اقتصادیعمومیمعرفی کسب و کار

شارژ باتری موتور سیکلت با باطری ماشین

خوابیدن باتری موتورسیکلت چیست؟

 

خرید باتری موتور: در واقع خوابیدن باتری به وضعیتی گفته می‌شود که شارژ باتری تخلیه شده و باتری از کار افتاده و موتورسیکلت خاموش می‌شود. هنگامی که باتری موتورسیکلت اتصالات ترمینال نامناسب داشته باشد به این معنا است که باتری اتصال ضعیفی دارد و در نتیجه شارژ کردن باتری با مشکلاتی مواجه خواهد شد. اتصالات ضعیف در واقع باعث کم شدن شارژ باتری یا به اصطلاح خالی شدن باتری و در نهایت خراب شدن باتری می‌شود.

استاتور مسئول شارژ کردن باتری در زمان روشن بودن موتورسیکلت می‌باشد و در هنگام خراب شدن استاتور موتورسیکلت خاموش می‌شود و شارژ باتری به سرعت خالی می‌گردد. دلایل بسیاری برای خالی شدن باتری وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

 علت خوابیدن یا خالی شدن باتری موتورسیکلت چیست؟

علت‌های متعددی وجود دارد که باعث خالی شدن یا خوابیدن باتری موتورسیکلت می‌شود. در صورتی که چراغ‌های موتورسیکلت روشن بماند موجب خالی شدن باتری می‌گردد. اگر باتری موتورسیکلت شما قدیمی و فرسوده است در واقع آن نمی‌تواند ولتاژ را در خود نگه دارد و به همین علت در مدت زمان کمتری باتری خالی می‌شود. البته به اتصالات باتری نیز باید دقت کنید، مانند فرسوده شدن سر باطری که باعث می‌شود باتری ولتاژ را به راحتی به سایر قطعات موتور منتقل نگرداند.

باید به سیستم‌های برق موتورسیکلت و سیستم شارژ باتری موتورسیکلت نیز توجه داشته باشید. در صورتی که در اتصال سیستم برق موتورسیکلت مشکلی به وجود بیاید به اصطلاح برق دزدی پیش می‌آید. همچنین در صورت روشن بودن موتورسیکلت اگر ایرادی در سیستم شارژ باطری موتورسیکلت وجود داشته باشد تخلیه باتری اتفاق می‌افتد.

از عوامل دیگر می‌توان دمای هوا را نام برد. اگر موتور را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید ممکن است به باتری آسیب رسانده و باعث خالی شدن باتری شود.

 جلوگیری از خوابیدن باتری موتورسیکلت

باتری نیز همانند سایر قطعات و اجزای موتور نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و در صورتی که به آن توجه نشود باتری از کار می‌افتد. همانطور که می‌دانید هوای سرد زمستانی اثرات زیان باری را روی باتری‌ها دارد و باعث می‌شود واکنش‌های شیمیایی در آنها به کندی پیش برود و در بدترین وضعیت نمی‌تواند انرژی کافی را برای روشن کردن موتور تامین نماید. در ادامه مطلب توصیه‌‌هایی را خواهیم کرد که با رعایت آنها می‌توانید از خوابیدن یا خالی شدن باتری موتورسیکلت خود جلوگیری کنید.

در صورتی که سفرهای کوتاه و زیادی را طی می‌نمایید، به اصطلاح از باتری کار می‌کشید، موتور و دینام نمی‌توانند فرصت کافی برای دوباره شارژ کردن باتری و بازگرداندن آن به وضعیت قبلی پیدا کنند. بنابراین بهتر است در مسافت‌های طولانی به موتور اجازه بدهید خود را شارژ نماید. روشن ماندن چراغ‌ها یکی از تهدیدهای بزرگ برای باتری است، بنابراین از خاموش شدن آنها مطمئن شوید. همچنین هر چند وقت یکبار بهتر است موتور را به یک تعمیرکار نشان بدهید تا آن را خوب بررسی نماید.

سیستم‌های متصل به باتری را چک کنید و از یک تعمیرکار بخواهید دینام، استارت و سایر قسمت‌هایی که به باتری مربوط می‌باشند را چک کند. زیرا در صورتی که این قسمت‌ها کار خود را به درستی انجام ندهند ممکن است باتری را بیش از حد یا کمتر و یا اصلاً شارژ نکنند. همانطور که می‌دانید تمام قطعاتی که به باتری مرتبط می‌باشند بر طول عمر باتری اثر می‌گذارند.

 چگونه باتری موتورسیکلت را شارژ کنیم؟

ابتدا باید باتری را از موتورسیکلت جدا کنید که برای خارج کردن آن باید سری دو قطب را جدا کرده و آن را در یک مکان دیگر قرار دهید. در هنگام این جداسازی باید ابتدا قطب سیاه یا منفی و سپس قطب مثبت را جدا کنید و بدین صورت از جرقه زدن قطب مثبت پیشگیری کنید.

باتری موتورسیکلت دارای یک ورودی و یک خروجی انرژی می‌باشد و با استفاده از آنها جریان برق به موتورسیکلت راه می‌یابد. این دو ورودی و خروجی می‌توانند جریان را به باتری نیز منتقل کنند تا آن را شارژ نمایند که این کار با داشتن یک شارژر هوشمند به راحتی قابل انجام است. در واقع با متصل کردن شارژر هوشمند به باتری و زدن آن به دوشاخه برق شروع به شارژ کردن می‌کند.

باتری را می‌توان جزو اجزای بسیار مهم موتور دانست که باید از آن مراقبت شود. با در نظر گرفتن این موضوع روزی ۳۰ دقیقه حداقل از موتور استفاده کنید تا باتری نخوابد. همچنین فراموش نکنید که داشتن یک شارژر هوشمند می‌تواند به سلامت باتری شما کمک کند

قسمت۱: استفاده از شارژر باتری

۱-در اولین گام از آموزش شارژ کردن باتری موتور سیکلت از نوع باتری خود مطلع شوید.

باتری های موتور در هر شکل و اندازه ای وجود دارند. اگر مطمئن نیستید دوچرخه شما چه نوع باتری دارد، این اطلاعات را در کتابچه راهنما جستجو کنید. همچنین می توانید این اطلاعات را در کنار باتری چاپ کنید.

۲-برای اکثر انواع باتری از شارژر قطره ای، شناور یا هوشمند استفاده کنید.

برای آموزش شارژ کردن باتری موتور سیکلت این شارژرها بهترین کار را روی باتری های اسید سرب، ژل یا مات های شیشه ای جذب می کنند. از این شارژرها با باتری های لیتیوم استفاده نکنید. شارژرهای قطره ای یا کاملا دستی آسان ترین نوع استفاده هستند. این شارژرها برق AC را گرفته و به DC تبدیل می کنند. با این حال، مجبورید این شارژر را خاموش کنید وگرنه آنها مدام انرژی را به شارژر منتقل می کنند.

شارژرهای شناور نوع رایج دیگری از شارژرها هستند. آنها یک جریان ثابت و ملایم باتری را فراهم می کنند. شارژرهای هوشمند روند شارژ باتری را کنترل می کنند. این نوع شارژر همچنین با شارژ شدن باتری در هنگام پر شدن باتری، آسیب به باتری را به حداقل می رساند. متأسفانه، شارژرهای هوشمند معمولاً با باتری های لیتیوم کار نمی کنند.

۳-یک شارژر مخصوص باتری های لیتیوم بخرید.

باتری های لیتیوم، از جمله یون لیتیوم، آهن لیتیوم و فسفات لیتیوم، بسته به تولید کننده آنها به شارژرهای خاصی نیاز دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه در صورت داشتن باتری لیتیوم به کدام شارژر نیاز دارید، دفترچه راهنما را بررسی کنید.

۴-باتری را از موتور خارج کنید.

هنگام شارژ کردن، از گذاشتن باتری در داخل دوچرخه خودداری کنید، زیرا این امر می تواند به سایر قطعات آسیب برساند. به طور کلی، برای حذف باتری باید ابتدا کابل منفی و سپس کابل مثبت را جدا کنید. سپس، باتری را از هر مکانی که به بدنه موتور سیکلت متصل است رها کرده و از دوچرخه خارج کنید.

خارج کردن باتری یک کار دشوار است. قبل از هر کار دیگری، کتابچه راهنما را بخوانید. این راهنما به شما می گوید که باتری در کجاست، چگونه به آن دسترسی پیدا می کنید و چگونه می توانید آن را جدا کنید. هر موتورسیکلتی متفاوت است بنابراین خواندن کتابچه راهنمای آن ضروری است.

۵-شارژر باتری را وصل کنید.

در طی آموزش شارژ کردن باتری موتور سیکلت به هر ترتیب شارژر را به پایانه های باتری وصل کنید. مطمئن شوید که ترمینال های باتری به درستی به شارژر متصل شده اند. در صورت اتصال صحیح، شارژر را وصل کنید. بهترین و مطمئن ترین مکان برای شارژ باتری در خارج از منزل یا در محلی است که دارای تهویه مناسب باشد.

روند شارژ باتری باعث ایجاد گاز هیدروژن، ماده ای بسیار قابل اشتعال می شود. شارژ بیش از حد نیز باعث تولید سولفید هیدروژن می شود که برای شما بسیار باورنکردنی است. شارژرهای غیر هوشمند باید دائماً کنترل شوند تا بتوانید از شارژ بیش از حد باتری مطمئن شوید.

۶-بررسی کنید که آیا باتری شارژ شده است.

شارژر هوشمند زمان شارژ کامل باتری را به شما می گوید. برای باتری های دیگر، آزمایش ولتاژ را انجام دهید. اتصالات باتری را از شارژر جدا کنید. سپس باتری را به یک DVOM وصل کنید، همچنین به آن مولتی متر نیز می گویند. سرب سیاه را در شکاف COM قرار دهید، و سرب قرمز را در شکاف V قرار دهید. مولتی متر را به قسمت ۲۰ ولت DC مقیاس بچرخانید.

با دوچرخه کاملاً خاموش، کابل سیاه را به قسمت منفی باتری و سرخ را به سمت مثبت وصل کنید. سپس ولتاژ را ضبط کنید. اگر ولتاژ ۱۲٫۷۳ ولت یا بهتر اندازه گیری شده باشد، باتری شما شارژ شده و آماده کار است. هر چیزی بین ۱۲٫۰۶ ولت و ۱۲٫۶۲ ولت بدان معنی است که باتری شما باید مدت زمان بیشتری شارژ شود. ممکن است هر چیزی کمتر از ۱۲٫۰۶ ولت و باتری شما خراب شود، اما می توانید بیشتر شارژ کنید.

۷-در این مرحله از آموزش شارژ کردن باتری موتور سیکلت باتری را نصب کنید.

وقتی شارژ کامل شد، شارژر را از باتری جدا کنید. برای یافتن چگونگی بازگرداندن باتری به روش صحیح، دوباره کتابچه راهنما را بخوانید. ابتدا کابل مثبت و سپس منفی را وصل کنید. باتری اکنون باید دوباره به درستی کار کند.

 

قسمت۲: شروع به کار باتری

۱-در طی آموزش شارژ کردن باتری موتور سیکلت کابل های جامپر را تهیه کنید.

بیشتر رانندگان اتومبیل تمایل دارند همیشه یک جفت کابل جامپر با خود در صندوق عقب ماشین خود حمل کنند. اگر کسی را با کابل های جامپر پیدا نکردید، می توانید یک جفت را در فروشگاه سخت افزار محلی خود بخرید.

۲-اگر شروع به استفاده از ماشین می کنید ماشین را خاموش بگذارید.

ظرفیت باتری های ماشین بسیار بیشتر از باتری های موتور سیکلت است. اگرچه هنگام تلاش برای راه اندازی اتومبیل دیگر داشتن یک اتومبیل ضروری است، باتری های موتور به همان میزان انرژی احتیاج ندارند، بنابراین ماشین باید در طول این روند خاموش باشد. باتری ماشین، باتری موتور سیکلت شما را فعال نمی کند. برای این اتفاق باید اتصال برق متصل شود و موتور باید مدت زمان طولانی کار کند