عمومیمعرفی کسب و کار

کاربرد سنگ تراورتن

تراورتن یک سنگ طبیعی مانند سنگ مرمر، گرانیت، اونیکس، سنگ آهک، تخته سنگ و غیره است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت بین سنگ تراورتن و سایر سنگ‌های طبیعی در چگونگی شکل‌گیری سنگ، سختی سنگ و شکل ظاهری آن است. سنگ تراورتن در چشمه‌های آب گرم و غارهای سنگ آهک به وجود می‌آید. ویژگی اصلی سنگ تراورتن، دیده شدن سوراخ‌های داخل سنگ است که در اثر فرار دی‌اکسیدکربن ایجاد می‌شود. بنابراین نمی‌توان سنگ تراورتن را همانند سنگ مرمر یا سنگ آهک در گروه سنگ‌های دگرگونی قرار داد. نکته جالب توجه است این که معادن سنگ تراورتن، شبیه به سایر معادن سنگ طبیعی نیستند، بلکه بیشتر شبیه گودال‌های بزرگ و بازی هستند. بعد از استخراج، قطعات سنگ تراورتن، جهت برش به کارخانه‌های سنگبری منتقل می‌شوند و سپس در ابعاد ، کاشی، موزاییک و … فرآوری می‌گردند.کاربرد سنگ تراورتن به عنوان مصالح ساختمانی بسیار زیاد است، زیرا این ویژگی‌های تراورتن است که این سنگ را بسیار مفید و پرکاربرد کرده است.

در ادامه با بیشترین کاربرد سنگ تراورتن آشنا می‌شوید.

کاربردهای سنگ تراورتن

از دیرباز تا کنون، سازندگان و معماران برای خلق شگفتی‌های معماری نفیس و گران‌بها از سنگ تراورتن به دلیل دوام، طول عمر بالا و زیبایی ماندگار استفاده می‌کردند. کاربرد سنگ تراورتن بسیار زیاد است و می‌توان آن را در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان به کار برد. در ادامه با بیشترین و رایج‌ترین موارد کاربرد سنگ تراورتن آشنا خواهید شد:

تراورتن یکی از سنگ‌های بسیار پرکاربرد برای سنگ نما ساختمان است. زیبایی، طول عمر بالا و مقاومت این سنگ در برابر تغییرات دمایی هوا این سنگ را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای سنگ نما تبدیل کرده است.

از سنگ تراورتن در آشپزخانه‌ها، راهروها و سرویس‌های بهداشتی می‌توان بهره گرفت و از آن با توجه به نوع دکوراسیون و فضای مورد نظر استفاده کرد. در صورتی‌که سنگ تراورتن به خوبی آب‌بندی شود، در مکان‌هایی مانند آشپزخانه که پرتردد و اصطحلاک‌پذیر است، مقاومت بسیار زیادی دارد. همچنین، استفاده از سنگ تراورتن برای دیوارپوش، گزینه‌ عالی و محبوبی برای لابی هتل‌ها یا مراکز همایش هستند.

سنگ سفید انتخاب بسیار مناسبی برای ساخت کف و دیوارهای یک ساختمان هستند.

برای کفپوش استخرهای خانگی، سنگ فرش تراورتن یک انتخاب بسیار عالی است، زیرا لغزندگی ایجاد نمی‌کند. همچنین به دلیل عدم جذب گرما، سطح زمین در روزهای گرم، خنک می‌ماند. بنابراین، راه رفتن با پای برهنه روی سطح سنگ فرش تروارتن دشوار نیست.

سنگ فرش حیاط و پاسیو با سنگ تراورتن، فضای خیره‌کننده و چشم‌نوازی را در نظر افراد و ساکنان ساختمان ایجاد می‌کند. برای ساختن سنگ فرش حیاط با سنگ تراورتن، می‌توان از الگوها و مدل‌های بسیار زیادی استفاده کرد.

در جاده‌های ساخته شده با آسفالت و بتن، هیج چیز هیجان‌انگیزی وجود ندارد و تقریباً فضا، یکنواخت و کسل‌کننده است. اما استفاده از سنگ فرش‌های تراورتنی، جذابیت و شگفتی خاصی برای مسیرهای رانندگی ایجاد می‌کند. سنگ تراورتن از مقاومت بسیار بالایی در برابر ساییدگی، خراشیدگی، حرارت و گرما برخوردار است.

  • راهروها و مسیرهای راهپیمایی

برای جذاب‌تر کردن مسیرهای ورودی و منتهی به باغ، می‌توان از سنگ‌های تراورتن در ابعاد دلخواه استفاده کرد. به کار بردن سنگ طبیعی در مسیر راهپیمایی محوطه‌های باز، می‌تواند یادآور طبیعت بکر و زیبا باشد.

کاشی و سنگ فرش‌های سنگ تراورتن در داخل یا خارج از ساختمان برای ساختن پله‌ها و راه‌پله‌ها، نمای بسیار زیبایی خلق می‌کند.

کاشی‌های تروارتن که به خوبی آب‌بندی شده‌اند، برای استفاده در کابین‌های حمام و دوش آب، بسیار مناسب هستند. زیرا، هم زیبایی طبیعی دارند و هم لکه‌های آب یا کف حاصل از صابون بر روی آن‌ها، قابل مشاهده نیست.

برای ساختن یک شومینه بسیار زیبا که نقطه کانونی و اصلی اتاق نشیمن محسوب می‌گردد، می‌توان از سنگ تراورتن استفاده کرد. سنگ تراورتن نسبت به سایر مصالح، گزینه‌ محبوب و پرطرفدار برای شومینه است.

برای مشاهده انواع روی لینک درج شده کلیک کنید.

تنوع محصولات در مجموعه نمایشگاهی سنگ زمردین نما بالا بوده و به راحتی می‌توانید سنگ دلخواهتان را با بهترین قیمت خریداری کنید. برای مشاهده روی لینک آن کلیک کنید.