبله کردن ایزوگام نیز وجود دارد.
  4. از دیگر دلایل باد کردن ایزوگام می توان به وجود رطوبت در لایه های زیرین ایزوگام و همچنین ایجاد فشار به وسیله بخار آب اشاره کرده که در نتیجه ی این موارد جدا شدن ایزوگام از سطح کار را مشاهده خواهید نمود. بنابراین شما باید زمانی را برای ایزوگام کردن انتخاب نمایید که شرایط آب و هوا خوب و آفتابی بوده و برف یا باران نبارد، زیرا سطح مورد نظر برای ایزوگام حتما باید به طور کامل خشک باشد. توجه داشته باشید در صورتی که به هر علتی آب به زیر سازی ایزوگام نفوذ نماید، امکان به وجود آمدن این مشکل وجود خواهد داشت.

نکات مهم در پیشگیری از طبله کردن ایزوگام

به طور کلی اگر به هر دلیلی ایزوگام شما دچار باد کرد شد، نیاز به نگرانی زیادی نیست زیرا امروزه با استفاده از متد هایی که به روی کار آمده اند همچون ترمیم و لکه گیری قسمت مورد نظر می توان این مشکل را برطرف نمود. هر چند عاقلانه این است که جهت جلوگیری از پیش آمدن چنین وقایعی و ممانعت از نفوذ نم و رطوبت به درون ساختمان خود از ایزوگام های با کیفیت استفاده کرده و همچنین برای عدم باد کردن ایزوگام نیز بهتر است که لایه های زیرین آن را به خوبی و در یک راستا بر روی هم قرار داده تا همپوشانی خوبی داشته باشد.

از دیگر نکاتی که باید برای عدم آسیب پذیری ایزوگام ها رعایت کرد، توجه به شرایط و عوامل محیطی و فیزیکی نظیر پیشگیری برخورد اشیا فلزی با ایزوگام می باشد. چون که پایه های فلزی وسایلی مانند کولر موجب ایجاد سوراخ هایی در عایق شما می شوند. در نتیجه برای جلوگیری از صدمه دیدن و باد کردن ایزوگام بهتر است که به این نکات دقت فرمایید.

اول اینکه همان طوری که در بالا نیز به ان اشاره کردیم از برخورد اجسام اشیا نوک تیز با سطوح ایزوگام جلوگیری کرده، زیرا ممکن است این کار حتی در زمان جابجایی وسایلی همچون پایه های کولر و یا دیگر اجسام بر روی سطوح اتفاق افتد و یا اینکه امکان دارد با افتادن اجسام برنده و فلزی همچون چاقو، میخ و یا دیگر وسایل این اتفاق بیفتد.

هنگام حرکت بر روی ایزوگام پشت بام از کفش های میخ دار یا زبر بر روی سطح آن استفاده ننمایید.

از ریختن مواد اسیدی و شیمیایی بر روی سطح ایزوگام جلوگیری فرمایید.

شیب ایزوگام را باید به گونه ای تنظیم کرد که در زمان بارش برف و باران، آب به طور روان حرکت کرده و به مدت طولانی در سطح آن باقی نماند.

نباید اجسام سنگین را به طور مستقیم بر روی سطح کار قرار داده و یا کشید و همچنین در زیر پایه های کولر باید از یک لایه محافظ همچون تکه ای از ایزوگام اضافی استفاده کرده تا از سوراخ شدن ایزوگام جلوگیری به عمل آورد.

در صورتی که قسمتی از ایزوگام از پشت بام بلند شده و یا باد کرده باشد، در اولین فرصت مناسب و هر چه سریع تر باید آن را تعمیر کرد تا از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری نمود.

از جمله نکات دیگری که نقش اساسی در سلامت ایزوگام شما دارد، کیفیت ایزوگام می باشد که باید در زمان خرید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. اگر می خواهید عایق شما دچار مشکلاتی که گفته شد نشود، باید در زمان خرید ایزوگام یزد خوبی تهیه کنید و در قیمت آن دچار تردید نشوید چرا که بدیهی است، هر محصولی که کیفیت بهتری داشته باشد، مطمینا از دیگر محصولات دارای قیمت بالا تری خواهد بود.

ترمیم و لکه گیری ایزوگام طبله شده

برای بر طرف کردن مشکل طبله ایزوگام راه حل های متعددی وجود دارد که در وهله اول باید مشکل عایق بررسی شود به این صورت که مشکل ایجاد شده در چه حد و میزانی می باشد. اگر طبله کردن ایزوگام به علت پارگی ایزوگام و نفوذ رطوبت به درون آن باشد، در صورتی که میزان خرابی و باد کردن ایزوگام شما در حد کمی باشد، می شود با جدا کردن آن بخش آسیب دیده را ترمیم و با نصب یک لایه ی تازه، مشکل آن را برطرف کرد.

ولی چنانچه طبله کردن ایزوگام شما به علت اجرای یک زیرسازی نامناسب باشد و محل خرابی نیز گسترده باشد، شاید در این صورت شما مجبور باشید تا ایزوگام را به طور کامل از سطح پشت بام خود جدا نمایید و بدین ترتیب یک زیر سازی جدید را به صورت استاندارد اجرا کنید تا به طور مجدد دچار مشکل نشوید و سپس در نهایت یک لایه جدید ایزوگام را بر روی سطح مورد نظر خود نصب کرده تا مشکل شما برطرف شود.

همشهریان محترم ساکن در تهران و کرج نیز می توانند در صورتی که ایزوگامآیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که طبله کردن ایزوگام چیست؟ امروزه به منظور عایق کاری اغلب سازه ها، از انواع عایق های پیش ساخته ی ایزوگام استفاده می گردد. اما در این میان یکی از سوالات پرتکرار کاربران این عایق های رطوبتی، این است که چرا ایزوگام طبله می کند؟ اگر شما نیز در مورد ایزوگام کاری سازه های مختلف با این مشکل مواجه شده اید و به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستید، در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

در زمینه ی عایق کاری سطوح مختلف، یک مسئله ی بسیار مهم بهره گیری از تجربه و تخصص یک ایزوگام کار حرفه ای برای نصب ایزوگام می باشد. به این ترتیب می توانید از طبله کردن ایزوگام جلوگیری نمایید، چرا که در غیر این صورت علاوه بر مشکل طبله کردن و یا باد کردن ایزوگام، احتمال بروز مشکلات زیادی برای ایزوگام مورد نظر وجود خواهد داشت. این مشکلات عمدتا نتیجه ی اجرای غیر اصولی ایزوگام هستند.

چرا ایزوگام ها طبله می کنند؟

در این قسمت قصد داریم به مسئله ی طبله کردن ایزوگام و مهم ترین دلایل ایجاد این مشکل بپردازیم. برخی از این دلایل عبارتند از:

  1. یکی از دلایل اصلی باد کردن ایزوگام، استفاده کردن از ایزوگام بی کیفیت و غیر استاندارد است. هنگامی که ایزوگام چسبندگی لازم را برای قرار گرفتن در سطح مورد نظر نداشته باشد، به دلایل مختلفی همچون انبساط و انقباض، به راحتی از سطح کار جدا شده و اصطلاحا طبله می کند.
  2. دلیل دیگری  که موجب می شود ایزوگام طبله کند، اجرای نامناسب زیرسازی در محل نصب ایزوگام است. اجرای نامناسب موجب می شود ایزوگام چسبندگی لازم را با سطح زیرین خود نداشته باشد. به عنوان مثال اجرای ایزوگام بر روی لایه ی فویل ایزوگام قبلی، به دلیل عدم ایجاد چسبندگی مورد نیاز، موجب طبله کردن ایزوگام می شود.
  3. نصب  غیر اصولی ایزوگام نیز از جمله مواردی است که موجب باد کردن ایزوگام می گردد. به عنوان مثال اگر در زمان نصب ایزوگام میزان حرارتی که  بر روی لایه ی قیر ایزوگام داده می شود، کم باشد و یا شرایط دمایی و سردی هوا، موجب زودتر از موعد چسبیدن ایزوگام بر روی سطح گردد، امکان طبله کردن ایزوگام وجود خواهد داشت.
  4. دلیل دیگر باد کردن ایزوگام، وجود رطوبت در لایه های زیرین ایزوگام در هنگام نصب و در نتیجه ایجاد فشار از طرف بخار آب موجود در این بخش می باشد. این فشار موجب جدا شدن ایزوگام از سطح کار می گردد. از این رو حتما باید زمانی برای اجرای ایزوگام انتخاب شود که شرایط آب و هوا مناسبی داشته باشد. دقت کنید که سطح مورد نظر حتما باید خشک باشد. زیرا که در صورتی که به هر علتی آب به    نفوذ نماید، امکان باد کردن ایزوگام وجود خواهد داشت.

نحوه پیشگیری از طبله  کردن  ایزوگام

به طور کلی اگر می خواهید از ایجاد آسیب هایی نظیر طبله کردن ایزوگام و ممانعت از نفوذ رطوبت به سطح مورد نظر جلوگیری کنید. علاوه بر استفاده از ایزوگام های با کیفیت، بهتر است در هنگام نصب، لایه های زیرین ایزوگام به خوبی و در یک راستا بر روی هم قرار داده شوند و همپوشانی خوبی نیز داشته باشند.

نکته ی دیگر جلوگیری از برخورد اشیا تیز مانند پایه های کولر با سطح ایزوگام و قرار ندادن وسایل سنگین بر روی آن می باشد. در همین راستا باید توجه کنید که در هنگام حرکت بر روی ایزوگام، از کفش های میخ دار و یا زبر استفاده نکنید. از برخورد مواد اسیدی و شیمیایی با سطح ایزوگام جلوگیری کنید.

یکی از نکات مهم برای جلوگیری از طبله کردن ایزوگام این است که حتما باید شیب ایزوگام به گونه ای تنظیم شود که در هنگام بارندگی، آب بتواند به صورت روان حرکت کند. آب نباید به مدت طولانی در سطح ایزوگام باقی بماند. همچنین در صورت بلند شدن و با باد کردن قسمتی از ایزوگام پشت بام، حتما باید در اولین فرصت نسبت به ترمیم قسمت آسیب دیده اقدام شود. در این صورت  از گسترش آسیب دیدگی جلوگیری شود.

ترمیم و لکه گیری ایزوگام های طبله کرده

به منظور لکه گیری و    طبله کرده، در مرحله ی اول باید مشکل عایق و شدت آسیب ایجاد شده در آن بررسی شود. اگر علت طبله کردن ایزوگام، پارگی لایه های ایزوگام و نفوذ رطوبت به درون آن و میزان خرابی نیز کم باشد. معمولا با جدا کردن بخش آسیب دیده و ترمیم آن و نصب یک لایه ی جدید، مشکل را برطرف می نمایند.

در صورتی که علت باد کردن ایزوگام، اجرای غیر استاندارد زیرسازی باشد و یا وسعت خرابی گسترده باشد، ممکن است به ناچار ایزوگام آسیب دیده را به طور کامل از سطح مورد نظر جدا نموده. بعد از جدا کردن ایزوگام و اجرای یک زیرسازی جدید به صورت اصولی، یک لایه ی ایزوگام جدید بر روی سطح مورد نظر خود اجرا می شود.

ساکنین محترم مناطق مختلف تهران و کرج، توجه داشته باشید که در صورتی که ایزوگام شما به هر دلیلی طبله کرد، با مراجعه به شرکت پردیسان گستر، می توانید از خدمات ترمیم و لکه گیری ایزوگام که توسط نصابان مجرب این مرکز با بهترین کیفیت و کارایی و به صورت کاملا تضمین شده ارائه می گردد، بهره مند شوید.  برای آشنایی بیشتر با خدمات  این صفحه را مطالعه نمایید.

آیا استفاده از ایزوگام بی کیفیت، موجب طبله شدن ایزوگام می شود؟

بله. در صورت استفاده از یک ایزوگام غیر استاندارد و بی کیفیت برای عایق کاری ساختمان، ممکن است عایق کاری انجام شده در مدت زمان کوتاهی، طبله کند.

آیا ایزوگام طبله شده، را حتما باید تعویض کرد؟

خیر. ایزوگام طبله کرده با توجه به وضعیت موجود و وسعت خرابی ها، با روش های گوناگونی قابل تعمیر می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز پردیسان گستر تماس بگیرید.

هزینه ترمیم ایزوگامی که طبله کرده چقدر است؟

هزینه ی تعمیر ایزوگام طبله کرده در نمایندگی های پردیسان گستر با توجه به میزان و وسعت خرابی و روش ترمیم مناسب با آن و همچنین کیفیت ایزوگام مورد استفاده جهت تعمیر و اجرت ایزوگام کار تعیین می گردد.

آن ها به هر علتی دچار مشکلاتی همچون طبله کردن ایزوگام شد، به شرکت عایق نوین مراجعه کرده و از خدمات ترمیم و لکه ایزوگام با بهترین کیفیت و کارایی به صورتی کاملا تضمینی توسط نصابان ایزوگام کار مجرب و حرفه ای در تمامی مناطق استفاده کنند.