عمومیمعرفی کسب و کار

چگونه پنجره معمولی را دوجداره کنیم؟

آیا تنها تعویض شیشه تک جداره با شیشه دوجداره در پنجره های معمولی در کم کردن صدا موثر است؟

شیشه های دوجداره، عایق مناسب برای جلوگیری از ورود سروصدا به داخل ساختمان می باشد. اما این فرایند عایق بندی در صورتی کامل انجام می شود که از دیگر اجزا درب یا پنجره منفذی برای ورود گردو غبار، جریان هوا و آلودگی صوتی وجود نداشته باشد.در گذشته برای اطلاع از نزدیک شدن یا رسیدن قطار، گوش را بر روی ریل قرار می دادند تا صدای حرکت چرخهای فلزی قطار را بشنوند. این عمل در واقع به این دلیل بود که هوا رسانای خوبی برای انتقال صوت نبوده اما فلزات عبور دهنده موج صوت (بدلیل تراکم و فاصله بین ملکولی)هستند.

 

پنجره های آهنی نسبت به به دو دلیل مورد ایراد قرار می گیرند:

پنجره های آهنی یا فلزی مانند ریل قطار عمل می کنند

فلزات کاملا انتقال دهنده گرما و سرما و آلودگی صوتی هستند. کافیست بعد از تابش نور خورشید و یا در فصل سرما، دست خود را نزدیک به پنجره نگه دارید. سرما یا گرمای موجود را کاملا حس می کنید.

حال تصور کنید شیشه بصورت دوجداره باشد. مطمئنن سرما و گرما شیشه قدری کمتر خواهد شد اما با انتقال سرما و گرما به شیشه تک جداره یا شیشه دوجداره از طریق چارچوب فلزی، این کاهش سرما و گرما ناچیز به حساب می آید. در مورد انتقال صوت نیز پنجره های آهنی یا فلزی همانند ریل قطارعمل می کنند و صوت را عبور می دهند.

طبق قوانین انتقال صوت، فلزات انتقال دهنده های خوبی برای امواج صوتی هستند. همچنین فلزاتی که بصورت توخالی تولید شده اند مانند قوطی آهنی و یا فلزات سبک مانند آلومینیوم بهتر از بقیه فلزات در انتقال صوت عمل می کنند. بنابراین پنجره های آلومینیوم نیز انتقال دهنده صدا هستند.

پنجره های آهنی یا فلزی منافذ زیادی دارند

هنگام تعویض شیشه تک جداره با شیشه دوجداره در پنجره های معمولی نکته ای را مدنظر قرار دهید. اینکه یکی از مهمترین اصول عایق بندی چفت شدن کامل اجزای ثابت و متحرک در درب و پنجره هاست. پنجره های فلزی در چند قسمت دارای منافذ زیادی می باشند:

  • محل اتصال شیشه به فلز

بدلیل شکننده بودن شیشه، قاب آهنی یا آلومینومی را با فاصله قرار می دهند که این فاصله را با چسب و یا لاستیک پر می کنند. در هر صورت بدلیل اینکه آهن روی آهن پیچ یا جوش داده میشود، باز هم منافذی باقی می ماند که از آنجا گردوغبار و یا سر و صدا عبور کند.

  • محل باز وبسته شدن درب یا پنجره آهنی

بعلت وزن و فشار زیاد فلزات، بازشوی پنجره آهنی طور ساخته شده که با فریم اصلی فاصله داشته باشد. این فاصله موجب عدم عایق بندی نسبت به هر چیزی خواهد شد. حتی اگر از لاستیک یا چسب های یک طرفه برای درزگیری این قسمت ها استفاده شود، بدلیل فشار زیادی که لنگه بازشو هنگام بسته شدن ایجاد می کند، پس از مدتی لاستیک یا چسب فشردهاگر ساکن خانه‌ای قدیمی بوده باشید حتما این موضوع را می‌دانید که پنجره‌ها همیشه یکی از معضلات این خانه‌ها هستند. مثلا هنگام بارندگی آب داخل خانه می‌شود و یا در فصل سرما به شدت هوای سرد به داخل خانه وارد می‌شود.

البته تمام این مشکلات با تعویض پنجره‌های قدیمی قابل حل شدن است. برخی از افراد فکر می‌کنند که برای تعویض پنجره قدیمی خانه خود حتما باید بخشی از دیوار را تخریب کنند و یا ابعاد دریچه پنجره لزوما باید عوض شود، اما اصلا این گونه نیست.

برخی هم به دلیل ناآگاهی از قیمت پنجره دوجداره و پنجره تصور دارند که هزینه زیادی باید برای این کار صرف شود. اما با مشورت گرفتن از یک متخصص می‌توانید متوجه شوید که پنجره UPVC چیست و با مراحل نصب و تعویض آن کاملا آشنا شده و از مزایای پنجره UPVC با شیشه دو جداره بهره‌مند شوید. پس بدون اینکه نگران تخریب دیوار یا زمان‌بر بودن دوجداره کردن پنجره های قدیمی باشید؛ می‌توانید این کار را انجام دهید تا از شر تلف شدن انرژی و سر و صدای خیابان خلاص شوید.

آیا دوجداره کردن پنجره قدیمی ممکن است؟

پنجره‌های قدیمی عموما از جنس آلومینیوم یا چوب یا آهن بودند. این پنجره‌ها بر اساس استانداردهای زمان خود ساخته می‌شدند و زیاد مناسب زمان حال نیستند؛ بخصوص الان که استانداردهای ساخت و ساز مسکن به سمت صرفه جویی انرژی رفته است. اما برخی از افراد فعلا قصد و امکان تخریب و بازسازی خانه خود را ندارند. تنها راهکاری که به نظر می‌رسد این است که در این خانه‌ها درب و پنجره‌ها با درب و پنجره upvc تعویض شوند. این کار خانه را از ناحیه پنجره عایق می‌کند. خوب است بدانید که این کار هم شدنی است و هم به صرفه و در دراز مدت بر روی مصرف انرژی خانه هم بسیار اثرگذار است. اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ برای پاسخ به این سوال باید با مراحل دوجداره کردن پنجره‌های قدیمی آشنا شوید.

تعویض پنجره قدیمی با دو جداره

تعویض پنجره آلومینیومی بسیار ساده است و فرق چندانی هم با پنجره فلزی و آهنی ندارد. ابتدا و در هنگام تصمیم گیری حتما با یک فرد متخصص در زمینه پنجره های upvc مشورت کنید. در این صورت می‌توانید نظر کارشناسی شده و دقیق یک متخصص را بدانید و با دقت بیشتری تصمیم نهایی خود را بگیرید. از آنجایی که پنجره‌های دو جداره در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند به احتمال زیاد هنگام نیاز خواهید داشت که ابعاد مورد نظر خود را سفارش بدهید. بعد از سفارش دادن به شرکت مورد نظر یک کارشناس در محل حاضر شده و ابعاد پنجره را اندازه گیری می‌کند.

سپس کارشناس این ابعاد را در اختیار شرکت سازنده قرار می‌دهد و این شرکت هم بر اساس استانداردهای خود اقدام به ساخت پنجره می‌کند.  بعد از اینکه پنجره مورد نظر در ابعاد مناسب ساخته شد شرکت سازنده این پنجره را برای مشتری می‌فرستد. همزمان با ارسال پنجره چند متخصص نصب پنجره دوجداره هم حضور خواهد داشت تا پنجره را در جای خود به خوبی نصب کنند. باید در نظر داشت که تعویض پنجره‌های قدیمی یک خانه احتمالا چند ساعت زمان خواهد برد. بنابراین برای اینکار باید حداقل یک روز وقت بگذارید و در فاصله چند متری پنجره‌ها وسایل را جابجا کرده و پرده‌ها را هم باز کنید.

در شروع فرایند تعویض پنجره‌ها، شیشه‌ها درآورده می‌شوند. سپس قاب داخلی پنجره قدیمی و همه اضلاع افقی و عمودی با فرز بریده می‌شود. آنگاه قاب داخلی برداشته شده و تنها قاب اصلی پنجره باقی می‌ماند. این قاب حد فاصل مصالح ساختمانی و پنجره دوجداره خواهد بود و به همین دلیل برداشته نمی‌شود. سپس جای پیچ‌های پنجره جدید با استفاده از دریل بر روی قاب محیطی سوراخ می‌شود و فریم پنجره UPVC بر روی آن نصب خواهد شد. این کار تقریبا اصلی‌ترین بخش عملیات دوجداره کردن پنجره های قدیمی است.

در مرحله نهایی هم دور تا دور چهارچوب پنجره به وسیله فوم و چسب مخصوص پر شده و کاملا عایق بندی و آب بندی می‌شود. حالا چهارچوب پنجره ما تعویض شده است و تنها شیشه دوجداره باقی مانده است که نصاب آن را هم در داخل قاب قرار می‌دهد و نصب می‌کند. تنها مرحله‌ای که باید در آخرین مرحله انجام شود؛ رگلاژ کردن است. حتما باید در اخر کار پنجره رگلاژ بشود زیرا عمر مفید آن را افزایش می‌دهد و کارکرد آن را هم روان‌تر و بهتر می‌کند.

هزینه تعویض پنجره آلومینیومی

دوجداره کردن پنجره های قدیمی زیاد کار سختی نیست و نیاز به تخریب دیوار هم ندارد. هزینه آن هم کاملا متغیر است. ابتدا باید بدانید و تصمیم خود را برای انجام این کار نهایی کنید. سپس باید نوع و جنس و مرغوبیت UPVC را انتخاب کنید. بدیهی است که هرچه کیفیت و مرغوبیت محصول بالاتر باشد، قیمت در و پنجره یو پی وی سی هم بالاتر می‌رود.

البته در همان مرحله مشورت گرفتن از کارشناس می‌توان به نتیجه‌گیری خوبی رسید و در و پنجره استاندارد و متناسب با بودجه و محل سکونت خود را انتخاب کرد. فراموش نکنید که قیمت‌های معمول بازار هم کمی وابسته به قیمت ارز هستند بنابر این باید قیمت لحظه‌ای آن را دائما چک کنید. در نظر داشته باشید که هزینه تعویض پنجره بدون تخریب و تبدیل آن به نوع دوجداره باعث کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود و در دراز مدت می‌تواند هزینه‌های خودش را هم جبران کند.

از طرف دیگر ایمنی پنجره دوجداره بسیار بالا‌تر از پنجره‌های قدیمی است و این پنجره‌ها در برابر سرقت و یا آتش سوزی امنیت بالاتری دارند و از این نظر هم بسیار به کاهش هزینه‌ها کمک خواهند کرد.

شده و کارایی خود را از دست می دهند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وقتی در کنار درب و پنجره معمولی یا فلزی قرار دارید، جریان باد یا سرما و گرما را کاملا حس کنید.

اگر قصد دوجداره کردن شیشه پنجره آهنی یا معمولی را دارید، بهتر است بیشتر فکر کنید. این عمل کاملا هزینه ای از دست رفته بدون کارایی تلقی می شود و تعویض شیشه تک جداره با شیشه دوجداره در پنجره های آهنی و معمولی موثر نیست.