عمومیمعرفی کسب و کار

نحوه تعویض پلاک خودرو تصادفی

سوالی که هنگام فروش ماشین تصادفی برای افراد پیش می آید این است که ماشین تصادفی تعویض پلاک می شود. در جواب این سؤال باید گفت بله اما مراحلی را باید طی کنید که در ادامه مقاله به آنها پرداخته ایم. زمانی که ماشین شما تصادف می کند و آسیب می بیند، علاوه بر هزینه های تعمیر و بازسازی، یکی از موضوعاتی که با آن مواجه می شوید، افت ارزش ماشین بعد از تصادف است. بیشتر افراد احساس میکنند بخش زیادی از سرمایه شان را از دست داده اند و ماشین تصادفی ارزش قبل را ندارد و امکان به مشکل برخوردن هنگام نیز است. ما در این مقاله می خواهیم نکاتی درباره چگونگی تعویض پلاک ماشین تصادفی به شما بگوییم.

چطور پلاک آسیب دیده خودروی خود را عوض کنیم - زومیت

10 مرحله تعویض پلاک خودرو تصادفی

 1. مراجعه به سایت راهور و دریافت نوبت
 2. ورود به مراکز و دریافت قبض ورودی پارکینگ
 3. تحویل مدارک به باجه مشخص شده در برگه نوبت دهی
 4. اخذ فرم بازدید فنی خودرو از دفتر تعیین شده
 5. ارائه گواهی عدم خلافی در صورت داشتن تخلف
 6. مراجعه به دفتر مربوطه جهت دریافت تاییدیه نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو
 7. تحویل پلاک قدیم و اخذ پلاک جدید
 8. مراجعه به محل مربوط جهت فک پلاک خودرو
 9. مراجعه به محل نصب جهت نصب پلاک خودرو
 10. مراجعه به در خروج با ارائه قبض ورود به پارکینگ و خروج از مرکز تعویض پلاک
 • نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک

شما برای تعویض پلاک خودرو تصادفی باید به سامانه نوبت دهی اینترنتی مراکز شماره گذاری پلاک خودرو مراجعه کنید. با وارد شدن به سامانه نوبت دهی اینترنتی با انتخاب استان، شهر و نوع وسیله نقلیه با مشاهده لیست مراکز تعویض پلاک شهر مورد نظر میتوانید مرکز مورد نظر و روز و ساعت مراجعه را انتخاب کنید. خریدار تصادفی در محل شما با وجه نقد هستیم.

 • مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو تصادفی

مدارکی که فروشنده خودرو باید در اختیار داشته باشد شامل: اصل کارت ماشین، اصل سند خودرو، اصل شناسنامه و کارت ملی صاحب خودرو، برگه تسویه حساب خلافی و عوارض خودرو، اصل بیمه نامه های خودرو، اصل آخرین کارت معاینه فنی خودرو و ارائه برگه های پرداخت بهای انتقال پلاک می باشد.

مدارکی که خریدار خودرو باید به همراه داشته باشد شامل: اصل شناسنامه و کارت ملی، اصل و کپی مدارک احراز محل سکونت و حضور خریدار یا نماینده قانونی  می باشد.

 • آدرس مراکز تعویض پلاک خودرو

مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو به عنوان آخرین مرحله نقل و انتقال خرید و فروش خودرو تصادفی یکی از مهمترین اقداماتی است که در معامله خورد باید انجام شود.

مراحل انتقال سند خودرو تصادفی

بعد از نحوه تعویض پلاک ماشین تصادفی، خریدار و فروشنده به عنوان طرفین معامله به دفترخانه مراجعه کرده و اقدام به تنظیم سند قطعی می کنند.از جمله مدارک لازم در زمان انتقال سند خودرو تصادفی باید به همراه داشته باشید،

برگه سبز جدید، تاییدیه انتقال خودرو صادر شده از مرکز تعویض خودرو، اصل مدارک شناسایی طرفین، بیمه نامه شخص ثالث، کارت سوخت خودرو، اسناد مالکیتی خودرو و برگه مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری صادره از دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا شهرداری می باشد.

هزینه انتقال سند خودرو تصادفی

 1. هزینه حق الثبت و مالیات نقل و انتقال
 2. هزینه حق التحریر

اصولا هزینه های مربوط به دولت را فروشنده پرداخت می کند و هزینه دفترخانه، بین فروشنده و خریدار تقسیم می شود، البته در صورت توافق بین طرفین هنگام عقد قرارداد، پرداخت ها طبق توافق انجام می شود.

چه خودرو هایی تعویض پلاک نمیشوند؟

 • خودرو های بدون اصالت
 • خودروهایی که در سانحه تصادف آسیب های بالایی دیده باشند
 • خودرو توقیفی
 • خودرو های متعلق به افراد ممنوع المعامله
 • خودرو های دو تکه
 • خودرو های ناامن و خودروهایی که به لحاظ فنی مشکلی دارند

در طریقه تعویض پلاک ماشین تصادفی طبق گفته ناجا خودروهایی که بیش از 60 درصد آسیب دیده باشند، فک پلاک می شود. برای معامله ی این مدل خودرو ها حتما باید قبل از معامله تعویض شوند، اگر خودرو تصادفی شما بیش از 60 درصد آسیب دیده باشد و از خودرو های تولید داخلی باشد باید به نمایندگی های مجاز مراجعه کنید.  در زمان مراجعه اگر اتاق خودروهایی که به شدت آسیب دیده اند تعویض نشده باشد، پلیس مجوز نقل و انتقالات را صادر نمی کند.

نحوه قیمت گذاری خودرو تصادفی چگونه است؟

کارشناسان این حوزه می گویند که قیمت خودروی تصادفی تا حد زیادی در گروی قیمت صفر ماشین و کارکرد آن است. باتوجه به نوع خسارات به خودروی دسته دوم، از قیمت خودروی دست دوم کم می شود.

برای مثال خودرو رنگ شده بیشترین افت قیمت را داشته و بعد از آن آسیب های موجود در سقف خودرو افت قیمت بیشتری برای خودرو به همراه دارد. هر خریداری قبل از خرید خودرو باید به روش تعویض پلاک خودرو تصادفی توجه لازم را داشته باشد تا مشکلی در هنگام خرید برایتان پیش نیاید.

افت قیمت بر اثر آسیب دیدگی خودرو در تصادف از عقب، خراب شدن شاسی یا آسیب بماشینتان تصادف کرده است و فکر می‌کنید که دیگر برای فروشش دستتان بسته است؟ احساس می‌کنید که در معامله فروش بازنده هستید و سند خودرو تصادفی روی دست‌تان مانده؟

آیا خدای‌ نکرده به ذهنتان رسیده که این موضوع یعنی تصادفی‌بودن را از خریدار پنهان کنید؟ در هر دو حالت سخت در اشتباه هستید. واقعیت این است که اگر نحوه فروش ماشین تصادفی را بدانید، کارتان ساده و پرسود پیش خواهد رفت. پس نگران نباشید و به خواندن این مقاله ادامه بدهید.

چطور ماشین تصادفی خود را بهتر بفروشیم؟

اگر نحوه فروش ماشین تصادفی را بدانید، فرایند فروش به‌خوبی پیش خواهد رفت. یک اصل به‌شدت مهم در این زمینه وجود دارد که موفقیت‌تان را تضمین می‌کند: صادق‌بودن. بله! اگر صادق باشید و درباره تصادف صورت‌گرفته دروغ نگویید، مهم‌ترین اصل یک معامله یعنی اعتماد را به‌وجود می‌آورید.

اعتماد که شکل بگیرد، طرف مقابل در معامله با شما همراه و هم‌دل می‌شود و هر دو در مسیر درستی برای تصمیم‌گیری قرار می‌گیرید. پس پیش از هرچیز به شما توصیه می‌کنیم که برای فروش ماشین تصادفی خود دروغ نگویید. اما نکات دیگر درباره سند خودرو تصادفی چیست؟

حادثه تصادف برای خودرو را برای مشتری تعریف کنید

باید ماجرا را برای خریدار شرح بدهید. بگویید که چه حادثه‌ و تصادفی برای خودرو رخ داده است. اگر تصادف جدی نبوده که دیگر جای نگرانی ندارد. با گفتن از این ماجرا، خیال طرف مقابلتان راحت می‌شود. خود را جای خریدار بگذارید؛ او دوست دارد بداند که چقدر می‌تواند روی وسیله‌ای حساب کند که از شما می‌خرد.

اگر هم تصادف جدی بوده و خسارات زیادی به شما تحمیل کرده، باز هم با شرح ماجرا می‌توانید اعتماد مشتری را بیشتر جلب کنید. در هر حال، او حق دارد بداند که وارد چه معامله‌ای می‌شود و سند خودرو تصادفی است. باور کنید که صداقت بهترین سیاست است. شما چه فکر می‌کنید؟

خط‌ وخش‌های احتمالی ناشی از تصادف را رفع کنید

با صرف کمی هزینه می‌توانید برخی از مشکلات نه‌چندان جدی خودروی تصادفی را رفع و آن را به گزینه بهتری برای فروش تبدیل کنید. برای مثال، اگر خط‌وخش‌هایی به‌واسطه تصادف روی بدنه و نواحی مختلف ماشین به وجود آمده است، با مراجعه به تعمیرکار، آنها را رفع کنید.

ظاهر سالم خودرو باعث می‌شود که در نگاه نخست در نظر خریدار گزینه مطلوبی به نظر برسد. اما اگر خط‌وخش فراوان و آسیب‌های این‌چنینی را رفع نکنید، در همان مواجهه نخستِ مخاطب با خودرو میلی به خرید شکل نمی‌گیرد.

تعمیرات جدی و مهم را به دست کاردان بسپارید

بعضی از تصادفات شدید، مهم و سهمگین‌اند. خودرویی که چنین حوادثی را از سر می‌گذراند، گاهی آسیب‌هایی جدی می‌بیند. اگر قرار است که آن را بفروشید، باید به تعمیرکار خبره مراجعه و مشکلات اساسی‌اش را رفع کنید.

اگر هم این کار را نمی‌کنید، طبیعی است که باید درباره خسارت‌های آن با خریدار صادق باشید تا خودش دست‌به‌کار شود. این موضوع روی قیمت‌گذاری هم اثر می‌گذارد. هزینه‌ای که برای تعمیرات انجام نداده‌اید، قیمت خودرو را کاهش می‌دهد.

دقت کنید که اگر تعمیر را به‌عهده می‌گیرید، باید حواستان به کیفیت کار باشد. برای مثال، اگر قطعات مختلف از جمله شاسی به‌درستی قرار نگیرند، ایمنی خودرو و کیفیت رانندگی آن تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

در آگهی‌کردن خودرو از عناوین مناسب و درست استفاده کنید

اگر می‌خواهید نحوه فروش ماشین تصادفی را بدانید، باید درباره آگهی‌کردن درست هم اطلاعاتی داشته باشید. دو نکته مهم در معرفی خودروی تصادفی وجود دارد؛ اینکه آن را با عنوان بازسازی‌شده معرفی می‌کنید یا اوراقی.

خودروی بازسازی‌شده از نظر عملکرد از خودروی اوراقی پیشی می‌گیرد؛ یعنی خودرویی که بازسازی‌شده کمتر از خودرویی اوراقی آسیب دیده است. هزینه‌ اصلاح و تعمیر خودروی تصادفی بازسازی‌شده هم از خودروهای اوراقی کمتر تمام می‌شود.

این را هم به خاطر بسپارید که اگر خودرویتان در دسته اوراقی‌ها قرار می‌گیرد، نباید نگران شوید. خودروهای اوراقی هم مشتری‌های مخصوص به خود را دارند که بنا به دلایل مختلف قصد و تمایل به خرید آنها دارند.

یکی دیگر از نکاتی که در آگهی‌کردن باید در نظر بگیرید، استفاده از تصاویر است. اگر در سایت‌هایی مانند «دیوار» اقدام به آگهی‌کردن خودرو می‌کنید، از آن عکس بگذارید و بخش‌های مختلف از جمله آسیب‌هایش را در تصویر نشان بدهید تا خریدار دقیقا بداند که با چه وسیله‌ای روبه‌روست. این کار هم در فرایند اعتمادسازی اثرات خوبی دارد.

مدارک تعمیر خودرو را پیش خود نگه دارید

اگر خودروی تصادفی‌تان را تعمیر می‌کنید، حتما مدارک مربوط به این کار را پیش خود نگه دارید. زمانی که پیش تعمیرکار یا نمایندگی‌های معتبر می‌روید از آنها بخواهید که گواهی‌هایی از تعمیرات در اختیارتان قرار بدهند.

نشان‌دادن چنین شواهد و مدارکی به خریدار احتمالی باعث جلب اعتمادش می‌شود. مدارک خودرو را به او نشان بدهید تا بداند که چه بخش‌هایی را تعمیر کرده‌اید و به حرف‌هایتان اعتماد بیشتری در فرایند معامله پیدا کند.

نحوه قیمت گذاری خودروی تصادفی چگونه است؟

برخی از تصادفات بسیار مهیب‌اند و باعث می‌شوند که کیفیت فنی و ظاهری خودرو دیگر هیچ‌وقت مثل قبل نشود. بدیهی است که در این شرایط، قیمت خودرو برای فروش، کاهش زیادی پیدا می‌کند.