عمومیمعرفی کسب و کار

معرفی انواع روکش صندلی خودرو

مهم‌ترین ویژگی انواع روکش صندلی ماشین که منجر به متمایز شدن آن‌ها نسبت به هم می‌شود، جنس استفاده شده در ساخت است. اگر بخواهیم که روکش‌ها را در دسته‌بندی درستی از نظر جنس قرار دهیم؛ این قطعه در سه دسته چرمی، پارچه‌ای و ترکیبی از دو مورد اول (چرم و پارچه) عرضه می‌شود که هر یک ویژگی، مزایا و معایبی دارد که دانستن آن کمک بزرگی برای راننده‌ها است.

روکش صندلی پارچه‌ای ماشین

انتخاب بسیاری از افراد برای پوشش صندلی ماشین خود، روکش پارچه ای است؛ زیرا مزایای بیشتری نسبت به نوع چرمی دارد و با تعویض مرتب، تا حدی می‌توان از معایب آن چشم‌پوشی کرد.

نکته مهم در خرید نوع پارچه‌ای، توجه به وزن و ضخامت آن است. روکشی که ضخامت و وزن بیشتری داشته باشد، دوام و طول عمر بیشتری هم دارد؛ در مقابل روکش‌های نازک و سبک، مقاومت کمتر و عمر کوتاه‌تری دارند.

مزایای پوشش پارچه ای صندلی:

 • تعریق کم‌تر افراد هنگام نشستن روی آن در تابستان و گرما
 • انتقال کمتر دمای سرد در زمستان و گرم‌کردن سرنشین
 • جذب گرمای کمتر نسبت به محیط در تابستان
 • ثبات بیشتر رنگ (تغییر رنگ کمتر)
 • تنوع بسیار گسترده در طرح و رنگ
 • دوام و مقاومت بالای بافت پارچه

معایب پوشش پارچه‌ای صندلی:

 • سختی فرآیند پاک‌سازی روکش پارچه‌ای هنگام کثیف شدن
 • نیاز به تعویض در فاصله زمانی کمتر نسبت به نوع چرمی

روکش صندلی چرمی خودرو

گزینه دیگر برای پوشش صندلی ماشین، انتخاب نوع چرمی است که مهم‌ترین نکته مثبت در آن، رفع عیب بزرگ نوع پارچه‌ای، یعنی تمیزکردن آسان‌تر است. توصیه می‌شود، افرادی که بچه‌های کوچکی دارند؛ روکش صندلی چرمی تهیه کنند.

مزایای پوشش چرمی صندلی:

 • نظافت و تمیزی راحت‌تر آن حتی با استفاده از دستمال مرطوب
 • ظاهر تمیزتر، مرتب‌تر و اسپرت در نمای داخلی ماشین
 • مناسب برای ماشین‌های حمل وسیله و بار
 • مناسب برای خودروهای مسافربری

معایب پوشش چرمی صندلی:

 • تعریق بسیار زیاد سرنشینان هنگام استفاده از آن در تابستان و گرما
 • انتقال بیشتر دمای پایین در زمستان و سرد کردن محیط داخل ماشین
 • جذب گرمای بیشتر در تابستان
 • تغییر رنگ به مرور زمان
 • تنوع کمتر در طرح و رنگ
 • دوام کمتر بافت چرم

روکش صندلی ترکیبی چرم و پارچه

طراحان این نوع از پوشش صندلی، راه حل خوبی برای رفع معایب هر یک از دو دسته قبلی  پیدا کرده‌اند. در از پارچه برای بخش‌هایی استفاده شده که بدن سرنشین با آن در تماس است و برای سایر بخش‌ها نیز از چرم بهره برده‌اند. با این توصیف، امکان تمیزی بخش بیشتری از پوشش صندلی هنگام کثیفی آن وجود دارد؛ در نتیجه مزایای استفاده از روکش ترکیبی پارچه و چرم بسیار بیشتر بوده و انتخاب این نوع، بیشتر از سایر موارد توصیه می‌شود.

بهترین روکش صندلی خودرو

انتخاب مناسب برای پوشش صندلی ماشین، امری حساس است؛ اما تنها توجه به پنج نکته اساسی که در این بخش به آن اشاره می‌شود، انتخاب آن را راحت می‌کند.

 1. عدم پوسیدگی و تغییر رنگ روکش صندلی در برابر نور مستقیم خورشید
 2. عدم انتقال دمای پایین در زمستان و دمای بالا در تابستان به سرنشین
 3. دوام بالای روکش در برابر ساییدگی و انواع آسیب‌های سطحی
 4. قابلیت تمیز کردن، شستشو و نظافت آسان‌تر
 5. تعریق کمتر سرنشینان به‌خصوص در فصل گرما

رنگ روکش صندلی خودرو

مبنای اصلی انتخاب رنگ در محیط داخلی ماشین، کمربند ایمنی است. البته رنگ غالب استفاده‌ شده در داشبورد، قطعات روی درها و پنل ترمز نیز تاثیر بسیاری در انتخاب رنگ روکش صندلی دارد؛ اما این موضوع از پیش توسط طراحان اولیه خودرو بررسی شده و با توجه به رنگ این قطعات، رنگ کمربند ایمنی انتخاب شده است.

برای انتخاب رنگ روکش صندلی با توجه به کمربند ایمنی دو گزینه رنگ همسان و متضاد وجود دارد. در گزینه اولی یعنی همسان، شما باید رنگی را برای پوشش صندلی خودرو انتخاب کنید که در طیف رنگی کمربند ایمنی (کمی روشن‌تر یا پررنگ‌تر) باشد.

اما در گزینه دوم باید کمی درباره دنیای رنگ‌ها و شناخت رنگ‌های متضاد بدانید؛ انتخاب درست این ترکیب بسیار در زیبایی نمای داخلی ماشین و اسپرت کردن آن تاثیر دارد. به طور مثال ترکیب قرمز و مشکی، یکی از محبوب‌ترین رنگ‌هایی است که برای پوشش صندلی استفاده می‌شود.

در باران کاور می توانید بهترین خدمات را دریافت کنید اینجا کلیک کنید

 نحوه نصب روکش صندلی

نصب انواع پوشش صندلی به طراحی سازنده آن بستگی دارد؛ استفاده از زیپ، چسب و کش رایج‌ترین روش‌های نصب روکش است. اگر بخواهیم که بهترین مدل را از میان این سه نوع انتخاب کنیم؛ نوع زیپ‌دار از همه بهتر و بعد از آن مدل کشی و چسبی در رتبه‌بندی بعدی قرار دارد.

همچنین نوع استفاده راننده از وسیله نقلیه هم در انتخاب روش نصب این قطعه بسیار مهم است؛ به طور مثال برای افرادی که استفاده بیشتری از خودرو دارند، نوع زیپ دار کاربرد بیشتری دارد. اما برای وسیله نقلیه خانوادگیاین روزها روکش صندلی خودرو جزو یکی از تزئینات داخلی به حساب می‌آید که بیشتر توسط جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که می‌توان با توجه به رنگ ماشین یا رنگ‌بندی قسمت‌های مختلف اتاق خودرو، رنگ روکش را انتخاب کرد تا قسمت داخلی خودرو زیباتر شود.

بسیاری از افرادی که برای خودروی خود به دنبال روکش صندلی هستند، در انتخاب روکش پارچه ای یا چرم مردد بوده و نمی دانند کدام جنس و چه رنگی را انتخاب نمایند. معمولا صاحبان خودرو هم برای نونوار شدن خودرو و هم برای تغییر دکوراسیون خودرو اقدام به تعویض روکش صندلی می کنند. ما در مقاله ی به بررسی مطالب عمومی درباره روکش صندلی می پردازیم.

همه چی درباره انواع روکش صندلی خودرو

کاربرد روکش صندلی ماشین

این وسیله علاوه بر زیبایی بخش داخلی خودرو، قطعاً کاربردهای دیگری نیز دارد. اگر راننده هستید و مدت زمان طولانی را پشت فرمان خودرو صرف می‌کنید، طراحی ارگونومی و راحتی صندلی برای شما بسیار بیشتر از سایر سرنشینان اهمیت پیدا می‌کند.

ساعات طولانی نشستن به مرور زمان آسیب‌های شدیدی به ستون فقرات، کمر و پاها وارد می‌کند. پس برای سلامت خود هم که شده بعد از خواندن این مقاله بهترین روکش صندلی خودرو را برای خود انتخاب کنید.

انواع روکش صندلی خودرو

برای هر ماشینی تعداد زیادی روکش صندلی با رنگ ها و جنس های مختلف وجود دارد. روکش صندلی اصولا از جنس چرم و یا پارچه ای تولید می شود و یا ترکیبی از جنس پارچه و چرم.

اولین قدم برای انتخاب روکش صندلی باید جنس مدنظر خود را انتخاب کنید اینکه می خواهید روکش صندلی ها چرم یا پارچه  ای و جنس ترکیبی باشد. نکته مهم تر از جنس روکش ها کیفیت نوع پارچه و چرم می باشد. روکش صندلی باید دارای الگوی دوخت مناسب باشد.

1-روکش های چرمی صندلی ماشین

روکش صندلی چرمی ماشین

این نوع روکش‌ها بیشتر مورد پسند جوانان بوده و برای خودروهای لوکس کاربرد دارند. البته برای خودروهای دیگر نیز می‌توان از این جنس روکش استفاده کرد اما ممکن است یافتن روکش مناسب کمی سخت باشد چون این جنس بیشتر برای خودروهای گران‌قیمت و لوکس طراحی می‌شود.

 • این روکش‌ها به راحتی قابل شستشو هستند،
 • نیازی نیست برای شستشوی روکش آن‌ها را از صندلی جدا کنید،
 • لکه‌ها به راحتی و با مقدار کمی شوینده و پارچه تمیز، پاک خواهند شد،
 • ظاهری لوکس به بخش داخلی خودرو می‌دهند.
 • امکان گردش هوا در این جنس وجود ندارد،
 • یکی از معایب روکش های چرمی این است که اگر طولانی مدت روی صندلی بشینید باعث عرق کردن می شود.
 • این روکش‌ها به دلیل داشتن منافذ بسته، گرما را در خود حفظ می‌کنند،
 • به دلیل عدم گردش هوا و منافذ بسته، احتمال عرق کردن به شدت افزایش پیدا می‌کند،
 • به مرور و با تابش نور خورشید ترک خورده و پوسته پوسته می‌شوند،
 • گرانتر از انواع روکش‌های دیگر هستند.

در ضمن اگر جنس چرم طبیعی، باکیفیت و اصلی باشد این مععایب و مشکلات اتفاق نمی افتد و دوام و کیفیت بیشتری نسبت به روکش های مصنوعی دارند.

انواع روکش صندلی چرم خودرو

انواع روکش چرمی صندلی ماشین

 • مشتقات نایلون: این نوع چرم که از جنس نایلون می باشند بدترین نوع روکش صندلی به شمار می روند. که این روکش های چرمی از نوع نایلون را به اسم روکش چرم معرفی می کنند بهتر است بدانید که این نوع چرم ها دوام و طول عمر پایینی دارند. راه تشخیص روکش چرم نایلونی یا فومی که ضخامت نازکی دارند. راه دیگر چروک شدن قسمت نخ ها و دوخت ها می باشد.
 • چرم های طبیعی: این نوع چرم که طبیعی هستند نیز برخاف تصور طول عمر زیادی ندارند  بسیار گران می باشند.
 • چرم های صنعتی: این نوع چرم صنعتی برای روکش صندلی ها بسیار مناسب می باشد و از نظر کیفیت. دوام و ماندگاری بسیار خوب می باشند. این نوع چرم همه قیمت به صرفه تری دارد و هم از نظر دوام بهتر و ماندگارتر است.

2-روکش های پارچه ای صندلی ماشین

روکش پارچه ای صندلی خودرو

روکش‌های پارچه‌ای بیشتر متداول هستند و تنوع آن‌ها نیز در بازار بیشتر است. علت آن هم راحتی در دوخت و تنوع پارچه و رنگ است.

مزایا:

 • از تنوع بالایی در طرح و رنگ برخوردار هستند،
 • جریان هوا در این روکش‌ها راحتتر انجام می‌شود،
 • به دلیل جریان یافتن هوا در این روکش‌ها، احتمال عرق کردن به شدت کاهش پیدا می‌کند،
 • نشستن برای راننده و سرنشین‌ها راحتتر است،
 • قیمت پایین‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به دیگر جنس‌ها دارند.
 • با تابش نور خورشید سریعتر از سایر جنس‌ها دچار رنگ‌پریدگی می‌شوند،
 • برای شستشو و تمیزکاری حتماً باید روکش‌ها را از صندلی جا کنید،
 • اگر لکه‌ای بر روی روکش ایجاد شود به سختی پاک خواهد شد،
 • اگر لکه‌ها ماندگار شوند، ظاهر داخلی خودرو را زشت خواهند کرد.

3-روکش های ترکیبی پارچه و چرم

روکش صندلی ترکیبی چرم و پارچه

تولیدکنندگان برای اینکه خریداران راحت تر انتخاب و خرید کنند و همچنین جنس بهتری را تولید کنند از ترکیب چرم و پارچه برای تولید روکش استفاده می کنند. این روکش هایی که از جنس ترکیبی پارچه و چرم دوخته شده اند معایب روکش های چرمی و پارچه ای را ندارند. مثلا در این نوع روکش ها در جای تکیه گاه در وسط از پارچه استفاده کرده اند که ایده آل ترین روکش می باشد.

4- روکش های حرفه ای صندلی ماشین

روکش های صندلی خودرو دارای طیف گسترده ای از تنوع می باشد که با توجه به کیفیت و کارایی قیمت های متفاوتی نیز دارند. افرادی که ساعت های بیشتری را مشغول رانندگی می باشند می توانند از این روکش ها که ماساژور هم دارند استفاده کنند.

در روکش های لاکچری صندلی خودرو ماساژور در قسمت کمر و نشیمن ویبره طراحی شده است که با لرزش آن بدن ماساژ داده می شود. این روکش ها به برق ماشین وصل می شوند و قابل برنامه ریزی در روش و نحوه ی ماساژ دادن دارند.

روکش صندلی ماشین چرم بهتره یا پارچه ای؟

 

در بین انواع جنس های روکش های صندلی خودرو می توان گفت که روکش هایی از جنس چرم به نسبت پارچه دوام و کارایی و زیبایی بیشتری دارند که البته در مورد زیبایی این موضوع کاملا سلیقه ای است.

یکی از مشکلاتی که ممکن است استفاده از روکش های چرمی داشته باشد این است که به علت منافذ بسته روکش، هوا در آن جریان پیدا نکرده ودر صورت نشستن زیاد باعث عرق کردن می شود. اما روکش های چرمی ظاهری اسپرت و خاص به خودروی شما می دهد واکثر افراد در سنین پایین و جوانی این نوع روکش ها را ترجیح می دهند. اگر علاقه مند به ظاهر اسپرت برای خودروی خود هستید، روکش های چرمی قطعا برای شما بهترین گزینه خواهند بود.

روکش های پارچه انواع طرح و رنگ بیشتری نسبت به چرم دارند؛ هوا در آن ها جریان پیدا می کند و به همین علت احساس راحتی را به شما منتقل کرده و از عرق کردن جلوگیری می کند اما روکش های پارچه بسیار آسیب پذیرتر از روکش های چرمی هستند زیرا ممکن است در اثر ریختن مواد بر روی آن یا برخورد جسمی تیز، لک و دچار پاره گیری شوند. در نظر داشته باشید قیمت روکش های پارچه ای صندلی از روکش های چرمی کمتر است و در نتیجه مقرون به صرفه خواهند بود.

در پایان شما می توانید با توجه به توضیحات داده شده و طبق سلیقه ی خود، روکش صندلی خودروی خود را در شکل وطرح زیبا و با بهترین جنس، انتخاب و از youtube خریداری کنید و از ظاهر زیبای خودروی خود نهایت لذت را ببرید.