اجتماعیمعرفی کسب و کار

ویژگی کفش ورزشی مناسب چیست؟

آشنایی ویژگی های کفش مناسب ورزش

کفش ورزشی زنانه یکی از لوازم ضروری برای انجام فعالیت های بدنی هستند که در طرح ها و سبک های متنوع با کاربرد های مختلف در بازار پیدا میشوند. معیار هایی که هنگام و زنانه باید در نظر گرفته شود با کفش های مجلسی متفاوت است. یک کفش ورزشی مناسب باید سه ویژگی کلیدی شامل، انعطاف پذیری، قابلیت ضربه گیری و پشتیانی از قوس پا را دارا باشد تا بتوان از آن به عنوان یک کفش ورزشی ایده آل یاد کرد. به یاد داشته باشید که کفش ها تاثیر زیادی بر روی عملکرد شما در هنگام ورزش دارند و انتخاب کفش ورزشی استاندارد میتواند از انواع آسیب ها پیشگیری کند. در ادامه ضمن آشنایی با ویژگی های کفش ورزشی، نکاتی را برای شما بازگو میکنیم تا خرید آسان تر و ایمن تری داشته باشید. با ما همراه باشید.

سه ویژگی کلیدی کفش ورزشی

انعطاف پذیری

اولین ویژگی مهمی که از کفش‌های ورزشی اورجینال و استاندارد خصوصا کفش ایر زوم انتظار می‌رود از آن برخوردار باشند، انعطاف‎‌پذیری کافی است. توجه داشته باشید که شما قرار است با کفش‌های خود انواع فعالیت‌های ورزشی را انجام دهید؛ در نتیجه باید کفشی را خریداری کنید که از انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردار باشد و بتواند از پاها پشتیبانی کند. کفش‌های ورزشی بر حسب مدلی که دارند (کفش بسکتبال، کوهنوردی، والیبال، فوتبال و…) دارای میزان انعطاف‌پذیری متغیری هستند. پیشنهاد می‌شود هنگام خرید کفش ورزشی آن را در دست بگیرید و از قسمت پاشنه تا پنجه کفش را تا بزنید. اگر کفش از میزان انعطاف‌پذیری مناسبی برخوردار باشد با این حرکت به راحتی شکل خود را از دست نداده و آسیب نمی‌بیند. قسمت کنار پاشنه کفش را از دو سمت به طرف داخل فشار دهید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ثبات

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های کفش ورزشی و کفش پیاده روی زنانه؛  ثبات و حمایت از قوس پاهاست. کفش‌هایی که مناسب انجام فعالیت‌های ورزشی طراحی شده‌اند دارای زیره و کفی استاندارد هستند؛ به طوری که ثبات پا را فراهم می‌کنند. ورزشکاران با پوشیدن کفش‌های ورزشی اورجینال در زمین بسکتبال، فوتبال یا هنگام کوهنوردی و رانینگ دچار لغزش و سر خوردن نمی‌شوند. در نتیجه پیشنهاد ما این است اگر قصد خرید کفش ورزشی دارید، حتماً به جنس زیره و میزان ثباتی که می‌تواند برای پا فراهم کند توجه داشته باشید.

قابلیت جذب شوک

یکی از مشخصات کفش ورزشی، برخورداری از قابلیت جذب شوک است. وجود این قابلیت در کفش‌های ورزشی به ویژه کفش مناسب دویدن بسیار مهم است. هنگامی که فرد در حال دویدن است، پا مستقیما با زمین در حال تماس می‌باشد و ممکن است در اثر ضربات متحمل فشار شود و گاهاً آسیب ببیند. کفش های ورزشی مناسب و استاندارد در ساختار خود از تکنولوژی ضد ضربه و ضد شوک بهره‌گیری می‌کنند؛ از این رو فرد ورزشکار بدون این که نگران آسیب‌دیدگی پاهای خود باشد، می‌تواند با خیال راحت به انجام حرکات ورزشی مختلف بپردازد.

اصول انتخاب کفش ورزشی مناسب

ورزش کردن به همان اندازه که برای سلامتی مفید است میتواند آسیب زا باشد. اما با انتخاب و رعایت نکات ایمنی میتوانید این آسیب ها را به حداقل برسانید. یکی از مهم ترین وسیله ها که هر ورزشکار باید بسته به نوع ورزشی که انجام میدهد تهیه کند، کفش ورزشی مناسب است. همانطور که میدانید پاها عضو مهمی از اعضای بدن هستند که پزشکان پاها را قلب دوم مینامند. در ادامه ما تمام نکاتی که باید در هنگام خرید کفش های ورزشی و اسپرت در نظر داشته باشید را به شما معرفی میکنیم تا خرید هوشمندانه و به صرفه ای داشته باشید.

سازگاری با ورزش مورد نظر

اولین نکته ای که قبل از خرید هر نوع کفش باید در نظر بگیرید سازگار بودن آن با فعالیت بدنی شماست. اصولا اگر کفشی از برندی معتبر متناسب با رشته ورزشی خود بخرید، بیش از 50 درصد راه را رفته اید. به طور مثال کفشی که برای دویدن ساخته است، حداقل ارتفاع پاشنه آن 10 میلی متر است که باعث میشود ابتدا روی پاشنه پا فرود بیاید و جذب شوک بیشتری اتفاق بی‌افتد. از طرفی کفشی که برای باشگاه بدنسازی ساخته میشود باید کمترین ارتفاع پاشنه را داشته باشد تا تعادل و ثبات پاها در هنگام وزنه زدن حفظ شود.

1 نوع کفش را بر اساس شکل قوس و راه رفتن خود انتخاب کنید.

به طور کلی چهار مدل کفش وجود دارد: خنثی، پایدار، بالشتکی و کنترل شده که باید هنگام خرید با توجه به نوع پاهایتان آنها را انتخاب کنید. پاهای افراد با هم دیگر متفاوت است! شاید باورش سخت باشد اما این یک واقعیت است که باید در نظر گرفته شود. بهتر است قبل از خرید فرم پای خود را بشناسید و بر اساس مدل پاهای خود اقدام به خرید کفش ورزشی کنید. هر اندازه دقت شما در این مورد بالاتر باشد، در نهایت می‌توانید کفشی را بخرید که تناسب بیشتری با پاهای شما دارد.

تست خیس (به دست آوردن فرم پا): پاهای خود را خیس کرده و روی یک کاغذ قرار دهید و دور آن را خط بکشید و آن را در جدول بالا قرار دهید. با انجام این کار می‌توانید از میزان قوس پای خود باخبر شوید و با آگاهی بر این موضوع کفشی را بخرید که خاصیت کنترل‌کنندگی بهتری داشته باشد.

2. کفش ها را بر اساس راحتی بخرید نه زیبایی

طبیعتاً هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد کفش‌هایی سفت و محکم که هیچ‌گونه راحتی برای پاها فراهم نمی‌کند، بپوشد! به ویژه اگر کفش کاربری ورزشی داشته باشد. بنابراین، یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید کفش‌های ورزشی باید در نظر داشته باشید، راحت بودن پاها در کفش است. کفش مناسب ورزش بر حسب فیزیک پا طراحی می‌شوند؛ در نتیجه می‌توانند ضمن مراقبت از پاها، این عضو مهم را در راحت‌ترین حالت ممکن قرار دهند. ورزشکاران می‌خواهند با کفش خود حرکات پرشی و کششی مختلفی انجام دهند. پاها هنگام انجام چنین فعالیت‌هایی در معرض آسیب هستند و اگر کفش موردنظر استاندارد نباشد نه‌تنها فعالیت ورزشی به سلامت بدن کمکی نمی‌کند، بلکه باعث بروز مشکلاتی مثل درد و التهاب در ناحیه پا می‌شود.

3. اندازه گیری سایز کفش ورزشی

راحتی در کفش های ورزشی یک اصل حیاتی است و کفشی که مناسب سایز پایتان نباشد، بدون شک این اصل را نقض میکنند. در کفش های ورزشی باید بین انتهای بلندترین انگشت، به اندازه یک انگشت شست فاصله باشد تا انگشتان پا فضای کافی برای حرکت داشته باشند. البته علاوه بر طول کفش باید پهنای پاهای خود را نیز در نظر بگیرید. برای حتما مقاله‌ی قرار داده شده را مطالعه کنید

نکته: سعی کنید خرید کفش را به انتهای روز و یا بعد از انجام یک فعالیت ورزشی موکول کنید زیرا پاها در حالت کمی متورم هستند و سایز مناسب تری را میتوانید انتخاب کنید.

4. از خرید کفش های چند منظوری اجتناب کنید

در بازار مشاهده شده است که فروشندگان کفش‌های پیاده‌روی را به جای کفش‌های رانینگ و برعکس پیشنهاد می‌دهند و خریداران بدون آگاهی محصولی را برای رانینگ خریداری می‌کنند که برای پیاده‌روی کردن طراحی شده است. توجه داشته باشید که کفش‌ها با توجه به همان کاربری که دارند می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال کفش‌های پیاده‌روی در مقایسه با کفش‌های رانینگ سفت‌تر و محکم‌تر هستند و از لحاظ میزان انعطاف‌پذیری با هم‌دیگر فرق دارند. علاوه بر این، کفش‌های رانینگ دارای لایه‌های اضافه‌تری برای ضربه‌گیری هستند. اگر شما هم اهل پیاده‌روی کردن هستید و هم دویدن، پیشنهاد ما این است به منظور جلوگیری از بروز هر مشکلی برای پاها برای هر یک از فعالیت‌های ورزشی مذکور کفش مناسب خودش را خریداری کنید.

5. بند قابل تنظیم

داشتن بند قابل تنظیم در کفش ورزشی به شما کمک می‌کند کفش را متناسب با پاهای خود محکم کنید. عموماً کفش‌های ورزشی که فاقد بند قابل تنظیم هستند موقع دویدن، پیاده‌روی کردن و به طور کل طی کردن مسافت‌های طولانی و کوتاه می‌توانند سبب خستگی، التهاب پا، درد در ناحیه پا و کمر و گاهاً پیچ‌خوردگی پا شوند. بنابراین بهتر است که حتماً زمان خرید قابل تنظیم بودن بند کفش ورزشی را چک کنید.

 نکات و مشخصات مهم کفش ورزشی مناسب در هنگام خرید

👟 اگر امکانش فراهم بود، به مغازه ای بروید که محصولات مربوط به رشته ورزشی تخصصی شما را داشته باشد. اگر دونده هستید به فروشگاه ورزشی مخصوص دوندگان بروید، اگر تنیس بازی می کنید حتما کفش های خود را از مغازه مخصوص این رشته تهیه کنید. اما اگر چنین چیزی امکان پذیر نیست، قبل از هر چیز کمی در مورد بهترین کفش مناسب پای خود تحقیق کنید و سپس به مغازه لوازم ورزشی مراجعه نمایید.

👟 از آن جایی که پاهای شما در طول روز ورم می کنند، پیشنهاد می کنیم کفش ها را بعد از تمرین یا در انتهای روز امتحان کرده و در نهایت سایز مناسب را انتخاب کنید.

👟 به جهت اطمینان از سایز مناسب کفش بهتر است جورابی را استفاده کنید که معمولا موارد مشابه آن را حین ورزش کردن یا تمرین می پوشید.

👟 مطمئن شوید بخش پاشنه کفش به خوبی پاشنه شما را نگه دارد تا پایداری آن را فراهم کند.

👟 باید بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش حداقل نیم اینچ یعنی حدود ۱.۲۵ سانتیمتر فاصله باشد.

👟 ناحیه جلوی کفش باید فضای کافی را داشته باشد تا بتوان به راحتی انگشتان را در آن تکان داد. انگشتان شما هیچ وقت نباید در یک کفش ورزشی تحت فشار زیاد قرار داشته باشند.

👟 در حین تست کردن کفش ها سعی کنید در داخل فروشگاه و روی سطوح مختلف راه بروید (فرش، سرامیک و…) تا از راحت بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

👟 همیشه بند کفش های مورد نظرتان را سفت کنید تا پاها در داخل کفش به خوبی مستحکم شوند. انواع مختلفی از الگو های بستن بند کفش ها وجود دارند که متناسب با نوع پا می توان از آن ها استفاده کرد.

👟 هر دو کفش پای راست و چپ را بپوشید تا از مناسب بودن سایز آن ها اطمینان حاصل شود. به علاوه کفش را روی یک سطح هموار بگذارید و به آن نگاه کنید تا مطمئن شوید که کفش مستقیم و هموار و بدون نقص است.

👟 مطمئن شوید که کفش ها برای مدت طولانی بر روی قفسه فروشگاه نبوده باشند. با این که مواد اولیه ساخت کفش های ورزشی توانایی تحمل فشار زیاد را دارند اما به هر حال ممکن است در طول زمان  حتی بدون آن که استفاده شوند میزان اثر خود را از دست دهند.