سلامت و دانشعمومی

تامپون قاعدگی استخری چیست؟

تامپون یکی از راحت ترین محصولات قاعدگی موجود در بازار است. برای افرادی که تازه پریود شده اند، استفاده از تامپون و قرار دادن آن در واژن دشوار به نظر می رسد. اما این یکی از روشهای بسیار محبوب برای کنترل جریان قاعدگی است. فقط باید راه استفاده از آن را بدانید. تامپون ها وقتی در واژن قرار می گیرند، خون قاعدگی را به طور کامل جذب می کنند. انسان از قرنهای گذشته به راحتی تامپون ها پی برده است. در حقیقت، تصور می شود مصریان باستان اولین کسانی بودند که از تامپون برای مدیریت جریان قاعدگی استفاده کردند. سوابق تاریخی نشان می دهد تامپونهای اصلی از گیاه پاپیروس نرم شده ساخته شده بودند.

بخشهای مختلف تامپون

تامپون ها به طور کلی دارای چندین قسمت هستند: اپلیکاتور با یک پیستون، خود تامپون و رشته ای برای برداشتن. همه تامپون ها اپلیکاتور ندارند، اما اگر به تازگی از تامپون استفاده می کنید، به کمک اپلیکاتور می توانید آن را به راحتی وارد واژن کنید.شاید اوایل، خیلی با تامپون راحت نباشید، اما اگر درست قرار گیرد راحتی و امنیت بهداشت قاعدگی را فراهم می کند. برخی از خانمها برای محافظت بیشتر در برابر نشت، از پد، یا شورتهای مخصوص قاعدگی همراه با تامپون استفاده می کنند.

تامپون از چه موادی ساخته می شود؟

تامپون ها به طور معمول از پنبه فشرده، ریون یا ترکیبی از این دو ساخته می شوند . الیاف جاذب مورد استفاده در تولید تامپون از یک فرآیند سفید کننده بدون کلر عبور می کنند. این محصولات یکبار مصرف هستند، به این معنی که پس از جذب خون مجددا قابل استفاده نبوده و باید دور ریخته شوند. اپلیکاتور تامپون ممکن است از جنس مقوا یا پلاستیک باشد. همیشه پس از قرار دادن تامپون، حتما اپلیکاتور را از واژن خارج کنید.

انتخاب یک تامپون مناسب

تامپون ها با قدرت جذب مختلف در بازار وجود دارند. هنگام انتخاب یک تامپون، قدرت جذب و میزان را در نظر بگیرید. سعی کنید کمترین میزان جذب را انتخاب کنید زیرا. تامپون ها باید هر چهار تا هشت ساعت یکبار تعویض شود، بنابراین اگر می توانید تا هشت ساعت یا بیشتر از تامپون استفاده کنید، جذب بسیار زیاد را برگزینید.

در دفعات اول استفاده از تامپون، بهتر است از نوع سبک یا معمولی که باریک تر است شروع کنید. بیشتر خانمها برای روزهای مختلف قاعدگی باید اندازه تامپون مصرفی خود را تغییر دهند مثلا روزهای اول از نوع معمولی و در روزهایی که خونریزی شدیدتر است از نوع جاذب یا فوق العاده جاذب استفاده کنند.هرگز بیش از هشت ساعت از یک تامپون استفاده نکنید. برای اطمینان حداقل هر چهار تا هشت ساعت یکبار ، حتی اگر نشتی نداشته باشد، تامپون خود را عوض کنید.

نکته:برای دریافت اطلاعات کامل در مورد استخر آرامان اصفهان تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

What is a pool menstrual tampon?

نحوه قرار دادن تامپون

قبل از قرار دادن تامپون، دستان خود را بشویید تا از ورود باکتری های مضر روی دست به واژن جلوگیری به عمل آید.

1- تامپون را باز کرده و لفاف را درون سطل زباله بیندازید. نخ آن را به آرامی بکشید تا مطمئن شوید، محکم است.

2- قبل از قرار دادن تامپون، با فشار دادن آرام لوله داخلی اپلیکاتور، بررسی کنید که به نوک اپلیکاتور برسد تا تقریباً تامپون از اپلیکاتور خارج شود. اگر از تامپون با اپلیکاتور استفاده نمی کنید، به دستورالعمل های بخش بعدی توجه کنید.

3- می توانید هنگام قرار دادن تامپون بنشینید یا بایستید. اگر می نشینید، از توالت فرنگی استفاده کنید. اگر ترجیح می دهید هنگام قرار دادن تامپون بایستید، یک پا باید بالاتر از پای دیگر قرار بگیرد، کنار وان حمام برای این کار مناسب است.

4- تامپون را از وسط، قسمت انتهایی بخش بیرونی اپلیکاتور بگیرید. نوک اپلیکاتور را در شکاف دهانه واژن قرار داده و به طرف جلو فشار دهید تا انتهای لوله خارجی اپلیکاتور را دقیقاً در دهانه کانال واژن احساس کنید.

5- سپس، در عین حال که لوله خارجی اپلیکاتور را نگه داشته اید، لوله داخلی را به داخل واژن فشار دهید تا تامپون کاملاً وارد شود و لوله داخلی و خارجی اپلیکاتور به هم برسد. برای اطمینان از قرار گرفتن مناسب تامپون، دو انتهای اپلیکاتور باید دقیقاً در دهانه واژن قرار بگیرند.

6- به آرامی اپلیکاتور را از واژن بیرون بیاورید و مراقب باشید بن تامپون از پایین آویزان باشد.

7- هنگام برداشتن تامپون یا تعویض آن، عجله نکنید. کافی است بند انتهایی را به آرامی بکشید تا تامپون خارج شود. تامپون های استفاده شده را در سطل زباله بریزید و از انداختن آن درون سرویس بهداشتی خودداری کنید.

8- پس از قرار دادن یا برداشتن تامپون، دستان خود را به خوبی بشویید.

نحوه قرار دادن تامپون بدون اپلیکاتور

بعضی از افراد ممکن است استفاده از تامپون بدون اپلیکاتور را ترجیح دهند زیرا از پلاستیک کمتری استفاده می کنند و جای کمتری می گیرد. با شستن دست ها شروع کنید و مطمئن شوید که تامپون کاملاً مهر و موم شده است.

1- مطابق دستورالعمل تامپون را از بسته بندی خارج کرده و رشته را باز کنید.

2- انگشت اشاره خود را در پایین تامپون قرار دهید و آن را با انگشت شست و میانی نگه دارید.

3- در حالت ایستاده و یک پا بالاتر قرار بگیرید. می توانید یک پای خود را روی توالت یا وان قرار دهید یا روی توالت بنشینید، نفس عمیق بکشید و آرام باشید.

4- با دست آزاد، اطراف دهانه واژن را به آرامی باز کنید.

5- تامپون را با تمام طول انگشت اشاره خود بگیرید و آن را به سمت واژن هدایت کنید.

6- وقتی تامپون در جای مناسب قرار گرفت، آن را احساس نخواهید کرد. کمی آن را به داخل فشار دهید. رشته را بیرون از بدن آویزان کنید.

7- پس از قرار دادن یا برداشتن تامپون ، دستان خود را بشویید.

در صورت بروز مشکل در استفاده از تامپون چه باید کرد؟

قرار دادن تامپون سخت نیست و اگر به درستی قرار بگیرد، احساس ناراحتی نیز نخواهید کرد. حتما از دستورالعمل های مندرج روی هر بسته پیروی کنید. برای راحتی بیشتر موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- آرام باشید. نگران درست قرار دادن تامپون در دفعات اول استفاده نباشید. تنش و استرس کار را سخت تر می کند.

2- بهترین زمان برای قرار دادن تامپون روزهایی است که خونریزی قاعدگی شدید است. تامپون باید بدون هیچ گونه ناراحتی به راحتی درون واژن سر بخورد.اگر با تامپون احساس ناراحتی می کنید، احتمالاً به طور مناسب در واژن قرار نگرفته است. دوباره با تامپون جدید امتحان کنید. وقتی پریود نیستید تمرین نکنید. برداشتن تامپون خشک بسیار ناراحت کننده است.

اگر احساس می کنید به روان کننده یا لوبریکاتور نیاز دارید، از مقدار کمی روان کننده بر پایه آب استفاده کنید. استعمال وازلین و فرآورده های مبتنی بر وازلین در واژن توصیه نمی شود زیرا این مواد می توانند محیطی برای تولید مثل باکتری باشند.تعداد کمی از افراد در استفاده از تامپون مشکل دارند. اگر قراردادن تامپون برای شما دردناک یا بسیار دشوار است، باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. احتمال یک ناهنجاری ساختاری جزئی در واژن به نام وجود دارد.

استخر لاله همدان

استخر لاله همدان یک استخر سرپوشیده در شهر همدان، استان همدان است. این استخر برای بانوان و آقایان در سانس‌های جداگانه مناسب است و دارای امکانات مختلفی از جمله استخر بزرگسالان، استخر کودکان، سونای خشک و بخار، جکوزی، حوضچه آب سرد، بوفه و رختکن و حمام است.

امکانات استخر لاله همدان:

  • استخر بزرگسالان به ابعاد 25 متر در 15 متر و عمق 120 سانتی متر تا 220 سانتی متر

از کجا بدانیم تامپون به درستی قرار گرفته است؟

تامپون اگر به درستی قرار گرفته باشد، نباید احساس شود. ایجاد درد و ناراحتی بعد از قرار دادن تامپون به این معنی است که مشکلی وجود دارد. تامپون خود را حتماً از زاویه مناسب وارد کنید و آن را به اندازه کافی فشار دهید.

با بند تامپون چه کار کنیم؟

بند تامپون برای خارج کردن آن بسیار مهم است. این بند باید آزادانه در خارج از بدن آویزان شود تا بتوانید تامپون را به راحتی بردارید. آن را داخل واژن وارد نکنید.

نحوه برداشتن تامپون

وقتی می خواهید تامپون را بردارید، به یاد داشته باشید که باید عضلات کف لگن خود را شل کنید. نشستن روی توالت یا ایستادن و قرار دادن یک پا روی لبه وان حمام از ترفندهایی است که برداشتن تامپون را تسهیل می کند.در بخش انتهایی همه تامپون ها، یک رشته نخ قرار دارد که برای خارج کردن تامپون می توان از آن استفاده کرد. برخی از افراد نگران هستند که مبادا تامپون در واژن گم شود و یا اینکه به رحم بلغزد. نگران نباشید، این اتفاق نمی افتد. تامپون ها نمی توانند در واژن گم شوند یا از دهانه رحم به طرف رحم بالا بروند.

دهانه رحم به اندازه ای است که فقط خون قاعدگی از آن عبود می کند و به واژن می رسد اما آنقدر بزرگ نیست که تامپون از آن عبور کند. همچنین واژن به دهانه رحم ختم می شود و به داخل بدن راه ندارد.اگر رشته نخ را پیدا نکردید تا بتوانید تامپون را به راحتی بیرون بکشید، نگران نباشید! وقتی تامپون را داخل واژن قرار می دهید تا زمانی که آن را خارج نکرده اید، همانجا می ماند.

چه موقع باید تامپون را برداشت؟

تامپون ها باید در فواصل منظم تعویض شوند، اما هرگز نباید بیش از هشت ساعت حتی زمان خواب، در بدن بمانند. فراموش نکنید آخرین تامپون را در پایان دوره قاعدگی حتماً بردارید.

استخر برق تهران

استخر برق تهران از مجموعه آبی های بهداشتی تهران است که توانسته رضایت افراد از موقعیت و امکانات خود را تامین کند. امکاناتی که در محیط این استخر فراهم شده است شامل سونای خشک، حوضچه آب سرد، حمام سنتی، سونای بخار، پارکینگ، ماساژ، بوفه، آموزش شنا، لوازم شنا، جکوزی، تونل مه، خدمات آب رسانی و پارکینگ است. قیمت بلیط کودک با بلیط بزرگسال برابر است.